Baschet F.I.B.A.

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Mesajde sLaYeR » Joi Sep 22, 2005 10:24 pm

.... trebuia sa fac si eu undeva primul post :a:
sLaYeR
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 22, 2005 10:14 pm
Localitate: Bucharest

Mesajde MiG29 » Vin Sep 23, 2005 2:24 am

WOW!!!.Grecia si Franta.Ai sa zicem totusi ca victoria Greciei in fata Rusiei nu e chiar o mare surpriza, dar nu ma steptam ca Franta sa treaca de Lituania.Regret ca nu am vazut meciul( ambele sunt maine pe TV sport in reluare) si de la 19 e Slovenia-Germania.Spania-Croatia nu a avut loc live din cauza unui meci de box de mana a 14-a care probabil e mai important decat sferturile de finala ale Campionatului European de Baschet. Prima semifinala e Franta-Grecia (ce meci o sa fie) iar a doua zic eu Germania-Croatia.Oricum e greu sa spui cine va castiga, mai ales ca Serbia si Lituania au fost eliminate.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 23, 2005 10:55 pm

Germania a trecut relativ usor de Slovenia 76-62 cu Dirk Nowitzki in mare forma, si cu "faze de mare spectacol", vorba lu Bogdan Stanculescu iar in celalalt sfert de finala , dupa 4 sferturi Spania si Croatia au fost la egalitate 73-73, dar vad ca Spania s-a dezlantuit in prelungiri.

Rezultat final Spania-Croatia 101-85.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Sep 24, 2005 9:37 pm

Dupa ce am vazut Spania-Croatia, pot sa spun cu mana pe inima ca arbitrajul a fost sub orice critica.Neven Spahija, natrenorul croatilor, n-a mai rezistat si l-a un moment dat i-a adresat un "fuck off" unuia dintre arbitri.ma rog....
in prima semifinala Grecia a trecut de Franta,67-66, in ultimele secunde ale meciului, multumita unui cos de 3 al lui Diamantidis si maine va juca finala cu castigatoarea meciului Germania-Spania (care se joaca acum ,dar nu are loc pe TV Sport ptr ca e fotbal, bieninteles....)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 25, 2005 2:06 am

Cea de a doua finalista este Germania, care a trecut de Spania 74-73, mai ales datorita lu Nowitzki.Azi de la 22 in direct pe TV Sport, finala CE de baschet 2005, Grecia-Germania.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 25, 2005 10:48 pm

Si Grecia invinge Germania 78-62 cu Papaloukas ,MVP sa zic asa.Meciul a fost frumos, dar s-a si gresit destul de mult.Franta a iesit pe 3 dupa ce a invins Spania.
Oricum pana la urma, tre sa le zic mersi celor de la TV Sport care au transmis finala in direct si mai ales acestui inepuizabil Bogdan Stanculescu.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Dum Sep 25, 2005 11:01 pm

meci fara istoric dominat de Greci de la un capat la celalalt. am vazut cateva exectutii de exceptie.
E inconfundabil Stanculescu desi la un moment dat baga tot felu de comentarii lirico -filosofice:P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde MiG29 » Dum Sep 25, 2005 11:21 pm

o mai ia el si pe aratura, dar nu cred ca exista un comentator de baschet mai bun ca el in Romania.:D

Super festivitatea de premiere.Fair-play total in tribune.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 30, 2005 7:59 pm

superb editorialul lui Radu Cosasu din Gazeta Sporturilor de azi.
"Papaaaalucas!...Papaaaalucas!
Radu Cosaşu

Nu aş băga mina-n foc că "baschetul e cel mai frumos sport din lume" - cum ni s-a clamat in toiul nopţii - dar, redus mental la fotbal, pot spune că Grecia cucerind titlul european la baschet m-a entuziasmat infinit mai mult decit Grecia campioană europeană la fotbal. Asta - adaug imediat - şi din cauza acestui crainic atipic numit Bogdan Stănculescu. Nu am scăpat nici o transmisie şi nu-mi pasă de cite rezerve fireşti am la stilul lui. Fireşte că răcneşte, fireşte că "nu-i sănătos...", fireşte că "nu pot dormi, fă mai incet televizorul..." - sint toate obiecţiile normale ale unor oameni normali la miez de noapte. Am făcut sonorul mai mic şi am continuat să-l ascult ca pe un om care iubeşte şi nu se fereşte, in secolul XXI, de gogomănia asta. Omul adoră baschetul cum numai prin filmele americane cu adolescenţi dilii se admite asta fără jenă, ca un drept al omului, cu totul respectabil. Cind Lituania nu izbutea să marcheze in meciul cu Franţa mai mult de 47 de puncte, el suferea şi o spunea franc: "Iubesc enorm această echipa a Lituaniei"... Ca imediat să-l ridice in slăvi pe Toni Parker, francezul de la San Antonio, campion in SUA, să se topească după jocul lui de o stupefiantă naturaleţe a talentului care m-a dus cu gindul la recreaţiile noastre baschetbalistice de la "Matei Basarab", unde ne vrăjeau Nelu Călugăreanu şi Miţi Cirstev, de nu mai plecam acasă după ore. De cite ori aud că unul "marchează ca-n curtea şcolii" nu văd nimic rău, ci dimpotrivă...

Bolnav de baschet, cu bibliografie de la clasici pină la romantici şi moderni, cu un cult al Iugoslaviei, Stănculescu - cum să-i spun? ...nu-l cunosc personal! - mai are şi puterea de a ridica ode pe vremea asta numai bună pentru sceptici şi flegmatici. El nu ştie ce-i aia sobrietate plată, ii blestemă doar pe arbitri care nu lasă jocul să curgă şi gilgiie de mindrie profesională informindu-ne că in Germania "nici un fotbalist nu ajunge la degetul mic al lui Dirk Novicki", adăugind scrupulos că "poate Becker să mai rivalizeze cu el". Iar dacă lingă Novicki apare Roller, cu o spontaneitate adorabilă va recunoaşte că "n-am auzit de el, dar ce invenţie!" in finală - o finală in care s-au intilnit două echipe calificate in ultimele secunde, trăiască aceste sporturi dotate cu cronometre la fix! - Bogdan a fost, normal, la apogeu, demn de cei din galeria elină care purtau pe creştete, ca zeii, coroniţe verzi-aurii. Urletele sale intru gloria lui Papalucas ar fi fost o neghiobie să le criticăm ca exagerate, chiar erau şi de ce n-ar fi fost? Cineva trebuie să urle pe lumea asta că mai există şi altceva decit Eto'o...

Obiecţia mea tehnică - fără fault - este aceea că in entuziasmele sale nu se mai pot deosebi valorile. Toate or fi formidabile? După ochiul meu, Franţa lui Parker - cea care a eliminat Lituania şi Serbia! - nu merita să piardă in faţa Greciei, in ultima clipită, cu un coş de trei puncte al lui Diamantiiiidis...Diamantiiiidis! Să ne fie clar: cel mai frumos sport din lume nu intrece in nedreptate fotbalul nostru fără de care nu putem trăi.


30 septembrie 2005"
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Apr 23, 2006 10:19 pm

Vineri incepe Final Four-ul Euroligii de baschet masculin. Anul asta va avea loc la Praga pe Sazka Arena. Primele meciuri sunt Macabbi Elite Tel Aviv - Tau Ceramica si Winterthur FCB - CSKA Moscova. Fata de anul trecut o singura echipa e "noua" si anume cei de la Winterthur FCB, care nu sunt altii decat colegii mai celebrilor "extraterestrii" de pe Camp Nou, si care s-au calificat in aceasta ultima faza, dupa ce i-au invins pe...Real Madrid:P. Grecii de la Panathinaikos n-au mai reusit sa ajunga atat de departe anul asta. Nu stiu insa daca anul asta cei de la TV Spoirt vor mai transmite meciurile:(
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde COSS+min » Dum Apr 23, 2006 11:21 pm

Sa navalim cu mail-urile pe TVSPORT!!!!!!
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Apr 23, 2006 11:29 pm

eu am dat deja un mail, insa nu prea cred ca or sa raspunda la el. si in plus, daca n-au cumparat deja drepturile de televizare, nu e cam tarziu acum?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Apr 27, 2006 1:25 pm

Bineinteles ca TV Sportu nu va transmite Final Four-ul...probabil ca vor gasi ei vreun meci de fotbal inregistrat acum 5 ani sau ceva similar, ca poate astea fac mai multa audienta...Sper macar campionatul mondial masculin din Japonia sa il dea, asta bineinteles daca nu e vreun campionat de popice sau de poker in aceasi perioada...

P.S. Who needs TV sport?:D
Sportklub care se poate vedea gratis pe DigiTV transmite toate meciurile ==D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 02, 2006 4:51 pm

CSKA a castigat Euroliga, impunandu-se cu 73-69 in fata castigatoarei de anul trecut, Macabbi Tel Aviv...din pacate n-am reusit sa vad decat finala , nu si semi-finalele. Oricum, meritata victoria.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Sâm Aug 05, 2006 1:38 am

nu stiam unde sa scriu despre asta..

de niste zile cand se intampla sa am timp ma mai uit la Campionatul European de juniori U-18. cam rupem tot ce prindem si de jucat nu jucam foarte rau. sunt semne bune, poate la un moment dat o sa avem si echipa de baschet.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde cr3tz » Sâm Aug 05, 2006 5:50 pm

la ultimul meci din grupe au aratat limitele.din ce cunosc eu la u-18,sunt cativa care meritau sa fie convocati dar nu au fost.

eu le urez succes :)
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Aug 08, 2006 12:05 pm

astazi de la ora 20.00 tvsport transmite finala campionatului u-18.finala se disputa intre romania si estonia.

estonia este singura echipa care a reusit sa ne invinga la acest campionat in ultimul meci din grupe.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Aug 08, 2006 12:25 pm

indiferent de rezultat, dinamo este de căc... aolio, m-a luat valu şi nu mi-am dat seama pe ce thread sunt. deci, indiferent de rezultat, echipa Romaniei a promovat in prima grupă valorică. disar, la doozeci zero-zero, voi fi in fotoliu, cu cele 2-3 sticle de ciuc la litru in juru meu, cu un pachet de marlboro in stanga, mă voi uita la tv sport şi voi striga din toţi plămanii "Hai Romaniaaaaaaaa".
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Aug 08, 2006 2:16 pm

[quote="jijica"]disar, la doozeci zero-zero, voi fi in fotoliu, cu cele 2-3 sticle de ciuc la litru in juru meu, cu un pachet de marlboro in stanga, mă]


postul meu este cel de mai jos

rog inlocuiti cuvintele bolduite din postu lu jijica cu urmatuarele sinonime:

- 8-10 cutii
- skol
- jumate
- kent lung

:D

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Mar Aug 08, 2006 8:49 pm

avand in vedere jocul romanilor si scorul final eu sper ca berile alea au mers destul de bine :D

suntem campioni in grupa valorica b . hai romania :)
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Aug 08, 2006 11:04 pm

nu stiu statistic cum stam.. daca e prima data cand facem traznaia asta sau nu, oricum ma bucur ca avem echipa de baschet!!!!!!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde baixinho© » Mie Aug 09, 2006 7:14 am

nue prima data, ci a doua oara cand jucam in divizia a. s-a mai intamplat acu 10 ani, cu generatia jucatorilor nascuti in 1978, care acum sunt pe la nationala se seniori (unii dintre ei, indubitabil).

excelenta performanta romanilor. gsp de cacat, com dabitiud. nici un rand pana ieri, de parca nici nu ar fi existat competitia. de cacat si tv sport, care a intrerupt transmisia in direct ca sa dea meciu amical de folbal al plm dintre o echipa obscura si formatia ai carei fani l-au amenintat cu moartea pe Cristiano Ronaldo.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Anterior

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron