Sub Forum de Electronica

Genuri si artisti de muzica electronica

Ati vrea sa avem un sub-forum pentru muzica electronica ?

Da
23
92%
Nu
2
8%
 
Voturi totale : 25

Sub Forum de Electronica

Mesajde whatever » Vin Dec 02, 2005 1:34 am

Vorbeam mai demult cu RooT pe yahoo messenger, si am ajuns la un moment dat sa il intreb ce parere ar avea despre deschiderea unui sub-forum despre Electronica (stilul muzical desigur). Raspunsul pe moment nu a fost foarte incurajator, dar mi-a promis ca daca mai multa lume imi impartaseste ideea (din cate am auzit si neatza a avut demersul acesta mai demult) se mai gandeste si vedem ce iese.

Eu de ce as dori asa ceva. Pentru ca stilurile variate de electronica (si aici vorbim despre acid jazz, ambient, drum'n'bass, breakbeat, hardcore, speedcore, trance, goa, trip hop, ebm, idm) isi au numerosi fani, care sigur s-ar bucura sa aiba un loc unde sa vorbeasca despre ele. Apoi, daca avem sub-forum despre house, care e doar o particica (foarte slabuta de altfel) din Electronica, eu zic ca ar fi indicat sa avem despre stilul mama sa zic asa. Apoi orice forum fain de afara are mai mult ca sigur sectiunea de Electro. Noi de ce nu am avea ? Sunt sigur ca mult lume ar scrie pe un thread despre drum'n' bass, sau pe un altul despre idm.

Voi face si un sondaj, si sa vedem ce raspunsuri o sa avem

Eu unul vreau sa avem sub-forum de Electro, voi ce parere aveti ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Dec 02, 2005 8:01 am

Dupa cum ti-am mai spus, parerea mea este ca nu poate decat sa foloseasca (am votat ca da, normal), termenul "electro" fiind destul de cuprinzator; ramane de vazut interesul userilor
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde catharsis » Vin Dec 02, 2005 9:59 pm

(me jokingly, but not serious) : exista forumul de house, nu e aceeasi chestie cu ce vrei tu?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde LeSharK » Vin Dec 02, 2005 10:47 pm

da.. o sectiune de muzica electronica ar fi buna.. house deja are o conotatie peiorativa pentru ascultatorii de muzica electronica. deci ar fi bine o sectiune de muzica electronica cu o subsectiune house.

RJD2 - [Dead Ringer #01] The Horror .:MP3|192kbps|Stereo|4:11:.
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Dec 03, 2005 7:11 am

Vorbeam mai demult cu RooT pe yahoo messenger, si am ajuns la un moment dat sa il intreb ce parere ar avea despre deschiderea unui sub-forum despre Electronica (stilul muzical desigur). Raspunsul pe moment nu a fost foarte incurajator


nu jtii sa negociezi, trebea sa-i zici ca in paralel cu electronica baji si un tred de biliard si unu de quake :D

ontopic
de acord
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Sâm Dec 03, 2005 11:51 am

am ascultat ceva de la whatever si mi se pare ok,asa k am votat cu da :D
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Voidship » Mie Dec 07, 2005 10:47 am

Eu sunt super mega mare fan Blumchen (care e muzica electronica, deci). Si imi plac foarte mult Dune si Das Modul, precum si alti hepi hardcoraristi din astia. Asa ca sustin cu tot aplombul inaugarea unui subforum despre chestii din astea care nu ie asa bune ca rocku da suna placut la unele urechi.
Legat de subiect, ca sa punem de o uniune dintre hepi hardcore si wannabe black metal, propun ca sus-numita Blumchen sa devina solista trupei de mare succes Cradle of Filth, in locul omuletului ala mic care se screme precum ratza Donald.
Parol.

Am votat DA, btw.
Avatar utilizator
Voidship
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Dec 07, 2005 3:13 pm

bre, am vrut si io treaba asta mai de demult. unforciunatelii, nu a fost posibil atunci din ratziuni care ma depasesc.

daca istoria se repeta, sub-forumul AKM iti sta la dispozitie. de fapt, ai putea sa incepi chiar de acum. mai mult ca sigur ca daca vei avea o gramada de topicuri si o si mai mare gramada de vizitatori acolo asta poate fi privit ca un argument serios referitor la necesitatea unei sectiuni separate.

acestea fiind zise, eu, in locul tau, m-as apuca de treaba.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Dec 07, 2005 9:46 pm

multzam fain de suport, eu zic sa mai asteptam vreo 4-5 zile (ca nu e mult) sa mai vedem ce raspunsuri apar aici si ca eu sa ma pun la punct cu organizarea threadurilor/chestiilor care doream sa le deschid (ideeile le am, desigur, pana si o parte din formulari, dar mai trebuie lucrat un pic pe ele)

ar fi bine sa dam unul de altul pe ym, si sa vorbim despre chestia asta, ca io am un plan fain de bataie, si sunt sigur ca ai si tu sugestii si alea alea :)

ontopic : votati oameni buni, votati ! si pana acuma scorul imi pare mega promitator

later edit acuma ca am vorbit cu neatza, uite aici un mic plan de bataie pentru campania mea gen Gica Popescu. Dau paste la ceea ce am vb cu neatza pe yahoo, dar am pus aici doar ce am zis eu, ca nu se cade sa postez si ce a zis el fara sa ii cer acordul (dar e de bine oricum ce a zis)

missanntrophe: da stai un minut sa iti zic ce ganduri am eu
missanntrophe: eu ma gandeam la o ceva mega organizat pentru ipoteticul sub forum de electronica .... adica cam asa ceva
missanntrophe: sa fie sub forumul mare, si din el sa vina asa : cel de drum`n`bass (care sincer cred ca ar avea cel mai mare succes) unde sa fie informatii despre artisti, neaparat thread despre evenimente, partyuri drum`n`bass, care sunt mega multe, si mega faine
missanntrophe: apoi sa vina tot acolo threadul de house, ca la ala n`am ce`i face
missanntrophe: apoi alte chestii mai lejere si comerciale, techno, rave, pana si hardcore
missanntrophe: iarasi organizat pe artisti si evenimente, care slava domnului inca mai sunt si is chiar ok
missanntrophe: si in cele din urma chestiile mai grele de digerat, idm`ul, glitchul si alea alea


asa, deci asta e pe scurt planul de bataie, care il voi prezenta tot aici mult mai pe larg, si cu toate detaliile necesare.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde neatza » Joi Dec 08, 2005 10:07 am

n-ar fri rau sa apara un topic legat si de istoria fenomenului. de exemplu, mie mi se pare interesant de aflat cum au ajuns niste oameni sa castige public punand muzica altora (ma refer la dj).
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Dec 09, 2005 2:04 pm

mda, nu-i deloc o ideea rea.poate in felu asta isi mai revin un pic si forumu asta, ca ie in cadere libera...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Dec 15, 2005 12:37 am

bun, au trecut 2 saptamani de cand am initiat sondajul acesta, si cred ca timpul a fost suficient pentru ca lumea sa vada ceea ce e de vazut, si sa plaseze voturile. Asa, deci precum am promis, uite planul de bataie

Sub Forumul ar putea sa fie structurat asa, cu urmatoarele topicuri :

Drum'n'bass/Breakbeat/Jungle -> unde se va discuta despre fenomenul dnb (si restul) in Romania (in principal) dar si in lume. Vor exista threaduri despre mari artisti ai genului, de la Goldie pana la Dilinja, Roni Size, sau Armageddon. Neaparat threaduri unde sa se discute partyurile dnb si breakbeat din romania, festivalurile specifice genului (ma refer in principal la TM Base, unde o mare parte din artistii care vin sunt axati pe dnb), etc.

House -> deja exista, si se pare ca rezista ok.

Techno/Rave/Hardcore/Goa/Trance -> pentru chestiile lejere, mai comerciale, foarte dansabile, deci iarasi, informatii despre diversi artisti din sferele muzicale de deasupra. Iarasi threaduri despre evenimente, avem cateva, dintre care cel mai cunscut ar fi festivalul de la Hoia Baciu (Cluj).

IDM/Glitch -> aici se vor desfasura in voie discutiile despre Venetian Snares, Aphex Twin, Mouse on Mars, Boards Of Canada, Pan Sonic, Kid 606, Autechre, si restul de nebuni. Aici sunt treburile mai putin comerciale, probabil mai putin cunoscute, si topicul in sine ar putea sa deschida ochii unora catre alte genuri muzicale foarte complexe si interesante.

Trip Hop -> Soundul din Bristol, celebrul stil muzical downtempo, isi are locul aici. Massive Attack, Portishead, Sneaker Pimps, Lamb, Zero 7, Moloko si altii se vor regasi fara doar si poate in paginile ce vor fi deschise despre ei.


Ei bine, cam asta e. Referitor la ideea lui neatza, eu sunt de parere ca e super faina, si practic, la fiecare topic din cele 5 mari se va putea deschide un thread despre asa ceva, pentru ca fiecare stil a adus ceva nou. Acuma tot ceea ce putem sa facem, e sa asteptam decizia adminilor. Eu unul am terminat ceea ce am avut de zis, sper sa fie ok.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Joi Dec 15, 2005 1:15 am

Da da, idee buna, desi nu cred ca o sa dea faliment cei de la drumandbass.ro :D Dar intr-adevar eu tare as vrea sa mai vad si alti oameni care asculta dnb pe alte forumuri in afara de doa si dnb.ro
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Dec 15, 2005 1:28 am

ba o sa dea un mega faliment :D Da, si eu vreau sa vad alti oameni, decat cei de pe forumurile de care zici tu. Oricum, ceea ce is eu foarte curios, e sa vad cum e perceput fenomenul dnb in restul tarii. Intru in detalii pe viitorul forum de electronica :D

Oai, deci ce fain ar fi sa avem asa ceva, cat de multe ar fi de zis.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Dec 17, 2005 9:31 pm

Ultima chestie, pe care nu stiu cum am scapat-o

Muzica romaneasca elctronica -> comerciala si underground, de la Suie Paparude pana la Makunouchi Bento

gata.

Root ? Ce parere ai ? Da sau nu, noi asteptam
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Dec 19, 2005 11:12 pm

AVEM SUB FORUM DE ELECTRONICA !!!!!!!!!

acuma numai sa nu postati acolo ca vedeti voi.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Dec 19, 2005 11:30 pm

da-ti(cb) o bere, da? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Dec 20, 2005 12:04 am

la primul drum'n'bass party :D

(desigur, numa sa ajung si eu pe la voi)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la Muzica electronica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron