Crima in acvariu

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Crima in acvariu

Mesajde niki » Vin Sep 14, 2001 9:00 am

Vreau sa va dati cu parerea in urmatoarea chestiune:
Pina mai ieri in acvariul meu traiau in pace urmatoarele specii:
2 guppy,2 platty,2xifo,2sanitari,1 somn,1betta,1caras. Dimensiunile lor sunt comparabile cu exceptia masculului de xifo si a carasului care sint ceva mai mari.
Aseara, cind am venit de la serviciu si am mai completat ceva apa in acvariu am vazut plutind capul unuia dintre pesti.I-am numarat rapid si am vazut ca lipsea un molly.....iar carasul era suspect de gras. Acuma nu stiu ce sa cred...cine e criminalul? Poate puteti sa-mi spuneti voi. Deocamdata am separat carasul si somnul de ceilalti pesti in asteptarea verdictului.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Crima in acvariu

Mesajde Catalin B » Vin Sep 14, 2001 9:20 am

Initial trimis de niki
Vreau sa va dati cu parerea in urmatoarea chestiune:
Pina mai ieri in acvariul meu traiau in pace urmatoarele specii:
2 guppy,2 platty,2xifo,2sanitari,1 somn,1betta,1caras. Dimensiunile lor sunt comparabile cu exceptia masculului de xifo si a carasului care sint ceva mai mari.
Aseara, cind am venit de la serviciu si am mai completat ceva apa in acvariu am vazut plutind capul unuia dintre pesti.I-am numarat rapid si am vazut ca lipsea un molly.....iar carasul era suspect de gras. Acuma nu stiu ce sa cred...cine e criminalul? Poate puteti sa-mi spuneti voi. Deocamdata am separat carasul si somnul de ceilalti pesti in asteptarea verdictului.

daca molly-ul este unul din platty mentionati prima data e posibil, carasii au gura f. incapatoare , nu se tin cu specii asa mici, separa-l ca altfel o sa mai ai surprize d-astea.somnul ala cum se cheama,cumarata?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Crima in acvariu

Mesajde niki » Vin Sep 14, 2001 9:25 am

Initial trimis de Catalin B

daca molly-ul este unul din platty mentionati prima data e posibil, carasii au gura f. incapatoare , nu se tin cu specii asa mici, separa-l ca altfel o sa mai ai surprize d-astea.somnul ala cum se cheama,cumarata?


Scuze...nus tiu unde imi era capul:asa este in loc de 2 platty am 2 molly
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Re: Crima in acvariu

Mesajde niki » Vin Sep 14, 2001 9:27 am

Initial trimis de Catalin B

daca molly-ul este unul din platty mentionati prima data e posibil, carasii au gura f. incapatoare , nu se tin cu specii asa mici, separa-l ca altfel o sa mai ai surprize d-astea.somnul ala cum se cheama,cumarata?


Denumirea somnului nu stiu care este.Are culoare pestrita si e cu pete negre.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Rectificare oficiala

Mesajde niki » Vin Sep 14, 2001 9:30 am

Multumesc lui Catalin de precizare: in mesajul initial in locul celor doi platty a se citi 2 molly.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Re: Re: Crima in acvariu

Mesajde Catalin B » Vin Sep 14, 2001 9:45 am

Initial trimis de niki


Denumirea somnului nu stiu care este.Are culoare pestrita si e cu pete negre.

daca are si mustati lungi se numeste hoplosternum si e total inofensiv, nu ataca nici puii,am si eu 2 enormi , ii tin cu guppy de toate dimensiunile, tot carasu'-i de vina .
primul criteriu cand iti alegi pestii este ce specii poti tine impreuna,ai grija
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Re: Crima in acvariu

Mesajde niki » Vin Sep 14, 2001 9:56 am

Initial trimis de Catalin B

daca are si mustati lungi se numeste hoplosternum si e total inofensiv, nu ataca nici puii,am si eu 2 enormi , ii tin cu guppy de toate dimensiunile, tot carasu'-i de vina .
primul criteriu cand iti alegi pestii este ce specii poti tine impreuna,ai grija



Are mustati destul de lungi. Si e linistit. O fi din ala de care zici tu. Atunci a scapat de acuzatii.Mersi
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde Guppy » Vin Sep 14, 2001 11:48 am

niki ,e posibil ca pestele sa fi murit din alta cauza si apoi sa-l fi ciugulit ceilalti.
Carasii nu sunt chiar asa de agresivi ,mai ales dc molly nu era chiar mititel.
Eu mereu gasesc cate un schelet :) asta nu inseamna ca s-au mancat intre ei , am numai guppy. Dar dupa ce moare unul,ceilalti il mananca - in fine,aleg din el carnea mai gustoasa ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Sep 14, 2001 11:57 am

Initial trimis de Guppy
niki ,e posibil ca pestele sa fi murit din alta cauza si apoi sa-l fi ciugulit ceilalti.
Carasii nu sunt chiar asa de agresivi ,mai ales dc molly nu era chiar mititel.
Eu mereu gasesc cate un schelet :) asta nu inseamna ca s-au mancat intre ei , am numai guppy. Dar dupa ce moare unul,ceilalti il mananca - in fine,aleg din el carnea mai gustoasa ;)

posibil si asa,dar tot trb. separat carasu', in curand voor incape
toti in stomacel la el
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde gascone » Lun Sep 17, 2001 8:00 am

niki ,e posibil ca pestele sa fi murit din alta cauza si apoi sa-l fi ciugulit ceilalti.
Carasii nu sunt chiar asa de agresivi ,mai ales dc molly nu era chiar mititel.
Eu mereu gasesc cate un schelet asta nu inseamna ca s-au mancat intre ei , am numai guppy. Dar dupa ce moare unul,ceilalti il mananca - in fine,aleg din el carnea mai gustoasa



Sunt intru totul de acord cu raspunsul lui Catalin.Si eu am carasei dar ii tin singuri in acvariu (au nevoie de spatiu ). Sa stii ca si celelalte specii de pesti mananca cadavrele pestilor morti ( de obicei doar coada si o parte din corp , rareori si capul). Caraseii cand sunt mici ataca celelalte specii (foarte rar) , dar numai puietul (dealtfel fiind o specie foarte pasnica), iar cand creste (peste 8 cm lungime) e posibil sa foloseasca drept hrana si speciile cu dimensiuni mai mici. Nu cred ca caraselul tau este de vina.

Mihai
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

Mesajde niki » Lun Sep 17, 2001 9:29 am

Dupa mesajele voastre l-am disculpat pe carasel dar am fost la magazinul de pesti sa vad daca pot sa-l dau fiindca pentru acvariul meu e cam mare.Si acolo era un tip mai in virsta care mi-a spus ca se ocupa de pesti de 25 de ani, si ca sigur nu mi l-a mincat carasul fiindca pestii nu se maninca niciodata intre ei daca sunt sanatosi.Deci singura explicatie e ca molly sa fi fost bolnav spunea el.A mai spus omul ca chiar daca se iau unii dupa altii , daca urmaritul este sanatos nu poate fi prins.Deci chestia e buna fiindca in acvariu ramin doar pestii sanatosi.

Expertul a mai zis ca masculii guppy sunt mai expusi atacurilor din cauza cozii lor mari pestii sunt tentati din reflex sa o apuce.

Astept in continuare mesaje de la voi pe aceasta tema fiindca numai asa vom putea invata
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde Adi[CG] » Mar Sep 25, 2001 3:03 pm

Greu de crezut ca a lichidat asa din senin un peste sanatos. In general hartuaiala intensa se lasa cu rani, aripi ferfenitite si abia dupa aceea se halesc intre ei. Exceptie fac cateva specii "intr-adevar" rapitoare pe care nu le ai in acvariu. Probabil victima era oricum bolnava ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

o intrebare (importanta )

Mesajde DarK SamuraY » Dum Sep 30, 2001 6:18 pm

am avut un peshte cardinal (e din familia neonului shi are o dunga transversala cum are titea )ce vreau sa spun o zi a stat in acvariu apoi a disparut cu totul nu mai era urma de el nicaieri nici macar in scorburile care le aveam shi mai am un sanitar mare cam de 15 cm negru cu 8 mustatzi destul de mari shi ma gandesc cum tot nu face mare lucru de dimineatza pana seara ma gandesc sa-l dau
Ride the 420 highway
DarK SamuraY
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 28, 2001 5:44 am
Localitate: Craiova (Sibiu)

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Sep 24, 2002 12:51 pm

Si eu am avut odata 2 pesti rosii, asemanatori barbusilor de Sumatra (pt. ca nu stiu cum se numeste specia), care cand au crescut au devenit criminali shi canibali in acvariu. Mi-au omorat vreo 4 pesti si mi i-au devorat ,,cu sange rece".
Mi-au mancat chiar si melcii din acvariu. Chiar i-am urmarit o ora si m-am ,,ingrozit" de ce pot face niste pestisori.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde HyperLaur » Mar Dec 21, 2004 12:16 am

DarK SamuraY scrie:am avut un peshte cardinal (e din familia neonului shi are o dunga transversala cum are titea )ce vreau sa spun o zi a stat in acvariu apoi a disparut cu totul nu mai era urma de el nicaieri nici macar in scorburile care le aveam shi mai am un sanitar mare cam de 15 cm negru cu 8 mustatzi destul de mari shi ma gandesc cum tot nu face mare lucru de dimineatza pana seara ma gandesc sa-l dau



sunt curios de o treaba : ti-e acoperit acvariul? in caz negativ e posibil sa-ti fi sarit din acvariu si cum banuiesc ca nu era mare nu l-ai mai gasit ... asa am patit cu o femela de macropodus pe care am pus-o intr-un borcan in seara de dupa depunere .. a 2-a zi era pe jos uscata ;s (asta a fost esecul meu cel mai mare )
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron