Probleme- Solutii | Intrebari- Raspunsuri

Componente hard

Mesajde kant emir » Sâm Dec 31, 2005 3:17 am

HABEEB scrie:kant emir esti bou amice...
...
kthx losere!

nu crezi ca exagerezi nitzel? sa-ti explic: nu ne tragem de sireturi ca sa-mi spui ca-s bou (se poate sa fiu bou, dar nu e treaba ta sa comentezi asta); la fel si cu "loseru". Pe urma: posturile tale chiar prezinta inexatitati - daca eu semnalez asta tu nu trebui sa sari la "muscat" si insultat (nu e nici "frumos", si nici in conformitate cu regulamentul FC), ci potzi sa ma contrazici (civilizat si cu oarece respect - ti-am mai spus ca nu vad ce ar putea sa te faca sa crezi ca ne dam ghionti si pumni in spate), dar numai daca ti se pare interesant - daca nu, te poti preface ca nu ai vazut ce am postat eu si gata. Ori poate ca ai cumparat/inchiriat treadul asta? e numai al tau, faci tu regulile?



Cred ca ti-am spus suficient - probabil ca nu o sa-ti mai adresez vreo vorba, deci nu te mai osteni sa-mi mai raspunzi (cred ca nici insultele tale n-or sa ma faca sa te observ)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde HABEEB » Sâm Dec 31, 2005 12:13 pm

astept inca sa`mi aratzi inexactitatzile din posturile mele :D
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Bluethoot

Mesajde theblu3angel » Mie Ian 04, 2006 11:25 am

Tocmai mi-am cumparat bluethoot , si nu ma descurc sa-mi pun alte jocuri pe tel , doar teme , video , imagini , animatii si mp3. Am telefon k700i . INtrebarea ar fi in ce domeniu sa pun jocurile ca in programu de bluethoot nu-mi apare folderu jocuri din telefon ca sa salvez acolo jocurile ci-mi apar doar folderele : Sunete , Video , Teme , Altul.
Am incercat in folderu altul , da nu pot sa deschid jocu de acolo , ca nu am numa optiunea de al trimite mai departe daca-l pun in foledru ala. Deci unde al trbui sa-l pun>??? plz help me , ms anticipat
theblu3angel
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Aug 30, 2005 4:54 pm
Localitate: Simleu Silvaniei

Mesajde HABEEB » Mie Ian 04, 2006 11:37 am

nu il pui in nici un folder
il pui in root ca sa ma exprim asa
il arunci linga foldere alea cu sunete etc
cind termini de copiat iti apare meniul de install
dai ok
te intreaba unde vrei safie instalat
alegi games sau applications dupa caz
el face si drege
dupa aia gasesti jocul in file manager >>> games
enjoy

ps. se scrie bluetooth
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde theblu3angel » Mie Ian 04, 2006 11:36 pm

tnx , am reusit
theblu3angel
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Aug 30, 2005 4:54 pm
Localitate: Simleu Silvaniei

Mesajde dadius » Joi Ian 05, 2006 12:50 am

Am fost la un service la mine in orasel. Baiatul de acolo mi-a spus ca ca se poate rezolva dar are nevoie de un HD identic pentru a face ce ai descris si tu mai sus. A cautat la el in magazie si nu a gasit. Mi-a zis ca poate aduce un HD Maxtor nou dar de 200GB (al meu e de 120). A zis ca putem incerca schimbul si raman eu cu hardul nou si cu datele. Pretul e de 100€ hardul plus manopera. Dar nu imi garanteaza ca va merge pentru ca nu sunt identice. Ce zici tu de treaba asta? E cam riscant nu?
In alta ordine de idei cand m-am intors acasa am cautat pe pagina la MAxtor un distribuitor autorizat in Spania si am gasit printre altii unul care vinde online. Am gasit exact hardul meu la pretul de 87€ cu transport cu tot.Si mi-l aduc la usa.
Acum ceea ce vreau eu sa te intreb.Daca operatiunea se face ca la carte exista vreun risk sa-mi fut hardul nou??? Adica -se muta placa pe cel vechi, dupa care se copiaza datele pe un alt hard iar la final se remonteaza placa pe cel nou. Vreau sa te intreb daca la remontarea placii pe hardul nou nu vor fi probleme??? Ideea e ca daca tot il cumpar l-as si folosi in continuare tinand cont ca e mai nou decat celalalt.Tipul m-a asigurat ca e o operatiune destul de simpla.Ma gandesc ca daca el e dispus sa incerce cu unul de 200GB cu unl identic ar trebui sa mearga la fix nu?Astept parerea ta cat mai urgent!
Si ar mai fi o chestie. Am gasit la aceasta firma doua tipuri de HD cu aceeasi denumire. Ca noroc ca m-am uitat la codul produsului. Unul are urmatorul cod: 6Y120P0 iar celalalt (care repet are aceeasi denumire si aceeasi parametrii) are codul:6Y120L0. Acum ....pe hardul meu apare urmatorul cod: 6Y2P0032211. Ba nuiesc ca asta e codul hardului meu.E singurul lucru scris pe el care seamana cu codurile de pe amintite mai sus. Eu banuiesc ca trebuie sa aleg prima varianta dar astept si opinia ta.
Ma opresc aici.

Multumesc anticipat.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Joi Ian 05, 2006 1:01 am

am zis sa-ti dau si cele doua linkuri poate vrei sa te uiti si tu peste paramerii fiecarui hard: http://www.acuista.com/scripts/home/ficha_producto.php?idproducto=49272&codfab=6Y120P0

si al doilea

http://www.acuista.com/scripts/home/ficha_producto.php?idproducto=49267&codfab=6Y120L0

Inca o data cred ca varianta buna e prima cu toate ca par identice. Interesant e ca si pretul difera la ele.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Ian 05, 2006 4:24 pm

daca pui placa de pe HDD de 200 pe cel vechi (de 120) exista posibilitatea sa-l buseasaca definitiv pe cel vechi (probabilitate maxima), dar si un risc (putin probabil, dar de luat in seama) de a se defecta placa. Eu nu as incerca decat cu placa de la hdd identic. Despre cumparaturi - nu stiu ce sa zic, raportul pret/capacitate vorbeste singur (fara sa iei in calcul posibilitatea recupararii datelor de pe celalat - nu este cazul).
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde radui » Dum Ian 15, 2006 8:35 pm

Un 'switch' mai avansat, cu functii cum ar fi domain blocking sau MAC Filtering (unele). Am un Dlink wireless si nu-mi pot imagina viata fara el acum :)
Pur si simplu bagi routerul in priza, conectezi modemul de cablu la portul de WAN, conectezi un calculator prin cablu/wireless si tastezi adresa predefinita a routeroului (192.168.0.1 la mine... ) Te duci la sectiunea WAN si tastezi parametrii specificati in contract (DNS servers, default gateway, ip adress etc... ) Selectezi optiunea Static IP Adress (asta foloseste astralul) si... asta e tot :D
radui
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 15, 2006 8:23 pm
Localitate: Campina

placa audio

Mesajde h0va » Dum Ian 15, 2006 11:11 pm

salutare, am si eo una problema

am o placa de sunet on-board 5.1, iar iesirile de la placa sunt toate trei ocupate de sistemul de boxe 5.1, acu ma bate gandul sa'mi iau un tv-tuner extern shi ma gandesc ca o sa am nevoie de o iesire din placa de sunet pt el plus ca microfonul sau castile nu le mai pot folosi din cauza faptului ca nu mai am iesiri pe placa de sunet..

care e rezolvarea?

sa-mi mai cumpar o placa de sunet (eventual pe usb)? merge compul cu inca o placa de sunet? exista placi de sunet cu mai mult de 3 iesiri? daca da ce brand, la ce bani? avetzi alta idee despre cum as putea rezolva aceasta problema?

multzam anticipat

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Judge_Aris » Dum Ian 15, 2006 11:54 pm

Dupa mine..cel mai simplu si ieftin este sa iti mai iei o placa de sunet (nu trebuie sa fie cine stie ce bomba)...merge...si o setezi ptr. microfon si tuner...merge
Mai prost e cu castile...ar fost o smecherie daca aveai iesire din boxe ptr. ele..asa..o sa fi nevoit sa selectezi tot timpul atunci cand le folosesti noua placa ca fiind primary playback...sau folosesti un jack convertor o intrare doua iesiri (una ptr. boxa una ptr. casti)si cand le folosesti modifici setarea de la prima placa din ptr. boxe ptr. casti
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Ian 16, 2006 12:02 am

nu h0vo, nu asa! mai ai pe MB intrarea pt CD-ROM (audio), si probabil ca si AUX - le potzi folosi cu succes pt surse ca TV-TUNER (nu MIC, ca acolo ie altceva; dar acu un preamplif se rezolva si aia)
daca vrei sa pui o alta placa de sunet (adica nu inca una, si la le folosesti pe amandoo - ca asta nu mere decat cu anumite softuri), si sa mai fie si ieftina - vezi pe la CREATIVE - modele mai vechiutze (SB LIVE 5..1 - daca vrei neaparat 5.1 - sau chiar mai vechi), o sa fii surprins de calitatea sunetului si de multele intrari disponibile
la vremea asta te ajunge cel mult 4-500k vechi
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Intrebare router wifi?

Mesajde dadius » Vin Ian 20, 2006 2:26 pm

As vrea sa contractez un serviciu adsl impreuna cu un prieten care locuieste la circa 200 m pe aceeasi strada cu mine. In oferta astia dau un Router WIFI dar nu stiu exact ce acoperire poate avea un astfel de router. Ideea e ca vrem sa ne conectam amandoi la aceeasi linie pentru ca, costa circa 55€ lunar. Impartit la doi e mai ieftin clar. Stie cineva cam ce acoperire au aceste routere. Ma refer la astea care costa in jur de 70€ (atat costa asta dar nu stiu ce marca e ) Am gasit pe net o marca Parker Vision si la mai toate routerele pune ca au acoperire de 1.5Km in camp deschis. Presupun ca unul din asta ar fi bun pt cei 200m . Orice idei legate de problema sunt bine venite. Multumesc anticipat.

Respectele mele
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Cablu de date HDD

Mesajde pacha » Mar Ian 24, 2006 9:57 pm

Stie cineva unde s-ar gasi un cablu de date dar care sa aiba la un capat mufa "tata" iar la celelalt "mama" ?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mar Ian 24, 2006 11:37 pm

Depinde pentru ce iti trebuie pacha. Dar daca este pentru PC, atunci la orice magazin de calculatoare ar trebui sa aiba cam orice cablu de care ai nevoie.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Ian 25, 2006 7:06 am

pacha scrie: care sa aiba la un capat mufa "tata" iar la celelalt "mama" ?

am intalnit si eu problema si nu am gasit de cumparat pe nicaieri; solutia a fost sa construiesc (am folosit mufe "mama" recuperate de la sidiruame/harduri defecte) cablul cu pricina (o gramada de lipituri - antipatic moment!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde proXtu » Vin Feb 10, 2006 4:09 pm

din cate stiu eu, depinde de SO. win2000 nu vede peste 134 GB sau asa ceva, daca nu are activat BIG LBA. dar XP'ul ar trebui sa vada tot, la el BIG LBA este activat automat...

parca asta era keia:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters]
"EnableBigLba"=0x0001
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

care este diferenta dintre plasma si cristale chichide??

Mesajde chira » Mie Feb 22, 2006 11:31 am

-pate careva sa imi explice shi mie procesul de functionare al monitoarelor cu plasma?? (am auzit ca e la fel ca la cele cu cristale cichide... e adevarat??)
-care este diferenta dintre cele cu plasma shi cele cu cristale lichide???
:bounce:
Avatar utilizator
chira
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 21, 2006 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Mie Feb 22, 2006 12:00 pm

cauta pe softpedia in sectiunea cu opinii despre produse!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Feb 22, 2006 12:07 pm

plasma si cristale chichide


de unde si vorba aia "de chichi ca plazma ie-nconcediu" :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

hdd galagios

Mesajde maxtorent » Mie Feb 22, 2006 4:24 pm

salutare

problema:de fiecare data cand deschid calcu' imi haraie hdd....cineva mi-a spus ca se incarca greu windows-ul,da nu mi-a mai spus si cum sa fac sa nu mai scoata zgomotu asta...

intrebari:poate fi ceva bushit pe la hdd sau e pe cale sa se intample asta?cum pot repara buba asta?

solutii???

ms
if dirty people is all i can see then in their eyes this dirt covers me
maxtorent
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 31, 2006 7:23 pm
Localitate: aici

Problema cu un DVD Writer Lg 4167b!

Mesajde dadius » Dum Feb 26, 2006 3:28 pm

Am instalat zilele trecute unui prieten u astefel de DVD Writer nou nout. Problema este ca windows XPSP2 il vede doar ca un simplu DVD Rom. Nici Nero nu il vede. Deci in concluzie e un DVD Writer care se comporta ca un DVD Rom. In disperare de cauza m-am uitat pe el sa vad ce scrie.Scrie ca DVD RW si CD RW si totului tot. Care e problema si care ar putea fi rezolvarea?

Multumesc anticipat si respectele mele tuturor.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde h0va » Dum Feb 26, 2006 4:31 pm

ie o pocnitoare acest DVD-RAM eu sunt la al doilea..primul mi'a crapat dupa 3 luni.

cat priveshte pb prietenului tau:

daca da properties pe drive'u pe care sta dvdramu ce zice in tabul Hardware?
ce versiune de Nero are instalat? cum v'atzi dat seama ca "il vede ca un simplu DVD Rom"?

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Dum Feb 26, 2006 5:13 pm

mi-am dat seama pt ca asa il arata windowsul. iar Nero nu il vede. Unde ar trebui sa il arate imi arata numai "Image Drive" si nimic altceva. de ex in compul meu am un cd-rw LG si un DVD Writer Pioneer si mi le arata amandoua sub acest "Image Drive"
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Feb 26, 2006 5:20 pm

imi arata numai "Image Drive" - adica "virtual recorder/device"
cred ca e eroare de soft (dezinstal + reinstal Nero, eventual Win); ai incercat sa pui DVD-RW pe un alt sistem? si inca o intrebare: pe sist respectiv este instalat vreun CDROM/DVDROM virtual (altul decat Nero Image Drive, ca asta nu conteaza)?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dadius » Dum Feb 26, 2006 5:28 pm

da...virtual recorder. la asta ma refer.Nu am incercat inca pe un alt sistem. Nu am reinstalt nici Nero pt ca l-am instalt dupa ce am montat dvd writerul.Pana atunci nu fusese Nero instalat in acest PC. Ma gndeam sa reinstalez Windowsul dar am zis sa un problema pe forum inainte. Urmeaza sa faca acest lucru. Nu e nimic virtual instalat. SI nici un alt hardware cd,dvd etc.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Feb 26, 2006 5:34 pm

dar am zis sa un problema pe forum inainte - bun shasha, da mai bine pune scula pe alt sistem - ar fi edificator (am notat, reinstalul lui Nero n-are treaba)
poate ceva prin device manager? dai jos/pui la loc obectu?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dadius » Dum Feb 26, 2006 5:43 pm

daca te referi la eliminarea si reinstalarea in device manager am facut deja acest lucru. nu s-a schimbat nimic insa. daca te referi la scoaterea fizica a aparatului si remontarea lui nu am incercat.Mi-a zis cineva pe forumul softpedia sa pun Nero7 ca va merge.Am sa il iau de undeva sa vad ce se intampla.Daca nu se rezolva reinstalez windows´ul si mai vedem.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Feb 26, 2006 6:03 pm

posibil sa te ajute un Nero mai nou, dar nu ar trebui sa fie asa (pune-l, totusi, pe alt comp!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Retea intre 2 pc-uri din aceasi incapere

Mesajde Reshad » Vin Mar 17, 2006 11:05 am

Buna ziua,
Imi poate spune cineva de ce am nevoie pentru a lega in retea 2 pc-uri din aceasi incapere? Va multumesc.
Reshad
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 19, 2005 2:33 am
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron