Mosule te-as intreba (muzica lautareasca autentica)

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde vasilesimonescu » Dum Sep 19, 2004 10:44 pm

Buna

:sal:

Ce stiti de IOnel Tudorache ? De exemplu de unde vine si mai e in viata ? Stiu numai de albumul 'La Chilia in Porti'


De un englez romanizat !
vasilesimonescu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 09, 2004 4:37 pm
Localitate: Romford Anglia si Stefanesti Arges

lautaresti

Mesajde valirox » Sâm Noi 27, 2004 4:11 pm

Oribilul Mosh scrie:Acest subiect este dedicat marilor valori pe care Romania le-a avut in muzica lautareasca. Poate cei mai mari lautari din toate timpurile , s-au nascut aici la noi.
Acordeonul , tambalul , vioara au fost aduse la rang de arta , bineinteles insotite de voci extraordinare. Si cine au facut toate astea ? Tiganii :)

Vreau sa incep cu preferatii mei. Cu marele acordeonist Faramita Lambru si cu marele cantaret Dona Dumitru Siminica. Titlul acestui subiect nu este intamplator. Mosule te-as intreba este poate una dintre cele mai frumoase melodii lautaresti pe care am ascultat-o eu. Interpretata de cei doi , mai sus mentionati. Versurile sunt de un mare rafinament si finete , o poveste simpla : un barbat pleaca in cautarea nevestii fugita de acasa....si in drumul sau da de un mosh , pe care il intreaba daca nu i-a vazut femeia. Moshul ii raspunde : "aseara pe la o vreme , eu am vazut-o mai vere . era in rosu imbracata si spunea ca nu te-asteapta. am vazut-o la sosea , e frumoasa ca floarea." . Apoi barbatu' il roaga pe mosh ....daca o mai vede pe fata , sa-i spuna ca nu mai poate de dorul ei si sa se intoarca acasa ...pt. ca nu poate trai fara ea.
Cine nu are aceasta melodie sa faca tot posibilul sa o aiba.

Siminica si Lambru au colaborat la o multime de melodii. "Afara e intuneric" , "La salul cel negru" , "Inel de aur " . Din spusele lu' taica'miu am inteles ca erau un cuplu inedit. Lambru era schiop si chior , cu capul balabanit intr-o parte , iar Siminica o titireatza de om. Dar ce voce unica are acest Siminica. Prima data am crezut ca e femeie.

Inca o faza la melodiile lui Siminica , pe care am mai spus-o pe forum. Aproape toate se compun din 3 parti vocale. In prima pauza vocala intervine vioara , iar in a doua acordeonul. Sa ascultati si voi sa vedeti ca asa e.

Nu vreau sa ma mai lungesc cu primul post. Pentru ca si asa o sa va plictisiti de moarte in cazul in care il veti citi.
Revin cu alti preferati d'ai mei , cat de curand.

Sunt curios daca mai asculta cineva lautaresti d'astea. Probabil ca nu. Multi le confunda cu manelele. :(

eu ascult asa ceva sunt beton. pe langa vocile extraordinare au si versurile ceva de spus .ascult si romica puceanu
valirox
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 26, 2004 11:52 pm
Localitate: london

Sa-mi canti, cobzar

Mesajde RobertG » Lun Feb 07, 2005 3:49 pm

Cine are melodia asta ? Cine imi da melodia, sau de unde o pot lua ?

Multumesc
RobertG
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 07, 2005 2:37 pm
Localitate: BUCURESTI

salut la toata lumea

Mesajde long_xa » Mar Feb 15, 2005 12:40 pm

Daca vreti sa mai auziti muzica veche de Anton Pann va recomand sa ascultati Formatia de muzica veche Anton Pann. Este o formatie de tineri studenti si elevi de la liceul de muzica si conservator care repun in valoare vechea muzica romaneasca.canta superb si pun suflet. Asta conteaza in primul rand sa pui suflet in tot ceea ce faci.Canta foarte frumos si au cel mai bogat repertoriu:Anton Pann, Dimitrie Cantemir, Ucenescu - fost elev al lui Anton Pann s. a.Puteti sa incercati sa-i auziti ,merita. au mail. anton_pann@yahoo.com. pt. cei care sunt interesati.
Va salut si ma voi intoarce cu vesti noi.
long_xa
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:29 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde moshmartin » Lun Feb 28, 2005 5:44 am

salutare!

am si eu o problema...
prin anii 84-86 se putea auzi pe la chefuri un anume lautar anghelutza (parca asa se numea - nu imi amintesc sigur) cu celebrele pe atunci " in statzie la lizeanu / stateam si citeam ziaru' ....domnisoara , domnisoara / ce prgram aveti diseara...." si "portofele . portofele ...mi-ati mancat zilele mele...".sint cintece "de parnaie" gen "la chilia-n port" a lui ionel tudorache.
daca aveti asa ceva dati un semn
mersi anticipat!
Avatar utilizator
moshmartin
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:00 am

Mai asculta si altii lautareasca....

Mesajde dante0576 » Mie Iun 29, 2005 4:33 pm

Salutare!
As vrea sa te intreb daca ai cumva vreo partitura (sau mai multe) de muzica lautareasca, sau poate stii unde sa gasesc vreuna.
Thanks.
dante0576
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 29, 2005 8:17 am
Localitate: Constanta

Mesajde nbm » Mie Iun 29, 2005 4:48 pm

ai cumva vreo partitura (sau mai multe) de muzica lautareasca

domnu dante, muzica lautareasca e de obicei - as zice chiar prin definitie - 'dupa ureche', adica nu dupa partituri.
ashea ca daca te pricepi la muzici, pune mina si asculta melodiile si te prinzi matale care sunt acordurile
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde dante0576 » Vin Iul 01, 2005 10:49 am

aaa.....multumesc...
dante0576
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 29, 2005 8:17 am
Localitate: Constanta

Despre Ionel Tudorache

Mesajde neanu66 » Mie Aug 31, 2005 4:33 am

Ca tot intreba cineva, am 9 piese, in format MP3, din albumul La Chilia-n Port. Sunteti interesati?
neanu66
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 31, 2005 4:30 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 31, 2005 8:45 am

daaaaaa ! sunt eu foarte interesat ! de la Ionel Tudorache am doar "Capitane de judetz".
PLS...daca se poate sa trimiti pe mail : oribilul.mosh@gmail.com
Multumesc anticipat !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 31, 2005 8:00 pm

Citind postul lui neanu66...m-am gandit sa-i cer piesele lui Ionel Tudorache...dar pana la urma le-am gasit eu singurel....

Albumul La Chilia-n Port numara 11 piese ! Vedeti in atasament care sunt piesele !

Am citit pe un site ca lui Ionel Tudorache i se mai spune si Faramitza. O avea legatura cu Faramitza Lambru ?

Majoritatea pieselor sunt d'alea de stai singur cu paharu de coniac in fatza si plangi. In special 3 lamai si 3 gutui.

La Salul cel Negru mi se pare mai buna in interpretarea lui Tudorache decat in cea a Romicai Puceanu.

ps : piskesh...o sa-ti pun tot albumul pe un cd....sa plangi ascultandu-l !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

muzica Bucurestilor de altadata, lăutărească şi alte sufleţele...

Mesajde Gulie » Vin Noi 04, 2005 3:13 pm

Gotule....si măi fraţilor.....!!!

Uite ce constat eu....
.....mai mă prostesc şi eu la o orgă pe care i-am luat-o lu' ăl mic de moş Craciun....Pe la 4-5 ani cand eram de-o şchioapă m-a luat batu' la o nuntă... şi acolo băga material un meseriaş pe acordeon. Am rămas cu gura căscată, holbandu-mă după spusele lui batu cam un ceas... Omu cu obiectu' vazandu-mă aşa vrăjit, l-a dat jos de pe umeri şi mi l-a pus in braţe.
FRAŢILOR.... mi se face pielea de găină...oi fi apăsat şi eu acolo ceva clape aiurea.... dar apoi .... seara la focu' ţăstului...cand muma făcea mămăliga... eu imitam pe un acordeon invizibil şi din gură... cantam pe ...Codin de mama focului...... Bate mai lua un ţoi cu ţuică...şi zicea.....aşaaaa bate tatăăăăă....
Şi uite aşa il distram eu pe bate la fiecare ocazie...masă, etc.
După 2 ani, văzand batu' ...ce foc aveam pe suflet...mi-a luat primul Timiş... cu caţiva başi amăraţi. Multora n-o să le vină să creadă...dar din 2 incercări mi-a ieşit acel ....Codin pe care doar il imitasem......
Şi-aş mai spune.....ce vreau să mai spun...dar cate n-aş vrea să mai spun...!!!
Că gena asta se moşteneşte...şi mă pune ăl mic să-i fredonez una-alta acompaniat de orgă...Du-mă acasă măi tramvai,....Iubesc femeia,...Costică Costică...etc. Eu melodiile i le zic din orgă....da' ce mă fac că nu ştiu vorbele... adică textul. Aşa că dragă Gotule şi voi ceştilalţi....faceţi un gest nobil şi daţi-mi o veste de ceva vorbe... versuri...texte din Fernic sau alţi autori....cunoscu'i sau anonimi. Nu numa la cantecele de mai sus, dar şi altele din gama lăutărească.....de pildă de pe romanothan.ro... etc.
V-am găsit aşa intamplător....pe voi...toţi, iar subiectul este atat de complex...că mă simt mic...mic de tot. Am citit părerile voastre, mi-a plăcut poezia multora dintre voi....mi-aş instala un player direct in creier... ş-aş merge pe drum numa cu muzica asta...in urechi. Incercările unora dintre voi de a teoretiza pe marginea acestui subiect de geniu.....sunt valoroase, intenţia tuturor este nobilă....dar credeţi-mă....vă spune un foc ce arde....cuvintele sunt sărace.....de fapt poate ştiţi că ele au fost create ca să ne incurce acolo sus in Babilon.....

Ce să mai spun....că in aceste texte... mă rog cuvinte.... fiecare işi regăseşte fragmente de suflet, amintiri, valuri de stări sufleteşti...trăiri intense din viaţa fiecăruia..... Dar cred că există şi o genă specializată.....o coardă sensibilă... de vioară.... o clapă de acordeon.... o imagine a unui lăutar cu ţigara-muc cu ochi' nchişi.... aproape dormind... dar cu mana mergandu-i.... etc.... Dacă il intrebi pe unul care e pasionat de Bach.... ce zice de ....ritmu' nostru'... nu ştiu ce ar zice..... Dar un lucru ştiu sigur.....Muzica este mai mult decat cuvantu'.... chiar dacă aşa a inceput totul...."la inceput a fost cuvantul"....
Hai că vă pup DULCE pe toţi...şi buni şi ne...buni !!!!.

[quote="Gotul"]Salut,

Sunt un nou venit pe acest forum, desi am mai citit mesaje si in trecut.

Oribilule Mosh, m-ai convins sa intru si eu pe fir, pentru ca ai lovit unde ma "doare" mai tare: muzica lautareasca, de "foc".

Tiganeasca romaneasca ca a noastra e greu de gasit. Face intamplarea ca am prieteni bulgari cu aceleasi preferinte muzicale, si sunt la curent cu muzica bulgareasca si macedoneana. Nu stiu de e doar patriotism local, dar "geniu" ca la noi nu e decat pe alocuri acolo. Un Taraf de Haiduci sau O Fanfara Ciocarlia (fosta de la Zece Prajini) sunt unici.

Sunt de asemenea cu totul legat de muzica lautareasca romaneasca, nu numai cu creatii de inceput de secol 20, dar si cu interpretari de anii 30-40 ale prelucrarilor folclorice ale lui Anton Pann (atentie ! - pentru cine vrea sa stie ce e aceea o manea, cu adevarat). O naucitoare sinteza muzicala ca la "Balalaul" de Lambru sau o voce unica ca aceea a lui Siminica te ung pe suflet, nu-i asa ? Cine a cantat amarul mai bine ca Gabi Lunca sau Romica Puceanu ? Deh... pacat ca nu sunt mai multi ascultatori ai acestei muzici, desi eu tot cred ca exista. Daca zic putini, e poate gresit, ca bautori sunt multi (si pe timpul degustatului mai putin conteaza calitatea sunetului de fundal). Dar sunt putin cei care stiu sa traiasca cu aceasta muzica, si in ritmul ei.

O alta preferinta de-a mea, mai mult sau mai putin legata de prima, e Muzica Bucurestilor de altadata, mai ales cand e pe tematica mai putin urbana. Un Zavaidoc are mereu loc in inima mea. In ceea ce priveste creatiile acelor vremuri, sunt un admirator al compozitiilor lui Ionel Fernic (tangouri si alte cele)]
Gulie
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 04, 2005 2:21 pm
Localitate: Cluj

Mesajde Gulie » Vin Noi 11, 2005 7:42 am

Da ! Fa si tu un act caritabil si pune-le free for all funclub-erii...lautareasca.
neanu66 scrie:Ca tot intreba cineva, am 9 piese, in format MP3, din albumul La Chilia-n Port. Sunteti interesati?
Gulie
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 04, 2005 2:21 pm
Localitate: Cluj

Mesajde Gulie » Vin Noi 11, 2005 7:47 am

Draga oribilule...mosh....!!!!
Poate imi pui si mie melodiile lui Ionel Tudorache.... ca vreau si eu sa plang ...un pic..., sunt nou in "schema"....Am postat si eu ceva dar n-am vazut nici-un raspuns....din partea matale....deschizatorul de drumuri...
Te pup !
Oribilul Mosh scrie:Citind postul lui neanu66...m-am gandit sa-i cer piesele lui Ionel Tudorache...dar pana la urma le-am gasit eu singurel....

Albumul La Chilia-n Port numara 11 piese ! Vedeti in atasament care sunt piesele !

Am citit pe un site ca lui Ionel Tudorache i se mai spune si Faramitza. O avea legatura cu Faramitza Lambru ?

Majoritatea pieselor sunt d'alea de stai singur cu paharu de coniac in fatza si plangi. In special 3 lamai si 3 gutui.

La Salul cel Negru mi se pare mai buna in interpretarea lui Tudorache decat in cea a Romicai Puceanu.

ps : piskesh...o sa-ti pun tot albumul pe un cd....sa plangi ascultandu-l !
Gulie
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 04, 2005 2:21 pm
Localitate: Cluj

Mesajde baixinho© » Vin Noi 11, 2005 8:09 am

Gulie, data viitoare foloseşte butonul edit cand mai scrii două posturi consecutive in mai puţin de trei ore şi nu a scris nimeni.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde grando » Joi Dec 08, 2005 12:24 am

Trebuie sa zic si eu k cel mai bun mi se pare Ionel Tudorache si am 3 preferate:La Chilia-n port,Ia gurita ia de bea si gropar deschide mormantul;;;
Si as vrea sa stiu dak mai sunt si alte melodii in afara decat cele 11 de pe albumul mai sus reamintit de un user ??
Si apropos stie cineva ceva de el k am cautat pe net si nu e aproape nik ....
Si mai tre sa spun k lautareasca asta de ocna mi si pare cea mai incarcata de sentiment.
reclama buna la acest tip de muzica se face in ecranizarea romanului:Cel mai iubit dintre pamanteni..faza in care victo petrini recte Stefan Iordache este la bodega cu amici de la deratizare acolo Stefan banica sr. canta la chilia-n port si foaie verde mar domnesc


P.S.:dak stiti melodii de Ionel Tudorache care nu sunt pe acel album scrieti sa vada si natiunea :n:
grando
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 08, 2005 12:06 am
Localitate: Craiova

vreau muzica populara

Mesajde lacra2006 » Mar Ian 03, 2006 12:03 am

Sunt in Italia de mai bine de 6 luni si as dori sa descarc si eu niste muzica populara in special din zona Banatului si Olteniei. Cine ma poate ajuta cu niste link-uri utile? Va multumesc din suflet.
lacra2006
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 02, 2006 11:11 pm
Localitate: ITALIA

De ce nu se poate?

Mesajde lacra2006 » Sâm Ian 14, 2006 6:27 pm

Sunt cel care a trimis mesajul din Italia, am sperat ca imi va raspunde cineva, in fiecare zi m-am uitat dar din pacate nu am vazut nici un mesaj pentru mine. Ce fel de forum este daca nu ne ajutam intre noi?
lacra2006
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 02, 2006 11:11 pm
Localitate: ITALIA

Mesajde b0nechina » Lun Ian 16, 2006 1:23 pm

Asta e un forum in care se discuta discutii, ca de altfel in majoritatea forumurilor de pe net. Daca vrei schimb ilegal de mp3-uri ilegale adreseaza-te la dc++ sau la vreo organizatie caritabila.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Ian 16, 2006 2:32 pm

lacra2006 (n-o lua drept promisiune), daca imi dai un pm cu o adresa de mail, poate te ajut eu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Stefanady » Vin Ian 20, 2006 3:18 pm

Cunoaste careva de unde pot cobora piese de a le lui Marius Mihalache?
Stefanady
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 18, 2006 4:39 pm
Localitate: Cipru

Mesajde eyewitness » Vin Ian 20, 2006 3:25 pm

dc++
............
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Unleashed » Sâm Apr 15, 2006 11:48 pm

Sa incep prin a ma LOL-ui oleaca. Deh, si eu ca oribilu' mosh am crezut initial ca Siminca e femeie, da' m-am mai interesat si am aflat ca nu-i. Din spusele unui prieten de familie, Siminica reprezenta in trecut cam de cateva ori ce reprezinta acum Adi copilu' de haur, fiind invitat la mai toate chefurile maharilor, iar prietenu' asta de famile e fan de astfel de muzica, mai mic fiind, a platit un pui de lautar, un pustan la vreo 16 ani, sa se plimbe dupa el si sa-i cante din vioara. Si sa-l vezi pe Marian (prietenu') cum se plimba agale pe strada zig-zag-uind drumu' pe un fundal muzical cu greutate.

Eu, de fel ascult mai tot ce misca, de la roac la aranbi, hauz, etc., dar cand e vorba de pahar, apai te rog frumos. Din Puceanu', Faramita, Siminica, Ploiesteanu', Lunca, tarafu' haiducilor din Clejani, Maria Tanase si alte d-astea n-as iesi. Lautareasca merge cu vinu' cum merge house-ul cu pill-u' :).


Sa vad.. melodii ce am prin hdd...ce mi-au mai ramas...ce-au scapat virusarilor si ... "doftorilor in IT"...

Romica Puceanu - Saraiman - intra saramaua si vinu' p-asta mai ceva de cat ii intra lupului din "Capra cu trei shezi". Voce inconfundabila, sensibila, Catanga a incercat o continuare a "traditiei" da' cam opac...

Faramita Lambru - "La crama din Dragasani" - o melodie ce-ti unge sufletu'! "Jur sa las bautura, cand mi-o coase gura" - suna cunoscut? ( ia vezi versurile de la "Parazitii"!). Melodia asta si cu "La carciuma de la drum" a lu' Puceanu parca-s reclame reusite pentru bodega.

Gabi Lunca - Da mama cu biciu'n mine ( ca sunt maso si mi-e bine - as adauga io :D ) - mai are rost de comentarii? Face vioara aia ravagii, iar vocea lu' Lunca e pe val


D.D. Siminica - Mosule te-as intreba - Melodia pe care-mi inghiteam amaru' vietii acum 4 ani, dupa ce m-am despartit de mandra. Deci nu stiu sa fie melodie mai de vena decat asta, un "Fade to black" al muzicii lautaresti. Deci nu recomand melodia depresistilor :). Siminca stabileste etalonul pieselor lautaresti de corazon. Acum o ascult in winamp, deja ma ia doru' de mandra si pofta de-un vin rosu' care sa zgarie sticla si gatu'.

Taraful Haiducilor din Clejani - Tambal solo - un alt pansament cardiac...Off cum curge... Adevaru' e ca tambalu' si clarnietu's instrumentele putere-n lautareasca...dau si io cu parerea neavizata :)


Ce-i clar e clar, lautareasca si bautura buna (un sange de struguri, ceva parfum de prune) iti ung sufletu'.
A mai tare semnatura de la X incoa.
Avatar utilizator
Unleashed
 
Mesaje: 381
Membru din: Mar Ian 10, 2006 12:00 am

salut.de ceva timp caut o melodie..

Mesajde neluta_neagu » Vin Iun 16, 2006 7:06 pm

Am auzit-o pe la vreo paranghelie nu mai stiu exact...ceva de genu..."trage omul ca furnica.... moare si nu ia nimica"
Nu reusesc sa imi mai aduc aminte si restul desi melodia o am in cap.
Sunt sigur k este interpretata de mai multi cantareti asa cum se intampla de obicei cu piesele bune...Daca stie cineva cum se numeste melodia sa nu se sfiiasca sa posteze si mie un raspuns chiar il/o rog:)....... [-o
neluta_neagu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 15, 2006 5:05 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde sarpe » Mar Iul 18, 2006 12:02 am

buna. nu sunt experta in domeniu dar caut for my father melodii cantate de gheorghita trandafir. dak are cineva sau a auzit pls let me know.
pupici
sarpe
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 17, 2006 11:53 pm
Localitate: undeva.....

Mesajde domnulx2001 » Vin Aug 11, 2006 9:55 am

Bun gasit la toata lumea si ma bucur teribil ca am gasit un post legat de muzica lautareasca. La mine prima experienta cu aceasta s-a produs cand am ascultat-o pe Romica si mai apoi pe nea Gica (Dumnezeau sa-i ierte ca tare bine mai ziceau). De atunci am inceput sa colectionez diversi lautari si pur si simplu nu ma pot opri. O melodie lautareasca o poti asculta de 1000 de ori dar ea tot suna unic de fiecare data. Ce mult imi doresc ca lautarii aia adevaratii sa revina in restaurante, terase, etc. si sa cante la instrumente traditionale, nu muzica electronica lautareasca.....
Vine o vreme cand te lasi de toate
Nu mai merge viata ca pe roate
Azi o iei usor si pe indelete
Fara sprituri multe, fara fete!
domnulx2001
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 20, 2006 12:39 pm
Localitate: Braila

Mesajde domnulx2001 » Mie Aug 16, 2006 10:46 pm

Se poate sa postez aici niste melodii lautaresti? Am incercat, dar imi impune limita de 1Mb.... Ca vreau sa va dau si voua cateva bijuterii sa, fara numar....
Vine o vreme cand te lasi de toate
Nu mai merge viata ca pe roate
Azi o iei usor si pe indelete
Fara sprituri multe, fara fete!
domnulx2001
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 20, 2006 12:39 pm
Localitate: Braila

Mesajde rechynuta » Mar Sep 12, 2006 8:41 am

bine v-am gasit
ma bucur sa va cunosc
rechynuta
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 08, 2006 9:17 am
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Shaki » Mar Sep 12, 2006 8:59 am

bine ai venit :) ashteptam shi sa spui la subiect cam ce muzici te-ar interesa...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Route*666 » Lun Sep 18, 2006 10:23 pm

salutare tuturor, are cineva versuri de pe vlasca? in speta ma intereseaza versurile tarafului din clejani, dar sunt deschis si la alte propuneri..va multumesc in avans
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron