Cura de ingrasare

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

cura de ingrasare

Mesajde loran_raul » Dum Iun 08, 2003 8:06 am

Peste tot am gasit numai cure de slabire, dar de ingrasare nu.M-ar interesa foarte mult.Multumesc.
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde Shaki » Lun Iun 09, 2003 11:39 am

Si pe mine, pentru ca sunt tare slabuta... Ce m-a ajutat pe mine au fost vitaminele (iau Supradyn), care sunt foarte bune si-ti fac pofta de mancare.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Aveti retete de ingrasare

Mesajde UnCopilutz » Lun Sep 06, 2004 4:40 pm

De ce va intreb eu lucrul asta?! Ca de vreo doi ani , cantarul pe care ma pun tot pe langa 60 bate +- 5 kg.Deja ma obsedeaza chestia asta.Si,oricat m-ai intoarce,in toate partile,tot nu-s gras.Stiti voi vreo reteta?
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Lun Sep 06, 2004 11:21 pm

Copilutz...e simplu...
Si io am fost la fel inainte...in jur de 60.
Fii atent
Mananci bine, ce iti place, dar de mai multe ori pe zi, adica nu mananci odata mult si pe urma rabzi. Peurma e bine sa faci sport, oricat ar parea de ciudat, sportul nu numai te slabeste sau te face suplu, da te si dezvolta. Fa flotari multe, cat mai des posibil si combina sportul cu mancatul sanatos, ca doar nu vrei sa faci sunci pe un corp slab...asta e f urat. Important e sa faci o masa...solida, nu ma refer la cine stie ce muschi....
Mananca alimente consistente in proteine si eimportant sa ai totusi o viata activa...tre sa fie un ciclu natural , nu doar mancat pe rupte si lancezit in casa
incearca si ai sa vezi rezultatele.
apropo, io am acum 73 de kg.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde UnCopilutz » Mie Sep 08, 2004 8:08 pm

killu` meu...prea multe-s cate mi-ai zis.credeam ca e o reteta mai usoara. :)
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Titina » Mie Sep 08, 2004 8:52 pm

sa te ingrashi e simplu...bagi in tine ciocolata shi paine :D da' asha ziceam eu cand aveam 48 kg :) k tre sa ma ingrash...da acu cand am ajuns fara sa-mi dau seama la 54 kg :) nu mai pot opri din mancat :D
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde superbiggy » Mie Sep 08, 2004 9:05 pm

eu la 134 kg am impresia ca voi sunte-ti putin saritzi de pe fix ,... pentru ce D-zeu ati dori sa va ingrasati ?!?
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Raz van Helsing » Mie Sep 08, 2004 9:59 pm

Thin rulz, fat sux. Thin is ok, muscles aren't necessary, if at least you aren't fat. Fat sux. Thin rulz.

Oricum m-a amuzat teribil ideea unui astfel de thread.
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Titina » Mie Sep 08, 2004 10:13 pm

nu sh' dc,dar p mine m-au enervat tot timpul pers. grase...ink putin shi urasc grashii...oricum...depinde..
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Dany_S » Mie Sep 08, 2004 10:21 pm

pai e foarte simplu sa te ingrasi

dar nu face asta daor de dragul te a te ingrasa, puen muschi pe tine mai bine

manaca mult, cat mai multa carne, si alte alimente bogate in proteine dar fara sa neglijezi fructe si legume, doar tre sa manaci in cantitate mare

apoi te duci des la sala si fa exercitii pt masa, adica putine repetitii, multe seturi cu greutate cat mai mare, fa si putin cardio, dar nu prea mult

si o sa vezi c-o sa mearga
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Sep 09, 2004 5:18 am

Dany , nu-i asa de simplu . pana sa ajung aici , aveam vreo 45-50 kg , la 1.70 , deci eram mai mult decat slaba , din cauza unei hiper tiroidii . Mancam tot ce ai zis tu , faceam sport , bagam ciocolata si alte dulciuri in mine , fara sa am probleme . Dar de cand am ajuns aici , hiper tiroidia mea s-a vindecat , pentru ca poate sa dispara si sa apara fara vreun motiv .. Poate o fi fost si faptul ca nu mai faceam asa multa miscare , eram mai calma , nu stiu , dar intr-un an am ajuns la 60-65 kg , ceea ce nu imi place , of course .

Depinde de fiecare organism in parte , nu exista retete tip .
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Joi Sep 09, 2004 6:07 am

da sigur, ca organismul joaca un rol foarte important

daca metabolismul e foarte rapid atunci e greu sa te ingrasi, insa daca e lent te ingrasi usor, dar regula ramane cam aceeasi, pt cei cu metabolism rapid tre sa manance MULT, dar 'mult" cand e vorba de mancare difera de la persoana la persoana....probleme cum aveai tu sunt totusi exceptii...si daca acum ai 60kg si 1.70 e foarte bine , mai ales daca sunt puse unde trebuie :t
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Iri » Dum Ian 09, 2005 8:38 pm

eu nu cred ca exista...cura de ingrashare...,,depinde de metabolism si de arderile care se produc in organism......! totusi ar exista..o cale...asta numai daca este o problema medicala..te duci..ori la endocrinolog...ori la nutritzionist...!

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde the_curse » Mie Feb 16, 2005 1:17 pm

sala+ proteine +aminoacizi si te faci si fumos :)
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Mie Feb 16, 2005 2:32 pm

na ca si pe mine ma intereseaza sa ma mai ingras umpicutz, numai ca am metabolism arzator si nu pot sa mananc mult... pur si simplu ma satur repede :D dac-asa mi-am obisnuit stomacul, deh... mananc ce vreau si cum vreau, dar dijaba :( unde mai pui ca fac totusi si ceva sport, pe langa faptu ca-s io ajitata de felu meu... :p

Concluzia e ca n-am nici o sansa... da' las' ca pe la treijda ani cica se schimba metabolismu si-atunci sa vezi baluba ~p


PS - sustzin totusi ideea crejterii mujchilor in loc de ingrasare prin indopare, cel putin la barbatzi :yD
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Veverita » Vin Mar 25, 2005 5:55 pm

loran_raul scrie:Peste tot am gasit numai cure de slabire, dar de ingrasare nu.M-ar interesa foarte mult.Multumesc.

Si eu am fost suparata in aceasta privinta,dar tot ce trebuie sa faci(testata) este sa mananci in fiecare dimineata pe stomacul gol cate o banana(chiar doua),apoi sa mananci ceva(fara sa bei ceai ca-ti umple stomacul si spui ca ai mancat mult),la pranz sa mananci neaparat ceva si seara sa mananci ciorba si felul doi. Poti lua chiar si vitamine.
Cred ca ti-am fost de ajutor.
Multa bafta
Veverita
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 25, 2005 5:33 pm
Localitate: Romania

Mesajde Nanuka » Vin Mar 25, 2005 7:46 pm

loran_raul scrie:Peste tot am gasit numai cure de slabire, dar de ingrasare nu.M-ar interesa foarte mult.Multumesc.

Eu acum 3 ani aveam 47 de kile si-acum am 56 la 1.68. M-am ingrashat ca mananc seara. Sosurile ingrasha f mult, fa-ti spaghete, cartofii prajiti la fel ingrasha, fast food, hamburgeri. Mananc foarte repede si cu pofta, nu stau sa rumeg pana ma ia somnul, o fi si asta un motiv de ingrashare. Ia ca supliment vitamine, nu face rau.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde UnCopilutz » Mar Mai 24, 2005 4:01 pm

Am auzit de suplimente nutritive care te ingrasa....Careva stie mai multe?
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Mar Mai 24, 2005 4:28 pm

REGIM DE INGRASARE

Luni
Mic dejun: 50 g miez de nuca cu sare, patru felii de paine integrala, o banana, 20 g unt, doua oua fierte.
La ora 10, doua banane.
Pranz: 200 g de carne de vita fiarta cu patru cartofi fierti, 20 g de unt, supa de legume, patru felii de paine integrala, 200 g compot de fructe.
La ora 17 un pahar cu lapte si o felie de paine.
Cina: Supa de pui cu fidea multa, trei felii de paine, 150 g de peste uscat, un pahar de zeama de compot.

Marti
Micul dejun: 50 g de nuci cu sare, patru felii de paine integrala, doua oua fierte, un pahar cu lapte, 50 g de branza.
La ora 10, un iaurt cu 100 g fulgi de grau.
Pranz: 100 g de orez fiert, 150 g carne de vitel fripta cu 100 ml suc de rosii, supa de legume, 4 felii de paine integrala, 100 g biscuiti.
La ora 17, un compot de fructe
Cina: 200 g de paste cu 100 g de carne de pui fiarta, 50 ml suc de rosii, doua felii de paine integrala, salata de fructe.

Miercuri
Micul dejun: 50 g de nuci, patru felii de paine, 100 g de cascaval, doua oua fierte.
La ora 10, 50 g de branza cu doua felii de paine integrala.
Pranz: 200 g de peste fiert in ulei servit cu lamaie si o ceapa, un iaurt cu fulgi de cereale, 4 felii de paine integrala, un compot de ananas.
La ora 17, doua banane.
Cina: Supa de pui cu fidea multa si ou, patru felii de paine, doua mere dulci.

Joi
Micul dejun: 50 g de nuci amestecate cu miere, un iaurt cu fulgi de grau.
La ora 10, 50 g de cascaval cu paine.
Pranz: 150 g de friptura de porc, 4 cartofi fierti, doua rosii, supa de legume, patru felii de paine, o ceasca de orez fiert cu scortisoara si indulcit cu miere.
La ora 17, 50 g de bicuiti cu miere.
Cina: 200 g legume fierte (fara prajeala), patru felii de paine, 40 g de branza topita, un compot de fructe.

Vineri
Micul dejun: 100 g de casacval, patru rosii, 40 g de branza topita, patru felii de paine integrala, doi morcovi cruzi.
La ora 10, 20 g de nuci cu o felie de paine.
Pranz: 200 g de paste cu 100 g bacon afumat, 100 g cascaval, doua mere dulci.
La ora 17, un iaurt cu fulgi de cereale.
Cina: o supa de legume, 100 g de branza rasa cu marar, doua rosii, doua felii de paine integrala, 50 g biscuiti si un pahar cu lapte.

Sambata
Micul dejun: Un pahar cu lapte, 100 g fulgi de cereale, 50 g cascaval, doua felii de paine, doi morcovi cruzi.
La ora 10, 20 g de nuci cu o felie de paine.
Pranz: Supa de pui cu fidea si ou, 150 g carne de porc fripta, 4 cartofi fierti, patru felii de paine integrala, doua pahare de bere.
La ora 17, un pahar de lapte cu biscuiti.
Cina: Supa de legume, doua felii de paine, 50 g biscuiti cu miere.

Duminica
Micul dejun: Un iaurt cu 100 g fulgi de grau, 100 g sunca de Praga cu doua felii de paine integrala.
La ora 10, 100 g compot cu biscuiti.
Pranz: 150 g de piept de pui, 100 g ciuperci fierte, 200 g salata de rosii cu 100 g masline in ulei, 4 felii de paine integrala.
L a ora 17, doua banane.
Cina: Supa de legume, 100 g branza rasa si amestecata cu marar, doua felii de paine.

Mic-dejun
1 cana granola, 2 linguri nuci taiate, 2 linguri stafide, 1 banana, 1/2 cana de lapte, 1/2 cana suc de portocale,
Gustare
1 felie de paine prajita cu unt
Pranz
Salata de ton cu legume (ardei, varza, morcov, un cartof fiert), branza si masline, se va asezona cu ulei de masline, sare si piper
Gustare
1/2 cana de lapte o felie de prajitura
Cina
Piept de pui la gratar, 1 cana de legume amestecate (ardei, morcovi, varza, ceapa, rosii, mara sau patrujel) 1/2 cana de mazare fiarta cu marar 1/2 cana de orez
Gustare
Un bol de fructe amestecate
Inghetata

in curand voi urma aceasta dieta
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mar Mai 24, 2005 6:29 pm

Bre, zosule, tu n-ar trebui sa ai probleme ca cica lipsa de activitate secsuala ingrasa, bre.. ~p

Sa stii ca nucile nu fac bine. Ingrasa, intr-adevar, dar fac rau la ficat.
+
Daca e regim de ingrasare, de ce trebuie sa manaci strict 100g, 200, de g din fiecare sau strict 4 cartofi la friptura?!
Pe bune.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 24, 2005 9:46 pm

nuci cu sare? cum dracu sa mananci nuci cu sare?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Dum Iul 03, 2005 2:26 am

mancatz bine si tragetz un pui de somn dupa.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde alice » Dum Iul 24, 2005 5:38 pm

Weet-weet scrie:Dany , nu-i asa de simplu . pana sa ajung aici , aveam vreo 45-50 kg , la 1.70 , deci eram mai mult decat slaba , din cauza unei hiper tiroidii . Mancam tot ce ai zis tu , faceam sport , bagam ciocolata si alte dulciuri in mine , fara sa am probleme . Dar de cand am ajuns aici , hiper tiroidia mea s-a vindecat , pentru ca poate sa dispara si sa apara fara vreun motiv .. Poate o fi fost si faptul ca nu mai faceam asa multa miscare , eram mai calma , nu stiu , dar intr-un an am ajuns la 60-65 kg , ceea ce nu imi place , of course .

Depinde de fiecare organism in parte , nu exista retete tip .



Eu spre exemplu am facut 5 ani atletism de performanta , dans sportiv , mai jucam si basket... m-am cam lasat de sport in liceu si nu m-am ingrasat deloc , oscilez la 19 ani intre 43-45kg ... spuneai de probleme cu tiroida , ce alte simptome ai avut in afara de faptul ca nu te ingrasai?Si nu e cumva vorba de hipotiroidism?
"Look after your body , you have nowhere else to live" :)
Avatar utilizator
alice
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Iul 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Iul 24, 2005 6:22 pm

Nu e hipotiroidism, pentru ca aia inseamna o activitate redusa a tiroidei, deci persoana in cauza se ingrasa.
Hipertiroidism, in afara de faptul ca nu ma ingrasam, eram mereu agitata, activa, mancam repede si mult, si aveam schimbari rapide si dese de stare, adica daca acum radeam, peste 5 minute plangeam. Nu s-au schimbat multe de cand am venit aici, banuiesc ca asa o sa raman mereu, asa mi s-a format caracterul si plang foarte repede, sunt mereu stresata, nu mai sunt asa activa, pentru ca nu am de ce, nu am unde, deci, ma ingras.
Cat eram acasa, incepusem o cura cu un ceai nush de care, si nu stiu ce continea, dar in urmatoarele 2 ore dupa ce luam ceaiul, eram foarte vesela si cum trebuia sa mananc, ma saturam repede.. nu stiu daca m-am ingrasat pe atunci, dar cum am terminat cu ceaiul, am redevenit eu.

si ca sa ii raspund lui Dany, cam tarziu, nu e bine ca m-am ingrasat, nu pot manca mereu ce si cat vreau si daca am pus pe mine, nu am pus uniform: coapsele, fundul si burta au avut de suferit, chiar as vrea sa am iar hipertiroidie.. oricat de slaba as fi ( eram ca o scandura :D )
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde UnCopilutz » Dum Sep 11, 2005 4:31 pm

spuneti-mi si mie , daca stie careva sigur: te ingrasi cu suplimente nutritive ?
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde gigica » Dum Oct 02, 2005 11:19 am

Eu nici nu am mai auzit pana acum de suplimente nutritive.
Eu cred ca am probleme cu ingrasatul....am citit tot felul de bazaconii si nu mi se potriveste nici una. Nu pot sa zic ca sunt slaba, ca fac sport si arat bine ;) La 1.59 am 46 kg :D ...daaaar in cazul meu
- Daca iau vitamine si mi se face pofta de mancare si manac mai mult, NU e adevarat ca ma ingras
- Nu am pus nici un gram pe mine de la anticonceptionale si am schimbat vreo 2 "marci"
- Nu ma ingras de la paine (manca aprox o paine jumate ALBA pe zi), dulciuri, mancare grasa
- Nu ma ingras daca manac seara (am obiceiul sa manac si la 12-1 noaptea)
..... eniuais...la mine nu e valabil nici un mit legat de ingrasat :D

Oricum, am citit si eu ca cica nucile ingrasa.
In orice caz, trebuie consultat un nutritionist sa nu te ingrasi cu colesterol si/sau celulita. :D
Daca nu e si fudul, prostul nu e prost destul :D
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm

Mesajde Hasis99 » Lun Oct 17, 2005 12:58 pm

1.Sport(sala), alimentatie variata si odihna...clasica
2.Daca esti mai bagabont si nu ai timp de d'astea icearca sala + ceva suplimente si sa mananci seara desi nu e sanatos...de preferat lichide ca sunt mai usor de digerat (lapte+proteine).......aa si sexul iti face pofta de mancare noaptea...si multa bere...
Hasis99
Junior Member
 
Mesaje: 106
Membru din: Vin Oct 07, 2005 1:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde StarTrek » Vin Ian 13, 2006 7:03 pm

superbiggy scrie:eu la 134 kg am impresia ca voi sunte-ti putin saritzi de pe fix ,... pentru ce D-zeu ati dori sa va ingrasati ?!?


pai cum sa nu vreau sa ma ingras cand am 26 de ani si am 58 kg ? si 1.61 si fata de copil de clasa a X-a Dar nu vreau sa cresc in greutate ci in falci. Oricum, eu nu pot sa ma ingras atata timp cat nu pot elimina cauzele slabirii accelerate. Nu e vorba de mancare, mancarea nu ingrasa. Cel putin la mine.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde HABEEB » Vin Ian 13, 2006 8:16 pm

bea bere.. eu am pus circa 10kg de la bere in circa 3luni.. acum.. 3-4luni.. dar stateam la terasa de la 10 dimineatza la 16 si beam cite 10beri

si scapa de stress.. cica ala duce la slabire :D
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Vin Ian 13, 2006 8:37 pm

berea contine alcool, alcoolul dauneaza grav sanatatii.

nu e vorba de stres din motive profesionale, e stres din motive sociale cu cauze in copilarie si efecte acum. E un stres de cote maxime, de care nu pot sa scapa. Cum pot sa ma ingras in situatia asta ? Peste tot numai retete de slabire. Dar de ingrasare nu prea gasesc, dar sa mananc de maxim 2 ori pe zi, ca nu am timp de mai multe ori.

la 14 ani aveam 50 kg (parca 14 sau 16 ani aveam) , la 24, 57 kg, la 26 59-60 kg.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron