Orase de vizitat din Romania

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Orase de vizitat din Romania

Mesajde blue_wing » Dum Oct 23, 2005 5:53 pm

ma tot bate un gand de la un timp de vreme sa ajung la iasi. nu stiu exact de ce da pur si simplu mi-ar placea.
voi pe unde ati mai vrea sa ajungeti?
"Pe buzele ei mi se naste sufletul." (L. Blaga)
Si daca dragostea spune NU mai sunt 665 de motive ca sa traiesti.
Avatar utilizator
blue_wing
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 11, 2005 11:00 pm

Mesajde kacio » Dum Oct 23, 2005 6:25 pm

la iasi am fost...e frumos orasu

daca n-ai vizitat sibiu sau timisoara , iti recomand :)
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Oct 25, 2005 7:24 am

Drac.N-are nimic frumos.Si m-a incurcat cu dirijarea originala a circulatiei.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Joi Oct 27, 2005 2:05 am

mie mi-a placut foarte mult iasiul, dar locuri unde asi merge si acuma daca asi putea ar fi sibiu, brasov si timisoara, locuri unde m-am simtit super bine si de care ma leaga amintiri ... nici bacaul nu m-a dezamagit ...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 27, 2005 8:37 am

http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=5256&page=1

Anu asta am fost prin orasele : Slobozia, Urziceni, Braila, Galati, Pitesti, Curtea de Arges, Sibiu, Alba Iulia, Cluj Napoca, Targu Mures, Brasov, Sf Gheorghe, Miercurea Ciuc, Bicaz, Piatra Neamt, Pascani, Iasi, Vaslui, Barlad, Tecuci....

Am trecut cu bold orasele frumoase si foarte frumoase. Mergeti la Iasi ca e minunat. Eu prima oara am fost acolo saptamana trecuta...si am ramas impresionat.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Oct 27, 2005 10:19 am

miraculosule,
bag seama ca nu te-ai prins tu ce e de facut pe acolo, dar sa stii ca si Alba Iulia e mishto. nu cel mai cel, dar e chiar frumos.
ai trecut cunva prin shantzurile cetatii, ai vizitat catedralele, portile cetatii? sau ai fost duar pe malu muresului si la fabrica de portelanuri? :D

si, din auzite, ca eu nu pot sa ma pronunt, deoarece am fost duar in fuga pe acolo, si Tg Mures e marfa.
si nici Curtea de Arges nu e de lepadat - chiar daca e totusi mai mult un orashel, decit un orash

si apropo de orashele, anu asta m-am simtit excelent in Corabia. un orashel pe maul Dunarii, nu cred ca are nici 30.000 de locuitori, cu foarte multi copaci, verde si foarte linistit. ce-i drept, am fiost doar in trecere pe acolo, dar nu mi-ar fi displacut sa stau mai mult
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Oct 27, 2005 10:34 am

si nici Curtea de Arges nu e de lepadat - chiar daca e totusi mai mult un orashel, decit un orash

ce pisici e misto in oraselu ala trist?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Oct 27, 2005 10:45 am

memetule, mie mi-a placut curtea domneasca si fintina lu manole - cu bazaru tiganesc de linga ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde hxa » Joi Oct 27, 2005 11:20 am

ce pisici e misto in oraselu ala trist?

targu ce se tine miercurea si joia. gasesti acolo ce vrea muschiu tau, de la boarfe si carpete(rapirea din serai la super oferta!) la legaturi de snowboard, casti de motor si piese auto. preturi-cat vrea muschiu lor(negociabil)

mai gasesti soferii din AG. traversarea urbei te pune la grea incercare. centura nu exista asa ca nefericitii care vor sa ajunga la vidraru trebuie sa se inarmeze cu mult "bah, ti-a luat mata sosea!?"

in rest numai cuvinte de lauda.

recomandare: pastravaria lu nea Manole din Oesti. aici am mancat cel mai bun pastrav de crescatorie. ie pe drumul spre vidraru la 10 km de Curtea de Arges
hxa
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Joi Iul 07, 2005 11:49 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gugushtiuc » Mie Noi 02, 2005 4:31 pm

ciudat ca nimeni n-a pomenit de shighishoara. bine e un orash superb in general dar merita vazut doar cand e festivalu. eu am fost acum catziva ani acolo shi intr-adevar e plin shi cu oameni care nu au mai last sticla de la gura de mult timp dar e super shi miroshi libertatea shi totul te face sa uittzi ca tre sa te intorci acasa. cel putzin mie mi-a placut mult. nu shtiu care zicea ca galatziule mishto. greshit stau de mult in vagauna asta de orash shi in afara de faleza n-are nimic mishto da-n fine fiecare cu parerea lui.
alte orashe dragutze mi s-au parut clujul, iasi-ul da' doar in centru, timishoara, arad, constantza care mi s-a parut ca s-a schimbat destul de mult asta vara cand am fost acolo dupa ceva vreme, brashov (cum sa-l uit?) shi sibiul iar e un orash foarte frumos, in plina dezvoltare dar din pacate inca prea mic pentru gustul meu.
mai, poate lumea o sa ma contrazica da' mie imi place foarte mult bucureshtiul shi nu pentru ca sunt sedusa de mirajul capitalei (pt ca nu locuiesc acolo) ci pentru ca mi se pare inde-ajuns de mare incat sa ma pierd in el, destul de mare sa nu ma plictisesc prea repede shi imi place ca e un amestec cam neinspirat de multe ori da' tot imi place. plus ca are metroul shi sunt un pic obsedata de trenuri, metrouri shi avioane...
oricum sfatul meu e sa nu pierdetzi timpul venind in gl ca cel mai palpitant lucru pe care o sa-l vedetzi va fi probabil Sidex-ul shi viaductul pustiu ce duce pana la el shi sculpturile lipsite de farmec de pe faleza care este frumoasa dar nimeni nu se pricepe sa o exploateze shi chiar e pacat de ea
gugushtiuc
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Aug 22, 2005 3:14 pm
Localitate: galati

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 02, 2005 6:16 pm

@ nbm

Am vizitat cetatea din Alba Iulia. nu acum...alta data. e un oras frumos dar nu suporta comparatie cu cele trecute cu bold.

Curtea de Arges in afara manastirii este un oras obisnuit. nimic care sa te frapeze.
de exemplu...Pascaniul mi-a placut mult mai mult decat Curtea de Arges.

mergi la Iasi daca nu ai fost...sa vezi frumuseturi....
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Noi 02, 2005 6:20 pm

Am vizitat cetatea din Alba Iulia. nu acum...alta data.

cam pe cind? si n-ai raspuns la intrebare: ai vizitat santurile cetatii, nu cetatea?

de exemplu, eu personal consider ca in afara de citeva cladiri si citeva stradutze, brasovul e chiar urit.
ce vreau io sa-ti zic e ca, daca nu iei in considerare centrul vechi si citeva monumente arhitectonice, si brasovul e un orash mai plictisitor decit tecuciul. de-aia te-am intrebat de alba... ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 02, 2005 6:23 pm

Alba am vizitat-o prin 95-96. acum m-am oprit prin centru cam 1 ora...sa ma dezmeticesc si sa ma odihnesc dupa condus...si sa beau un cico. nu am mers in santuri.

la Brasov tre' sa luam in considerare si plasamentul extrem de pitoresc....
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Noi 02, 2005 6:23 pm

daca nu iei in considerare centrul vechi si citeva monumente arhitectonice, si brasovul e un orash mai plictisitor decit tecuciul.

plm, conform gandirii astea in orce oras daca nu iei in considerare zonele misto ie mai najpa ca tecuciu
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Noi 02, 2005 6:36 pm

memetule, nu ai prins iegzact ideea.
voiam sa zic ca - daca ignori cele mai misto parti - orice orash e chiar plictisitor. adik iegzact ceea ce spui si tu.
duar ca io incercam sa spun ca tocmai, nu trebuie sa ignori cele mai mishto parti. iar din ce am inteles de la miraculosu, el egzact asta a facut :D

ca satz explic ceva mai mult, loam un exemplu apropiat corazonului tau - shanume pitestiu.
dupa nenumarate drumuri pe autostrada, care m-au facut sa urasc capitala argeshului - si mai ales lungimea deosebita a orashului - plus citeva devieri pe centura si prin niste ghetouri (unde am ajuns din cauza ca am incurcat niste drumuri), mi s-a intimplat sa ma opresc odata si sa ma plinb prin parc. ocazie cu care mi-am schinbat destul de mult parerea despre pitesti.
inca astept cu caldura constructia soselei de ocolire, dar macar nu mai injur orashu de cite ori am treaba prin zona :D


iedit: voiam sa adaug ca nu ie cazu sa ma credeti pe cuvint :D. pina la urma, gusturile nu se discuta. pina la urma, mie mi-a placut tg neamt si nu-mi place busteniul. la fel, miraculosului ii place galatiul si nu alba iulia
ideal ar fi insa ca fiecare sa explice de ce anume i-a placut si de ce nu...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde strumph » Mar Ian 31, 2006 4:23 pm

am stat 4 ani in sibiu. sincera sa fiu m-a dezamagit. sa vii in vizita doar pt o zi, maxim doua e ok, dar daca stai mai mult iti garantezi ca te plictisesti de moarte. in afara de centrul vechi cu stradute inguste, catedrala evanghelica, bruchental si muzeul satului nimic n-ai ce sa vezi. intr-o zi vizitezi tot orasul! mai bine mergi la ocna sibiului si faci o baie.
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde MiG29 » Mar Ian 31, 2006 4:57 pm

Mosule, am vazut de abia acuma ca ai trecut cu bold Galatiu si cu litere normale Braila.Io aj zice ca e mai degraba invers, da ma rog...tu stii mai bine.
In alta ordine de idei, sunt de acord cu nbm-u, Brasovu ie destul de monoton, bineinteles in afara de centru care ie chear misto.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Dum Apr 16, 2006 8:34 pm

Fui vineri la Craiova.Frumos oras,bre.M a mai duc si saptamana cealalalta.Doar acolo am vazut masinile circuland cu delicatete pe trotoar.M-au si clacsonat sa le fac loc.
Si fata de Cluj acolo era cald si magnoliile de mult inflorite.
Circulatie ca la nebuni de parca acolo si-au cumparat oamenii autoturisme cu Caritasul.
Marti,miercuri voi fi la Timisora.Cine vrea o bere sa dea nr.tel pe PM.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde M@rLanU^^ » Mar Mai 22, 2007 5:40 am

daca vreti sa vedeti un oras frumos veniti in Cernavoda. aici puteti vedea habitatul "pestelui de uscat" care este foarte raspandit in aceasta zona.... tre neaparat sa il vedeti noaptea...
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Mar Mai 22, 2007 12:45 pm

mai aveti cartierul columbia in cernavoda?acest bronx al romaniei :D
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Sică » Mar Mai 22, 2007 12:51 pm

si daca mergeti in Voda Cerna sa uitati sa vizitati reactorul nuclear, f. frumos si f. toxic
un mic paradis acest Cernobil al Romaninei


p.s. Piatra-Neamt e un oras f. frumos, merita vizitat
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde M@rLanU^^ » Mar Mai 22, 2007 3:12 pm

de fapt e Cernavoda... si nu e chiar asa de toxic reactorul nuclear... frumos e...

centrala nucleara de la Cernavoda este printre cele mai sigure centrale nucleare lume.... draga Sica
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm

Mesajde mormi » Lun Iul 02, 2007 11:09 am

Mie mi-a placut f mult Giurgiu.
Pare un orasel de provincie, cu stradute inguste, cu case mici negustoresti toropite de soare, cu oameni putini cu mers agale si asudati de caldra. Intreaga comunitate e desprinsa din paginile lui caragiale.
gara, aleile prafuite, micile statui comemorative, cetatea lui mircea si dunarea cu tratoria unde pestele e mai bun ca oriunde altundeva...fac din Giurgiu un orasel tare dregut si usor atemporal.
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde BALL&CHAIN » Mie Iul 25, 2007 4:50 am

toate merita vazute, fiindca au farmecul lor aparte... nu le poti trunkia de ceea ce au mai bun - atunci nu se mai pune...

de exemplu, a vizitat cineva Baia Mare ? lumea zice k e verde si asta e bine pt. un oras de marimea lui (municipiu)... si totusi - asta recunosc si eu mai nou - este in curs de dezvoltare... fata de altele, gen Resita... eu sincer, insa, m-am cam saturat de el... iar pt. cine-a zis c-a locuit in Sibiu si i s-a parut in scurta vreme plictisitor si mic, k n-ai ce strabate intr-o zi, apai ce sa mai vb de altele... ma refer si la BM...
momentan locuiesc in Timisoara - cel mai vestic oras (mare) in care-as fi vrut sa traiesc - insa ma dezamageste din ce in ce mai mult... cred ca e ceva tipic - btw cu cine s-a plans de Galati... legat de el, nu ma pot pronunta;
anul asta vazui Iasiul... pe care-l asteptam cu nerabdare - mi-a incantat asteptarile... adik s-a ridicat la nivelul a ceea ce speram... Suceava e verde, dar mi se pare goala... in Oltenia n-am fost, din pacate... as vrea Craiova - cred ca m-ar impresiona k Iasiul, dar (evident), intr-o alta forma... Clujul e impresionant, dar personal nu-mi place... Aradul l-am vazut recent si m-a impresionat mai mult decat credeam... Oradea-i mare, dar e doar ok... asemenea Ploiestiul... Constanta e si mai mare, si iara-i ok...
Sighisoara e dulce, iar in Brasov m-am nascut... asa k n-am decat cuvinte de lauda :) iar in Sibiu am reusit s-ajung doar o data (2004) dar de-atunci l-am mai vazut prin okii prietenilor...
personal, cine ce-a zice, da' mie-mi place Bucurestiu' - centrul, evident... dar care-i kt un oras obisnuit in care-am mai crescut eu (am copilarit in Buzau)... insa, cu toate acestea, nu m-am stabilit ink acolo... imi place arhitectura bizantina - imi este familiara, balcanica... in ciuda lantului de perle habsburgice de la granita Carpatilor...
Satu Mare-i sat pe langa Baia Mare - asta pt. cunoscatori... desi, dupa parerea mea, are multe situri importante; Deva i se aseamana; Hunedoara, kiar daca-i verde, e mica si... e si ea acolo... deci... Zalau la fel... Alba Iulia e dragutza...
nu mai stiu...
revin mai tarziu pt. completari... :P bine mai tarziu... asa, dupa ce mai vizitez...
BALL&CHAIN
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 23, 2007 5:29 am
Localitate: Timisoara

Mesajde noOne2 » Joi Iul 26, 2007 12:24 pm

BALL&CHAIN, prin multe locuri ai fost tu ;) bravo tie!
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Iul 27, 2007 1:25 am

da bah, nici mie nu-mi prea mai place timisoara, vin tot felul de acestia si o strica. ma mut la cluj, ca acolo vine mai putina lume. le e frica de unguri. plm prea-s toleranti timisorenii astia
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde crash_kt » Sâm Iul 28, 2007 3:13 pm

salut,vreau si eu sa plec prin tara cu cortul...nu-mi recomandati si mie niste locuri :)
crash_kt
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 28, 2007 2:41 pm
Localitate: Orastie

Re: Orase de vizitat din Romania

Mesajde Alex Cuza » Vin Sep 09, 2011 9:00 am

Hmm orase de vizitat din Romania.. Pai mie mi-a placut extrem de mult Sighisoara. Este un oras plin de istorie. De vizitat mai este Sibiul, Brasovul, Timisoara. Toate acestea sunt niste orase minunate pe care trebuie neaparat sa le vizitati.
Avatar utilizator
Alex Cuza
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 09, 2011 8:54 am
Localitate: bucuresti

Re: Orase de vizitat din Romania

Mesajde Turistul1 » Joi Noi 24, 2011 5:54 pm

Turistul1
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 11, 2011 3:05 pm

Re: Orase de vizitat din Romania

Mesajde jana2010 » Lun Apr 23, 2012 5:03 pm

In Galati (daca s-a mai spus, imi cer scuze): Gradina Botanica, faleza, turnul de televiziune, padurea Garboavele
Imi place sa dau bookmark chestiilor care-mi plac. In rest, stau pe fanclub.ro
Avatar utilizator
jana2010
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 15, 2010 4:19 pm
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori