Trucuri, sfaturi de frumusete....

frumusetea... naturala

Mesajde anoma » Mie Mai 18, 2005 6:11 pm

Nanuka scrie:Acest thread este dedicat in exclusivitate persoanelor de sex feminin:D...
Avand in vedere ca nu exista un alt topic care sa abordeze aceasta tema, am considerat ca sunt cea mai potrivita persoana pt. a dezvolta acest subiect . Si ca sa fiu mai explicita, am ales sa discutam despre:D

1. ARTA MACHIAJULUI:

Aici ne putem sfatui cum sa ne punem in evidenta frumusetea, mici trucuri referitoroare la machiaj....
Ce produse sa folosim, cum sa ne machiem tinand cont de conturul fetzei, al ochilor, buzelor s.a.m.d, deci in cloncluzie ce ne avatajeaza si ce nu...

2. HAIRSTYLE:

Aici ne putem sfatui cum sa ne coafam, dupa parerea mea este f greu sa-ti obtii coafura dorita si sunt sigura ca si voi stiti asta dragele mele...
Aici putem vb deschis despre ce produse sa folosim sau ce intrumente sa utilizam pt a avea un par frumos...de la Baby Liss, ConAir, bigudiuri s.a.m.d... Geluri,spume de par pt. a obtzine un par cu volum, stright (lins) sau ondulat...


3: MANICHIURA, METODE EPILARE, CREME HIDRATANTE............

Aici vom putea vb in general despre la ce fel de tipuri de manichiura obtam ( french, normala, unghii false, lungi, scurte, etc)..
Metode epilare: cu ceara sau aparat de ras sau creme de epilat..care sunt avantajele si dezavantajele fiecaruia dintre ele...ce tipuri de creme folositi, care sunt cele mai bune dupa parerea voastra?:)
Creme hidratante: aici ma refer la ce creme sa folosim pt o piele uscata, mixta sau grasa, lotiuni, lapte demachiant, demachiant spuma, geluri de fata pt curatare s.a.m.d..

Va pupic dulce, astept raspunsurile voastre..:)

Muahh..

Nanooky :love:

buna nanook

inca un punct comun. mie imi place sa-mi ingrijesc tenul. de fapt am facut o pasiune pentru asta. de aproape 3 ani m-am specializat pe tratamente de tratare si intinerire a tenului ....
o sa ma intrebi ce produse folosesc...
ei bine, sunt produse americane de f. buna calitate care nu se gasesc pe piata.... sunt singurele produse in afara de Clinique, Lancome, Esthe Lauder care au produse personalizate pe tipuri de ten si pe tipuri de necesitati...

daca esti interesata... esti invitata mea la un tratament pentru tipul tau de ten...

catalina
anoma
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 18, 2005 5:30 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Nanuka » Vin Mai 27, 2005 7:01 am

Ce fel de tratamente folosesti mai exact?


Eu n-am probleme cu tenul, facand exceptie perioada pre-menstruala, cand mai apare un cosh, doua. Am tenul mixt, asha ca folosesc produse pt ten normal. Ma inteleg bine cu gelul hidratant de curatzare Dove. Inainte sa aplic machiajul, folosesc crema Human, mi se pare f buna, face ca tenul sa nu mai fie uscat si pentru maini crema de la Ocean Pacific, am luat-o mai mult pt miros.

Sunt f pasionata de machiaj si produse de par in schimb, eu am boala parului, sa arate frumos si foarte drept. Mi-am comandat de pe Ebay Tourmaline wet 2 dry Straightner, am inteles ca e extraordinar si ca iti face parul f drept, nu se electrizeaza si e f smooth. Il primesc luni, sa vedem ce-o fi de capul lui.

Sigur, mi se pare f interesant postul tau, ashtept cu placere un reply;-)
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Vin Mai 27, 2005 1:34 pm

Boala parului?! si cum se manifeste buala asta?!

+ Ce machiaj sa aplici bre?! nu ziceai mata ca iti place "natural" si ca machiajul e pt casa acopere defectele?! Lasa-ma sa ghicesc, esti in perioada aceea si nu te poti decide intre doua cosuri, daca iti place "natural" sau "nenatural"... Trist.

::::::::::::::::::::::::::::

ontopic: eu fol de ceva timp o masca pt par cu vitamina A, ulei de ricin si ... galbenus de ou. Se pare ca aceasta masca intareste firul de par si il face mai lucios. La mine functioneaza.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Mai 27, 2005 3:06 pm

felina, masca aia e a) executata in casa sau b) cumparata din comert?

if a), pliz da retzeta.
if b), pliz zi cum o cheama

thankssss :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mai 27, 2005 3:54 pm

fetelor, daca vreti sa aratati mai frumoase decat sunteti , sunteti binevenite in centrele

miko beauty

prietenii si prietenele jtie de ce :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Mai 27, 2005 4:00 pm

se vede ca io nu-s nici d-alea nici d-aia, asa ca zi de ce, ce si, mai ales, cu ce pret? :p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mai 27, 2005 4:04 pm

cand vrei sa fii frumoasa nici un pret nu este mare :D
viziteaza-le si p-orma mai vorbim
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Mai 27, 2005 4:13 pm

eyewitness scrie:cand vrei sa fii frumoasa nici un pret nu este mare

da bre, corect, numa' sa-l potzi plati :p ca, vorba ceea, daca e sa intru-n datorii numa ca sa ma fac mai gigea decat sunt, imi raman doo posibilitati:
a) raman fara casa, masa etc, doar io si frumusetzea mea deosebita, sau
b) fac asta cu scopu precis pentru ca sa prind frun nene bine garnisit sau ca sa pozez in playboy si uit-asa pana la urma am unde sa dorm si ce sa mananc, poate scap chiar si de datorii :p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Vin Mai 27, 2005 4:16 pm

deci io la miko beauty center, nu. stiu io de ce. punct.

flufi, reteta ie in felu urmator: vitamina A, ulei de ricin, galbenus de ou - se face talmesh balmesh din astea si cand faci baitza iti dai pe cap cu ele, dupe care pui un prosop fiert (adica tinut in prealabil in apa clocotita or something) si tii asa pe cap vreo 15 min, lasi prosopul si te clatesti. cam asta ie.

good luck.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde kahlan » Vin Mai 27, 2005 7:35 pm

Nu se face paru najpa daca de felu lui ie mai gras aja?
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde Nanuka » Vin Mai 27, 2005 8:03 pm

K@tzy, nu te lua dupa Amaterashu:p....ce zice ea acolo, ie de babe:D

Daca vrei sa ai parul frumos, cumpara mashti speciale pt tipul tau de par, tratamente sau seruri, ce intr-adevar dau rezultate bune si au un miros placut. Mi se pare o pierdere de timp, sa stai sa-ti pui oua, gaz, castravetzi murati, salate orientale pe par, cand gasesti in comert atatea lucruri de calitate:)


PS: Ooops am crezut ca dau reply, n-am vrut sa modific nimic
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Vin Mai 27, 2005 8:43 pm

Poate katzy nu s-a maritat, nu s-a pupat si nu s-a iubit cu mister Canada ca sa isi ia ser pt par, da?!
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Vin Mai 27, 2005 9:16 pm

Amaterasu scrie: Poate katzy nu s-a maritat, nu s-a pupat si nu s-a iubit cu mister Canada ca sa isi ia ser pt par, da?!
Nu stiam ca se fac atat de multe sacrificii in Ro pt a-ti putea cumpara un ser de par....
Daca tot ne vorbesti de mashti cu oua si leushtean, pai atunci sfatuieshte-ne in continuare,mai exact, sfatuieshte fetele astea cu o situatie mai prost finanicara, ce fel de sapun de casa sa foloseasca pt intretinerea corpului si in prealabil cam de cate ori sa-si spele dintii cu sare si bicarbonat de sodiu:D


PS: Damn, iar am apasat de-an pulea pe Edit in loc de reply....
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde h0va » Vin Mai 27, 2005 10:52 pm

imi permitetz?! :D

shtiut fiind faptu ca prostia uratzeshte..

deci eo am un sfat, un truc, un ce vretz voi:

deci:
1/ se ia nishte bani, se face abonament la bebleoteca
2/ se scuala posesuarea de abonament, se echipeaza shi se trimite in misiune la bebleoteca
3/ se lucreaza la aparat intre 4 shi 6 ore (se citeshte alcva decat unica, cosmopolitan, elle shi alte asemenea)

rezultatele cica sunt spectaculuase, un astfel de tratament puate transforma shi cel mai bovin zambet feminin intr'o chestie imbietuare pt sexu tare..deasemenea ie buna treaba asta shi pe post de fond de ten..adica daca vretz sa acoperitz oarece defecte vizibile (curu prea mare, sani inegzistentz, mecla in coltzuri, etc'uri d'astea jenante) putetz sa folositz acest tratament..avetz shansa chiar sa puna frun fraer botu..

va urez numa' bine, oricum individu dispus sa plateasca pt tuate aceste creme/farduri/masht de par trebe supus mai intai unei lobotomii c'alfel poa'sh da seama pe ce se duc banii lui truditz din greu shi va trezitz cu un face'lift gratuit duar ca va intinde tuata pelea nu numa' aia de pe fatza..pe batz..

aiu scrie:cand vrei sa fii frumoasa nici un pret nu este mare


adevaru adevarat asta ie..l'am vazut ieri pe unu la tv, sareacu tocma se plangea ca_cat costa tratamentu cu hormoni casa'tz creasca tzatzele shi sa'tz dispara cuaele :D

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 28, 2005 5:25 am

felina si nanuka,

nu uitati ca sunteti amandoo moderatoarele acestui forum care prezinta un real interes pentru forumiste si nu numai. divergentele de pareri cu privire la tratamentele pe care le aplicati in intretinerea parului, mustatilor , genelor sau a clitorisului , le puteti expune fara a face apel la atacuri la persoana.

deci va rog sa va rezumati numai in a da sfaturi forumistelor (cel putin pe acest forum)

multumesc

ps hova : ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Lun Mai 30, 2005 10:08 am

felina, mersi :) da' cate picaturi vitamina A / ulei de ricin? - ca poate duamne fereste m-apuc sa rastorn toata sticlutza peste-un galbenus de ou :p

Nanuka, cu chimicale sa te dai tu pe par :p
(si sa stii ca multe "retete" folosite in industria cosmetica au la baza retetele "de babe" ;) numa' ca astia le fac la scara industriala si mai baga si-alte alea p-acolo de ma sperii cand citesc lista de ingrediente).

tinere, m-as fi ras de n-as mai fi putut, da' n-am inteles mare lucru din ce gavaresti matale acolo. Ian zi, ce aparat? ca io m-am gandit la unele posibilitati, da' mi-e c-am io mintea prea perversa :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Vin Iun 10, 2005 3:15 pm

Un tratament pentru par si mai simplu: torni ulei de masline, de preferinta nerafinat, intr-un flacon de plastic cu pulverizator si dai pe par. Il lasi o ora sa-si faca de cap, dupa care speli parul. Faci asta doua luni cam o data pe saptamana si dupa aia imi spui si mie daca are efect. :D

Mare atentie: incercati pe cat posibil sa nu stropiti pe jos in baie cu ulei ca in caz contrar s-ar putea sa faceti spagatul fara incalzire :(
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Djinn » Vin Iun 10, 2005 3:26 pm

stiam si eu de proprietatile uleiului de masline, da' mi-e ca dup-aia miros a salata daca nu ma clatesc bine-bine-bine :p

ps - shpagatul in baie se face si cu apa nu doar cu ulei.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Vin Iun 10, 2005 3:48 pm

dup-aia miros a salata

pai nu, ca-ti speli parul cu sampon, poti sa pui si balsam daca vrei
shpagatul in baie se face si cu apa nu doar cu ulei.

nu stiu, ca nu-mi prea place sportul ~p
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Djinn » Vin Iun 10, 2005 4:00 pm

mi-e cam lehamite sa stau o ora cu ulei in cap :p dar daca nu trebe everidai, mai ca as incerca...

ps - nu tre sa fii sportiv ca sa stii de spagatu cu apa in baie... tre sa fii doar neatent ~p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde amore86 » Mie Iun 29, 2005 2:34 am

Nanuka scrie:Acest thread este dedicat in exclusivitate persoanelor de sex feminin:D...
Avand in vedere ca nu exista un alt topic care sa abordeze aceasta tema, am considerat ca sunt cea mai potrivita persoana pt. a dezvolta acest subiect . Si ca sa fiu mai explicita, am ales sa discutam despre:D

1. ARTA MACHIAJULUI:

Aici ne putem sfatui cum sa ne punem in evidenta frumusetea, mici trucuri referitoroare la machiaj....
Ce produse sa folosim, cum sa ne machiem tinand cont de conturul fetzei, al ochilor, buzelor s.a.m.d, deci in cloncluzie ce ne avatajeaza si ce nu...

2. HAIRSTYLE:

Aici ne putem sfatui cum sa ne coafam, dupa parerea mea este f greu sa-ti obtii coafura dorita si sunt sigura ca si voi stiti asta dragele mele...
Aici putem vb deschis despre ce produse sa folosim sau ce intrumente sa utilizam pt a avea un par frumos...de la Baby Liss, ConAir, bigudiuri s.a.m.d... Geluri,spume de par pt. a obtzine un par cu volum, stright (lins) sau ondulat...


3: MANICHIURA, METODE EPILARE, CREME HIDRATANTE............

Aici vom putea vb in general despre la ce fel de tipuri de manichiura obtam ( french, normala, unghii false, lungi, scurte, etc)..
Metode epilare: cu ceara sau aparat de ras sau creme de epilat..care sunt avantajele si dezavantajele fiecaruia dintre ele...ce tipuri de creme folositi, care sunt cele mai bune dupa parerea voastra?:)
Creme hidratante: aici ma refer la ce creme sa folosim pt o piele uscata, mixta sau grasa, lotiuni, lapte demachiant, demachiant spuma, geluri de fata pt curatare s.a.m.d..

Va pupic dulce, astept raspunsurile voastre..:)

Muahh..

Nanooky :love:



Hy..Am si eu cateva probleme si nu stiu cum sa le rezolv(fara cosmeticiana,ca n-am rabdare sa merg zi de zi la saloane).:)In primul rand,sunt obsedata de punctele negre!In fiecare seara imi inrosesc nasu!nu stiu cum sa ma scap de ele cat mai repede...In al doilea rand,nu stiu ce sa fac,sa-mi epilez mustata..sau nu?!Mi-e teama sa nu trebuiasca toata ziua sa o "pazesc"(daca intelegi!) A-) In rest,sunt multumita de tenul meu,n-am probleme.Poate sunt prea perfectionista si imi observ fiecare firisor si punctuletz si asta ma dispera!Vreau sa scap de punctele negre!HELLP! [-o
amore86
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 29, 2005 2:01 am
Localitate: timisoara

Mesajde sweet foxy » Mar Iul 19, 2005 8:15 am

pt par, am observat k ati mentionat placa...wet to straight nu l-as recomanda, dar exista un singur aparat d indreptat parul cunoscut la standarde internationale....este japonez si se numeste chi ...desi este foarte scump(km 200 d dolari) isi merita toti bani si il veti putea folosi ani d zile fara probleme...
miko center nu ofera nmk special si are niste preturi kre nu pot fi explikte. vorbesc din experienta pt k am fost la ei. imi petrec extrem d multe ore in saloane, iar dak va doriti cu adevarat un salon extrem d bun si nu extraordinar d scump(tot este scump sa stiti) va recomand salonul fostului coafez d la emisiunea stil d pe prima d acum cativa ani...il cheama razvan si are un salon situat pe calea dorobanti nr 2....extrem d exclusiv salon, dar va merita, va promit!
pt mustata, ceara! dak incerci cu aparatul risti sa ti le rupi in loc sa le scoti cu radacina si nu rezolvi nmk...e k si cum te faci cu lama...succes fetelor
sweet foxy
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 19, 2005 6:46 am
Localitate: usa

Mesajde yasmina » Vin Iul 22, 2005 2:32 pm

Acum un an mi am facut parul permanent si am fost multumita vreo6luni,dar acum nu mai suport!Nu mai are nici o forma:nu e nici drept,nici ondulat.Mi l-as face iar dar
nu stiu daca este bine pt k inka nu si a revenit complet,spre varfuri parul mai este putin ondulat.Eu il am oricum destuld des dar imi place mult mai mult ondulat pt k nu mi sta bine ku el drept.Il afecteaza rau daca mi l fac iar?faturi plsss! moaah
yasmina
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 22, 2005 2:06 pm
Localitate: craiova

Mesajde Nanuka » Joi Sep 22, 2005 7:15 am

amore86 scrie:In fiecare seara imi inrosesc nasu!

Fa-ti o infuzie cu ceai de musetel, inainte de "a-ti inrosi nasul":p

amore86 scrie:nu stiu ce sa fac,sa-mi epilez mustata..

Incearca cu ceara, e cea mai buna metoda de epilare la mustata si este de durata.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Carina. » Vin Noi 17, 2006 3:15 pm

Si eu am par ondulat; un timp chiar nu l-am putut "stapani". Pentru ca parul sa nu se mai electrizeze (statea si f. infoiat) am inceput sa folosesc masca de la L'Oreal pentru par rebel. Pentru a-l aranja: pe parul ud dau cu mousse normal, apoi cu unul special pentru creat bucle, apoi il usuc cu feonul (si palnia) cu alternante de aer caldut cu rece. Dupa ce s-a uscat, il fixez cu spuma. Apoi fixativ si gata. Doua suvite din fata (bretonul) le intind cu placa, le dau cu fixativ si le prind cu agrafe.
Carina.
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:20 pm
Localitate: Romania

Anterior

Înapoi la Frumusete

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron