Conexiune la internet prin Radio

Software, hardware, internet, GSM, games, quake, counter strike ....

Conexiune la internet prin Radio

Mesajde danielavram » Vin Apr 29, 2005 12:21 am

--------------------------------------------------------------------------------

Salutare
Am o mare problema, stau intr-o zona unde posibilitatile mele de conectare la internet sant foarte reduse, adica, pot sa ma conectez doar prin dial-up sau ar mai fi prin radio.
Problema mea este ca m-as conecta prin radio dar nu stiu mai nimic despre acest tip de conexiune, stiu doar ca se face pe baza unei antene pusa pe casa conectata la un modem si apoi la calculator.
As vrea sa imi dati daca se poate cat mai julte informati despre acest tip de conexiune la internet.
Aici in Arad avem o firma ce ofera servici de internet prin radio care ofera in banda de 2.4 Ghz si 3.5 Ghz, spunetimi si mie ce inseamna asta?
Am mai vazut o oferta unde scria ceva de gen un canal garantat de 64 Kbps maxim 128 Kbps.
O intrebare ar mai fi daca eu am antena aia pe casa in ce masura conditiile meteorologice pot influenta viteza de transfer la internet. Si alte detalii despre acest tip de conexiune.
Avantaje, dezavantaje, plusuri, minusuri, etc
danielavram
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:00 pm
Localitate: Arad

Mesajde Love2Fly » Vin Apr 29, 2005 10:42 am

Ce sa zic? e bine! si eu am fost in aceeiashi situatie si am apelat la internet prin radio.
Suntem opt insi in retea si am un transfer care variaza intre 200-800 Kb/s.
Conditiile meteo, din cate am observat eu, NU influentzeaza viteza (ba chiar atunci cand ploua se misca mai bine :D )
Abonamentul e in jur de 350.000/luna (dar asta depinde de ISP)
Dezavantajul? echipamentul e destul de scump.... + antena pe care trebuie sa o fixezi destul de bine pt. ca orice abatere de la directia dorita poate avea efecte "devastatoare" asupra netului.....ducand pana la picarea lui :p
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Help

Mesajde XXL_SG1 » Joi Iun 23, 2005 6:00 pm

Salut imi poti zice si mie te rog numele sitului si al firmei de unde ati luat antena pt net pt ca sun si eu interesat.Mai vreau sa te intreb daca abonamentul la-ti facut cu firma de la care ati luat antena ca si noi suntem mai multi prieteni si 200-800 kb ii destul de mult.Trebuie un singur receiver pt undele de la antena?
si mai departe merge prin retea sau trebuie un receiver pt fiecare care doreste internet mai departe.Ai spus ca abonamentul lunar ii de 350000 asta ma gandesc ca ii de persoana,iar abonamentul ii de 8*350000?.
XXL_SG1
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 23, 2005 5:49 pm
Localitate: deva


Înapoi la IT, internet

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori