Haruki Murakami

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Haruki Murakami

Mesajde Bradut » Mie Iun 01, 2005 9:29 pm

Vi-l recomand. Cartile lui sunt ca floarea de cires. Japonezii stiu de ce :-)
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SeekBlueSky » Sâm Iun 18, 2005 11:26 am

Ce anume ai citit de Haruki Murakami? Ca si io am citit cateva carti ale lui (era scriitorul meu preferat la un moment dat) si eram curioasa tu ce ai citit si cum ti s-au parut...
...a drop of water in an endless sea...
Avatar utilizator
SeekBlueSky
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Feb 22, 2005 12:00 am

Mesajde Bradut » Vin Iul 08, 2005 2:28 am

In Cautarea Oii Fantastice - Haioasa, ciudata, mi-a deschis apetitul
Padurea Norvegiana - buna, trista, buna
Iubita mea, Sputnik - reia niste teme din "Padurea Norvegiana"; interesanta
Cronica Pasarii Arc - fabuloasa
La sud de granita, la est de soare - reia si ea diverse teme

Le am si pe celelalte, astept sa am putin timp si le citesc.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mitzitzica » Vin Aug 26, 2005 3:01 pm

Am citit Iubita mea, Sputnik... avea ceva al ei, si La sud de granita, la vest de soare... care semana destul de mult cu cealalta carte si relua cateva idei, intocmai ca la faimosul domn Coelho. Mi-a fost frica sa mai citesc si alte carti scrise de el, ca m-am temut ca o sa se reia ideile la nesfarsit... si o sa le donez vreunui anticar nefericit. Cu argumente, as putea fi convinsa totusi (...) sa mai citesc o carte de-a lui. Atat!
Mitzitzica
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 25, 2005 4:15 pm
Localitate: Provincie

Mesajde gaga » Lun Aug 29, 2005 11:44 am

bradutz scrie:La sud de granita, la est de soare

mitiztzica scrie:La sud de granita, la vest de soare...


La nord si sud de soarele ala nu a ajuns nime? ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde wednesday » Joi Sep 01, 2005 10:32 pm

am citit padurea norvegiana amu vreun an, la recomandarea unei prietene care face japoneza si care mananca pe paine cam toate cartile de provenienta nipona...parerea mea e ca e un pic overrated, dar nu zic ca nu mi-a placut. am in plan sa citesc si cronica pasarii arc :)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde sin ella » Joi Feb 02, 2006 3:20 pm

De mult vreau sa scriu cateva cuvinte despre Haruki Murakami. Am citit si eu o carte :) Naokos Lí¤cheln – Nur eine Liebesgeschichte (traducere personala: ‚Zambetul lui Naoko – doar o poveste de dragoste’). Nu stiu daca si sub ce titlu a fost tradusa in romana; m-am uitat prin librarii, dar nu am gasit nici o carte cu un titlu asemanator.

Nu vreau sa judec un autor atat de prolific dupa o singura carte citita, dar sincer ma asteptam la mai mult avand in vedere renumele de care se bucura autorul si recenziile foarte bune de pe coperta cartii. Bulinute rosii pentru personajele destul de interesante pe care le-a creat, pentru umorul fin (de care ar fi putut linistit sa uziteze ceva mai des) si pentru stilul voit usor si detasat. Bulinuta neagra pentru scenele de sex cam dese pana si pentru gustul meu :) si care m-au dus cu gandul la Sandra Brown (nu ca l-as compara cu Sandra, doamne fereste). O calitate tot au si scenele de sex (si cel putin prin asta se detaseaza de Sandra & Co.): sunt verosimile – ca de altfel cam toate scenele de sex relatate de barbati. Din pacate a trecut ceva vreme de cand am citit cartea si mi-am uitat impresiile.

In concluzie: cartea nu e chiar pierdere de vreme, dar ceva ii lipseste si pe mine nu m-a convins. o fi chestie de gusturi.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde FleurDuLys » Dum Oct 08, 2006 4:39 am

Ah ce greu se gasesc rumegatori de Haruki Murakami. Eu am citit aproape tot ce a aparut pe la noi de sus-numitul autor si dupa fiecare carte ramaneam: wtf?! si imi propuneam sa nu mai pun mana pe nicio carte de-a dumnealui. Paradoxal cum ma duceam in librarii sa imi cumpar si io niscaiva slavici, calinescu sau d-astia pentru scoala, in mod instinctual scoteam bani si cumparam ce mai aparuse de Murakami. Mi-a placut totusi in mod special 'Cronica pasarii-arc' (si in timp ce-o citeam si dupa:P) pentru viziunea originala asupra ororilor razboiului si bineinteles pentru stilul inconfundabil. I-au aparut si niste carti cu niste povestiri: 'elefantul a disparut' si 'dupa cutremur'. O recomand pe a doua pentru ca mi se pare mai optimista si mai ancorata in real. Tchus!
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Haruki Murakami

Mesajde Haggis McMutton » Dum Iul 26, 2009 8:04 pm

Eu sunt innebunit dupa acest scriitor japonez. Am citit aproape tot ce a aparut tradus in romana. Romane precum Cronica pasarii arc sau Kafka pe malul marii au fost un deliciu pentru mine, carti pe care nu le mai puteam lasa din mana. Considerat de multi un scriitor usor, comercial, care se citeste imediat. Considerat de altii un geniu al literaturii moderne, un scriitor ce a spart tiparele literaturii din Tara Soarelui Rasare. Etern candidat la Nobel cum a fost numit, un scriitor ce starneste controverse. Acesta este Haruki Murakami.
Stim parerea lui piskeshu despre el, dorim sa o alfam si pe cea a lui kant emir.
Avatar utilizator
Haggis McMutton
Junior Member
 
Mesaje: 102
Membru din: Lun Iun 24, 2002 11:00 pm

Mesajde AlexandraT » Vin Dec 18, 2009 4:20 pm

Nu am citit decat trei carti de-ale lui Murakami, dar mi-au placut din ce in ce mai mult. Daca "In noapte" a fost dragute si "Padurea norvegiana" a fost de-a dreptul misto, ei bine, "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor" chiar m-a dat pe spate. Urmatoarea pe lista este "Cronica pasarii arc".
AlexandraT
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Dec 17, 2009 5:45 pm
Localitate: Unde se duc cocorii, cand se duc

Re: Haruki Murakami

Mesajde MeliNoir88 » Sâm Mai 05, 2012 7:31 pm

Padurea norvegiana mi se pare si mie putin overrated... La un moment dat m-am plictisit tare. Am tras ceva de mine sa ajung la final. E drept ca am citit-o in engleza, poate de asta...
MeliNoir88
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 7:20 pm
Localitate: bucuresti

Re: Haruki Murakami

Mesajde November » Dum Aug 05, 2012 11:33 am

Buna! Imi place Murakami...am citit recent "La sud de granita, la vest de soare". Am fost total dezamagita cand am aflat ca premuil Nobel i s-a acordat lui Transtromer(2011), cand fusese si Murakami nominalizat! De fapt Nobel-ul pentru literatura de mult nu mai este o chestie...fair play! :hatoff
Avatar utilizator
November
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 05, 2012 10:01 am

Re: Haruki Murakami

Mesajde eliana » Mar Aug 14, 2012 3:46 pm

Cred ca e dificil sa presupui ca o industrie cum e Nobelul mai e "pe bune".

Atata vreme cat sunt interese atat de mari, si cat depind atat de multe de un asemenea premiu.
Nobel-ul pentru o multitudine de discipline nu mai e fair-play.

Sa ne gandim la Obama si al sau Nobel pentru pace?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron