Habemus papam !

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Habemus papam !

Mesajde monk » Mar Apr 19, 2005 7:00 pm

Dupa cum vedeti, s-a ales succesorul lui Papa Ioan Paul al 2 lea. El este Cardinalul Ratzinger al Germaniei, unul din apropiatii lui Ioan Paul al 2 lea. El va fi numit Papa Benedict XVI.
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde ValiEnte » Mar Apr 19, 2005 7:45 pm

bravo lui,oricum e batran,eu zic ca nu dureaza mult :hehe:
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mar Apr 19, 2005 7:57 pm

de ce nu ? parea destul de vioi... :)

special se alege un papa foarte batran, dupa un pontificat lung si important...ca sa limpezeasca lucrurile si sa pregateasca terenul pentru un alt papa longeviv...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Apr 19, 2005 8:15 pm

papa foarte batran - abureala si sabloane. N-aveau de unde alege papa tanar, pt ca nu exista cardinali tineri (drumul de la simplu preot pana la cardinal e lung si intortocheat, trebe un curicul plin de realizari si etapele nu prea se pot sari). Ce inseamna foarte batran, batran, normal sau tanar (fireste, referitor la varsta unui papa proaspat ales)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Mie Apr 20, 2005 2:56 pm

bre emire, era in discutzie un cardinal african relativ tanar. asta doar asha ca se te pun la curent cu unele dintre evenimente. doi, toata lumea shtia ca ioan paul va muri curand... shi o shtiau de foarte multzi ani (lui ioan paul i s-a prezis ca va muri in urma cu 10 ani) asha ca timp a fost pentru educarea unui cardinal care ulterior sa devina papa.

Primul lucru pe care l-am auzit legat de papalitate la radio ieri a fost Benedict al XVI-lea. Numele mi s-a parut foarte interesant, parca predestinat pentru un termen foarte scurt. Iar cand am auzit ce porecla are "God's Rotweiller" shi faptul ca are 78 de ani (implinitzi pe 16 aprilie) nu pot decat sa ma minunez. Mie mi se pare ca 78 e o varsta la care nu te ashteptzi la prea multe de la viatza (spre deosebire de 60-65 spre exemplu) shi trebuie sa ma intreb: de ce? De ce a fost ales un papa batran shi foarte conservator acum cand toata lumea ashtepta o reforma in sanul bisericii? De ce s-a vorbit atat de mult despre cardinalul african cu shanse la scaunul papal?

Iata o lista cu Benedictzii precum shi anii lor in scaunul papal. Fiecare are cate o poveste interesanta...

Benedict I (575 - 579)
Benedict II (684 - 685)
Benedict III (855 - 858)
Benedict IV (900 - 903)
Benedict V (964 - 965)
Benedict VI (973 - 974)
Benedict VII (974 - 983)
Benedict VIII (1012 - 1024)
Benedict IX (1032 - 1045, 1047 - 1048)
Benedict X (1058 - 1059)
Benedict XI (1303 - 1305)
Benedict XII (antipapa, 1334 - 1342)
Benedict XIII (antipapa, 1394 - 1423)
Benedict XIII (1724 - 1730)
Benedict XIV (1740 - 1758)
Benedict XV (1914 - 1922)
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde older » Mie Apr 20, 2005 5:03 pm

In primul rand sa-i uram succes noului Papa, chiar daca va avea un pontificat de lunga durata (desi la 78 de ani ma indoiesc), iar daca nu-i este dat sa stea in scaunul pontifical prea mult, atunci macar perioada petrecuta sa fie lipsita de evenimente tragice si atentate la viata sa.

in alta ordine de idei... M-am tot uitat la emisiuni, am citit diverse chestii si am discutat cu oameni mai destepti ca mine, dar nu am inteles inca de ce se refuza (chiar daca acest refuz nu este "verbalizat" decat atunci cand vine vorba de votul conclavului) idea unui papa noneuropean. Stiu ca erau creditati cu sanse destul de bune cardinali din America de Sud si Africa, dar conservatorismul european a primat in final. De ce? De ce ii este frica Vaticanului? sau daca nu-i este frica Vaticanului, atunci cui? E vorba numai de pastrarea puterii catolice pe vechiul continent, desi daca e sa ne luam dupa statistici America de Sud are ceva mai multi catolici practicanti decat Europa?

Eu am o oareshcare idee conturata, dar mi-ar placea sa vad si parerile voastre... :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde The Kid » Vin Apr 22, 2005 4:30 am

theOffender, durata de viata si implicit de pontificat ai celorlati Benedicti anteriori cardinalului Ratzinger, este irelevanta deoarece aceste nume sunt alese de catre ei. Cu alte cuvinte a fost optiunea lui ce nume sa isi aleaga in perioada de pontificat.
Referitor la cardinalul african (episcopul Nigeriei daca nu ma insel), varianta pe care ai aduso in discutie, trebuie sa tinem cont ca catolicismul african este minoritar fata de restul catolicismului. Cu alte cuvinte, e putin mai greu ca minoritatea sa conduca majoritatea.

Ca o mica parenteza, si oarecum off-topic va intreb daca a citit careva profetiile lui Nostradamus care spunea ca atunci incepe beleaua, legat de sfarsitul lumii cand este ales un papa de culoare. Eu nu stiu ce sa zic, sunt foarte interpretabile si profetiile astea ale lui Nostradamus. Oricum despre asta am vazut ca este alt subiect pe care la o adica il putem aborda acolo.
Semper Fidelis
Avatar utilizator
The Kid
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 13, 2005 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mar Apr 26, 2005 3:46 pm

ah, uite shi bunul shi blandul papa, ce mielushel e
http://observer.guardian.co.uk/international/story/0,6903,1469055,00.html

nu cred ca va avea viatza lunga ratzinger.
trebuie sa tinem cont ca catolicismul african este minoritar fata de restul catolicismului

nu mai spune, zau? deci catolicii africani nu sunt la fel de egali in fatza domnului precum cei ne-africani. zer gut, ma duc sa scriu un articol in ziar sa le spun catolicilor africani de-aici ca degeaba se chinuie pe ei.

un articol interesant
http://www.nbc4.tv/news/4396672/detail.html

iar reactzia germanilor:
One theologian said the election was "an enormous disappointment for all those who hoped for a reformist and pastoral pope." And a left-leaning newspaper ran a black front page today with the headline "Oh, my God."
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Apr 26, 2005 4:19 pm

De cand lumea si pamantul, printre cei puternici (ca prin orice padure) s-au gasit si pitbulli si rottweileri cu spirit de casta (vezi ca noi - preoti, judecatori, politisti etc - suntem deasupra voastra si, de asemenea, deasupra legii !). Iar ABUZ nu poate face decat cel care se afla in pozitia (putere !) potrivita. Orice institutie de genul acesta gaseste justificari gen ("vai, trebuie sa aparam cu orice pret imaginea Justitiei/Bisericii/etc, nu putem s-o terfelim prin tribunale, cu public, presa alea-alea").
PS - theOffender - ai avut dreptate, nu stiam ca asta era chiar decanul de varsta al cardinalilor; despre Benedictzi (lasand la o parte ceea ce este evident si previzibil) si despre alte nume de papi - un contraexemplu : inaintea lui Ioan Paul al doilea a fost Ioan Paul Intai, care n-a papat papica papala decat ... 33 de zile, dupa care "pa-pa !"
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron