Voci masculine deosebite din rock.

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde Pinguinu » Mar Sep 27, 2005 9:44 am

Nu stiu dc s-a vorbit de el, dat vocalul de la Blind Guardian are o voce cu adevarat MARE. de asemenea Michael Kiske(fost la Helloween). De asemenea nenea Rod Halford si nenea Bruce Dickinson....

Voci deosebite, pe care le recunosti oriunde, desi in sensul clasic nu prea au "voce" ar fi King Diamond si Lemmy (de la Motorhead).

Si ar mai fi UDO, LaBrie, Attila Csihar(cred ca asa se scrie...a cantat pt. Mayhem pe De Misteriis....e foarte expresiv)
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mar Sep 27, 2005 11:22 am

well, yeah attila chiar e un vocal bun pentru zona lui...nu degeaba i se zice voice of death, mie mi-a placut mai mult colaborarea lui cu aborym - industrial black
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Sep 27, 2005 9:16 pm

draga prieten bun care are Mr. Bungle(s) pe hard/laptop/cd si e fan vitamine (b12/4 +1-1?) eu ti-am dat articolul cu chitaristul din aia de sus, nu cu bassistul, da NU conteaza.

si da, Nickleback au scos un prim (ma rog, ala, Silver Side Up) album fain, cam copie de Bush, dar totusi a fost ok. Te fup :D

acuma trecem la Tom. Si ce ai tu cu vocalii de new/nu-metal ? Da'mi un exemplu de solist la care te referi, si mai discutam. Eu vad ca ii bagi pe toti in aceeasi oala, si daca tu consideri KoRn nu-metal te asigur ca Jonathan Davis ii baga in buzunar pe multi solisti care au fost propusi aici.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Tom » Mie Sep 28, 2005 7:23 am

whatever scrie:draga prieten bun care are Mr. Bungle(s) pe hard/laptop/cd si e fan vitamine (b12/4 +1-1?) eu ti-am dat articolul cu chitaristul din aia de sus, nu cu bassistul, da NU conteaza.

si da, Nickleback au scos un prim (ma rog, ala, Silver Side Up) album fain, cam copie de Bush, dar totusi a fost ok. Te fup :D

acuma trecem la Tom. Si ce ai tu cu vocalii de new/nu-metal ? Da'mi un exemplu de solist la care te referi, si mai discutam. Eu vad ca ii bagi pe toti in aceeasi oala, si daca tu consideri KoRn nu-metal te asigur ca Jonathan Davis ii baga in buzunar pe multi solisti care au fost propusi aici.


salut whatever..nu am nimic cu vocalii de nu-metal, numai ca eu cred ca solistii care au facut istorie si care au voci si tehnica de crapa peretii sunt printre altii, unchiu' halford, dickinson, dio, tate, coverdale, gillan, mercury, mike patton (el nu canta h'n'h, canta ORICE...hai ca n-ai ce sa zici, stiu ca-ti place..)...nu-metalul nu presupune cine super-virtuozitati pe voce, tre sa ai glanda sa urli, e parerea mea..daca ei transmit o stare, un mesaj si fanii sunt fericiti, foarte bine, nu se supara nimeni...that's all..davis e ok ptr ce canta el, dar nu pot spune ca ca sta alaturi de aia de care zisei eu...si cu bagatul in oala - nu am separat solistii pe stiluri ptr ka un vocal de rock bun e...un vocal bun si atat..
cheers!
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde FlameKid » Mie Sep 28, 2005 8:52 pm

Tom scrie:Adicatelea? n-am inteles ce vrei sa spui...poate te explici..

Explic....adica trebuia sa fie vorba de voci masculine.....de fapt e vorba de voci "feminine"....Dickinson si altii...Acum ai inteles?
Avatar utilizator
FlameKid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Sep 26, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Sep 28, 2005 9:46 pm

mai degraba Halford daca o luam asa :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Sep 28, 2005 9:46 pm

mai degraba Halford daca o luam asa (din mai multe puncte de vedere :D)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Tom » Joi Sep 29, 2005 7:48 am

FlameKid scrie:Explic....adica trebuia sa fie vorba de voci masculine.....de fapt e vorba de voci "feminine"....Dickinson si altii...Acum ai inteles?


nu mai explica, las-o jos...am crezut ca era vorba de VOCI...si i-am enumerat pe aia...dar daca ne rupem in mishto-uri in loc sa discutam ca lumea, n-are sens sa o mai aburim...
dio, dickinson, tate, - voci feminine? cazi in ridicol mai fleimchid...

whatever scrie:mai degraba Halford daca o luam asa (din mai multe puncte de vedere :D)


halford a intrat in istorie ca unul din cei mai mari vocali de metal din toate timpurile...ceea ce ionatan davis si altii ca el nu vor pupa niciodata whatever happens...
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde Tom » Joi Sep 29, 2005 7:56 am

whatever scrie:mai degraba Halford daca o luam asa (din mai multe puncte de vedere :D)


halford a intrat in istorie ca unul din cei mai mari vocali de metal din toate timpurile...ceea ce ionatan davis si altii ca el nu vor pupa niciodata whatever happens...
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde verde » Joi Sep 29, 2005 2:04 pm

cred ca fleimchid s-o fi referit la vocea lui dickinson ca fiind mai mult feminina decat masculina, probabil ca sparge pahare cu ea...
am in playlist acum ceva sepultura (perioada max) si soulfly..asa ca tind sa spun pe moment ca o voce foarte buna are max cavalera..
You're perfect yes, it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two..
Avatar utilizator
verde
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 16, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Sep 29, 2005 7:19 pm

Tom, mie Halford nu imi place deloc, nu imi plac Judas, nu imi plac multe chestii. Si de unde stii ca nu o sa intre in istorie vocea lui Jonathan Davis ? Esti vizionar cumva ? Stii cumva ceea ce o sa se petreaca peste 20 de ani de zile ?

ps - e ultima data cand iti zic, daca vrei sa adaugi ceva, ai butonul de edit, nu ma mai face sa iti unesc mesajele.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde FlameKid » Joi Sep 29, 2005 9:37 pm

Ce bine e ca cei de la Judas Priest au inregistrat ceva albume...asa poti sa-i asculti si tu (Tom) dupa ce Halford va muri de sida de la prea multa activitate sexuala...anala,evident....la fel ca "amicul" sau Freddie Mercury,care presupun ca-ti place....
GOD HATES FAGS!!!!
Been there, fucked that!
Avatar utilizator
FlameKid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Sep 26, 2005 11:00 pm

Mesajde CoF » Joi Sep 29, 2005 10:34 pm

ce sa zic la faza cu halford va cacati pe voi ca omul are voce si dickinson la fel..si din nu-metalu asta ...in afara de jonathan restu sunt muci..mai ales ala corey de la slipknot...sa-ti tragi palme halford, dickinson, owens(inlocuitorul lui halford iced earth)
Carpe Noctem!
Avatar utilizator
CoF
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Aug 01, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Sep 29, 2005 10:57 pm

bine ca are voce Dani Filth din Cradle, nu ?

si ce ai ascultat tu de la Slipknot ca sa iti dai seama de calitatile sale vocale ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Sep 30, 2005 7:49 am

FlameKid scrie:la fel ca "amicul" sau Freddie Mercury,care presupun ca-ti place....
GOD HATES FAGS!!!!

god?! :blink:
anyhow, aceasi parere o ai si despre tchaikovski, franz kafka si marcel proust?
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Tom » Vin Sep 30, 2005 10:03 am

FlameKid scrie:Ce bine e ca cei de la Judas Priest au inregistrat ceva albume...asa poti sa-i asculti si tu (Tom) dupa ce Halford va muri de sida de la prea multa activitate sexuala...anala,evident....la fel ca "amicul" sau Freddie Mercury,care presupun ca-ti place....
GOD HATES FAGS!!!!

Ptr whatever...nu e problema ca nu-ti place heavy metal-ul, gusturile nu se discuta.. nu zic ca n-o sa intre davis in istorie, who knows? Mi-am dat si io cu umila parere, atat...
Ptr fleimchid...ce sa-ti mai zic..esti irecuperabil...eu vrea sa taifasuim decent despre muzica (poate iei exemplu de la whatever), dar tu ma calci pe bataturi si ma obligi sa te taxez mereu...vorbeam de voci, de MUZICIENI, nu de fags...nu de faptul ca ala si-o trage in pirtz, dar daca tu esti obsedat, du-te pe situri d-alea
si freddie a fost o mare voce si halford e la fel, nu de aia ascult eu priest, ca e ala fag, dar tu esti departe de fenomen ca sa intelegi...
Intreaba-l si pe whatever daca asculta fnm ptr ca roddy bottum e la fel de fag ...dar deja mi-e sila sa ma discut cu tine si de subiectul asta in general...
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde gaga » Vin Sep 30, 2005 12:11 pm

Tom lasa-l pe flamekid, pana la trupele noi e o nebuloasa. cel putin in capul sau. si whatever pretenii nu-s scutiti de ban, o stiu pe pielea mea. si inca o treaba: daca un nene bate (bine dupa aprecierea unuia nu e musai sa fie un bine general) la niste tobe, zdrangane la un instrument si stie doua game asta nu-l face muzician si cu atat mai putin critic muzical. muzica asta "noua" are o istori, fie ca ii place sau nu lui neica nimeni.

pentru deosebita stupizenie, mishtouri lipsite de bun simtz si acte de superioritate neverificabila, flamekid ai doar doo averturi. nu ti-am dat ban pt whatever si bunul sau simtz, daca nu ai nimic de zis decat sa-ti fluturi bashinutzele din capshor fa-o in fatza blocului, la bere sau la serviciu la colegii tai.

o muzica nu e buna sau proasta pt ca asa zici TU. tu esti nimeni aici, esti un user ca noi toti, rog co-modul meu daca nu sunt eu pe aici si iar isi ia nasul la purtare sa ne arate ca rock-ul este un forum impartial si sa ceara cu manutza lui executzia la admini.

multumesc pt atentie, eu atat am avut de zis. case closed.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde whatever » Vin Sep 30, 2005 7:11 pm

corect Dana, acuma ramane doar sa avem un pic de rabdare, eu voi proceda corect. Nici nu voi explica de ce a zis FlameKid ce a zis (si stiu motivele) pentru ca poate si el daca vrea. Am considerat ca nu e necesar un ban pentru ca desi deplasate, posturile sale au fost intr-o masura ontopic.

acuma ce sa mai zic ?... E dureros de subiectiv subiectul asta, si era de inteles ca vor fi din nou "intepaturi" si conflicte aici. Sunt foarte multe de spus, cu asta am terminat si eu de zis ceea ce am avut (offtopic) si va rog de acuma inainte sa pastrati un limbaj decent, fara luat la misto sau atacuri la persoana.

continuati cu vocile
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Vin Sep 30, 2005 11:02 pm

CoF scrie:..si din nu-metalu asta ...in afara de jonathan restu sunt muci..mai ales ala corey de la slipknot...

~p LOLLLLLL
mai pune-i pe Anselmo si pe Burton in aceasi oala...scrie muci pe ea si mi-am format o impresie despre tine! :eat:
apropos...corey poate asculta nu-metal....cu siguranta insa nu canta la categoria asta ;)
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde a kind of me » Dum Oct 02, 2005 6:11 pm

Freddie Mercury....tre` sa fii prea surd sa nu-i recunosti calitatile vocale...a fost un extraordinar artist si asta e ceea ce conteaza....
alte voci DEOSEBITE ( dupa parerea mea) ar mai fi: tot de la Queen- Roger Taylor( o voce ragusita, dar poate atinge si note foarte inalte ...de ex. Galileooooo- urile din Bo. Rhap.), Axl Rose, Brian Johnson, Paul Rodgers, Rod Stewart, David Coverdale, Joe Elliot, Brian Adams, Meatloaf, Klaus Meine, Justin Hawkins...si ar mai fi o gramada.....
" ...when i grow older....I will be there at your side ...to remind you...how I still love you..." Q.
Avatar utilizator
a kind of me
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 09, 2005 11:00 pm

Mesajde CoF » Dum Oct 02, 2005 11:23 pm

whatever si judge..pentru simplul fapt ca eu nu il pot inghiti pe corey si nu imi place vocea lui la fel de bine cum nu imi place nici kurt cobain asta nu inseamna ca trebuie sa ma bagati intr-o oala de prosti! era o simpla parere si asa cum a mai zis cineva nu va kkti in gusturile mele
Carpe Noctem!
Avatar utilizator
CoF
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Aug 01, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Oct 02, 2005 11:52 pm

bai copile, prin simplul fapt ca tu il consideri pe Dani Filth un solist bun cu o voce deosebita, eu nu imi pot da seama la care gusturi muzicale te referi

ontopic amu - Randy Blythe din Lamb Of God. exeptional Si trebuie sa il remarc pentru ca am ascultat azi si Burn The Priest, si stateam uimit de ce face omu ala cu vocea. Chiar asa COF, asculta si tu ceva din trupele astea de mai de sus, si o sa iti dai seama (sper) de ceea ce inseamna sa fii un solist, nu un individ (gen Dani Flith) care tipa disperat pe scena.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Mrs.Dracula » Mie Oct 05, 2005 11:26 pm

Eu consider ca cea mai deosebita voce masculina apartine solistului de la Godsmack - Sully Erna. De foarte multa vreme nu am mai auzit o asemenea voce...

Din pacate, Godsmack nu sunt atat de populari in Romania...eu ii recomand cu caldura oricarui ascultator de metal cu influente groove.
I have been smacked once!I have been smacked once!I have been smacked once!
Avatar utilizator
Mrs.Dracula
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:00 pm

Mesajde Pinguinu » Mie Oct 12, 2005 8:49 am

Mai da pe solistii dintre Carpati nu-i ia nimani in seama? Avem si noi ceva voci bune, cel putin Kempes era foarte bun, voce deosebita, f bun live...
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Oct 12, 2005 9:24 am

voci deosebite in rock care mi se par mie sunt cele alor:
ozzy, fredie, Meatloaf, Klaus Meine, michale bolton (inainte sa se apuce de melodii lente) si mai sunt dar nu imi vine in minte acum
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 12, 2005 10:16 am

michale bolton


am auzit si io de michale asta. canta death inainte sa se apuce de melodii lente. melodiile lente i-au stricat vocea pe care acum nu o mai are. de aia e mai misto vocea lu michale de cand canta metale dure si fuarte dure.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde LeSharK » Mie Oct 12, 2005 4:18 pm

whatever scrie:nu un individ (gen Dani Flith) care tipa disperat pe scena.
hai lasa ca mai stim si altii care tipa disperati pe scena si sunt zeii muzicii contemporane.. ai tu niste prejudecati fata de CoF. mie-mi place CoF, desi nu mai ascult (mi-e lene sa bag cd-ul). stiu ca sunt comerciali pe langa cine stie ce zbieratori nordici cvasi-anonimi insa au destule melodii bine lucrate.. whatever iti recomand Bathory Aria :)
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde villegirl666 » Dum Dec 18, 2005 3:57 pm

Ville Valo are cea mai buna voce din muzica rock:X
Avatar utilizator
villegirl666
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Noi 10, 2005 12:00 am

Mesajde white_hell » Dum Dec 18, 2005 9:18 pm

ce te stii villegirl..felicitarile mele !!!
white_hell
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 14, 2005 9:19 pm
Localitate: hell

Mesajde peia » Lun Dec 19, 2005 8:09 pm

Zeljko Bebek
peia
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 19, 2005 7:46 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron