Urma - placeri acustice

Totul despre muzica rock

Urma - placeri acustice

Mesajde alley_cat » Vin Mai 27, 2005 7:11 pm

A inceput la Stuffstock 1. A continuat cu un album care m-a lasat cu gura cascata si cu intrebarea "astia sunt romani?" pe limba.
I-am vazut live la Stuffstock 2, pe un frig infiorator, pe care nu l-am mai simtzit din cauza feelingului teribil care musteste in muzica lor.

Dup'aia am umblat saptamani in sir cu albumul la mine, pentru ca trebuia sa impartasesc cu toata lumea noua mea descoperire. Si cred ca si restul lumii se cam prinsese despre ce e vorba, ca la relansarea lui Nomad Rymes, primul album de care vorbeam, a fost plin Coyote Ugly de oameni care mureau sa ii asculte pe Mani, Byron, Domi si Sorin live in Bucuresti.

O sa cut to the chase pana in martie anul asta cand in Green Hours am fost printre norocosii care au asistat la preview-ul celui de-al doilea album, Anger as a Gift, care se va lansa in curand. Mai complex, mai complet, angry, dar si smooth, cu feelingul marca Urma imprimat pe fiecare piesa.

Ok, so i'm a groopie !! voi restul ce spunetzi?
Proprietate patrulata si pazita de pisici
alley_cat
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 27, 2005 3:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Incense » Lun Iun 20, 2005 2:40 pm

I'm a total Urma addict. Vorba ta, alley_cat, dupa ce i-am ascultat prima data am tot intrebat vreo saptamana pe toata lumea daca "astia sunt romani". Spre uimirea mea crescanda, nu numai ca sunt romani, dar Mani, solistul este sucevean (proud me :D). Am facut rost de Nomad rhymes repede repejor si m-am pus pe ascultat....ce pot sa mai spun?! oamenii astia m-au innebunit imediat. Fac muzica!! Muzica adevarata, cu instrumentatie, versuri si voce bestiale...Ca sa nu mai vorbesc de prestatiile live care sunt de o calitate mai buna decat inregistrarile! Am avut norocul de a 'asista' la concertul p care l-au sustinut acum ceva vreme in Suceava...amintire pe care o voi tine la loc de cinste...Sunt profesionisti si originali...si toate peste toate, sunt de-ai nostri :)
"Quote the Raven: Nevermore!"
Avatar utilizator
Incense
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 19, 2005 11:00 pm

Mesajde darkshines » Lun Iun 20, 2005 11:35 pm

Niste super-artisti, Urma astia. I-am auzit prima oara pe un cd primit de la cineva care il avea de la cineva si tot asa, cu melodia Buy me with a coffee, acum o vara. Nu am putut sa nu o remarc si dupa indelungi cautari am facut rost de mai multe melodii dintre care mi-au placut cel mai mult Dirt Shine, Lonely Pub si Comfort.
I-am vazut live la TVR2 si mi-au sunat binisor si asa. La Stufstock 2 i-am ratat, nu mai tin minte exact de ce, dar sper sa-i vad la a treia editie.

http://www.urma.ro e up and running.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Syd » Mar Sep 06, 2005 4:55 pm

i-am vazut la stufstock si mi-au placut.Ce sa mai zic?Is tari.
faptul ca ma enerveaza Vama Veche o facut sa-mi placa Urma si m-ai mult.:))))))
Avatar utilizator
Syd
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:00 pm

Mesajde zabi » Mie Sep 07, 2005 12:52 pm

ah, si cat mi-a placut ploaia aia, as fi ramas acolo ascultand urma pana dimineata, nu mi-ar mai fi trebuit nimic. dar s-a terminat, si-am sa raman mereu cu amintirea unei senzatii acustice de exceptie. in pofida ploii. abia astept concertele din bucuresti.
vous liriez ma lettre avec les levres
Avatar utilizator
zabi
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mai 13, 2005 11:00 pm

Mesajde wednesday » Joi Sep 08, 2005 12:36 am

cand i-am vazut prima oara in green hours chiar m-au plictisit si apoi am facut rost de album care iarasi m-a plictisit...dar la stufstock, vazandu-i pe-o scena mare mi-au sunat cu totul altfel si am zis sa le mai dau o sansa... :) nu mi se mai par la fel de rai ca la inceput, dar prefer kumm... i'm no groupie that's for sure!
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde verde » Vin Sep 16, 2005 11:32 pm

Singura legatura dintre Urma si Kumm imi pare a fi cea legata de componenta..Stilurile sunt diferite..Asa ca nu pot spune ca prefer Urma in "defavoarea" Kumm sau invers..Ambele trupe canta bine, au instrumentisti foarte "caposi", iar rezultatul e frumos.. Atunci cand NU canta in ClubA :caca: , suna foarte bine live ...mult mai bine decat recorded.
You're perfect yes, it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two..
Avatar utilizator
verde
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 16, 2005 11:00 pm

Mesajde cora » Mie Sep 28, 2005 11:54 am

Intradevar Urma nu seamana cu Kumm. Dar eu cred ca amprentele lui Byron si Domi se simt, mai ales pe piesele mai noi; si asta e totusi o asemanare mica
:banana:
Avatar utilizator
cora
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Sep 28, 2005 1:15 pm

verde scrie:Singura legatura dintre Urma si Kumm imi pare a fi cea legata de componenta..Stilurile sunt diferite..Asa ca nu pot spune ca prefer Urma in "defavoarea" Kumm sau invers..Ambele trupe canta bine, au instrumentisti foarte "caposi", iar rezultatul e frumos.. Atunci cand NU canta in ClubA :caca: , suna foarte bine live ...mult mai bine decat recorded.

da. inteleg, dar nu stiu de ce nu pot sa le despart una de alta...poate ca pentru mine nu e decat o muzica de ascultat la cafea...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Uanah » Lun Oct 03, 2005 2:45 pm

cum vi se pare albumul nou?
Avatar utilizator
Uanah
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 17, 2005 11:00 pm

Mesajde alley_cat » Mar Oct 04, 2005 5:45 pm

Pentru muzica de ascultat la cafea, a fost un pic cam multa lume la lansare week-endul trecut pe motoare. :))

BTW, pentru cine a fost, comentarii...?
Proprietate patrulata si pazita de pisici
alley_cat
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 27, 2005 3:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Uanah » Mar Oct 04, 2005 9:57 pm

multa lume da...

pai, comentarii : concertu mi-a placut, s-a auzit ok, chiar daca mani era superstresat de am crezut la un moment dat ca o sa-i arda un shut monitorului cu pricina :n: publicul ca intotdeauna adica receptiv, mai putzin odiosii care au stat ASEZATZI la mese in fatza scenei, nu stiu ce cautau acolo.

mi-ar fi placut sa fi cantat chiar toate pesele de pe nou album asa cum au zis initzial, desi nu pot sa zic ca mi-a parut rau ca am auzit preferatele de pe nomad rhymes ;) si care a fost faza cu politzia, ca n-am intzeles? :P

simpaticutz si videoclipu la get a life, desi io pe primu, la this time, nu l-am vazut, asa ca nu am termen de comparatzie.

cu albumu al nou, sint inca in faza de ascultare-rumegare (a se citi descifrat versuri :P) si nu poci sa ma pronuntz. cine poate, sa se desfasoare aicea :)

astept cu interes concertele de club care urmeaza! btw, b52 joi ora 22, anyone?
I had a dream, Joe...
Avatar utilizator
Uanah
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 17, 2005 11:00 pm

Mesajde cora » Mar Oct 11, 2005 1:17 pm

concert Urma in Cluj, Music Pub, 20 octombrie. :aplauze2: :rofl: :bounce:
Si nu mai vreau
Sa nu mai vrei
Sa vezi ce n-ai sa poti sa iei
Cu mana ta de piatra
Avatar utilizator
cora
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Oct 11, 2005 1:46 pm

de la ce ora si cat ie biletu?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde cora » Lun Oct 24, 2005 4:23 pm

scuze piskeshule ca nu ti-am spus da numa azi am mai intrat pe net.
Biletu o fo 80000.
eu am fo la concert
de ce trebe sa se repete piesele? :/
(unele armonii si mai ales liniile de voce ale lui Many).
daca nu-si revin nu mai razbesc mult ca se plicti tot poporu.
:hang:
parerea mea
Si nu mai vreau
Sa nu mai vrei
Sa vezi ce n-ai sa poti sa iei
Cu mana ta de piatra
Avatar utilizator
cora
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde Dan Georgescu » Lun Oct 31, 2005 1:29 pm

si io m-am plictisit de liniile lui mani! daca ma apuc intr-o zi sa caut, gasesc in trei sferturi din piese aceeasi structura a liniilor de voce : contradominanta -> tonica -> contradominanta -> tonica pana sta ploaia! la concertul din pub deja cantam peste intrumentalul de la nu stiu ce piesa lina si textul de la alta si se potrivea perfect.
Dan Georgescu
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde Uanah » Dum Noi 06, 2005 6:06 pm

dezbateti aici : http://www.urma-forum.com
I had a dream, Joe...
Avatar utilizator
Uanah
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 17, 2005 11:00 pm

concert

Mesajde tzontzi » Mie Mar 01, 2006 2:04 am

URMA canta in Yellow Club

Joi 2 Martie ora 20.00

Yellow Club (str. Lucretiu Patrascanu nr. 1, piata minis)



-aceste mijloace de transport luate de la Universitate sau de pe respectivul traseu vor ajunge acolo
253, 102, 70, 79, 92
tzontzi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 4:08 am
Localitate: bucuresti


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron