Probleme de perspicacitate

subiecte clasice

Probleme:

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 18, 2002 11:54 am

1) Un mos si o baba aveau o gaina . Intr-o zi
baba trimite mosul la tirg sa vinda gaina ( ii specifica sa o vinda cu 20 de lei ).
Mosul pleaca si in drum se intilneste cu doua babe ( prietene de-ale babei ) .
Babele il intreaba cit cere pe ea .
Mosul speculant de felul sau le spune 25 de lei .
Babele se hotarasc sa o cumpere impreuna neaviind bani suficienti fiecare si pun cite 12,5 lei si cumpera gaina de la mos .
Mosul se intoarce bucuros acasa cu banii .
Baba il intreaba cui a vindut el gaina cu pretul asta asa de bun .
Cind aude despre cine e vorba ii spune sa le
duca imediat 5 lei inapoi altfel babele nu o sa o scoata din speculanta toata viata.
Zis si facut .
Dar mosul escroc in drum spre babe bea de 3 lei o tuica iar cind ajunge la ele le da cite un leu fiecareia .

Intrebare :
Citi bani a dat fiecare baba pe gaina ?
O sa spuneti ca : 25 impartit la 2 egal 12,5
si primind cite un leu ( 12,5-1=11,5 )
Deci fiecare baba a dat 11,5 lei da ?
Dar :
11,5 + 11,5 = 23 + 3 lei tuica = 26

Intrebare finala :

De ce iese un leu in plus ?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 18, 2002 11:54 am

2) Fie 12 bile. Una este de greutate diferita de celelalte (mai mare sau mai mica)
ai voie sa faci 3 cantariri in balantza, cu care sa descoperi bila de greutate diferita.
care-i bila ?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 18, 2002 11:54 am

3) Un vanzator de mere are intr-o zi 4 cumparatori. Primul cumpara 1/3 din cantitatea totala shi inca 32 de mere, al doilea cumpara 1/3 din ce a ramas plus inca 32 de mere. Al treilea, 1/3 din ce a ramas shi inca 32 de mere shi al patrulea 1/3 din cantitatea ramasa shi ultimele 32 de mere. Cate mere a luat fiecare?

ATENTZIE!!! Nu avem voie cu operatzii cu fractzii pt ca nu am invatzat inca (imi zise copilu` shefului can mi-a dat problema sa-l ajut s-o rezolve)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 18, 2002 11:56 am

deci... care stie cam cum se fac astea? nu de alta... dar mie mi-a luat destul de mult timp sa rezolv una.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 18, 2002 12:31 pm

Sopra, ar fi bine sa te sacrifici sa primesti raspunsurile pe pm, ca sa nu strice cei care rezolva placerea alora care abia se apuca. Si bagam un termen, gen 2 saptamini, pina la publicarea rezolvarilor.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Joi Apr 18, 2002 12:36 pm

Ia rumegati si asta. Raspunsurile la mine pe pm. Rezolvarea ori in 15 zile, ori dupa suficiente pm-uri primite. Nota: faza cu 98% de la sfirsit e vrajeala, sau era lumea mai proasta pe vremea cind a fost conceput testul. As zice ca 50-60% il pot rezolva in 15-45 minute.


Test de Inteligenta

Prezumtii:
1. Exista 5 case fiecare de alta culoare
2. In fiecare casa locuieste doar o singura persoana fiecare de alta nationalitate
3. Fiecarui locatar al fiecarei case ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
4. Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa.

Intrebare: Cui ii apartine pestisorul de acvariu ?

Indicatii:

· Britanicul locuieste in casa rosie
· Suedezul are un caine
· Danezul bea cu placere ceai
· Casa verde se afla in stanga casei albe
· Locatarul casei verzi bea cafea
· Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare
· Locatarul ce locuieste in casa din mijloc, bea lapte
· Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill
· Norvegianul locuieste in prima casa
· Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica
· Locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill
· Fumatorul de Winfield bea cu placere bere
· Norvegianul locuieste langa casa albastra
· Germanul fumeaza Rothmanns
· Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa


Albert Einstein a conceput acest test in secolul trecut. El sustinea ca 98% din locuitorii planetei noastre nu sunt in stare sa rezolve acest test.
Mult succes la rezolvarea testului!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 18, 2002 12:47 pm

ok... nu se publica rezolvarile ci doar intrebarile sau indicatiile... pentru 2 zile, nu?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 18, 2002 12:51 pm

Io pe a mea o las mai mult, sa aiba lumea timp sa se apuce de ea, sa o studieze etc...

Ok, deci pentru fiecare problema pm cu rezolvarea la ala care a postat-o, ca stricam placerea altora dup-aia.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 18, 2002 1:11 pm

tu chiar crezi ca stau sa citesc toate rezolvarile ... sa le zicem... greshite... ?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 18, 2002 1:20 pm

Nuuuuuuuuu. Daca s-ar inghesui lumea, nu, da nu cred sa ai mai mult de 1-2 pm-uri pe zi, la care le raspunzi - gresit frate sau corect frate. Asta ca sa se stie cine a rezolvat.

Deci: pe prima am facut-o deja.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 18, 2002 3:17 pm

rolf, pai mah problema ta era de vremea cand eram noi prin generala (dar in loc de tzigari il shtiam cu jocuri: shah, domino, go shi parca shi cu alte animale de casa)
iar pe hartie se rezolva chiar simplu
poate mr einstein intzelegea prin rezolvarea testului aia pe care o faci mintal
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 18, 2002 3:19 pm

intr-o povestire sf scrisa de un autor roman (evadarea lu algernon se numeshte povestioara, nu mai shtiu autorul) e descrisa rezolvarea unei astfel de probleme
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Apr 18, 2002 3:29 pm

Sau se referea chiar la 98% din locuitorii planetei, care la vremea aia oricum 60-70% erau bantustanezi nescoliti, iar dintre europeni si pe unde se mai facea scoala erau 50% minim analfabeti. Plus aia mai retarzi....

Ba, daca e vorba de rezolvat mental e dura! Da io nu-l stiu din generala, il stiu de citeva luni, mi l-a dat cineva pe mail.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Apr 18, 2002 3:30 pm

Zi mah rezolvarea ca pe hartia mea nu-s iconitze ca sa "click" pe ele si hartia n-are google
Eventual da tu unele mai grele ;D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 18, 2002 3:42 pm

rolfule ai raspunsul pe pm

bah dana hai ca-tz zic uite cum faci: iei o coala shi tragi un caroiaj 5x5. itzi scrii pe o alta coala propozitziile. incepi cu alea simple. norvegianul sta in prima casa. scrii in prima coloana, primul rand: norvegian shi bifezi propozitzia aia. norvegianul locuieshte langa casa albastra, norvegianul fiind in prima casa are un singur vecin, deci scrii pe coloana 2, randul 2: albastru shi bifezi shi propozitzia asta. in casa din mijloc se bea lapte. scrii in coloana a treia, randu' trei: lapte. casa verde e in stanga lu' aia alba. combinand shi cu in casa verde se bea cafea scrii pe coloana 4 randul 2 verde, coloana 5 randul 2 alba iar pe coloana 4 randul 3 cafea bla bla umpli toate casutzele mai putzin una (24 de casutze adica) shi acolo inseamna ca e peshtele
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

catre sopra

Mesajde Joao » Joi Apr 18, 2002 9:22 pm

deci eu am o varianta si mai grea la problema cu cantarirea:
6 cutii cu un cantar.O singura cantarire.O cutie are bilele cu un gram mai usoare decat celelalte!
Varianta ta e mai usoara,aia cu gaina o stiu cu un hotel prin cls a 3-a.Pe asta de ti-o dadui s-a dat la faza pe judet la olimpiada de mate a4-a,am facut-o atunci!(dar mi-a luat atata timp,ca nu le-am mai terminat pe alea usoare!)
Si mai stiu una cu trei bile,trei oameni de stau unul in fata altuia(nu mai stiu exact cum e,ma documentez si revin!)
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 19, 2002 11:36 am

joao vii cu d'astea vechi mah, olimpicule ;)
shtiam problema cu 10 saci cu bile, unul cu bile cu 1 g mai ushoare. dintr-o cantarire sa se ghiceasca sacul cu bile false.
sau varianta: 40 de saci cu bile. doi saci au bile cu 1g mai ushoare. din 2 cantariri sa se ghiceasca sacii cu bile false.

edit: ca sa fie problema rezolvabila, tre sa se shtie shi greutatea unei bile.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 19, 2002 11:42 am

problema:

undeva, exista un satuc izolat de lume. dumnezeu se hotareshte sa cheme catziva din locuitori la el sa le zica vreo doua vorbe, shi se hotareshte sa-i aleaga, marcandu-i pe frunte cu un semn. locuitorii shtiind de chestia asta, se adunau in fiecare zi intr-o piatza shi se chiombeau unii la altzii pentru ca in satul lor nu exista nici-o oglinda, rau, balta (cu alte cuvinte nu exista nici-un mod prin care cineva ishi poate vedea fruntea).
intr-o noapte dumnezeu se coboara peste satucul adormit shi mazgaleshte pe frunte un numar de sateni.
in prima zi se aduna oamenii in piatzeta lor, se uita unii la altzii, nu ajunge nimeni la nici-o concluzie, se duc acasa shi se culca. a doua zi la fel, shi tot asha in a cincea zi pleaca totzi aia de erau mazgalitzi.

intrebare: catzi au fost mazgalitzi? (cu justificare binentzeles)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Apr 19, 2002 12:50 pm

asta solicita un raspuns de genul: ce te fute grija?.... nu de alta, dar n-am intzeles nimic din ceea ce ai zis...
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 19, 2002 2:37 pm

breh sopra, nu-tz accept raspunsu'
mai incearca ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

deci

Mesajde Joao » Mar Apr 23, 2002 11:11 pm

rolfitza tata mai gandestete........
aphextwinz ai nimerit-o!Desi puteai sa-mi explici mai clar,oricum stii ideea!
pe mine aia cu satucu ma chinuie,dar stai linistit,o fac zilele astea,dar o uit mereu ziua,si tre sa astept sa vin acasa seara sa o mai citesc o data(dar azi,facui apel la imprimanta)e ca si facuta!;)
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Sopra Tutt1 » Mie Apr 24, 2002 1:14 am

hai sa zicem ca a trecut o saptamana... care se risca la niste raspunsuri? ;)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Deocamdata doar una !

Mesajde Game Over » Mie Apr 24, 2002 1:29 pm

Initial trimis de Sopra Tutt1
hai sa zicem ca a trecut o saptamana... care se risca la niste raspunsuri? ;)


Pestisorul era a celui cu casa de culoare verde adika a germanului ! ;D
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 25, 2002 10:50 am

Baba si gaina: socoteala aia e o cacealma..... n-ai de ce sa adaugi cei 3 lei de tuica la banii dati de babe.... babele au subventionat tzuica mosului din banii aia.... socoteala buna e: 20 gaina (deci banii la baba acasa), 3 tuica si 2 lei babele, total 25.

Bilele: am renuntat, mi-a iesit din 'interes'.

Merele: aritmetic, ca in culegerea de Petrica de clasa 4: metoda drumului invers, incepi sa calculezi de la coada, nu zic mai mult...

Einstein: neamtu e, casa verde, cafea, rothmans. Fara explicatii (ca nu se poate, sau e prea mult de scris la rationament)

Bilele lu Joao: adica ce am zis io pe pm nu e o singura cintarire?? :con: atuncea habar n-am

Aia cu satucu: nu sunt sigur macar ca am inteles care e treaba. Logic, ar fi trebuit ca din prima zi sa-si dea seama care sunt aia insemnati, ca doar se vedeau: ba, uite, tu ai un semn pe frunte! :con:
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 11:13 am

Initial trimis de Rolf


Aia cu satucu: nu sunt sigur macar ca am inteles care e treaba. Logic, ar fi trebuit ca din prima zi sa-si dea seama care sunt aia insemnati, ca doar se vedeau: ba, uite, tu ai un semn pe frunte! :con:


Pai probabil ca aphex a vrut sa zica prin "se chiombeau" ca nu-si vorbeau.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 12:36 pm

mea culpa, in cazul aista mai bagam o clauza cum daca-shi vorbeau unu altuia despre semn, atunci dzeu nu-i mai lua la sanul lui
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Joi Apr 25, 2002 8:09 pm

aphexe..macar pot sa arate cu deshtu'??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

eu nu o inteleg..

Mesajde Joao » Joi Apr 25, 2002 9:59 pm

cum bai aphex,pleaca toti?:con: :con: :con: :confused: :confused:
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

despre problema lui aphex

Mesajde Aliosha » Vin Apr 26, 2002 2:06 am

Da, nu e clar cum afla cineva ca este marcat. Este aratat cu degetul ? Se elimina doar 2 cate doi daca ambii sunt cu mot in frunte ...?

PS : reiese clar ca multi dintre cei marcati nu pleaca pana in ultima zi , atunci cand se afla toti.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Apr 26, 2002 10:09 am

Nu se arata ma cu degetu, n-au voie deloc sa-si comunice impresii.... dupa 5 zile de deductii isi dau seama care e insemnat si pleaca toti aia insemnati. Da nici unu nu pleaca o zi mai devreme, din ce inteleg io de la afex. Inca ma chinuie problema....

Joao! Zi tata, ce am zis io pe pm nu era o singura cintarire? Atunci mai am o solutie, da e valabila numa daca stii greutatea unei bile standard. Pui pe cintar o bila din prima cutie, 2 din a 2-a, 3 din a 3-a si tot asa. Daca stii greutatea standard poti calcula ca cele 21 bile (in cazu cu 6 cutii) cintaresc in mod normal x g. Dar ele cintaresc de fapt x-y g, rezulta ca avem y bile mai usoare cu un gram, deci cutia y. Dar numai daca stii greutatea unei bile.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron