Blu pisic jam a.k.a recenziile lu k@tzy

Informatii despre albume si artisti

Blu pisic jam a.k.a recenziile lu k@tzy

Mesajde kahlan » Dum Mar 13, 2005 12:20 am

Voi incepe, bineintzeles, recenziile mele cu Avril Lavigne, shi anume albumul "Under my skin" (anul aparitziei: 2004)


Artista s'a nascut pe data de 27 septembrie 1984, in Canada. A debutat in 2002 cu piesa Complicated, piesa de pe albumul "Let go". A lansat ceva care pe moment se considera nou, shi imaginea ei a fost repede imbratzishata de publicu mai tanar. Al doilea album, "Under my skin" este considerat mult mai bine lucrat decat primul, Avril avandu'l drept colaborator pe Ben Moody, fostul chitarist de la Evanescence.

Deci, prin urmare:

1.Take me away - prima piesa de pe album, puternica, ushor agresiva, te introduce intr'o atmosfera care se vrea ushor confuza. Din pacate este prea scurta shi ushor grabita. 9/10

2. Togheter - albumul continua cu o piesa oleaca mai lenta, mai "sufletista", shi ceva mai bine lucrata instrumental shi vocal. Imi aminteshte de momentele in care tot mai bine e sa fii singur. 9/10

3. Don't tell me - primu extras shi puate cea mai comerciala piesa de pe album. Seamana foarte mult cu stilul ei vechi, sarind din tiparele acestui album. 9/10

4. He wasn't - o melodie mai zvapaiata, mai tzopaibila, ca sa zicem asha. Avril incearca ceva nou, in acelashi timp impletind cu ceva ce ar semana cu "Sk8erboi" de pe "Let go". 9/10

5.How does it feel - printre melodiile ei cele mai lente, mai melancolice. Piesa ar fi putut avea mult mai mult lipici, dar puate ca asha s'a vrut. 9/10

6.My happy ending - al doilea extras de pe album, o melodie care prinde destul de repede, cu melodie ushor de retzinut shi instrumental mai bun decat majoritatea pieselor. Este ca nu tuate finalurile sunt fericite? 10/10

7. Nobody's home - Dupa parerea mea, cea mai reushita melodie a ei. Contributzia lui Ben Moody iese cel mai puternic in evidentza in cadrul acestei piese. E povestea mea shi melodia mea de suflet. 10+/10

8.Forgotten - Simpatic inceputu cu pianu. Din pacate are unele partzi mai aiurea'n tramvai, ca in rest merge bine. 9/10

9.Who knows - Dupa parerea mea, cea mai slaba piesa de pe album. Versurile shi linia melodica s'ar fi vrut dragutzele, dar nu a fost sa fie, se vede de la o poshta ca e mai mult de umplutura. 7/10

10. Fall to pieces - This is another story. Nu shtiu cat de mare este gradul de subiectivitatepentru care o cinsider pe aceasta mai buna decat cea mai sus mentzionata, dar este. Melodie optimista. 8/10

11. Freak out - Fuarte tare, tare ca sunet. Mai rebela, mai in genu "ma duare fics in pics" 8/10

12. Slipped away - Cea mai trista shi mai realista melodie de pe album, shi probabil a artistei. Avril a scris'o in legatura cu muartea bunicului ei, a carui inmormantare ea nu a putut participa din pricina unor concerte. Superba melodie. 10/10

13. I always get what I want - Rapid shi rebel. Doo cuvinte. Din pacate nu e cine shtie ce. 8/10

14. Nobody's home-live - Prima melodie live inclusa intr'un album, dovedeshte ca, atunci cand vrea shi nu se batzaie, puate canta shi bine live. Da bine shi chitara acustica. 10/10

Nota medie 9/10. Daca nu erau piesele alea mai nereushite, ii dadeam mai mult

Albumu ei cel mai reushit de pana acum, dar mai are timp. Avril la inceput de tot nu m'a impresionat, am ascultat 'Complicated' abia dupa ce am vazut'o la VMA, shi de atunci imi place.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Mie Mar 16, 2005 8:03 pm

Urmatoru artist de pe lista recenziilor este Martin Kesici. Mi’a facut o impresie foarte buna cu piesa Leaving you for me, cantata impreuna cu Tarja Turunen. Din pacate nu shtiu fuarte multe despre iel, am apucat sa ascult un singur album, al doilea, cel de fatza, shi cateva melodii din primul album, shi anume Losing Game shi Angel of Berlin. Albumu caruia ii fac in acest post recenzie se numeshte So what!?, shi a aparut in anul 2005.


1.Sorry – Melodie dragutzica, deshi la un moment dat o cam ia prin aratura. Mai mergea lucrata, putea ieshi ceva fuarte mishto. 7/10

2.Egotrippin – Putzin prea lenta, simplutza pentru ashteptarile pe care le am de la acest artist. Probabil ii face loc melodiei urmatuare. 6/10

3.Leaving you for me (feat Tarja Turunen) – Cea mai reushita melodie de pe acest album, fara dar shi puate. Vocea lui se potriveshte destul de bine cu cea a Tarjei, care bineintzeles ca nu mai necesita comentarii. Instrmentalul, de asemenea, reushit, se aseamana cu cel al piesei Losing Game, de pe primul album.10/10

4.Hang on – Mai reushita fatza de altele, cu ceva mai mult ritm shi implicare, deshi imi suna la unele partzi destul de cunoscut. 8/10

5.Could have been me – Piesa ce se vrea mai trista, mai sensibila, dar in aceeashi timp pastreaza o nuantza vioaie. 7/10

6.Dislike you – Mult prea suparata,, dupa parerea mea. Mai are putzin shi zice “pliscu mic shi treij’de flotariâ€Â
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Sâm Mar 26, 2005 9:42 pm

Voi continua cu formatzia Bush. Deshi exista pe piatza muzicala de ceva vreme, a fost descoperita de mine destul de tarzior, shi asta inca din gresheala, solistul formatziei, pe nume Gavin Rossdale jucand in filmul Constantine. Componentza trupei ii mai include pe : Robin Goodridge la tobe, Dave Parsons la bass shi pe Nigel Pulsford la chitara.

Formatzia are la activ patru albume (Sixteen Stone, Razorblade Suitcase, The Science of Things shi Golden State) shi un album de remixuri (Deconstructed).

Albumul ales de aceasta data pentru recenzie se numeshte "The Science of Things", lansat in 1999. l'am ales pe acesta deoarece contzine cele doo piese care m'au determinat sa caut in totalitate discografia trupei, shi anume "Letting the cables sleep" shi "The chemicals between us".


1.Warm machine - Deshi, la o prima auditzie, pare o melodie ushor cam plata, cu putzina atentzie la versuri shi la feeling, situatzia se puate remedia. 7/10

2. Jesus Online - Destul de slabutza melodia, la inceput nu am avut rabdarea necesara pentru a o asculta pana la capat. 6/10

3. The chemicals between us - O melodie de la fuarte buna in sus. Iese din atmosfera lenta creata de piesele precedente. Ritm captivant, versuri pe masura, shi nici vocalul nu vrea sa se lase mai prejos 10/10

4. English Fire - Continuam intr'o atmosfera care de la inceput ni se prezinta ushor ostila. Piesa ar fi avut potentzial, pacat. 7/10

5. Spacetravel - Deshi am vaga impresie ca ash mai fi auzit'o undeva, poate ca duar mi se pare. Nimic deosebit despre ea, poate duar, un pic acolo, ritmul.7/10

6. 40 Miles fron the Sun - Intram deva intr'un ritm lent, gen depresie. in rest, piesa se prezinta dragutz, dar daca eshti prea bine dispus nu ai rabdarea sa o ascultzi pana la capat. 7/10

7. Prizefighter - Ieshim in totalitate din depresio-astenia creata mai devreme, printr'o invigorare chitara-bass in fortza, pacat ca mai apoi ramane pe o linie anume, shi mai este shi lungita ca durata. 7/10

8. Disease of the Dancing Cats - Interesanta, vioaie, ushor fantezista, dar nimic deosebit. 7/10

9. Altred States - Nu prea gasesc nimic interesant la acesta piesa, mai este cat de cat salvata de instrumental. 6/10

10. Dead Meat - intereseul pentru aceasta piesa poate fi ushor asemanator cu cel pentru precedenta. 6/10

11. Letting the Cables Sleep - Un cuvant : superba. Puate cea mai buna piesa a lor, nu doar dupa acest album. Face parte din cele cateva melodii pe care eo le consider opsedante, plus ca imi aminteshte de o persuana fuarte draga mie. Apocaliptyca au facut o preluare dupa ea. Shi clipul este bun, dar nu se ridica la standardele melodiei. +10/10

12. Mindchanger - O tresarire mai mult sau mai putzin ushoara. Punand totul cap la cap, bunicica, mai ales in comparatzie cu altele. 8/10

Nota finala 8/10.

En conclusion, albumu are shi piese fuarte bune, dar shi piese cu care o cam da in bara. Daca era micshorat numarul de piese, excluzand cateva, mai lucrand la altele, se ridica in mod cert la un noo. Piesa de exceptzie a albumului, este, bineintzeles, Letting the Cables Sleep. Hai sa le lasam sa duarma, pana data viituare.:D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Apr 11, 2005 11:33 pm

Urmatorul de pe lista mea este Tiziano Ferro. Artist italian, a facut praf statziile radio cu melodia sa de debut, Perdono. La varsta de 7 ani a inceput sa studieze chitara, iar la 16 ani a intrat in corul gospel din orashul sau natal. In 1997 a fost descoperit de catre producatorii Mara Majonchi shi Alberto Salerno. In cele din urma, a semnat un contract cu cei de la EMI in mai 2001. Are la activ doo albume: Rosso Relativo shi Centoudici. Piesele sunt compuse jeneralemente de el. Albumul pe care il voi recenzia este Centoudici(2003), album mult mai reuhsit decat primul, dupa parerea mea.


1. Centoudici 111..este numarul unei camere de hotel, 111 este numarul de apel pentru cei care se simt singuri, 111 sunt persuanele care ma iubesc...111 sunt numarul de persuane care ma urasc... Melodia etse un fel de "rememorare" a artistului, el expunandu'shi o parte din amintirile din trecut. Fiind mai mult o melodie de inceput, de introducere, ash fi avut pretentzii mai mari de la ea. 7/10

2. Xverso - (aici avem alta mancare de peshte prajit:D) probabil melodia cu cea mai putzina implicatzie afectiva, ca sa zicem asha, dar compenseaza din greu cu ritmul care prinde ushor, dansabil shi fantezist. Nu se refera la ceva strict, se adreseaza in primul rand imaginatziei shi apoi trupului. Prima melodie pe care am ascultat'o de pe album, deci primul single extras. 10/10

3.Sere Nere - S'a incercat o cucerire cu aceasta melodie, in genu celei care a fost cu Xdono. Balada este frumoasa, deshi mai greu de interpretat live shi s'a cunoscut la premiile Mtv. Versuri care au meritat sa fie cautate. Brings back memories. Este lucrata, shi se vede. 9/10

4. Ti voglio bene - Cel mai personal cantec al lui de pana acum. Este vroba despre neintzelegrile care apar intr'o relatzie, fie de amicitzie, fie de iubire, shi la care merita sa fie salvate macar amintirile frumoase, atat cat a mai ramas din ele. Pianul impune in piesa, apoi ritmul, debutul fiind refrenul. 8/10

5. In bagno in aeroporto - Cinica melodie.:D Deshi, vazand versurile, te'ai gandi la ceva trist sau cel putzin mai agresiv, te puate bufni shirasul ascultand'o. Finalul unei poveshti de dragoste, in baia unui aeroport, este prezentata in cel mai haios mod posibil. Melodie tzopaibila, simpatica. Countdown of a love...3,2,1... 8/10

6.Non me lo so spiegare - Melodie ushor confuza, iar pianul este superb. Impleteshte stari bune cu stari mai putzin bune, amintiri uitate shi noptzi nedormite. Este interesanta, a prins la cateva persuane carora in general nu le place acest gen de muzica 8/10

7. Mia nonna - O melodie care incearca sa fie o ushoara parodie, shi care ne aminteshte ca suntem uameni, deci greshim. Un bobarnac alora care se cred perfectzi shi mult peste ceilaltzi, da nu se prea uita la ei. 7/10

8. 10 Piegamenti - Nu este mare schema de piesa, e unpic o continuare a primei, in sensul ca abordeaza ushor aceeashi tema, dar intr'o alta maniera 7/10

9. Temple bar
- Printre melodiile lui care m'au dezamagit. Incearca sa'shi expuna imaginatzia in piesa,a sta am intzeles, dar acest gen chiar nu il prinde. 6/10

10. Giugno '84 - O alta melodie autobiografica, de data asta in genu unei istorioare simpatice. Refrenul are un sunet mai deosebit, shi pe alocuri shi restul melodiei 7/10

11. Eri come l'oro ora sei come loro - Povesteshte ushor cum lucrurile se schimba de'a lungul vremii, unele ishi pierd din importnatza, altele pe care puate inainte nu le bagam in seama devin mai mult decat ne'am fi imaginat vreodata. Cum cineva se duce, altcineva puate ca va veni.. despre rolul oamenilor in viatza ta. 7/10

12. Chi non ha talento insegna (nu credeam ca apuc sa scriu denumirea) Nu este mare lucru de capul melodiei. Seamana cu un cantec de leagan, sau puate cu unul de alinare. 6/10

13. 13 anni - Fuarte trista melodia. Este vorba despre tot ceea ce inseamna ceva pentru noi la un moment dat, dar a disparut prea repede pentru ca noi sa putem sa apreciem asha cum trebuie. O amintire a unei inocentze pierdute. Din pacate, nu i'a gasit o melodie pe masura. 6/10


En conclusion, cam 7.50/10. Albumul este placut, dar nu este recomandat celor care nu sunt into genu asta de muzica, cu exceptzia catorva melodii, bineintzeles.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Mar Iul 26, 2005 1:18 pm

Pisici, vorba aia, it’s been awhile:D

Un album de existentza caruia am aflat cam la doo luni de la aparitzia lui este Silent Force, al formatziei Within Temptation. Reascultandu’l zilele astea, m’am gandit sa’ifac o recenzie.
Formatzia a fost infiintzata in 1996, avand’o pe Sharon del Adel la voce. Piesa care se poate spune ca i’a facut cel mai bine cunoscutzi este “Ice Queenâ€Â
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Sâm Iul 30, 2005 7:32 pm

Iata ca, incet-incet, plutim peste nori, peste ape , over the hills and far away cum ar veni, shi ajungem pe un taram nou, constantzean shi magic, unde inca mai traiesc printzese, demoni, vrajituare shi alte oratanii.
Magica a aparut in anul 2002 ca un proiect solo al chitaristului de la Interitus Dei la acea vreme, shanume Bogdan Costea(Bat). S’au alaturat apoi Ana Mladinovici(vocal-ex.Interitus) shi Valentin Zechiu-IngerAlb-(bass-ex.Web, avand ca side-projects la acea vreme Inger de Fier shi Telurica). Primul album inregistrat se intituleaza [I]“The Scroll of Stoneâ€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Aug 01, 2005 9:32 pm

Strabatem drum lung prin taramul magic, in intunericul noptzii, shi ajungem intr'un coltz uitat de lume. In fatza noastra stranse toate cele patru elemente: aerul, focul, apa shi pamantul, de jur imprejurul unei cartzi. Daca ne uitam mai bine, vedem scris "Lightseeker"(9.5/10). Atat numele cartzii cat shi numele celui de'al doilea album Magica. Ne facem curaj sa deschidem cartea? Ne facem.


Tracklist:

1.The Circle
2.Bind you forever
3.Bittersweet Nightshade
4.Dance of the Wasp
5.A new Paradise
6.Samhain
7.Witch's Broom
8.The living Grimoire
9.Black Lace
10.Curse for Eternity
11.Wormwood
12.Inluminata


In intro'ul "The Circle" avem adunarea elementelor, din diferite partzi ale lumii, elemente necesare pentru a face vrajile pe care le dorim. Din'alea bune, afcors. Apoi, in "Bind you forever" le legam intre ele, facem un prim pas in magia adevarata, insotzit de dialoguri chitara-clape care fac din piesa ceva deosebit. Printre cele mai bune piese de pe album.( Aceasta a fost prima melodie pe care am ascultat'o de la Magica dupa cate tzin minte, shi am avut'o pe repeat cateva zile la rand, apoi m'am apucat sa caut shi restu pieselor pe care le puteam gasi. Tzin minte ca ascultand asta in prima seara shi uitandu'ma la nijte poze cu Ana, mi'am dorit fuarte mult sa fiu ca ea.) Shi ca tot am trecut la magia fortzelor luminii, intram in "Bittersweet Nightshade", unde suntem condushi in lumi invaluite de ceatza shi mister. Bassul ne anuntza inceputul urmatuarei melodii, "Dance of the Wasp". Jeneralemente nu'mi plac viespile. In cazul acesta avem exceptzia ce confirma regula. Suna interesant acest dans, ma intreb care or fi pashii, dar in mod cert aceshtia ne conduc spre "A new paradise", un taram incert, osciland undeva intre Rai shi Iad, depinde cum am amestecat draciile alea de elemente. Iata ca, incet-incet, lumina incepe sa ishi faca loc printre frunze, copaci, indreptandu'ne spre un loc pashic, tomnatic, in care tacerea este perturbata de sunetul lin al clapelor, loc numit "Samhain".

Care dintre noi ishi doreshte sa zbuare? De fapt, cine nu? O modalitate ar fi avionul, dar nahh..boring...shi cum aripi nu avem inca, shi tot ne aflam in circumstantzele in care ne aflam, ce'ar fi sa dam o tura cu maturoiu vrajituarei? Adica, daca avem destul curaj, ca dup'aia daca ne prinde iese cam najpa. Hai s'o zicem pe romaneshte, "Witch's Broom" ie urmatuarea melodie. Una dintre melodiile mele preferate. Ajungem cu maturoiu in casa pustie, care se presupune ca ar fi bantuita, dar mergem prin usha din oglinda shi ajungem la "The Living Grimoire". Dar se pare ca ceva, undeva, nu a ieshit prea roz(creca ie mai bine asha intr'un fel) shi am fost prinshi in "Black Lace"(referitor la nume, unele persuane shi'ar face oareshce idei. Nu, nuie asta, optsedatzilor!) Trecem in "Curse for Eternity", se pare ca nu am scapat asha de ushor de raul acela. In "Wormwood" avem lupta finala(de pe acest album) dintre bine shi rau. Bineintzeles ca nu este niciodata ushor, dar ne descurcam. "Inluminata", alba stapana a noptzii, inlatura tot raul shi readuce pacea, shi, pe langa asta, este singura melodie in limba romana de pe album.

Fuarte reushit album, nu o sa iasa deloc ushor din top 3'ul meu. Acum trebe sa ashteptam continuare, cel de'al treilea album Magica, dar piesele care au fost gata pana acum suna destul de promitzator.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Dum Aug 21, 2005 10:34 pm

Intuneric, auzi un zgomot ciudat in spate, simtzi fiori pe shira spinarii shi itzi doreshti ca asta sa fie numa un vis urat. Catzi dintre noi nu ne amintim de monshtrii care in copilarie ne faceau sa dormim cu lumina aprinsa? Veneau cu totzii sub alte forme sau stari de agregare. Eh, a venit timpul sa ne reamintim de catziva dintre ei. Asha ca sa ne inarmam cu un foc de tabara, eventual floricele shi o lanterna in caz ca se stinge focu. A, shi cu albumul "Get Heavy"(9/10) al trupei Lordi.

Despre aceasta trupa nu se cunosc prea multe, membrii trupei ascunzandu'se dupa umbra mai mult sau mai putzin placuta a misterului. Componenntza este urmatuarea: Lordi (vocal - cea mai in masura persuana care sa zica atunci cand se uita in oglinda "Arat ca dracu' "), Amen (chitara, descendent mumificat al dinastiei Anubis), Kalma (bass, copilu duamnei cu cuasa), Enary (clape, distrugatoarea tzinutului Valhalla), Kita( tobe, ruda apropiata cu Predator). Nu, nu am baut inainte de a face recenzia asta, uitatzi'va in poza atashata jos de tot :D

Despre trupa mai pot spune ca are o discografie contzinand 2 albume "Get Heavy" shi "The Monsterican Dream", shi are la activ trei clipuri "Would you love a monsterman", "Devil is a looser", "Blood Red Sandman". Tipu ala cu casca din primu clip ie Magnum, fostu basist. Genu abordat de trupa ie heavy metal, afcors. Metal vioi, uneori chiar vesel, depinde cum abordezi situatzia. Dar hai sa incepem cu recenzia propriu-zisa:

Tracklist:

1. Scarctic Circle Gathering
2. Get Heavy
3. Devil Is a Loser
4. Rock the Hell Outta You
5. Would You Love a Monsterman?
6. Icon Of Dominance
7. Not the Nicest Guy
8. Hellbender Turbulence
9. Biomechanic Man
10. Last Kiss Goodbye
11. Dynamite Tonite
12. Monster Monster
13. 13.


La inceput suntem primitzi cu un intro, "Scarctic Circle Gathering", intr'o atmosfera sumbra, de gruaza, in care potzi auzi monshtrii mishunand de colo-colo shi pe la sfarshit, asha, un tzipat, da clar nu al tau. Shi urmatuarea este chiar piesa care da numele albumului, shi anume "Get Heavy", aici vedem daca prindem bine la ritmul abordat de trupa sau nu, respectiv daca avem curaj sau nu sa ascultam albumu in continuare. O chitara destul de hotarata shi un ras de pe alt taram ne conduc spre a treia melodie, shanume "Devil is a Loser", deci shtim ca Lordi nu's de partea astuia, ie bine. Una dintre cele mai reushite de pe album, pot adauga. Shi daca tot am dat o tura prin iad, dece sa nu "Rock the Hell Outta You"? Urmatuarea melodie este una din preferatele mele, "Would you Love a Monsterman?". Ritmul imi suna unpic cunoscut, dar puate mi se pare. Apoi avem doo melodii care se pot numi "mai lente": "Icon Of Dominance" shi "Not the Nicest Guy ", cine naiba a zis ca metalu nu are partzi sensibile ie prost. Cu "Hellblender Turbulence" reintram incet-incet in atmosfera mai dura unpic. Urmatuarea este melodia lu nenea Lordi, vocalu : "Biomechanic Man" , melodie in fortza, vioaie, buna de trezit parintzii dimineatza. Da apoi sa nu te miri daca itzi vor scuate alimentarea la curent. Din nou o melodie mai sensibila unpic "Last Kiss Goodbye", dar bineintzeles descrisa intr'un mod mai..monstruos oleaca "little hands so white and pale/blue under your nails/i wanna show how much i care, sleeping beauty/ this will be our one last kiss goodbye, and I wish you well in hell". Da, dupa cum ziceam. Next, avem "Dynamite Tonite", numele spune totu, nu comentez mai mult. "Monster, Monster", unde? Vezi penultima piesa. Outro'ul, cu nume pe masura, este in genul ambiental-kiddie-thriller like. Se aud voci, rasete, plasete, tzipete. Au disparut, ie linishte, dar se vor intuarce. They always do.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Sâm Sep 17, 2005 10:02 pm

Simtzind nijte zguduiri puternice in miez de nuapte m’am trezit speriata shi am aprins lumina. Shtiam ca am uitat ceva, dar nu shtiam ce anume. O a dooa zguduire. Imi indrept privirrile spre shifonier, care mai avea putzin shi exploda. Cred ca shtiu acum ce am uitat. De ei. S’au intors.
Al doilea album Lordi se intituleaza [B]“The Monsterican Dreamâ€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Dum Sep 18, 2005 10:34 pm

Deshi nu pot zice ca am mare pricepere in materie, m’am gandit acum sa incerc ceva.. mai deosebit. Uitandu’ma printre folderele de muzica mi’am oprit privirea asupra unuia : Inger de fier. Proiectul apartzine lui Valentin ‘Ingeralb’ Zechiu, bassistul de la Magica, trupa a carei albume le’am recenzat unpic mai sus. Ce pot sa spun despre acest proiect ? Este industrial . Altceva ? Suna bine. Acum, mai pe lung :


Ingeralb se ocupa de programare shi bass, la chitara l’am avut pe Bat (chitaristul de la Magica), dar chitarile au fost preluate mai recent de catre Costin B. (WEB).Pana in momentul de fatza, avem doo albume (defapt, EP-uri) Inger de fier : ‘A Taste of things to come.. ‘ shi ‘Deadly games’. Despre sound, ce ash putea spune, ca melodiile sunt in genul celor pe care le ascultzi in timp ce joci ceva gen 3D-shooter, da mie una imi prinde bine shi cand gatesc. Adica, tot aia.

Pai, sa incepem cu inceputul, shanume primul EP Inger de fier, intitulat [B]“A taste of things to come..â€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Sep 19, 2005 6:12 pm

Trecand de tuate cele patru nivele de care am vorbit mai sus, dam peste o noo lume, unpic mai complecsa, unpic mai periculoasa, unpic mai electronica, dar tot industriala. Aceasta se numshte Deadly Games shi reprezinta cel de’al doilea EP Inger de fier. Melodiile sunt tot in spiritu de 3D shooter, dar de data asta mi se pare ca merg bagate fuarte bine shi pe NFS-uri.


Tracklist :


1.Weapons Factory
2.Hunter
3.True Combat
4.Urban Terror


Intrarea in album este, incet-incet, facuta de piesa Weapons Factory. In mod special mi’a atras atentzia chitara, shi mai ales partea de inceput. Cea de’a dooa piesa, Hunter, ie preferata mea, shi, mi se pare, cea mai dinaminca. Itzi da senzatzia aceea de.. eh, sa zicem ca numele vorbeshte pentru piesa in sine. Continuam intr’un ritm shi mai alert, cu True Combat. Creca daca ash asculta melodia aceasta in timp ce ash conduce o mashina m’ar opri politzia din caoza vitezei. Ultimul pas, numit Urban Terror, ne da senzatzia unei atmosfere parca unpic mai calme la inceput, dar urmand sa se dinamizeze pe parcurs. Shi..Nu avem un sfarshit prea cert. Ceva virgula va urma...


1- Inger de fier - Deadly Games, prima varianta
2- Inger de fier - Deadly Games, varianta worldwide
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Sâm Oct 15, 2005 9:13 pm

Pentru inceput, ce va pot spune.. una dintre cele mai dificile recenzii este aceea pe care o faci ca ‘introducere’ la o trupa. Situatzia se poate agrava, punand in balantza faptu ca trebe sa’mi mentzin o oarecare obiectivitate, shi, bineintzeles, faptu ca n’am destula instruire in mateie. Dar eo incerc.

Diary of dreams. Un nume pe cat de deosebit, pe atat de misterios. Ce se puate ascunde in spatele lui ? Un bun raspuns ar fi Adrian Hates, creatorul proiectului, vocalul, shi nu numai. Totul a inceput acum multa vreme, pe cand eo nu prea aveam treaba cu muzica, tzinand cont de faptu ca primu album oficial lansat a fost in 1994. Dar sa ne intoarcem la creatorul proiectului. Adrian Hates a fondat proiectul, la inceput avand la baza chitara, dar compozitziile au fost influentzate de Mozart, Vivaldi shi Beethoven.Cu timpul, compozitzia trupei s’a schimbat, ajungandu’se acum la una cat de cat stabila. Discografia este destul de bine conturata, pana in prezent avand urmatoarele albume :

1994 – Cholymelan
1996 - End of Flowers
1997 – Bird without wings
1998 – Psychoma?
1999 - Cholymelan (Re-Release with 4 Bonus-Tracks)
1999 - Moments Of Bloom
2000 - One Of 18 Angels
2001 - O' Brother Sleep (MCD)
2002 - Amok (MCD)
2002 - Freak Perfume
2002 - PaniK Manifesto (Mini-Album)
2003 - Dream Collector
2004 - Giftraum (MCD)
2004 – Nigredo
2005 - MenschFeind (Mini-Album)
2005 – Alive (Live Album)

Genul muzical nu poate fi definit clar, dar il putem integra undeva intre darkwave shi industrial.
Primu album recenzat va fi, bineintzeles, Cholymelan. (8/10)

Tracklist :

1.Ein Wiegenlied
2. At the border of my nation
3. Shattered Disguise
4. War on a meadow
5. Holier than thou approach
6. False affection, False creation
7. And silence still remains
8 .Phantasmagoria
9. To conquer the angel’s laugh
10. Cholymelan
11. Between the clouds
12. The stranger remains
13. Bird without wings
14. Winter’s decay

La o prima ascultare, majoritatea ar numi albumul ‘unpic ciudat’. Dupa mine, debutul Diary of Dreams a fost unul mai in fortza, avand melodii puternice, ritmate, care ishi pun amprenta asupra memoriei. El puate fi privit ca o incercare de scapare, shi de descoperire a noi locuri. Prima piesa de pe album, 'Ein Wiengelied'(cantec de leagan), pare sa ne scufunde, incet-incet, in atmosfera ushor apasatoare, in care timpul se scurge parca in alte dimensiuni, asha cum ar putea semnifica titlul piesei. Cu un cantec de leagan potzi ajunge in lumea viselor. 'At the border of my nation' este o piesa ceva mai vioaie, dar continua shi contureaza imaginea de capturare shi mister, in formula 2 in 1, fiind urmata apoi de 'Shattered Disguise', in care clapele par sa imprime ceva mai deosebit.

'War on a meadow' ne aduce intr’o noo lume, care pare un pic mai reala decat celelalte, dar certitudinea nu o prea avem asupra acestui aspect. Continuam cu 'Holier than thou approach', care pare sa incheie un alt capitol al albumului. Urmatoarea, 'False affection', false creation, ne duce cu gandul la castelele alea vechi shi gothice, in care ceva nou are sa apara. 'And silence still remains', una dintre cele mai lente piese ale albumului, nu se lasa mai prejos, punand mai mult accent parca pe contraste (clape-tobe). Pare sa se lege de asemenea cu melodia anterioara destul de bine.

'Phantasmagoria'. Numele imbina ushor o urma de magie cu ceva care pare sa ne bantuiasca. Asta shi orga de la inceput. Tensiunea creshte odata cu trecerea timpului, shi trecerea la 'To conquer the angel’s laugh', un tzel care pare destul de dificil de implinit, mai ales daca ingeru este unu cazut.
'Cholymelan', piesa care da numele albumului incearca sa concentreze esentza intr’un timp mai scurt de 5 minute. 'Between the clouds' ne indeparteaza de ceea ce a fost inainte, spre the stranger remains, ca o alunecare continua dintr’una intra’alta. 'Bird without wings' ie o piesa dinamica, conturata ushor de frica, panica shi cautarea continua a unei scapari, incerta, shi aceasta. 'Winter’s decay' este usha finala catre ceva nou. Un nou inceput, sau puate un nou sfarshit.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Oct 17, 2005 10:33 pm

Se pare ca ceea ce urmeaza este mai mult un sfarshit, un ‘End of Flowers’(8.5/10) am putea spune. Un album mai personal, cu o insemnatate mai mare..shi nu numai.

Tracklist :

1.End Of Flowers
2.Victimized
3.A Fool To Blame
4.Scars of Greed
5.Oblivion
6.Cold Deceit
7.Retaliation
8.Willow
9.Deviation
10.Eyesolation
11.Tears of Laughter


Prima piesa, cea care puarta numele albumului, ne readuce in vizor o amintire a lui Cholymelan, shi in acelashi timp trecerea la ceva nou. “This gift..the end of flowers..â€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Vin Oct 21, 2005 10:09 pm

Lasam in urma “End of Flowersâ€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Dum Noi 13, 2005 12:10 am

In lumea viselor shi a contradictziilor ajungem sa gasim [B]“Psychoma?â€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Dum Noi 20, 2005 11:01 pm

In capitolul numit “Moments of bloomâ€Â
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Noi 21, 2005 9:37 am

Uitandu’ma peste una, peste alta, printre care shi discografia DoD, am observat ca ar urma doo albume, ‘O’Brother sleep’ shi ‘Amok’ in care apar melodii peste care vom maid a, deci sarim peste, this time. Shi, urmatoru, un minialbum, intitulat ‘Panik Manifesto’. (8.7/10).


Tracklist:

1.Painkiller
2.Panik?!
3.Soul Stripper
4.Sin Skinner
5.The Scream
6. Monsters and Demons

Shi, casa zic asha, inceputul nu este tocmai definitoriu pentru acest album, ‘Painkiller’ fiind o melodie destul de tranchila, casa zic asha, spre mare deosebire de urmatoarea, ‘Panik’( de mentzionat aici ca varianta live imi place mult mai mult), ‘Liberty, dignity, one nasty ego/Before we had a choice, Panik Manifesto’. Frumos. Infipt, viu, alert. Clar o piesa stand out, ca shi cea care urmeaza, ‘Soul Stripper’, printre preferatele mele, de altfel. O completare a piesei ar fi ‘Sin skinner’ , o completare mult mai lenta, mai contemplativa decat predecesuarea.

‘Drama’ are un inceput ushor ametzitor, ca shi versurile, de altfel, sau starea provocata de melodie. Din nou avem un ritm alert, adus de ‘The Scream’, unde avem o impletire ushuara de panica (oare dece?) cu graba necontrolata. Sau mi s’o parea mie. Albumu este incheiat cu o melodie lenta, trista, amenintzata de amintiri ale trecutului- Monsters and Demons.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Noi 21, 2005 2:27 pm

Urmatoru album, daca nu este preferatul meu de la DoD, este in mod cert, in top 3. Punand cap la cap un sunet mai deosebit, o sensibilitate ushor schimbata, tot albumul, in sine, are o esentza aparte, speciala, o atingere feminina, un Freak Perfume (9.2/10)

Tracklist:

1.Traum.A
2.The Curse
3.O’Brother Sleep
4.Chrysalis
5.Traumtaenzer
6.Rebellion
7.Bastard
8.Amok
9.She
10.Verdict
11.Play God!
12.She and her darkness
13.The Curse(Freak Edit)
14.Amok(Dj Gb Shock-Mix)
15.Stranger than Rebellion

Albumul incepe cu un vis , Traum.A(din noile mele cunoshtiintze de germana, am aflat shi faptul ca Traum inseamna vis. Asha se poate explica aparitziile dese ale acestui cuvant, in diferite constructzii). ‘The Curse ‘(you’re reality is twisted it seemes you just won’t notice, that all you do to me could never touch me mentally..pana mea abarnavetz cat am stat eo la disecat versurile astea), bineintzeles, un highlight al albumului, in fruntea multor alte piese, alaturi de O’Brother Sleep(these are the words.. to make an empire for..), numai ca mi’ash dori sa’ntzeleg mai bine titlul ultimei piese mentzionate.

Prin Chrysalis ne lovim brusc de acea sensibilitate deosebita de care am vorbit mai devreme, versurile in sine reprezentand probabil unele dintre cele mai frumuase expresii peste care am dat in ultima vreme. Trecem apoi la ‘Traumtaenzer’ (v’am zis ca o sa apara in constructzii, v’am zis?), in traducere ‘Dream dancer’. De asemenea are o rezonantza deosebita varianta live.

Rebellion. Mais oui, le francais! Singura piesa Diary of Dreams, in limba franceza, din cate shtiu eu, shi nu suna rau deloc. Imi place ca vocea incepe destul de shocant, eo prima am tresarit la prima auditzie. ‘Bastard’ ie ushor mai calma, ami comtemplativa, cum am mai vazut, de altfel . Amok este alta piesa stand out, care, cantata in alt context, este mai touching decat ne’am imajina. Shi orijinea titlului este interesanta, dar va las sa o descoperitzi singuri.

Acum urmeaza o piesa pe care ash asculta’o in orice moment, in orice loc, in orice conditzie. Probabil preferata mea, deshi nu ash putea sa o nominalizez sigur. She. Bineintzeles ca imi place din moment ce am lipit versurile pe shifonier, este mai mult decat deosebita. Shi are povestea oarecum continuata de alta piesa de pe album, dar asta unpic mai incolo.

Verdict. In voce se poate detecta acea urma de ‘aparte’ pe care i’am atribuit’o deja albumului. Lucrurile incearca sa se schimbe, ajungand la ‘Play God !’. Tot lenta, dar cu o alta abordare.

Dupa cum am zis, povestea continua, cu ‘She and her darkness’, o alta piesa care imi place in mod deosebit, mai ales partea urmatuare ‘I’d sleep on broken glass just not to loose your smiles.’ Trebe sa reconosc, mi’a atins cuarda sensibila, aia ingropata adanc.

Avem , in continuare, trei remixuri, la piesele The curse, Amok, shi Rebellion, dar sub denumirea Stranger than Rebellion. Shi asha am incheiat unul dintre cele mai frumuase capitole din jurnalul viselor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Noi 21, 2005 7:30 pm

Continuam expeditzia prin lumea viselor, shi dam peste Dream Collector (9.4/10), albumul care a aducat highlighturile de pana acum, numa ca remixate. Vise amintite, dar ushor schimbate, cu alte cuvinte. Avem remixuri dela piese cum ar fi Rebellion, The Curse, She, Chemicals, O’Brother Sleep shi Butterfly Dance. De remarcat este cel al ultimei piese mentzionate, ea fiind apruape totalmente schimbata, avand o influentza decisiva de electronic., dar un electronic fuarte captivant. Din nou, de mentzionat, ar fi She(Demonic Mix), shi, mai ales, piesa Prison(Er), prima piesa dela Diary of Dreams care m’a obsedat cu adevarat o perioada indelungata, cu nijte versuri pe masura. Cine le descifreaza are o bere dela mine.


________________________________



Trecem peste Giftraum8.5/10(in traducere, vis otravit) , cu remuxurile sale, shi ajungem la alt album, un album-legenda, din cate am intzeles. O aliniere de piese totalmente noi, bine lucrate, cu o perspectiva noo. Nigredo (9/10).

1.Dead Letter
2.Giftraum
3.kindrom
4.Reign of Chaos
5.Charma Sleeper
6.Tales of the Silent City
7.Portrait of a Cynic
8.UnMensch
9.The Witching Hour
10.Psycho-Logic
11.Krank :Haft
12.Cannibals
13.Mask of Shame

‘I have no words that I could say to you, to make you understand.. everything is lost..’. Asha incepe acest album, care ne aduce o noo era Diary of Dreams, prin piesa Dead Letter. Avem parte de o ushuara introducere, pe un ritm incert shi bantuit. Apoi, revine ‘Giftraum’, una dintre cele mai bune piese ale grupului, de altfel, urmat de ‘kindrom’, o melodie mai impusiva, mai ritmata. Ar arata interesant un clip la ea.

Povestea este continuata de Reign of Chaos, un alt highlight al albumului, pentru care numele spune totul. Charma Sleeper, o alta melodie interesanta, la care refrenul mi’a atras atentzia de la prima ascultare. Trecem apoi la o melodie mai lenta, numita Tales of Silent City. ‘Since I remember nothing, I just keep marching on’ Let’s do that, shall we? In continuare avem ‘Portrait of a Cynic’ , apoi suntem trezitzi la viatza de catre ‘UnMensch’.

Continuam bantuitu cu ‘The Witching Hour’, apoi, una dintre preferatele mele, shanume ‘Psycho-Logic’, una dintre preferatele mele. De remarcat chitara in aceasta melodie. Ne lasam ushor cufundatzi de melancolie cu Krank:Haft shi Cannibals, shi Mask of Shame, ultima piesa notata, a albumului, incheind acest capitol, cu adevarat schimbat, al jurnalului.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Lun Noi 21, 2005 10:37 pm

Nimic nuie gata pana cand nuie terminat, dupa cum sar zice. Uite asha, shi legenda depe Nigredo, continua cu un alt album, numit Menschfeind (Man-foe). (8.9/10)

1.Menshfeind
2.haus der stille
3.day-x-relic
4.Killers
5.treibsand
6.the cage
7.pentaphobia

Inceputul mi se pare mai mult decat potrivit pentru album, rpin insashi piesa ‘Menschfeind’. Inceputul este lent, intensitatea piesei crescand odata cu trecerea timpului. De asemenea, de remarcat, imbinarea englezei cu germana, care ii confera piesei o atmosfera atat misterioasa cat shi ushor infricoshatuare.’Finding answers, we waste us a lifetime. Menschfeind, geboren. Menshfeind, auserkoren.’ Shi pentru piesa aceasta un clip ar fi destul de interesant, mai ales ca imajinatzia mea cea bogata deja a creat unul al ei. Un highlight al albumului, ca shi piesa care are sa urmeze.

Ce atzi zice de un loc in care se strang tuate gandurile, tzipetele, frustrarile, shi prin peretzii careia nu vor trece niciodata? Ei bine, acest loc exista , shi se numeshte ‘haus der stille’(casa tacerii). Inca de la inceput, suntem cufundatzi in alte dimensiuni, unde timpul se mishca cum vrea iel. Pana mea, numa eo shtiu cat m’am chinuit casa aflu traducerea.

Day-x-relic schimba ushor ideile albumului, dar pastreaza atmosfera create de menschfeind, deshi acum lucrurile se deruleaza ceva mai incet decat ne’am obishnuit. Killers ne primeshte cu un ritm care la inceput ne aminteshte de cutiutzele muzicale, apoi se intensifica, lasand loc ideilor. Lucrurile incep sa se mishte, cu ‘treibsand’(nisip mishcator). Se explica shi mishcarea, asha. Cufudandu’ne in nisipurile mishcatuare, ajungem ajungem in ‘the cage’, apoi la ‘pentaphobia’. Aici, ascultatorii de muzica virgula clasica ar avea o surpiza placuta, nu spun ce shi cum, vedetzi, adica aozitzi cu urechile vuastre.

Astfel, mica legenda este oarecum sfarshita, sau poate numai, intrerupta. Ceea ce va urma, va fi ceva mai ..viu.




______________________________________________




Shi dupa cum ziceam..mai..viu. Mai viu, poate fi denumit cel mai recent album Diary of Dreams, prin insashi titlul sau, shanume ‘Alive’. (9.2/10)Acesta contzine cateva dintre cele mai cunoscute melodii ale trupei, dar, cantate live. Prin acest album am convins cateva persuane ca genul acesta de muzica suna fuarte bine shi live, nu numa inregistrat. De remarcat, la prima auditzia am remarcat, bineintzeles, Menschfeind, care nu imi puteam imajina ca ar dsuna atat de reushit live, apoi, ‘The curse’, deshi aveam deja o idee despre cum suna live. Surprizele mai iclud piese precum Giftraum, Reign of Chaos, End of Flowers, Methusalem, Soul Stripper, But the Wind was stronger, Play God!, O’Brother Sleep, Traumtaenzer, shi Amok. La Amok am avut o reactzie mai diferita, melodia fiind cantata la pian acustic, acest fapt conferindu’i piesei o alta abordare, la care nu m’ash fi ashteptat. Oricum , fe frumos. Shi cu aceasta am incheiat, pentru moment, discografia DoD, shi vom vedea ce or sa mai scuata, in viitor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Vin Dec 09, 2005 10:51 pm

Uitandu’ma in playlist, am vrut sa aleg, in acelashi timp, ceva ce nu shtiam acuma, sa zicem, juma de an, shi care ar fi trebuit. Ochii mi’au cazut brusc pe Die Krupps. Eo personal nu shtiu multe despre iei, shtiu ca shi’au loat numele de la familia Krupp, cu care, dupa cum zicea cineva, singura legatura ar fi industrialele. Deci Die Krupps – Kruppii, in romana cum s’ar zice. Nu prea ma omor cu virgula catalogarile genurilor, da nu creca imi da nimeni in cap daca zic ca ar veni undeva in zona muzicii industriale.

Albumul ales de asta data pentru recenzie este unul dintre preferatele mele, shanume II-the Final Option(9/10).Sa vedem despre ceie vorba:

1. Crossfire
2. Language of Reality
3. Bloodsuckers
4. Fatherland
5. To the Hilt
6. Iron Man
7. Inside out
8. Paradise of sin
9. Worst Case Scenario
10. Shellshocked
11. New Temptation

Prima piesa ne face cunoscut albumul, deshi nu este toma reprezentativa, in opinia mea, shi chitara este bagata cam in spate. Situatzia se schimba in cazul piesei ‘Language of Reality’, unde chitara este mult mai bine definita, shi are de asemenea un ritm mai interesant. Piesa este preferata mea, shi, de asemenea, un highlight al albumului. Sunetul de la inceputul piesei Bloodsuckers este, de asemenea interesant, shi ritmul alert o contureaza bine. Un alt highlight al albumului este shi primul extras, piesa Fatherland. To the Hilt , de asemenea, fefe reushita, shi are un dram mai mult de diversitate in sonor. Nici versurile nu’s de lasat deoparte.

Din nou ne intoarcem la dinamism, cu Iron Man shi Inside Out. Paradise of Sin are din nou acel sunet interesant la inceput, conturat din ce ince mai bine pe parcursul piesei. De asemenea, vocea are cateva efecte bagate peste, ceea ce contribuie la o nota mai deosebita. Worst case Scenario este destul de calma, de lenta, un fel de monolog, cel putzin asha ar putea reieshi din versuri. Shimbam atmosfera cu Shellshocked, shi terminam cu New Temptation, o piesa mai..oscilanta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde kahlan » Sâm Aug 05, 2006 12:11 pm

Shi data fiind trecerea timpului shi alte dracii, recenziile mele vor capata probabil un alt..aspect. Al doilea lucru fiind dat, shanume descoperirea shi studierea unei anume formatzii numita Rage, va urma ceea ce va fi:

Rage este o formatzie destul de.. batrana(activitate de peste 20 ani, lanceput se numeau Avenger), deshi nu multa luma a aozit de iei. Shi muzica nuie rea deloc. Heavy metal.. cum ar zice cineva 'cu kwaeh'.

Componentza actuala:

Peavy Wagner(vocal, bass)
Victor Smolski(chitara)-personal note-super tare tipu, rupe chitara in paishpe
Mike Terrana(tobe)

Deshi nu avem chiar o armata de uameni, sunetul este bine legat shi are tot cei trebe. Experientza anilor ishi spune cuvintul. Moving on, recenzia albumului Soundchaser (2003) 9.5/10.


Tracklist:

Orgy Of Destruction
War Of Worlds
Great Old Ones
Soundchaser
Defenders Of The Ancient Life
Secrets In A Weird World
Flesh And Blood
Human Metal
See You In Heaven Or Hell
Wake The Nightmares
Death Is On Its Way

'I have heard your voice, now I have no choice.. you must face your fatal end'.. so the beggining tells us. Un concept-album dedicat monstrului mecanic-mascota formatziei, care a aparut shi pe multe alte copertzi. Un album compact, vioi, energetic. Teme abordate: SF, istoria, imaginatzia, dracii de genul.
Melodii de referintza ale albumului is Soundchaser, War of Worlds, Human Metal. Preferata personala a albumului este Soundchaser, afcors. Pacat ca n'au clip la ia. Melodii mai..ushuare(daca se pot numi astfel) is Flesh and Blood sau See You in Heaven or Hell. Super album, fara melodii de umplutura.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm


Înapoi la Recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori