Reviste de stiinta

Coltul studiosilor

Reviste de stiinta

Mesajde Floriris » Mie Iul 23, 2003 9:59 pm

Prima intrebare este daca cititi acest gen de reviste (ex: National Geographic, Stiinta pt. Toti, etc)
A doua intrebare este: cum se numeste aceasta?
Si a treia: cum vi se par revistele din Romania?
Astept raspunsuri
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde deadraiser » Joi Sep 04, 2003 10:21 am

1. Da.

2. National Geographic, Science et vie ( mai demult )

3. Majoritatea sunt de fapt traduceri dupa versiunea originala, eventual cu cate un articol-doua scris la noi. In general e O.K.
Asta e!
deadraiser
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:00 am
Localitate: Don't know exactly !?!

Mesajde mormi » Mar Iun 07, 2005 8:35 pm

1. Da
2. Din cand in cand si un National Geografic, Descopera sau Magazin Istoric. Din pacate ultima lasa mult de dorit. Enorm de multa literatura in legatura cu cel de-al doilea razboi mondial sau relatiile interbelice, foarte putina istorie antica si la fel foarte putina istorie universala. Stilul iar...neschimbat de decenii.
Foarte bune (dar de specialitate si axate pe arheologie): SCIVA, Dacia, Pontica.

Asta in ceea ce priveste productia romaneasca in domeniu.
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde Boga » Mie Aug 03, 2005 1:36 pm

Chiar as vrea sa va inteb si eu daca cititi asemenea reviste si ce parere aveti despre Stiinta pt, Tot stiind ca de ceva timp se vinde cu suplimentu "Civilizatii" si CD. Eu am numere recente 30 si 31, si vreau sa spun ca mi sau parut extraordinare. Parerea mea este ca a depasit cu mult National Geographic-ul! Si alte reviste de domeniu; Science, Descopera....

ps: Numa ca Stiinta e de doua ori mai scumpa ! :)
Noi, care suntem tari, suntem datori să răbdăm slăbiciunile celor slabi, şi să nu ne plăcem nouă înşine! (Romani 15:1)
Boga
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 5:42 pm
Localitate: Romania

Mesajde gigica » Vin Sep 02, 2005 7:19 pm

DA, citesc Stiinta pentru Toti, si mi se pare draguta. Are articole misto. E buna si pentru impatimitii de "gadget"-uri, ca are rubrica cu noutatile alea tehnologice... e misto.
Mai imi place si Descopera (cred ca e supliment la o publicatie...un ziar), nu stiu exact... frati-miu o aduce acasa si eu o citesc :D
Si...Arborele lumii nu e revista stiintifica nu? :D ...e mai mult o enciclopedie cred...oricum si ala e misto. :)
Daca nu e si fudul, prostul nu e prost destul :D
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm


Înapoi la de sortat: Stiinte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron