Fane in finlanda

...mandra ca o floare

Fane in finlanda

Mesajde gaga » Dum Iun 19, 2005 3:28 pm

Pt ca e cacator ce primesc pe mail, fane nu are giurnal si multa lume nu e in lista lui de mail, am hotarat ca trebuie sa ramana posteritatii si cemeului fanimele asa ca relateaza repoteru' copipast din mail (90 poti a dai o mana de ajutor daca najung io pacas sa iau mesajele, ca merita)

=======
Tocmai ma bucuram ieri ca domnul Soare in sfarsit ne onorase cu prezenta si ma gandeam ca-s in dispozitia potrivita pentru a scrie ceva aicisha pe grup, cand aspiratiile mele s-au lovit de usa inchisa a bibliotecii din Helsinki.

Azi e sarbatoare si zi libera, si in preziua sarbatorilor au program scurt, pana la sase seara :(. Azi iar e innorat, dar macar nu ploua in draci. Lucru curios, in Jorvas inca tre sa mai faci slalom pe trotuar printre rame si melci, care probabil n-au apucat sa treaca "strada" ieri dimineata, cand inca era vreme urata.

Dar sa revenim la 1 mai. Sau de fapt 30 aprilie, ca atunci a fost betia mare. Care, asa cum am anticipat, se aseamana cu festivalul de la Sighisoara in zilele cand era festival de betie medievala cu rockeri, doar ca asta dureaza cel mult un week-end, e pe o scara mult mai mare (inchipuiti-va tot centrul Bucurestiului plin de betivi pe strada), si n-are pretexte "medievale". Adica e deja traditie aci ca pe 1 mai studentii ies in strada pe Esplanadi, la statuia... ceva cu Amanda cred, o nimfa goala in orice caz, ii pun o palarie ridicola in cap si incep sa bea. Dar nu numai studenti! Oameni de 30-40 de ani merg clatinandu-se pe strada, chiar si sot si sotie (cred).

Ai dreacu alcoolisti :D. Atmosfera e ca la Sighisoara, doar ca nu-ti cere nimeni bani (in schimb fac coada la bancomate) si, daca nu ma-nsel, dupa o anumita ora nu mai poti cumpara bere, asa ca tre sa vii cu provizii, taica. Dar p-aci un om din zece umbla cu sixpacku dupa el, asa ca nu ii deranjeaza.

Amuzante is masurile lor anti-alcoolism. Postere in metrou, cu un corp uman si sagetzele catre parti ale corpului eplicand cum alcoolul afecteaza negativ respectivul organ. Era si o sagetica intre picioare, zicea ceva cu erektion. Eh, mofturi. In plus, dupa o anumita ora nu mai poti cumpara alcool, cel putin la
S-Market am vrut sa iau una din berile lor pt degustare si ups, stupoare, era o copertina trasa peste si o explicatie, ceva ce continea cuvintele "nu", "bere", "ora 21". Parca. (~p~p danon)

Alta faza haioasa de 1 mai (de fapt tot sambata) era un camion cu o cruce pe care scria "Jeesus pelaasta", pe romaneste "Iisus mantuieste", sau "Jesus saves" pentru fanii Slayer, parcat in piata garii. (~p)
Va dati seama ca nu intelegeam o iota din ce explicau sau cantau atat de pasionali nenii aia, dar cred ca era ceva cu "drink - veeeery bad, you go to hell". Aratau exact ca niste pocaiti, cu discursuri pline de emfaza si niste cantece d-alea tipice. In schimb, cei cativa betivani razleti si nedumeriti din piata nu pareau prea impresionati, unii chiar ii "acompaniau" cu niste trompete d-alea de jucarie.

Eh, si pentru ca trebuie sa existe totusi un pretext inaltator, care credeti voi ca este acela pentru toata tevatura asta? Cica venirea primaverii. Pula, la 7-8 grade, halal primavara, daca vroiam temperaturi d-astea mergeam in Romania la mare noaptea de 1 mai.

Dar renii nu par impresionati, stateau pe iarba, pe banci, in frigul ala teribil. A inceput la un moment dat sa ploua si atunci au inceput sa se retraga, dar
nu acasa, pe la chefuri. Mergeam pe strada si erau peste tot balcoane pline, galagie la etaj... In fata unui bloc era o coada mare si ma asteptam ce stau
oamenii acolo, se pare ca gazda chefului avea o o'ashce p'oblema cu cheia s' usha in plm... (looooooooooooooooooooool ~p)

Pe 1 mai propriu-zis, duminica, era pustiu pe strazi.

Cred si eu. O reclama la televizor spune ca nuscate sute de mii de "Norrmen", presupun ca se refera la "nordici", au probleme cu inima si plamanii. Plm, da' cu ficatu' nimic? Or fi descoperit leacu' pentru ciroza, mai stii, dar nu vor sa-l imparta cu nimeni. Am fost la plimbariche in asteptarea orei doua si
intalnirii "romanesti" prin Kaivopuisto, un parc imens spre varful peninsulei care este centrul Helsinki-ului, si mama-mama ce priveliste. O mare de lume iesita la picnic, la aceleasi 8 grade Celsius.

Discutam cu colegul meu de birou, si a fost de acord ca oamenii aia is tzacanitzi. Aia-i vreme de picnic? Toti cu sepcile lor albe ridicole, probabil sepci de student or something, sau de betivan, de se gasesc la Stockmann cu 29 de euroi bucata. O sa pun si poze, acu n-am CD-u la mine. Din pacate n-am luat parte la festivitati, nu atat ca era taica-miu in vizita, cat ca mai am de lucrat la social skills.

Of, deja am scris prea mult, o sa va zic maine de intalnirea cu romanii. Hai pa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Dum Iun 19, 2005 3:37 pm

Eh, dragii mei, m-am gandit pe ziua de azi sa va povestesc un pic cum e munca la finlandezi. Nush daca pot spune ca ma pricep prea mult la acest aspect,
fiind aici doar de o luna, dar deh, imi dau si io cu parerea.

Am fost cam mirat la inceput sa vad ca m-a luat line managerul, m-a prezentat in stanga si-n dreapta, dupa care nu m-a mai intrebat nimeni de sanatate. Adica nu,
mint: m-am intalnit cu team leader-ul, care mi-a zis cam ce vroia sa termin pana pe 9 mai, o chestie pentru care in Romania as fi alocat probabil o saptamana sau doua :D.

La inceput m-am speriat, am crezut ca dupa o saptamana-doua o sa mai ia la rost cu ce-am facut, si am inceput sa-mi pun problema: ce facem, tovarasi? Am inceput discutii cu unul, cu altul, sedinte, stabilit interfete... Lucrurile se miscau cam incet.

Un coleg, un ungur din Targu Mures care vorbeste romaneste bine, mi-a explicat ca "asa e atmosfera aici, destul de relaxata". Am inteles la ce se referea prin "relaxare" cand am vazut cum e cand depinzi de cineva de-aici ca sa schimbe ceva ca sa mearga ce-ai scris tu. Trec cateva zile, dupa care omu schimba ceva si strica treaba in alt fel, ce mai beton. Si asta la o clasa pentru care cred ca gasea exemple cu carca prin carti.

De fapt, confirmarea pentru banuielile mele mi-a dat-o un alt ungur (din Ungaria de data asta), care m-a intrebat o data la masa daca nu-s cumva din Europa de Est, m-a chemat sa stam de vorba, foarte amabil.

Badabum. Deci cam asa cu povestile cu occidentalii seriosi si muncitori. Nu neg ca-s destui p-aci care par ca-si dau silinta, in special Munish, team leader-ul, care alearga pe la fiecare si discuta toate problemele care apar, frictiuni intre echipe etc. Dar el e indian :). Intr-un fel e bine, ca nu am parte de stress-uri (desi cred ca au si ei deadline-uri, si tre sa dam un release in august, sunt curios cum o sa iasa); pe de alta parte insa ma invat prost. Povestea neamtu de la intalnirea romanilor de cat de socati au fost niste finlandezi care au plecat in State la doctorat. Oh dear. Si ce mai e ofticant e ca toate birourile au usile deschise, si monitorul meu e orientat astfel incat se vede din capatul coridorului.

Cred ca o sa-l reorientez :D. Desi pana acu n-am avut reclamatii.

In fiecare zi trec pe langa un bufet cand merg la masa, si tot timpul e o gasca de babete care sta la barfa. Asta e un alt fapt deprimant: pana saptamana asta eram convins ca nu exista angajate la firma mea care sa aiba sub 40 de ani. Trist, nu? Bine, in afara de fetele de la cantina, daca si alea erau babe cred ca ii omorau pe reni, care si-asa se zice ca-s depresivi :D. Intre timp am ochit cateva, dar aici am vazut ca si astea mai batrane se mai aranjaza, cateodata te mai pacalesc daca le vezi din spate,
unghi favorabil, etc, numai cand se intoarce: ptiu!

Baba! Bleoax.

Cam atat in episodul asta, in episodul viitor... Cred ca o sa va povestesc despre goana dupa mobila; sau despre zgomotele abominabile pe care le scoate instalatia de aer onditionat a lui peste prajit dincladirea in care m-am mutat. Sau... sau... mai vedem.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Dum Iun 19, 2005 3:41 pm

Motto:

"Sa te fut in gura soare / Stralucesti sau mi se
pare?" (cantec de ora 4 dimineata in Finlanda)

scurta digresiune:
La cantina sunt niste carafe cu un lichid inchis la culoare, m-am gandit ca ar putea fi ceai sau cafea, si in sfarsit intreb: scuse me, what is this etc. La care tipa imi zice: beer! Probabil a licarit ceva in ochii mei, sau am exclamat prea incantat:
"beer?!", ca a facut imediat precizarea: without alcohol. Si cam naspa la gust, dar orisicat. Uat du iu uant. Bere la pranz in fiecare zi, pacat ca au uitat ingredientul esential.

sfarsit digresiune

Mama ce durere de cap cu mobila, mai ales ca firma de consultanta vroia sa ma mut la doua zile dupa ce m-am inteles cu proprietarul. Daca n-aveam saltea, cum ar veni, as fi dormit pe jos. Am reusit intr-o saptamana sa gasesc lampi, sa vad ceva mobila la IKEA si chiar sa iau o lampa de tavan si deh, un scaun ca s-o montez :D. Dupa care prima saptamana am dormit pe salteaua adusa de taica-miu, care nu era tocmai curata; in apartamentul din Kallio pusesem peste ea o alta saltea gasita in debara, si cred ca dormise un caine pe ea, era plina de fire d-alea de par, bleoax.


Ce sa zic - intr-un fel, IKEA rulz. Nu daca vreti sa transporte mobila acasa, cum am facut eu superafacere, am depasit 20 de kile numai cu canapeaua, asa ca livrarea a fost 34 de euro. Nu mi-a trecut prin cap sa cer ajutorul vreunui coleg, guignon. Si au si
intarziat. Totusi, e mobila ieftina (scaun cu 12 euro, un fel de fotoliu cu 40 de euro, canapea extensibila la 200 de euroi, si aveau si cu 115; lampi de tavan sub 10 euro, etc) si buna, so far. E interesant ca toate-s pe principiul do-it-yourself, adica a trebuit
sa-mi montez eu patul, fotoliul si o masa, dar iti dau la pachet si ceva sculi. A trebuit sa iau o surubenita, dar nu era asa importanta. Ce-i drept, salteaua canapelei era "comprimata", asa ca in prima noapte parca dormeam pe piatra. Dup-aia si-a mai dat drumul, acu e chiar ok.


Mobila ca mobila, dar soarele, neica, e ingrozitor. La unspe e seara la ei, se intuneca pe la unspe juma, si la patru e deja dimineata. La 3 juma mijesc zorile.

Asa ca jaluzelele se impuneau. Le-am luat tot de la IKEA, unde erau cele mai ieftine si, cum is varza la asa ceva, l-am intrebat pe proprietar unde sa gasesc ceva sculi de dat gauri, cum e cu peretele etc. Si omul s-a oferit sa ma ajute - traiasca poolah lui! Asaca ieri a venit cu sculi si mi-a aranjat problema cu iluminarea.


Probabil pentru a sarbatori, azi dimineata am pierdut trenul de 8:50. Am facut un record de 3 minute de acasa pana la gara, dar tot degeaba. Si e numai unu pe ora. In Helsinki pierdeam regulat autobuzul de 8:27 si trebuia sa fug ca nebunul dupa trenul de 8:38. Aici am numai tren, o data pe ora :(. Eh, oricum n-a zis nimeni nimic, ba chiar m-am intalnit in gara cu un coleg care intarzia si el.


M-am inscris pe o lista de mail cu romanii din Finlanda, cica au intalniri saptamanale! Saptamana trecuta am ratat intalnirea, sa vedem saptamana asta. A, si maine e International Museum Day, cu intrare moca in cateva muzee, cre ca ma bag si eu. N-as fi platit 7 euro sa vad pictori finlandezi din secolul XIX, dar daca e moca, ne bagam.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

ghid turistic pe scurt

Mesajde nocturna » Lun Iun 20, 2005 9:31 am

am preluat. continuam. in caz ca va ganditzi de un popas in Finlanda, ghid turistic pe scurt folositor:

Eh, dragii mei, avem planuri mari. Am luat de la biblioteca un ghid turistic pentru Finlanda (cum cantau catalanii aia ieri: tourist! you're a terrorist!), din pacate din '93, dar multe chestii se pare ca nu s-au schimbat, si un manual de finlandeza. Ofticant cu limba asta a lor. Cateva date interesante din ghid:

- in Finlanda e chiar incurajat hoinaritul, adica mersul cu cortul sau doar sacul de dormit pe coclauri; ba din cate am inteles, poti intra pe proprietati private atata timp cat nu te apropii la mai mult de 100 de metri de o casa. Putin diferit fata de Italia de nord, unde mare parte din spatiile verzi erau ingradite. Aici ai padure cat vrei, fara nici un fel de garduri.

- de vizitat mi-am pus pe lista Savonlinna (o cetate construita intre niste lacuri), Turku (prima capitala a Finlandei si orasul cel mai vechi), Porvoo (al doilea oras ca vechime) si... Mai era ceva.

- 9% din veniturile la buget ale statului finlandez in '93 veneau din vanzarea de alcool. Ca sa citez din ghid: "Finland has something of a drinking problem".

- Laponia de est pare cea mai interesanta pentru umblat in timpul verii; exista cabane in care poti sa stai gratis peste noapte, atata timp cat lasi totul curat pentru cine vine dupa tine. Bine, asta era in '93.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

orientare si team-building

Mesajde nocturna » Lun Iun 20, 2005 9:39 am

S-au gandit baietii de la firma ca prea a "muncit" lumea cu spor si ar fi bine sa luam o pauza, asa ca miercuri a fost zi de team building din partea firmei. La lacul Bodom! La cateva sute de metri de locul unde in 1962 a avut loc o crima oribila, inca nerezolvata; de fapt, in aceeasi zi s-a hotarat sa fie pus sub acuzare un tip - singurul ramas viu din grupul de 4 copii. Eh, acu stiti de unde vine "Children of Bodom" - cam sinistru.

Oricum, team building cu mancare si beutura din partea firmei suna a chestie greu de refuzat. Team building-ul a fost bullshit 100%. Daca e asa usor sa iei banii sub pretextul ca oferi "team building", pai am io cateva idei mai bune. Chiar si sa ne facem un pic ranga :D. 15 minute de plimbat prin natura, plimbat cu kick bike, care e un fel de trotineta cu roata de bicicleta in fatza, in continuare la capitolul "sporturi la mintea renilor" "wood golf", prea ridicol pentru a fi explicat, problem solving la modul "din ciclul: enigme rasuflate din Almanahul Flacara or smth"...

Cre ca partea cea mai buna a fost discutia la o berica-doua cu doi din ungurii din firma despre Transilvania and stuff. Plm, tot astia din Europa de est is cei mai ok. Nici unul nu era incrancenat. Pacat ca n-au fost si aia doi din Ardeal (Mures), unul cel putin am inteles ca e pro independenta. Bring 'em on.

In aceeasi zi, dupa nspe apropouri batute unui coleg nou la modul: parca as veni si eu la antrenamentele voastre de orientare, celalalt (tipul care l-a adus pe primu in Finlanda, tot din Tg Mures) a zis sa ma invite la o "plimbarica". Asa ca joi am avut prima tentativa de "orientare sportiva", cum ii zic ei. Cica Finlanda e cea mai tare tara la asa ceva, dar mi se pare normal, au atatea paduri incat cateva sute de ani n-aveau cum sa nu se piarda prin ele daca nu studiau problema :).

Problema era ca de fapt nu era antrenament or something, ci concurs. Noroc c-am pierdut foaia pe care trebuiau sa-mi treaca timpul :), ca faceam firma de ras. Deci, sa va descriu padurea prin care trebuia sa ma orientez: ceva stanci, multi copaci si in rest mocirla. Pe harta vedeam balta, in fatza vedeam padure. Bre nene, ceva nu e in regula. Dupa 10 m si ceva apa la galosi intelegeam cum e cu balta. Poate ca nu a fost o idee buna sa vin in adidasi :).

Oricum, am reusit sa nu ma pierd, dar n-am incercat sa gasesc vreun post sau ceva, pentru ca nu eram prea sigur ca reusesc sa ma intorc. De fapt cred ca m-am orientat binisor pana langa postul 1, de unde am hotarat sa ma intorc, pentru ca pierdusem prea mult timp si n-aveam chef sa stea lumea dupa mine. Mai ales ca aia alergau ca nebunii, in timp ce io mergeam lejer. Mi-au explicat ei ceva, cum sa tin busola si sa tin linie pe harta, dar n-a prea mers in practica.

Din cate ziceau aia, nu e tocmai harta de incepatori, pentru ca nu prea ai repere. Un sef de la noi a scos vreo 43 de minute, astia doi ungurii din Mures au scos in jur de o ora amandoi. Eu m-am intors dupa o ora si nici un post :D. Dupa toate probabilitatile, eram undeva aproape de postul 1 :P.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

munca la finlandezi, pt.2

Mesajde nocturna » Lun Iun 20, 2005 9:51 am

(scuze pt limbaj tehnic)

Acu cateva zile vine un tip care lucreaza la un proiect mai vechi prin coltul unde stau eu, si unde-s aia 3 care cica "le are" (de fapt unu le are si ailalti doi is redundanti si-o freaca non stop, iar daca i-ar da afara pe toti 3, proiectul ar merge mult mai bine). Un tip din Suedia a trimis un bug report, cum ca aplicatia pierdea conexiunea cu nusce altceva. Ce e ciudat e ca n-a trimis nici un network trace care sa arate ce comunicau alea doua chestii, ca sa intelegi ce s-a intamplat, doar un amarat de log al aplicatiei care nu zicea nimic. Si gata trouble report-ul.

Si astia se intrebau care-i treaba. Moment in care vine Tibo, el hefe din grupul "alora care le are" (imi place sa-i zic "ala chior din tzara orbilor") si incepe sa turuie: "aaa, swediss people are sooo stupid, they always do things like this... even if it's their configuration problem, they won't check - what, you mean I have to work? Use this keyboard? Nooo...". Moment in care ma gandeam: plm, pana aici nu e mare diferenta fata de finlandezi :D.

Ieri ii zic lui Tobi, care sta in acelasi birou cu mine: uite, ziceai de functia x ca nu e ok, am putea s-o schimbam, sa facem asa, asa... La care omu': a, nu, nu se poate, tre sa discutam, sa-l intreb si pe Simba (Tibo de mai sus), sa gasim o solutie... Asta pentru un cacat de functie simpla. Il intreb de alta chestie care era tot pe parceaua lui, tot o functie care dura maxim 5 minute s-o scrie: aaa, nu, ca iar mai bagam nuscate functii in API, dup-aia nu mai stii ce si cum. Ii zic: plm, dar e o functie, nu 20. Aaa, nu, ca am discutat si am stabilit API-ul, acu nu mai schimbam...

In plus, din ce zice al doilea coleg, Tobi si cu Ilbo nu fac nimic cand e Tibo plecat, si chiar asa motiveaza: dom'le, Simba e plecat, fara el nu facem nimic. Tre sa-mi fac timp sa le vorbesc o data despre minunatul lucru care este outsourcingul.

Nu mai zic ca in aceeasi zi cu faza cu "swediss people" s-a oprit trenul imediat ce a plecat din gara din Espoo, si din 5 in 5 minute tot baga mecanicul anunturi. Mi-a tradus un nene, nuscum se pare ca ramasesem fara curent, si tot anunta ca "in x minute" vine un alt tren sa ne traga :D.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Iun 28, 2005 7:53 pm

am inceput sa le pierd sirul deci:

Despre romanii din Finlanda

In acest episod o sa va povestesc despre intalnirea cu romanii din Finlanda, si despre experienta dezagreabila de la "Romanian Cultural Week".

Eh, cu Saptamana culturala romaneasca e foarte scurt.
M-am uitat pe program si am vazut numai nume necunoscute, cu prezentari ridicole, de ex. un cantaret de romantze de care n-auzisem in viata mea despre care se zicea ca e "well known in Romania" si care, fiti atenti va rog, luase in nusce an premiu la festivalul "Crizantema de aur" din Targoviste! [~p~p]

Nu suna deloc bine, m-am gandit ca e o chestie romanian style, organizata ca sa vada niste fripturisti Finlanda, probabil. Dupa cateva zile mi-a parut rau de scepticismul meu si am zis sa vad totusi ce e (asta dupa ce am fost la centrul ala si am vazut expozitia de pictura si sculptura, care confirma presimtirea initiala); mai ales ca in seara in care am fost cantau cam toti care fusesera in program in timpul saptamanii. Ei bine, n-am facut decat sa-mi verific presupunerea: o donshoara tanara si probabil talentata care ne-a cantat din clasicii compozitori romani Mozart, Beethoven, etc., un grup de dans care ne-a delectat cu deh, dansuri latine, foarte traditionale:
rumba, cha-cha-cha, o tanti care canta folk pe o chitara dezacordata etc. Cand a intrat pe scena ala cu romantele si a inceput: "fotoliul din odaieee si o carte ce-ai uitat-o pe noptieeeraaaa" paharul s-a umplut si m-am carat. ~p~p

Dup-aia mi-a parut rau ca n-am fost mai ostentativ cand am plecat, sa ma impiedic, sa fac niste zgomot, in fine, un cacat.

De Paste am fost la o bisericuta pe Liisankatu, aproape de centru, la (cica) intalnirea romanilor. Deh, romanii primitori ca de obicei - pana sa apara preotul cu nevasta nu ne-a intrebat nimeni cine suntem, care-i treaba, etc. Lume destul de multa, cred ca erau vreo 50-60, intr-o sala de mese maricica. Intai au facut o vecernie scurta, unde m-am oferit sa cant in strana, ca deh, am vazut ca asa faceau alti fosti colegi ai mei de liceu. Am fost cam uimit sa vad in cate feluri se canta "Doamne, miluieste", asta pe langa amintirea faptului ca nu stiu sa cant pe note :D. Dar cred ca a iesit bine, si oricum romanashii nostri la mancarica venisera.

Il auzeam pe taica-miu vorbind cu o tipa in stanga mea: si, de unde sunteti? Din Bacau? Si, mai sunt multi din Bacau aici? Nu stiu, nu prea cred, eu nu cunosc. Pana mea, m-a pufnit rasu cand mi-am adus aminte de ce zicea Nicholas: "jumate din Bacau e in Finlanda" :D:D. De fapt, cu bacaoanca asta si cu sotul ei, un neamt venit in Finlanda via bursa ErasMUCI am vorbit mai mult, ca deh, majoritatea pe-acolo erau cu familii si pe bisericute, sau asa mi s-a parut. Am ochit si vreo 3-4 cu figuri si costumatie de nasoi, probabil dintre tovarashii nasparlii ai lui Nicholas :).

In fine, nush daca mai e ceva de povestit si cam raman fara timp, eniuei, deocamdata cam atat. Daca-mi aduc aminte completez.

completez io ~p~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

am casaaa

Mesajde gaga » Mar Iun 28, 2005 7:58 pm

Eh, vorba vine am casa. Am gasit un apartament de
inchiriat in Espoo, chiar in Leppavaara, care e un fel
de centru al acestui monstru de oras, la 5 minute de
gara, si la 10-15 minute de mers cu trenul pana in
Helsinki in centru. Sunt foarte incantat pentru ca ()
corespunde cu ce vroiam eu, ceva aproape de Helsinki
si undeva in drum fata de Kirkkonummi. Bine, o sa ma
mut undeva mai incolo, pentru ca firma imi mai
plateste 2 saptamani de stat in Helsinki, de care
vreau sa profit, obviously.

Acu nush ce sa fac, in Romania colegii de serviciu
dadeau o bere cand isi gaseau casa - ce-i drept, casa
de cumparat, nu de inchiriat :). Probabil o sa mai
prospectez vreo carciuma prin centru. Dar oricum, cred
ca am gasit o chestie destul de buna, e chiar mai bine
decat primul apartament vazut in Leppavaara, care era
mai departe de gara, si in plus imprejurimile erau mai
deprimante decat un cartier ceausist: blocuri cenusii,
praf, pustiu. Aici macar e un pic de spatiu verde. Si
in plus, chiar daca n-are sauna, e sauna colectiva in
scara, la parter, cu rezervare and stuff
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

saptamana 2

Mesajde gaga » Mar Iun 28, 2005 7:59 pm

Uite ca aproape trecu si saptamana 2. Duminica trecuta
am fost in Suomenlinna, o fortareata construita de
suedezi in secolul XVIII, se intinde pe 6 insulite din
puzderia de insule din largul capitalei renilor. E
monument protejat de UNESCO, yada yada. Sincer, dpdv
arhitectural nu e mare lucru, e o fortareata, nu a
fost gandita sa fie frumoasa, sau artistica. Totusi e
foarte linistita (acu cand inca nu au dat iama
turistii), loc bun de meditatie sau de vrajeala
ieftina. Sau scumpa :). O sa mai merg pe-acolo, si-asa
muzeele se inchideau devreme si n-am apucat sa vizitez
nimic.

Cred ca duminica trecuta a fost cea mai misto zi pe
care-am prins-o in Finlanda, chiar ziceai ca-i
primavara. Fuck, chiar mi-era cald in canadiana mea de
iarna. De-atunci insa cateva zile parca revenise
iarna, a si nins, asta parca pentru a-l saluta pe
Nicholas, venit miercuri in geaca de blugi :). Btw, am
ajuns si prin vreo 2 baruri, cu ghidul Nicholas: Molly
Malone, un Irish Pub, si On the Rocks, un bar de
rockeri, cu muzica misto, la modul Led Zepp, Bad
Company, etc. Berea lor la halba nu e diluata cu apa
ca la noi (cel putin sper :) ), si pare mai buna decat
ce-am luat eu la sticla de la supermarket. Azi am
ginit si doua magazine Alko, singurele unde poti lua
tarii in Finlanda, dar erau inchise, si aveau niste
preturi in vitrina... Plus ca legenda bauturilor era
in Finlandeza, din pacate.

Am facut luni o plimbare pana la Seurasaari, o insula
undeva spre nord-vest de centru, destul de departe,
dar deh, harta era gresita asa ca am zis wtf, hai pe
jos. Din pacate am ajuns cam tarziu ca sa pot sta, dar
o sa revin, probabil cand o sa fie mai cald. Acu era
un praf ingrozitor pe-acolo, cu toata natura lor cu
tot. Pe insula e un fel de muzeu al satului al lor,
deschis numai vara din pacate, si e un loc misto de
plimbare. N-ai voie nici cu bicicleta.

Am un cinematograf pe strada si m-am uitat zilele
trecute mai atent la afise, etc, si... surpriza! Era
Cinemateca lor, cu filme vechi, chiar vineri mi se
pare ca dadeau "Aurora" lui Murnau... Am fost ieri la
"The Company of Wolves", un film chipurile "english
gothic", o bashina de film adaptata dupa o poveste
scrisa probabil de o femeie nefututa raau - fantezii
cu lupi and stuff, unde lupul trebuie anagramat si
trecut la feminin pentru a pricepe adevaratul subiect
al filmului. Bine, sa nu devin freudian, dar oricum, a
fost naspa.

A, si sistemul lor de cinemateca e futere: tre sa-ti
iei un membership card de 4 euro valabil 6 luni, si
biletul la fiecare film e 3.5 euro. Mi se pare ca e
mai ieftin decat la cinematografele normale si oricum,
la ei mai merge lumea la film :).

Ieri am vazut un apartament in Kirkkonummi, e aproape
de gara, zona e misto, apartamentul arata bine, dar e
cam scump. Si wtf, e Kirkkonummi. Un tren la fiecare
juma de ora spre Helsinki, si in juma de ora esti in
capitala in centru, ceea ce nu-i de neglijat. Spre
deosebire de Espoo, unde gasisem un apartament de unde
faceam 15-20 de minute pana la gara, si de-acolo 10
minute pana-n Helsinki, deci cam same shit. Doar ca
de-acolo ai 5 trenuri pe ora, spre deosebire de 2 din
mirificul sat unde probabil ca ma voi muta, din lipsa
de optiuni.

Pana ma mut o sa stau undeva mai departe de centru,
tot apartament mobilat, dar cladirea arata mai
devastata. Am vreo doua adult bar-uri langa mine, vreo
3-4 carciumi, ce mai, trai, nenica.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iun 28, 2005 8:04 pm

cycling

Si inca ceva: m-am hotarat, e musai sa-mi iau bicicleta! Am inchiriat
una sambata trecuta si vreau sa zic ca e prea misto. Pe langa faptul
ca ai rute speciale de bicicleta, cu numar de kilometri afisat, peste
tot is parcari pentru bicle care-s mereu pline, deci e si o problema
de probabilitate daca e sa fure cineva una din ele. Ca sa nu mai zic
ca destui tacaniti le lasa nelegate. Da sa nu spuneti mai departe, ca
ar fi pacat sa afle los tuciurios. Care se pare ca au ajuns si pe aici.

Am facut o tura pana la Seurasaari sambata trecuta, am stat pe-acolo
vreo ora juma si dup-aia am luat-o prin Munkkiniemi, Lehtisaari,
Espooo... ooops, nu trebuia sa ajung in Espoo, dar hai pana-n Otaniemi
sa vedem cum e, hai inapoi, iar Lehtisaari, Kaskisaari (?),
Lauttasaari, Ruoholahti. Ce mai, misto plimbarica. Si e asa linistit
pe insule, ma intreb cat costa o casa pe-acolo. Probabil destul de mult.

Din pacate, laba de la "Green bike" n-are bicle second nici saptamana
asta, asa ca e posibil sa-mi iau un mountain bike nou de la Biltema,
unde-s cele mai ieftine. 145 de euro e o bicla de oras, 195 un
mountain bike destul de bun, cu frana pe disc pe fatza si suspensii.

In albumul "Fun" am pus o poza de care uitasem, o sa mai fie si
altele. Nush ce-i "Futon", cre ca e doar numele magazinului, probabil
oamenii habar n-au de conotatiile latine ale cuvantului.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iun 28, 2005 8:05 pm

in care isi face intrarea bolidu'

Am bicicleta! Am gasit una chiar ieftina (aici chiar
ieftina inseamna "sub 200 de euro"), singura problema
fiind ca nu era asamblata. Mi-a cam picat fatza prima
oara, cand venisem chiar hotarat sa o iau. N-aveam
chef sa car 16 kile dupa mine prin autobuz si tren, ca
sa nu mai zic pe jos de la gara pana acasa etc. M-am
interesat la tipul care mi-a recomandat magazinul
si-am aflat ca nu e mare lucru de asamblat asa ca am
prins curaj si am mers ieri din nou la Biltema, undeva
cam la mama dracului in Espoo.

Am intrebat care-i treaba, cam cat ar dura asamblatul,
etc. Cand am auzit "juma de ora" m-am gandit: eh,
standarde finlandeze :P. Bicla era intr-o ditamai
cutia, trebuia sa montez doar ghidonul, pedalele,
roata din fatza si portbagajul pe care l-am luat ca
bonus. Si aripile pt ploaie, desi nu tineam musai sa
le pun din prima. In fine, am carat cutia vreo 30 de
metri, dupa care mi-am zis ca n-am chef sa o car
pana-n statia de autobuz, care era depaarte. Asa ca
m-am apucat de montat - am luat si sculi, tot. Mi-a
luat mai mult decat juma de ora de fapt, pentru ca
mi-am pierdut timpul cu cacaturi gen stopuri, dar a
iesit bine. Cred.

Mai era doar o problema. Din Biltema pana-n Leppavaara
is 14 kilometri. M-am gandit: eh, o iau lejer, nu ma
grabesc. Plm, al dracului de deluros Espoo asta, m-am
saturat de cate pante a trebuit sa urc. Uff. SI
chestia cu mers lejer nu prea tine, ca-ti pierzi
rabdarea.

In fine, ajung acasa, destul de ametit dupa atata
pedalat, las bolidu in casutza amenajata special pt
asa ceva, urc in casa si ma gandesc: mama ce sete
mi-e, ia sa iau ceva suc de la supermarket. Tzusht
afara, vin inapoi, bag mana-n buzunar dupa chei,
surprizaaaaaa... Uitasem cheile inauntruuu... Eram
perfect constient de aceasta posibilitate, de mii de
ori m-am verificat ca am cheile inainte sa ies din
casa, dar de data asta eram prea rupt.

Cu concursul labelor de la TeleFinland, care inca mai
"proceseaza" (cu miscari lente pe directia penisului
cu mana stransa) cererea mea de abonament, nu prea mai
aveam credit pe prepaid-ul meu, doar vreo 4 centi, asa
ca primul impuls a fost sa bag un sprint la RKeskus
(care se-nchidea in 5 minute; dup-aia mi-am dat seama
ca mai era si benzinaria) sa iau o cartela de telefon
public. Sun la proprietar, poolah. Sun la Seija, tipa
de la Innovative, asta raspunde si in stilu-i
caracteristic imi mananca juma de cartela cu cacaturi.
In fine, promite sa incerce sa sune, etc.

Ma-ntorc la bloc, vad ca vine un nene. Ma uit: batran,
ah, sigur nu stie engleza. Ce de cacat sa ai
dreptate... "Do you speak English?"
"asfwerltweorweqrqw". Or something. El zicea ceva, io
dadeam din umeri. La un moment dat zice ceva cu "Et
ymmarat", si atata lucru stiam si eu ca inseamna "nu
intelegi", asa ca zic si eu "Yes! En ymarran!". In
fine, macar m-a lasat in bloc; imi aduc aminte ca pot
sa sun de pe mobil, dau de proprietar, care zice ca o
sa sune nusce firma care, atentie, se ocupa de
chestiile astea printre altele - dat drumul omului la
el in casa, taiat iarba etc.

Mare noroc ca nu i-a gasit, o sa vedeti de ce, asa ca
omu vine pe bicla (iar ai fo la shpritzane, ma gandeam
io, de nu vii cu motocicleta), si se termina totu cu
hepi end.

Faza tare au fost preturile pe care le cere firma aia
de vine sa deschida usa casei la prosti: 30 de euro
dupa noua seara! Plm, data viitoare ma duc pe jos pana
la proprietar, ma fut in firma lui peste. Cum zicea un
coleg ungur, mi-ar placea sa lucrez in acest domeniu,
plm, as deschide usi in fiecare zi. Mai ales la
sistemul astora de incuietoare, de e absolut banal sa
ramai pe dinafara.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iun 28, 2005 8:07 pm

de-ale Finlandei

Azi e urat afara, innorat si a si plouat marunt, asa ca am zis ca e o
zi numai buna de facut ore suplimentare; decat sa vin in iulie
sambata, cand poate e frumos, mai bine acu. Asa ca am venit la munca.
Evident, am uitat sa pontez si m-am dus sa dau cu "Sisaan" (intrare)
dupa ora de la venire. Da' las ca le zic la sfarsitul lunii, deh, aici
vad ca inca se merge pe incredere. Am reusit si sa racesc, o raceala
d-aia absurda, numai cu durere de gat, fara sa-mi curga nasu'. O fi
raceala finlandeza. Oricum, pare sa fie pe trecute.

Am zis sa ma relaxez un pic, asa ca am luat castile si am incercat sa
vad daca pot asculta ceva radio pe net - vad ca merge Radio Guerrilla.
Chiar, Activu mai exista? Oricum, la Guerrillosi e aceeasi muzica de
cacat, ma mir ca n-au dat decat o singura melodie cu Destiny's Child
in 20 de minute. Si mai sunt si fazele de ciuda-ciuda: "in acest
moment in Bucuresti sunt 24 de grade...". Huooooo!!!

M-am hotarat: saptamana viitoare imi iau bolid. Adica bicicleta. Am
aici loc carca de plimbare, da' pe jos n-ajungi departe, si autobuzul
e scump. Mi-am si facut un calcul simplu: din Biltema, de unde o sa-mi
iau bicla, pana in Leppavaara sunt 14 kilometri, deci racit nu prea
merge sa pedalez. Totusi, pana in Espoo keskus la gara is doar 7
kilometri, ceea ce e mai rezonabil, asa ca in cel mai rau caz iau
trenul. N-am prea gasit bicle second decente, numai jafuri de cursiere
cu roata cat un ac si aratand ca dracul sau mtb-uri care costa mai
mult decat unele noi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

audioslave, nu ?

Mesajde nocturna » Joi Iun 30, 2005 9:31 am

In deschidere au fost aia de-i placeau lui Aliosha, "...And You Will Know Us By The Trail of Dead". Ditamai cenaclul, doi bateristi, doi vocalisti, dupa fiecare melodie se schimbau intre ei, schimbau chitari, etc. A aparut si neica Morello vreo doua melodii. Problema a fost sound-ul, care a fost mai mult decat penibil. Napalm Death acu doi ani la Sziget sunau melodios si clar pe langa astia - vocea de-abia se auzea, in fiecare melodie era un pasaj in care bagau baietii neste power chords, dar mai mult decat un zgomot infernal nu produceau. Unele din melodii aveau ceva promitator, dar nici una n-a sunat bine. Aa, si una mi-a adus aminte de o melodie King Crimson - deh, asta e realizarea lor de baza.

Acu, o mica digresiune: concertul a fost la Ice Hall, unde probabil se joaca hochei de obicei :). Micutza sala, nu cred ca incap mai mult de 5000 de oameni. Cred ca mai mica decat Polivalenta. Plin de paznici, si foarte scortzoshi, m-au cautat in rucsac, plus control ca la avion; in plus, te frecau la cap sa stai unde ai bilet, si ce m-a secat cel mai tare a fost ca n-am putut cobori jos. Partea de jos era pe 1/4 goala, dar nooo, nu se poate, "security reasons", "it's sold out". Ati inteles ceva? Ce mai, cam batuti in cap.

Normal, sala avea si berarie, cu aceleasi preturi xorbitante si oameni inghesuindu-se sa cumpere bere la 4 euro juma' draftu. E ceva afacere. Iar T-shirt-urile, mama mama, 25 de euro pentru un imprimeu cu litere mici "Audioslave" si pe spate lista oraselor prin care trec. Ma fut. Aaa, si 2 euro garderoba, sa ma fut in ei.

Cu putin timp inainte sa inceapa concertul, se aseaza doi chiar langa mine in stanga. Aud deodata: bai, aici am fost la Deep Purple si Uriah Heep! Pe limba noastra, deh. Ma uit la ei: "sunteti romani? ". Asta aproape de mine era cam blocat, poate nu auzise bine, asa ca reiau: "ati gasit la fix unde sa va asezati". Unul era in Finlanda de mai de mult, altul probabil in vizita. Sper ca n-am umplut de flegme pe vreunul din ei onlain, pe lista romanilor din Suomi :P. Stau in Espoo, asa ca am schimbat numere de telefon.

Da, si sa trecem si la treaba serioasa. Audioslave au fost beton, cred ca au cantat cel putin 2 ore. Si cu oaresce surprize in repertoriu. Au deschis, evident, cu "Show Me How to Live", urmata repede de "Your Time Has Come", melodie noua. Si a treia care credeti ca fu? "This is a song that hasn't been played here for quite a while, it's a song about a guy named Archie(?), it's called 'Spoonman'". Uaaaaaau, m-a lasat masca, Morello & co cantand Soundgarden! Si n-a fost singura, au mai urmat si "Outshined" (!!), si "Black Hole Sun", cantata de nea Cornel(l) singur. Bineinteles au echilibrat si cu 2 melodii RATM: una cu Hiroshima, n-o stiu dupa nume, si "Killing in the Name". Cornell e un pic futere facand pe rapper-ul, dar orisicat. A, si a mai cantat omu' o melodie, unu din romanashi zicea ca e Temple of the Dog! Serios! Ceva cu "call me a dog...". Am ascultat albumul in treacat, nu-mi suna foarte cunoscuta.

Au fost ceva probleme cu sonorizarea si la ei, dar a fost mult mai bine decat "And You...". Unele solo-uri s-au auzit chiar foarte clar. Cateodata vocea lui Cornellush nu se auzea prea clar, si asta ar mai fi de reclamat.

Primul album a cam dominat repertoriul, de fapt, am numarat 7 de pe primul ("Cochise", "Show Me How to Live", "Gasoline", "Like a Stone", "Set it Off", "Shadow of the Sun", "I am the Highway") si parca 6 de pe "Out of Exile" (primele 5 - "Your Time Has Come", "Out fo Exile", "Be Yourself" (ce versuri comerciale, dom'le), "Doesn't Remind Me", "Drown Me Slowly" plus "The Worm"; n-au cantat "Dandelion" :((). Dupa prima parte si tipete, tropait si urlete, Cornell a aparut singur pe scena si a cantat "Black Hole Sun", aia de la TOTD si a inceput "I am the Highway". Intrucat vazusem o filmare cu melodia, stiam ca restu intra dupa strofa 2, asa ca nu fu asa surpriza. Treaba e ca unele melodii sunau mai bine live, in special astea noi, de ex. "The Worm" sau "Be Yourself".

Si ce figura Cornel(l) asta! "This song is dedicated to you, with that red T-shirt, because I like it" sau ce dracu zicea. "You, with the brown sweater, make everybody on your side get up!". Plus faze de genul "Eh, in Seattle e un pic ca in Finlanda, vara numa soare, iarna noapte, depresii, bei, nu te ajuta, etc.". Sau "We don't come here during the winter, because everybody is sleeping, and in the summer everybody's dead drunk" :D. Or almost :D.

Morello e un nene mic si agitat, are niste miscari in el... cel putin la "Spoonman" la refren parca dansa ceva dans latino-american, cu dat din cur :P. In rest, rau si agitat, da' s-a descurcat bine, mare parte din solo-uri i-au iesit, chit ca-s cateva note si efecte la greu.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

noutati

Mesajde nocturna » Lun Iul 04, 2005 9:08 am

Intrucat in week-endul asta am profitat de vremea buna (stiu, huiduieli) si am mai dat o tura cu bicla, am pus si niste poze noi. Sambata am fost in Helsinki, mai mult asa, de chestie. Am dat o tura pe la muzeul Gallen-Kallela, care era pe drum (atashat poza mai jos), am intrebat cat e biletul, am aflat (8 euro?????) si am plecat :D.

Poza cu Otaniemi in departare e facuta prin preajma (atashat poza mai jos).

In Helsinki e o expozitie cu poze facute din elicopter de un fotograf francez (Yann Arthus-Bertrand). Pentru detalii: http://www.yannarthusbertrand.com/index_new.htm

Duminica am zis ca ce plm, iar n-am fost atent la orarele trenurilor si nu pot ajunge in Tammisaari (decat cu 20 de euro dus-intors), asa ca am luat bolidu' si am dat o fuga inspre vest. Initial intentia era sa ajung in Espoo keskus, centrul lui Espoo, dar am dat o fuga pana-n Mankki, 14 kilometri, dar statiile de tren is destul de aproape una de alta, si-s repere incurajatoare (aaa, uite, am ajuns deja in Kilo, etc). Cand ajunsesem inapoi in Espoo keskus eram rupt (ca idee, puteti vedea traseul aici: http://aikataulut.ytv.fi/reittiopas/en/? selectand from leppí¤vaara to mankki). Noroc ca mai exista magazine deschise duminica.
Fişiere ataşate
otaniemi de departe.jpg
otaniemi de departe.jpg (16.93 KiB) Vizualizat de 6099 ori
Muzeul Gallen-Kallela.jpg
Muzeul Gallen-Kallela.jpg (29.89 KiB) Vizualizat de 6102 ori
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

despe limba finlandez completari

Mesajde gaga » Dum Iul 10, 2005 9:18 am

Pe unii din voi v-am indus in eroare cu neste cuvinte
finlandeze, uite si corectura.

Deci, "muista" inseamna numai "aminteste-ti" si e
imperativul verbului "muistaa" (pe bune), "a-ti
aminti".

Dup-aia vin variatiile:

muisti = memorie
muisto = amintire

Plus bonus: muistitikku = memory stick :P

Bineinteles, mai sunt:

pullo = sticla
pulla = un fel de prajitura (dati si voi google dupa
"Finnish pulla" :D)

De cartieru Kumpula parca v-am zis.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

fane shi iepurashii

Mesajde nocturna » Joi Iul 21, 2005 8:15 am

Saptamana asta si cea dinainte m-au vizitat taica-miu si cu "concubina" sa, si am dat o raita pana-n í…land, niste insule inspre Suedia. Pe scurt, calatoria a fost scumpa si vremea naspa, value for money cam cat un epsilon de furnica, dar orisicat, am facut niste poze :D.

Astea 4 poze puse acu is dintr-un fel de gradina zoologica, "Lilla Holmen", din Mariehamn, orasul principal din insule. Iepurasii aia au fost chiar mortali, d-aia le-am consacrat vreo 3 poze si un film. Erau si vreo 4 pauni, da' numai unul cu penaj d-asta impresionant, din cate-am remarcat.
Fişiere ataşate
lilla holmen 4.jpg
lilla holmen 4.jpg (29.46 KiB) Vizualizat de 6096 ori
lilla holmen 3.jpg
lilla holmen 3.jpg (33.94 KiB) Vizualizat de 6102 ori
lilla holmen 2.jpg
lilla holmen 2.jpg (29.61 KiB) Vizualizat de 6092 ori
lilla holmen 1.jpg
lilla holmen 1.jpg (27.5 KiB) Vizualizat de 6141 ori
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Iul 30, 2005 8:34 am

niuz

Ei, dragii mei, e o dupa-masa de tot cacatul in Espoo, ploua de rupe,
si io stau in casa si ma bucur de calculator. De fapt, ce zic?
Calculator am de 2 saptamani, da' acu am adaugat si monitoru :D. Pe
care mi l-a trimis taica-miu din Romania, iar berbecii de reni au zis
ca pare prea nou, si sa le arat factura, sa stabileasca vama. Ce plm
sa le explici boilor ca se pot uita la data de fabricatie, sa vada ca
nu e nou and stuff.

Orisicat, am scapat. Evident ca toti pe care i-am intrebat aici habar
n-aveau de sistemul din vama, si evident ca ce gasisem pe
finlandforums.org la un moment dat era adevarat - regula cu 6 luni:
pentru orice obect pe care poti dovedi ca-l ai de cel putin 6 luni nu
platesti vama. In rest, dracu stie cum calculeaza, bine ca n-am aflat :D.

Si pentru ca viata nu era suficient de palpitanta, ca deh, io am
nevoie constanta de aventuri, in í…land am reusit sa pierd cheile de la
antifurtul de la bolid. Macar am fost suficient de inspirat sa nu leg
bicla de nimic - doar intre cadru si spite, asa ca pot s-o iau pe sus
in casa si sa dau un concert de industrial timpuriu cu fierastraul.
Pentru ca al dracu antifurt nu e chiar asa de usor de deschis, si se
pare ca trebuie luat za hard uei.

Oricum, deocamdata ploua cu caini si pisici si mi-e o tarsha
fantastica sa cobor pana in curte sa iau bicla din ghereta. Hmm, poate
incerc masina de spalat. Chiar.

and leiter breaking niuz
De fapt ce ar trebui sa breik e fatza lu proprietaru, baga-mi-as
poolah-n gatu lui. Acu un sfert de ora am incercat masina de spalat,
legata frumos la robinetul ei, i-am dat drumul si - stupoare!
Racordajul ala parca e pompa de irigatii, improasca apa in toate
directiile. Acum, erau 2 posibilitati: 1) sa las masina sa-si vada de
treaba, si dupa o ora sa sun in Romanica dupa o pompa ungureasca sa ma
dezinundez sau 2) sa opresc programul si sa ma bucur ca inca mai pot
exersa spalatul la lighean. Un adevarat moment Kodak.
Muieeeeeeeeeeeeeeeee...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

noutati (?)

Mesajde nocturna » Mie Aug 03, 2005 10:39 pm

Eh, dragii mei, de cand am net acasa parca mi-e mai multa lene sa stau sa scriu mailuri. Ofofof. Totusi o sa ma straduiesc.

Dupa vajnica dezrobire, sambata am dat o raita in Helsinki la un fel de mini festival al berii - da numa aia facuta de producatori autohtoni. Deh, daca nu m-am urnit sa fac un drum la Serena (un water park) sa le cunosc pe prietenele lui Oscar... Ofofof, ma vie. In fine, era un perimetru micutz langa gara, si mai era si cu intrare. Ce sa facem, am venit pana acolo, hai sa platim, puii mei, curiozitatea ne omoara.

Dragii mei, daca berea in baruri e scumpa aici, pai aflati ca producatorii astia mici de bere e si mai jmecheri. intre 5.70 si 6 euro o bere la 0.5 l (halba), 2.50 euroi la 0.2.

Eh, curiozitatea e curiozitate, asa ca am zis sa vad si io ce produce renii pe-acasa. Erau cam vreo 7-8 standuri, no big deal, si niste mese, ca la noi la festivalu' berii. A, si unul din producatori se chema "Plevna" :P.

Am inceput cu o bere de 7.5% alcool. Dupa ce-am comandat juma de halba mi-a trecut prin cap ca poate e bine sa incerc mai putin, ca poate e un cacat de bere, dar eh, a fost prea tarziu.

Berea se chema gen Sirha, Stirha, nu mai tin minte; "Stihia" sau, mai pe sleau, "Horsepiss" ar fi fost un nume mai elocvent. Asa bere de cacat n-am baut in viatza mea, cred ca si "Bere Bucur", the lowest low din carciuma de boschetari din spate de la Favorit, nu e asa naspa - amara ca dracu. E inutil sa precizez ca n-am putut s-o beau pe toata, si am varsat vreo treime in WC.

Dupa ce-am invatat lectia, am zis sa incerc din nou, de data asta cu cantitati rezonabile, adica 0.2 l. Poolah, am nimerit inca 2 beri de cacat, una blonda si una bruna. Amare ca dracu, ce-i drept mai putin gretoase ca "Stihia", dar oricum, prefer clasicii danezi la orice ora. Evident, dupa cele 3 beri am simtit momentul de a-mi baga poolah si a pleca acasa. Plus ca ma si ametisem - of, nu mai am antrenament. (n.r. ~p ~p ~p)

Duminica am fost cu Oscar, un coleg din Barcelona, si Juan, un spaniol din Madrid, la o tura pana la Oittaa, unde am fost si cu team-building-ul lui peste prin iunie, la lacul Bodom. M-au alergat ceva, puii mei, unul cu o cursiera, unu cu semicursiera, si io gafaind in spate cu mtb-ul meu. Da' orisicat. Pacat ca s-a innorat si n-am mai apucat sa facem si baie.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Aug 29, 2005 6:02 pm

daca naiti nu e vine je cu:

fane weekly news

Nush ce dracu s-a intamplat aici cu vremea, dar treaba
e ca se cam futu. O fi aflat ca vine Ivan incoa?
Hmmm...

Oricum, de dimineata a fost frumos, asa ca am dat o fuga cu colegul al doilea pana in Helsinki cu bicla. A fost o faza chiar haioasa, ca ne-am intalnit cu Paivi de la firma (aia care ne-a angajat de fapt) pe terasa, era cu alti doi romani la o berica, probabil tot angajati.
Ma duc la ea: "Hello" - "Terve". Zic ceva in engleza, "how are you doing" sau asa ceva, ea raspunde in finlandeza. Ma gandesc: "oh fuck, habar n-are cine sunt". Si acu doua luni am avut intalnire, am stat o ora, o ora juma' de vorba. Am incercat sa-i dau circumstante atenuante, i-am zis: maybe you've just come back from vacation, dar cica nu, fusese deja o saptamana la munci.

Probabil nu destul :P. Sau poate bagase deja destule beri si memoria... neuronii...

Oricum, mi-a dat material de misto pentru cateva luni.

Zilele astea e campionatul de atletism pe-aici, si se pare ca au venit ceva turisti incoace. La pranz am dat de niste americani care nusce pula mea cautau in Leppavaara, nu stiau cum sa ajunga la stadion :D. Erau cam departe, ce-i drept :P.

Am vrut sa merg la Ankkarock, e un festival in Vantaa, nu erau formatii care sa-mi placa prea mult (Nightwish? Franz Ferdinand? Apocalyptica... ultimii doi nush cum is, n-am ascultat nimic). Plus formatii finlandeze. Dar la cum se anunta vremea, ma indoiesc c-o sa ma deranjez. Era 30 de euroi biletul, ceea ce pentru Finlanda este "fuckin' cheap, bre". Mai ales ca un bilet la Nightwish in octombrie costa vreo 40 de euro (numa pt ei singuri), si s-au vandut intr-o ora :D.
====

si la aia is fraieri care dau bani pe bilete la naituish ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

cu ivan prin finlanda, pt. 1

Mesajde gaga » Lun Aug 29, 2005 6:08 pm

Si uite ca veni Ivan pe la mine, ca un uragan... Eh, ce saptamana... Pe scurt: Suomenlinna, bere, bere, Laponia, bere, bere, Helsinki, bere, Finlandia, pauza
mahmureala, iar bere, Hanko, iar bere, lather, rinse, repeat :D.

Inainte sa dam o tura de 4 zile prin Laponia ne-am invartit un pic prin Helsinki, ajungand si-n Suomenlinna. De fapt, ce vroiam sa comunic prin acest post este ca salile alea cavernoase din fortareata ne-au stimulat imaginatia (bolnava) - bre, parca suntem intr-un pictorial d-ala black, cu neni d-aia incruntati strambandu-se, cu ce stiu eu ce cutite, topoare etc. prin maini, totul intr-un decor creepy, daca se poate cu sange pe pereti etc.
[aici e cu niste poze da nush daca fane sau gushteru vor sa-si vada moacele pe fc asa ca sar]

In poza 2, Carcotashus Nordicus, chitara & drums (deh, sau ce vreti voi, tre sa existe si duo black; chit ca cei doi tre sa fie rai de tot ca sa compenseze fatza de altii care-s 5, 6 etc.).

Cand nu practica halbere si sticlism, sporturile lor preferate, cei doi repeta de zor; melodia lor de rezistentza se cheama "Muista!!" ~p~p si are titlul in finlandeza :), contrar a ceea ce ar putea crede unii cititori neavizatzi. Desi, daca stam sa ne gandim, se potriveste si interpretarea romaneasca.

cu ivan prin finlanda, pt. 2

Asaaa, partea a doua... Da, deci avand in vedere ca () copilu' avea furnici pe talpa si vroia sa calatorim, si ca avansase ideea cu Laponia, am zis sa go 4 it. Am gasit avion, bine, s-a intamplat sa trecem pe langa un birou FinnAir si atunci am rezolvat simplu (altfel probabil am fi machit toata saptamana in Espoo).

155 de euroi bilet dus-intors pe schema: zburat la Rovaniemi, cu intoarcere din Ivalo. Care Ivalo e cel mai nordic aeroport din Finlanda, aproape de Norvegia.

Acu, ce sa va zic... Cum v-am mai spus unora dintre voi, Laponia e cam... overrated. Cum ar suna: "visit Lehliu, for the unique Valachian experience". ~p
Daca zici Muntenia, suna ca dracul, dar "Valachia"... Pe langa faptul ca e numele unei formatii de cacat, parca are ceva "misterios". Cam la fel si Laponia. O gramada de paduri, cam plata, cu ceva "munti" ce se bat de la egal la egal cu muntii Dobrogei dpdv al inaltimii (bine, la granita de NV cu Norvegia e un munte de 1300 m si unul de 1000, dar ei e exceptiile). Si renii, despre care mai jos. Si laponii, care nu prea locuieste prin Laponia finlandeza, decat in nordul nordului; Vuotso a fost prima localitate unde am vazut inscriptii bilingve (sami = lapona si finlandeza). Btw, sami e denumirea politically correct, nu "laponi".

Aaasa... Rovaniemi este un orasel micutz, cu un aeroport si mai micutz, dar deh, are satul lui Mos Craciun? Are! Ce daca au si norvegienii, ce daca si rusii ar putea sa-i faca unu. Afacere taica, numa bine de stors bani de la fraieri care vor poza cu moshu. Da, de tine e vorba, Ivane. 19 euro pe poza?? Eh, era superoferta, asa ca dupa ce copilu s-a repezit la poza, taticu mai chitros a reusit sa faca o superafacere: 5 poze mici la 25 de euroi :D. Ne-am scos. Sa nu mai zic de suvenire - un clopotel 8 euro juma, breloc pe la vreo 5...

Venetia e ieftina ca braga.
De la Rovaniemi am luat autobuzul spre Ivalo; pe drum am vazut un pic cam care-i treaba cu renii. Renul... e un animal curios. "Hmm, ce-o fi chestia aia gri... Tii, ce-o fi cu linia aia alba, hm... ". Cateodata sunt curiosi sa se uite si in lateral: "vai, ce-o fi treaba aia care vine spre mine? ce repede vine, oare ar trebui sa ma dau la o parte? neaaaa... ". Nu pot sa nu ma gandesc ca porecla de "reni" data finlandezilor sugereaza si anumite lucruri naspa despre IQ-ul lor.
Plm, renul e asa meserias ca exista semn de circulatie special: o chestie neagra in forma Laponiei si un semn "atentie la reni" - adica un ren intr-un triunghi d-ala rosu.

Dealtfel, soferii mai naivi s-ar putea intreba: de unde atatea urme de frana pe sosea? Ce n-o fi in regula? Eh, la un moment dat am vazut (bine, imi povestisera si niste colegi care fusesera in Norvegia): pac, frana brusca, inca doua masini in fatza oprite, si pe sensul opus, cine se uita cu ochii mari si goi la noi? Taica renu! Tocmai cand prinsese si soferul autobuzului sa treaca, s-a gandit renu ca nu-i place chestia asta gri, si ia sa se intoarca el la iarba verde. Nu l-a prea interesat ca traiectoria lui se intersecta cu a noastra.

(mi-e somn, va urma)
~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

iin sfarsit, cu ivan in finlandia, pt. 3

Mesajde nocturna » Vin Sep 02, 2005 8:23 pm

Unde ramasesem? Da, la reni. De fapt, terminasem cu ei.

O singura faza mai haioasa pe autobuz: la un moment dat, dupa un popas in Sodankylí¤, ne-am prins ca lipsea un pasager, chiar din primul rand de scaune). Un nene care tot umbla cu camera video, probabil fusese furat de peisaj. Ne gandeam noi cum sa-i explicam soferului, care nici macar la swamp English nu ridica pretentii, noroc ca s-a prins o tanti din spate care era finlandeza si i-a explicat berbecului. Ala le-o zis, ceva, probabil ca-l doare in pix ). Acu, dupa 2 minute suna telefonul soferului. Asta mormaie ceva, dupa care incepe recital: "no understand! no! no go back! taxi, taxi..." si tot asa, alternand din cand in cand replicile. Cat stia si el :D. Pana una alta s-a oferit un tip care stia engleza sa-i explice turistului la telefon care-i treaba: sa ia in pln un taxi, ca nu venim dupa el. Autobuzul a tras frumos pe dreapta si l-a asteptat cateva minute pe berbec, un tip cu accent ori englez ori australian, n-am reusit sa ma prins. Era surprins baiatu: "the bus leaves right on time!". Nu c-ar fi renii ce stiu eu cat de punctuali, dar ce idee ciudata, ca autobuzul sa plece la ora anuntata, mai ales cand are ditamai traseul de parcurs. Good thinkin', lad.

Era a doua zi de calatorie, si iata-ne ajunsi in Ivalo, dupa-masa pe la patru. De ce Ivalo? Mi s-a parut mie mai buna alegerea, pentru ca e centrul administrativ al "municipalitatii" Inari, si pe harta la Inari nu era pus semn cu "centru de informatii". Asa ca am zis sa merem intai acolo, asteptandu-ne sa
fie mai multe posibilitati de cazare, si in plus sa vedem care-i treaba cu aeroportul. N-a fost o alegere prea inspirata. In Ivalo chiar nu e mare lucru, daca nu vrei sa vezi aeroportul, cele doua supermarketuri, sau o biserica nu prea interesanta. Si in comparatie cu Inari... Dar despre asta mai jos.

Totusi, am tras la un camping (mama ce m-am luptat cu Ivan sa nu mergem la hotel de 3 stele, cu camera la pret dublu) cu casute; am luat o camera dubla, cu buda, dush, intr-o cabanutza, ce mai, lux. La juma de pret fata de hotel, evident :). Era cam departe de supermarket, asa ca a trebuit sa caram berile vreo 2 km, dar asta era singura problema. Ce poate fi mai placut decat o bere bauta pe veranda unei cabanutze, la liniste si pace, dincolo de cercul polar? Eh...

A doua zi am luat-o din loc spre Inari; planul initial era sa mergem cu stopul, dar era autobuz la tzanc, in plus si ploua... Asa ca ne-am dus cu ze bus. In scurt timp am ramas uimit sa vad ca peisajul ala monoton de Laponia, cu o gramada de paduri de conifere, ici-colo un mesteacan, ici-colo o pashune si ceva casute de lemn, devenea brusc mai interesant. In dreapta, imensitatea de lac Inari, al doilea din Finlanda; in plus, ceva forme de relief mai pronuntate (citeste dealuri mai inalte), stanci... Parca de-acolo incepe
partea interesanta.

Inainte de Inari e Saariselkí¤ care, vorba partenerului meu de calatorie, e un fel de "Poiana Brasov" din zona - adica o statiune, axata in special pe ski; de acolo porneau ceva trasee de "trekking" (trasee de hoinarit cum avem si noi prin munti), activitate ce ma tenta un pic. Totusi, am mers pana una-alta in Inari, si eu zic ca bine am facut.

Inari e de departe locul cel mai misto pe care l-am vizitat in Laponia. Pe malul al doilea lac (ca marime) din Finlanda, cu o populatie semnificativa de laponi,
un muzeu sami si trasee de drumetie, satucul Inari se pisha cu jet atat pe Ivalo, cat si pe Rovaniemi cu moscraciunii lui.

Muzeul sami se cheama, hihihi, SIIDA. Probabil o prescurtare, dar mai stii? Au si aia o limba... Uite un sample:
http://www.siida.fi/sapmi/siida/sa_index.html. Daca vi se pare ca seamana a random typing, nu sunteti singurii :). Totusi, la 8 euro cat e intrarea, muzeul e super afacere - pe de o parte e un "muzeu al satului" de genul celui din Bucale, cu ceva casute de lemn, cabanutze si, chestia care ne-a distrat pe noi, capcane pentru animale salbatice: vreo doua cabane pentru urs, doua pentru lup, una pentru "wolverine" (varcolac?). Aia pentru lup era chiar ingenioasa, o cusca facuta in asa fel incat lupul nu mai putea iesi din ea dupa ce intra. Inauntru, informatie cacalau: istoria laponilor, etnografie, poze gramada; in plus, o camera cu poze si date despre fiecare anotimp. Situatia e cam asa: 7 luni iarna, 2 luni primavara, 2 luni vara (incepe pe la mijlocul lui iunie si se termina la mijlocul lui august), o luna toamna. Deci, se poate si mai rau decat in Helsinki/Espoo :D. Printre pozele cu animale si viatza lor, de mare angajament era una cu doi purici futandu-se :P.

Lacul... Brr, arata un pic lugubru, cu o culoare inchisa, desi limpede. Cica are ceva pesti, dar oricum, la dimensiunea lui e foarte slab populat. De inteles - 7 luni din an e inghetzat, si crusta ajunge la vreo 80 de cm. Am fost si pe un "cruise" pe lac, dar nu pot sa zic ca e mare lucru de vazut - imensitatea lacului, tarmuri impadurite, si o insula cu o forma ciudata, unde vechii sami invocau pe Ukko, un zeu de-al lor. Sau Aiijjih (?), cum e numele sami (pe bune, nush de ce nu Ai sau Aji, plm). A, si frig :). Al dracului de frig. Si noapte "varatica", cu lumina la miezul noptii, ca-n vremurile bune din iunie
si iulie.

In ultima zi am facut un fel de bike trekking, adica am inchiriat doua bicle si tzup pe munte. Eh, cateodata nu e o idee asa de buna sa treci de la un regim de viata sedentar la kilometri intregi de urcus continuu, cum s-au prins unii dintre noi :D. Plus vant... Din fericire n-a plouat, spre deosebire de ziua precedenta.

Traseul era un fel de drum forestier ce urca pana la un lac (K#$^#^jí¤rvi - jarvi e lac), de-acolo cobora la un alt lac (Solojarvi parca), si de-acolo inapoi in Inari. La K... etc. era amenajat foarte misto - buda de padure, cu rumegus de aruncat inauntru ca sa nu se adune ganganiile, loc de facut focul, cabana... Ce mai, infrastructura).

Zona e tranzitata de destui de multi turisti, o parte mare din care merge in Norvegia, la Capul Nord; erau la Inari niste nemti care mergeau acolo pe bicicleta! Erau plecati de 22 de zile de-acasa, si mai aveau 7 pana-n Nordkepp. Doua luni pe drum, prin frig, ploaie si vant. Oh well.

Bre, m-am plictisit de povestit, asa ca ajungem rapid la singurul autobuz pana-n aeroportul din Ivalo (in rest, taxi sau autostop, sau masina inchiriata), o chestie cam pustie, care nici nu se deschide pana la cinci dupa-masa. E la pranz un avion din Helsinki si seara la sapte e ala de intoarcere :D. In rest, pustiu, tocma bine sa mancam ce mai aveam la noi si sa bem neste beri. Pardon, sa consultam niste clasici finlandezi, cu numele lor haioase: Karhu, Urho, Lapin Kulta (in traducere "aurul Laponiei"), Sandels... Si avionul. Gataaa.

---------
n.r.: fane, a zis vbuletinu ca suferi de michimausita cronica. :D

You have included too many images in your signature or in your previous post.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Dec 08, 2005 10:20 pm

Eh, n-am mai scris de ceva vreme...

In primul rand, daca mergeti vreodata in Tallinn, si
va intalniti cu doua gagici, Maia si Helen, sa le
f**eti in gura pt mine, ok? In rest, orashu vechi e
misto; e mai hibrid dpdv arhitectural (are si cladiri
art nouveau, si neo-clasice, si medievale) decat de
exemplu Sighisoara, dar cladirile medievale sunt mai
impunatoare.

In al doilea rand, am reusit o clasare onorabila la
campionatul de ping-pong din firma - locul 4 din 6, am
iesit fix peste ailalti doi concurenti care jucau
tzacanita. Din aia care jucau cu efecte & stuff n-am
reusit sa bat pe niciunu. Bleah.

Dar oricum, o sala de ping-pong, cu mingi, palete,
trei mese, fileuri, totul din partea casei, moca si
fara Destiny's Child bubuindu-ti in cap ca in IDM (la
5 euro sedinta)... Nu e rau.

Inca mai avem zi! Vreo 4-5 ore asa, dar orisicat, e
lumina. Saracii aia din Laponia, cred ca-si taie
venele pe capete, sau pleaca in plm in concediu in
Grecia pana-n primavara. Ce e naspa e ca nu e zapada,
din cand in cand ninge, a doua zi ploua si se face
fleashca la loc, a treia iar ninge...

Stiti cum se zice "mahmur" pe finlandeza? Krapula! Cum
ar veni, "cum te simti?" "Ka pula" :D. Mama ei de
Lapin Kulta...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Dec 08, 2005 10:26 pm

Dragii mei,

va salut de la Polul Nord... aaa... Espoo, whatever. Eh, ce toamna am avut, spectaculos de calduroasa pentru Finlanda: 10 grade!! De 40 de ani n-a mai fost
asa. Rezultate? Suprapopulatie de iepuri(http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/Wild+rabbits+came+to+the+heart+of+Helsinki/1101981557773), care de obicei mor pe capete iarna, dar acu deh, sunt
liberi sa "1,2,3 scuza-ma tata" :D. Animale care si-au schimbat blana in alb, pe post de camuflaj, dar tzeapaaa, ca zapada ciuciu
(http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/Wild+rabbits+came+to+the+heart+of+Helsinki/1101981557773).

Ce mai, impresionant. Pacat ca pe la unu incepe sa se intunece, si pe la patru deja e bezna. And ze best is yet to come. Si oricum, zilele astea deja-s in jur de 0 grade, finita la commedia.

Week-endul trecut am dat o fuga pana-n Stockholm pe vapor. 10 euroi de caciula, super oferta. Vaporul ala era Sodoma pe apa, puii mei, de la pustani la babe de
50 de ani, toti cumparau bere si alte alcoale cu cisterna, gigoloi dandu-se la babe sau la grasane d-alea de gabarit depasit (nush ce se fac daca "fata" vrea sa stea deasupra). Cum era cu absintu ala? Un tip din grup a vrut musai sa-si ia un cocktail cu absint si Red Bull, o chestie ciudata ce avea gust de... Red Bull, si nu tocmai halucinogen - deh, absint d-ala slab. Da oricum, s-a facut varza.

Ce e haios e ca ai un bar cu beri de peste tot din Europa, belgiene, englezesti, nemtesti etc. Marci de care n-am auzit. Dupa vreo 5 beri pareau ok, a doua zi pe "curat" erau cam naspa :D.

Cat despre Stockholm, it rules! E mult mai frumos decat Helsinki IMO, se vede ca are ceva istorie, si are un farmec, nush. In orasul vechi (gamla stan) au tot felul de magazine cu tot felul de prostii si prostioare, la preturi de nimic (dpdv nordic). In
Helsinki dai minim 5 euro pe orice cacat cu "Suomi" pe el. Deh, tre sa ma-ntorc. Data viitoare promit sa-mi iau si pasaportul, de data asta l-am uitat acasa (traiasca spatiul Schengen :D).

Bre, m-am inscris la turneu de ping-pong in firma, e chiar pe 1 decembrie. Ii sparg pe crispatii astia.
Sper :).


gaga: le-am pus invers asta e
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Clasa Muncitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron