Coltzul juratilor

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 4:02 pm

Bineinteles ca in momentul in care aproape terminasem, totul s-a (uuftt) si a trebuit s-o iau de la capat. Iata o posibila varianta de punctare, care lasa destul loc imaginatiei & personalitatii concurentilor, ba chiar (umpic) si subiectivitatii juratzilor

Neincadrarea evidenta in tema : descalificare. (0 puncte) (poezie in loc de proza, haiku in loc de eseu)

***********
TEHNICA
Stradanie = 1 p

Asezare in pagina, paragrafe = 0,5 p

Prezentza clara a temei si ideii in jurul careia se face constructia temei = 0,5 p

Punctuatie = 0,5 p
(aici intra si fraza inceputa cu majuscula, shamd)

Ortografie = 2 p
(cu nuantzari: catastrofa= 0, bine spre foarte bine 1.75 etc)

Echilibru + semantica (folosire corecta a cuvintelor, intelegerea sensului, echilibrul frazelor: nici telegrafice, nici interminabile, folosirea corecta a cuvintelor, cu intelegerea sensului lor exact ) = 1 p

Efortul tehnic general = intelegerea clara a subiectului si atentia - vizibila in text- de a respecta cerintele tehnica (shi, dupa caz - forta argumentelor, capacitatea de sinteza, ingeniozitatea, folosirea bagajului de cunostinte) = 0,5 p

Structura + gradul de organizare a textului (text inchegat, putere de sinteza unde e cazul, organizare a ideilor, conturarea contextului/cadrului emotional dar si spatio-temporal, daca trebe) = 1p

Respectarea IN DETALIU a temei = 3,5

Vad si io ca imi ies 10,5 p... mai scoatetzi si voi de colo si puneti dincolo :D


IMPRESIA ARTISTICA

Stradanie = 1p

Titlu si semnatura = 0,25 p

Stil (folosirea inspirata a figurilor de stil, forta de sugestie si de "transpunere" a cititorului, stil percutant) = 1,5 p

Coerenta generala (a frazei, intre fraze, coerenta intre tema-tehnica-contzinut, dispunere logica a ideilor si coerenta acestora) = 1 p

Expresivitate si eleganta (vocabular bogat, fluentza textului, folosirea cuvintelor potrivite la locul potrivit) = 1,5

Cursivitate + muzicalitate (lipsa frazelor alambicate, neinteligibile, text placut care sa gadile urechea) = 0,75

Hi-quality = calitatea efectiva, obiectiva a scrierii: dupa caz, iesirea din banal si din registrul personal, atingerea in mod coerent a unor problematici universale, viziune estetica de exceptie, lipsa ezitarilor si a diletantismului evident = 1 p

Creativitate/originalitate = 3 p (marca personala bine subliniata, sensibilitate si implicare in text, noutate, element surpriza - daca e cazul, idei puternice, personale)


Cam astea.. e doar o sugestie, nu am avut mult timp la dispozitie.

EDIT : propuneri de depunctari (chiar daca se respecta cele de mai sus)
- greseli ffff multe, catastrofale, de scriere si exprimare
- bashcalia evidenta si exagerata care transforma totul in varza (a nu se confunda cu umorul)
- .. astept provincia
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Daimon » Joi Iun 23, 2005 12:42 am

Sistemul de notare Alienor+nbm e dupa mine ceea ce ne lipsea pana acum. lasa destula libertate si concurentilor.. si juriului, dar e destul de clara si neechivoca.

obs mele
Tehnica
...tot era jumatate de punct in plus... eu as renunta la Efortul tehnic general, partea asta poate fi foarte bine incadrata la Respectarea IN DETALIU a temei, pe de o parte, si la Echilibru + semantica pe de alta parte.

Referitor la problema greselilor de ortografie sunt si eu de parere ca cel mai realist e ca din cele doua pcte sa scada fiecare cat considera, in functie de ce gaseste el, de "impresia generala" (ramane la latitudinea fiecaruia sa judece in ce masura sunt greseli de ortografie si nu de tastare...)

Alienor, nu zici nimic de greselile de gramatica... sau se subantelege ca sunt aici cu astea de ortografie? (pentru mine se subantelege:D)

Impresia artistica

Aici e mai dubash...

E clar cu originalitatea si creativitatea, dar uite, de exemplu as renunta la "hi-quality" si as adauga si punctul respectiv la creativitate.

Pana acum nu s-a acordat o prea mare importanta titlului si pseudonimului, desi impresia pe care ti-o lasa ele nu e de neglijat in modul in care judeci ulterior lucrarea respectiva.
Eu as propune o chestie oarescum radicala, anume sa mai luam alea 0,75 de la
Cursivitate + muzicalitate si sa fie 1 pct pentru titlu si pseudonim.
(lipsa frazelor alambicate, neinteligibile, text placut care sa gadile urechea se cam regasesc si la Expresivitate si eleganta)

Boon astea ar fi primele mele observatii, astept si eu provincia, vorba doamnei din Aquitaine:)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde nbm » Joi Iun 23, 2005 10:39 am

Alienor, nu zici nimic de greselile de gramatica... sau se subantelege ca sunt aici cu astea de ortografie? (pentru mine se subantelege)


mai precis, gramatica se compune aici din semantica+punctuatie+ortografie
pt ca gramatica in sine e mult mai greu de definit, cuprinzindu-le pe cele 3 si inca neshte chestii :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Iun 23, 2005 10:51 am

carcotash mai esti... eu ma refeream la greselile considerate gramaticale (acord, plural aiurea etc), si nu de ortografie sau punctuatie. adevarat, generic intra in aceeasi marmita cu ce zici tu, si cu inca niste chestii.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde nbm » Joi Iun 23, 2005 11:13 am

bre daimoane, tare imi esti sinpatic, ca altfel te puneam pe aberatzia zilei:
eu ma refeream la greselile considerate gramaticale (acord, plural aiurea etc), si nu de ortografie sau punctuatie.

deci da, greshelile de care vorbesti tu sunt gresheli de ORTOGRAFIE (vezi DEX):
ORTOGRAFí
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iun 23, 2005 11:34 am

enbiemule, lasa-l putin pe daimon sa mai rumeje si merlucian te rog ca acu, cand inpreuna cu alienor ati punctat cam tot ce se poate nota intr-o lucrare sa faci un rezumat schematic care sa devina standardul de punctare si pe care sa-l inserez in regulament

mersi anticipat
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iun 23, 2005 11:37 am

aiule, stai sa-si faca aparitia si alienor si o sa ne conversam pt a ne pune de acord.

pina atunci, daca au si ceilalti juratzi alte comentarii, le astept cu interes ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Iun 23, 2005 11:39 am

[color=black][b]GRAMí
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Joi Iun 23, 2005 2:09 pm

alienor, te cauta enbiemu sa stabiliti forma finala a sistemului de punctaj ca sa-l pun la regulament ca sa aiba si concurentii un ghid de orientare orientativa ca poate unii ie mai vrednici si s-au si apucat de prima proba :)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Joi Iun 23, 2005 2:12 pm

Mersi :) m-a gasit, stiu, puneam la punct cate ceva la punctare, ca sa cadem la pace.

Ar fi foarte bine daca si ceilalti jurati si-ar trece (aici, pe pemeu, imeu sau unde vor ei) opservatiile, in caz ca le au ..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde eyewitness » Joi Iun 23, 2005 2:15 pm

io personal nu am, sunt atotcuprinzatuare variantele si nu jtiu daca ar mai fi ceva de adaugat. inportant e sa fie aplicabil
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Joi Iun 23, 2005 2:21 pm

eye, speram sa fie.. De aia e bine sa fie cat mai multe lucruri conturate

ai vazut ce propune nbm : o lucrare 'corecta' sa poata lua fara probleme 10 la tehnica, adica tot purcoiul ala de criterii de le-am zis io sa intre la impresia artistica

corect si bine ar fi sa privim cateva lucrari de la etapele anterioare shi sa vedem daca se pot nota cum trebe si obiectiv dupa noul barem (shi, pentru amuzament, sa comparam vechile note cu noile note)
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

sistemul de notare

Mesajde nbm » Joi Iun 23, 2005 3:30 pm

Dupa citeva discutii si citeva idei schimbate am ajuns la urmatoarea formula finala:

La editia a treia a Concursului de literaturi FC se vor acorda cite doo note de catre fiecare jurat pt fiecare lucrare, in fiecare etapa.
cele doua note vor puncta, pe de-o parte meritul tehnic (respectarea cerintelor si a limbii romane) si de cealalta parte impresia artistica (expresivitate, coerenta, originalitate etc). baremurile le gasiti mai jos:

TEHNICA
Stradanie (similar punctului din oficiu) = 1 p

Asezare in pagina, paragrafe = 0,5 p

Punctuatie (aici intra si fraza inceputa cu majuscula, samd) = 1 p

Ortografie = 2 p

Echilibru + semantica (folosire corecta a cuvintelor, intelegerea sensului, echilibrul frazelor: nici telegrafice, nici interminabile, folosirea corecta a cuvintelor, cu intelegerea sensului lor exact, intelegerea clara a subiectului, folosirea bagajului de cunostinte) = 1 p

Structura + gradul de organizare a textului (text inchegat, putere de sinteza unde e cazul, organizare a ideilor, conturarea contextului/cadrului emotional dar si spatio-temporal, daca trebe) = 0,5 p

Respectarea IN DETALIU a temei = 4 p
2 p pt respectarea temei lucrarii (de dragoste etc)
2 p pt respectarea cerintei probei (reportaj, gazel, povestire etc)


IMPRESIA ARTISTICA
Stradanie = 1p

Titlu si semnatura = 0,5 p

Stil (folosirea inspirata a figurilor de stil, forta de sugestie si de "transpunere" a cititorului, stil percutant) = 1,5 p

Coerenta generala (a frazei, intre fraze, coerenta intre tema-tehnica-contzinut, dispunere logica a ideilor si coerenta acestora) = 1 p

Expresivitate si eleganta (vocabular bogat, fluentza textului, folosirea cuvintelor potrivite la locul potrivit, viziune estetica de exceptie, lipsa ezitarilor si a diletantismului evident) = 2 p

Cursivitate + muzicalitate (lipsa frazelor alambicate, neinteligibile, text placut care sa gadile urechea) = 1 p

Creativitate/originalitate (marca personala bine subliniata, sensibilitate si implicare in text, noutate, element surpriza - daca e cazul, idei puternice, personale, iesirea din banal si din registrul personal) = 3 p

ATENTIE: Neincadrarea evidenta in tema se va solda cu descalificarea lucrarii(0 puncte) - in cazul in care va fi scrisa o schita in loc de gazel sau un haiku in loc de povestire.

NOTA: Toate punctajele vor fi acordate gradual (de la catastrofa=0 la excelent=maximum de punctaj pt categoria respectiva), in 5 etape:
catastrofa, slab, mediocru, bine, excelent

Rog juratii, organizatorii si chiar concurentii (pe "shueta amicala") sa avizeze acest text, sa anunte daca au ceva de obiectat, iar - daca nu - "sa taca pe vecie" :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iun 23, 2005 3:42 pm

ie bine bre. sa-i dam drumu. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iun 23, 2005 3:53 pm

Rog juratii, organizatorii si chiar concurentii (pe "shueta amicala") sa avizeze acest text, sa anunte daca au ceva de obiectat


ete maciuci , ce treaba are concurentii? ce la sarituri in apa sportivii face criteriile de punctare? concurentii ia nota de punctaj si incearca sa se conformeze stiind criteriile astfel ca-si poate nota singuri lucrarile. :D

deci da, sunt de acord cu puntaju
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iun 23, 2005 3:54 pm

ce treaba are concurentii?

chiar matale ziseshi ca unii ar putea veni cu idei bune. ce-i drept puteau sa o faca si pina acu ;)

sa nu zicem ca nu-i democratzie ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Iun 23, 2005 7:16 pm

da bre oameni buni sunt si eu de acord.
aiule mai bine sa comenteze acuma decat dupa aia:P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Dum Iul 10, 2005 6:33 am

data limita pentru trimiterea notelor pentru proba 1 , jurnal de calatorie, este 19/7 orele 18.00.

din acest moment NU ma voi mai inplica in organizare, tuate fraiele vor fi preluate de nocti si respectiv baics.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Dum Iul 31, 2005 1:06 pm

IN ATENTZIA JURATZILOR: martzi, 2 august, orl 18, notele pentru gazel !
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Iul 31, 2005 1:14 pm

Alienor, mai sterge bre din mesajele private de la admiratori :D, satz transmit si io niste complimente ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Dum Iul 31, 2005 1:16 pm

ce facetzi monsher, va consultatzi in particular ? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Iul 31, 2005 1:18 pm

nu bre, nu vazushi mai sus... vreau sa-i transmit tuate urarile de bine :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Dum Iul 31, 2005 1:20 pm

aaa, scuzi. n-am shtiut ca-i ziua iei. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Sâm Aug 06, 2005 2:38 pm

ANUNTZ !

ca in orice activitate prestatoare, se mai intra shi in concediu. ashadar, s-a cazut de comun acord ca shi concursul de literaturi sa fie decalat pe motiv de concedii shi vacantze la bunici. :D asfel, concursul se va decala cu doo saptamani, dupa cum urmeaza,

PROGRAMUL CONCURSULUI:

PROBA 4 - 31 AUGUST
PROBA 5 - 14 SEPTEMBRIE
PROBA 6 - 28 SEPTEMBRIE
PROBA 7 - 12 OCTOMBRIE
PROBA 8 - 26 OCTOMBRIE
PROBA 9 - 28 OCTOMBRIE

notele pentru fiecare concurent cu 24 de ore inainte de data limita a probei urmatuare, userului baixinho.


in rest, probele raman neschimbate: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=14747

va multzumesc.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Aug 29, 2005 7:07 pm

IN ATENTZIA JURATZILOR:

MARTZI, 30 AUGUST, ORL 18, NOTE PROBA 3 !!!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Sep 12, 2005 6:58 pm

NOTELE - MARTZI, 13 SEPTEMBRIE, ORL 18.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Lun Sep 12, 2005 10:20 pm

eu unul voi incerca sa ma conformez. further commnets on private:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde nbm » Mar Sep 13, 2005 4:05 pm

dat fiind ca trebile s-a ingramadit pe capu meu, ma vad in inposibilitatea de a trimite notele in urmatuarea ora :(
domnu baixinho, acceptati o aminare pina mai tirziu in nuapte, cind le pot trimite de acasa?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Sâm Sep 17, 2005 11:48 am

le urez mult succes juratzilor la proba asta. sper sa se descurce cu teancu' de lucrari. ~p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Sep 17, 2005 1:03 pm

nu fi rea :( reao si antipatico :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron