Moment de reculegere

Champhions League, UEFA Cup, EURO 2004, Il Calcio, Primera Divizion, Premiere League, Bundesliga

Moment de reculegere

Mesajde bhuttu » Sâm Noi 26, 2005 7:50 am

Ieri, 25 noiembrie 2005, George Best si-a sfarsit existenta pamanteasca dupa 59 de ani de lupta cu demonii lui: fotbalul, alcoolul si femeile.

Dumnezeu sa-l primeasca!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 26, 2005 8:05 am

din ce am inţeles, testamentul lui incepe cam aşa: Să nu muriţi ca mine.

Să-i fie ţărana uşoară.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Sică » Sâm Noi 26, 2005 9:12 am

a murit unul dintre cei mai mari fotbalisti pe care i-a avut fotbalul englez, Dumnezeu sa-l ierte
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Noi 26, 2005 1:14 pm

George Best a fost nascut la Belfast in 1936. A fost de nationalitate nord-irlandez si unul din marile lui regrete este neparticiparea la vreun campionat mondial. O asemenea sansa le este refuzata periodic unor mari fotbalisti britanici, iar galezul Giggs cred ca este cel mai graitor exemplu de azi. De asta cred ca ar fi mai bine pentru toata lumea daca Marea Britanie ar prezenta o singura selectionata nationala in loc de 4, ca acum.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Feb 06, 2006 4:36 pm

Azi, 6 februarie se se comemoreaza cei 10 fotbalisti ai lui Manchester United morti la 6 februarie 1958 la ora 15:03 in accidentul aviatic de langa Munchen. O zi neagra pentru istoria sportului, a fotbalului si a unuia din cluburile mele preferate.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Feb 20, 2006 1:45 am

Multa muie GSP, care scrie astazi - probabil cu informatii preluate din "The Sun", un fel de ziarul "Libertatea" al englezilor - despre datoriile pe care George Best le-a lasat in urma lui. Ma baieti, omul e mort, de-aci inainte numai Dumnezeu e in masura sa-i judece mizeriile de le-a lasat in urma. Plus de asta, n-am vazut niciodata in Gazeta Sporturilor vreun articol despre cele 5 goluri pe care le-a dat Best intr-un meci. Asa ca MUIE GAZETA SPORTURILOR!

De pe pagina oficiala a lui Manchester United, http://www.manutd.com se pot descarca sonerii cu galeria diavolilor scandand numele lui Best.

PS: In schimb un alt titlu dragut din Gsp de azi: "Kilograme de rahat pentru dinamovisti" :)). Chiar daca sunt plini, dati-le ca merita! :))
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Feb 20, 2006 9:28 am

butule, informaţia a apărut in Romania ieri, la ora pranzului, venită pe agenţia Mediafax, iar GSP doar a preluat-o. aşa cum fac şi eu, aşa cum face orice alt ziar.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Lun Feb 20, 2006 7:33 pm

Io am vazut-o in GSP, d-asta m-am luat de ei. Dar nu cred ca mai e cazul sa mentionez rezervele pe care le am in fata perceptiei meseriei de gazetar de azi. Tu-mi esti simpatic, da' esti dintre putinii.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Mar Feb 21, 2006 11:52 am

bhuttu scrie:PS: In schimb un alt titlu dragut din Gsp de azi: "Kilograme de rahat pentru dinamovisti" :)). Chiar daca sunt plini, dati-le ca merita! :))


Esti nesimtit!

Asta ca sa nu mai zic ca PS-ul tau n-are legatura cu thradul.

Si ca sa vezi ca nu ai dreptate, uite un articol din fituica aia de ziar pe care o amintesti:

"Am jucat fotbal cu George Best!
T.R.U.


Citeva sute de mii de oameni sint o mulţime, nu o garanţie. Citeva sute de mii de oameni pot vota greşit sau pot citi cărţi proaste (Harry Potter şi orice filă de Coelho). Insă citeva sute de mii de oameni nu se inşală cind pling un fotbalist. Sau un actor, sau un lăutar, sau orice alt artist in care au recunoscut ceva intraductibil: curajul de a trăi fără centură şi pină la capăt o stare de graţie.

George Best a aflat repede că e un geniu. Apoi a devenit prizonierul voluntar al propriului dar. Din afară, Best a părut adesea un alcoolic. Inăuntru, George Best a fost un om sigur pe el. George Best a murit săptămina trecută după ce a ingrijit, pină la sfirşit, datoria de a juca fotbal, fără altă obligaţie decit graţia pură. Best n-a făcut carieră in sensul pozitiv al cuvintului, iar cit a făcut a rispit cu nonşalanţă. L-au interesat doar starea de echilibru şi bucuria de a juca perfect. Asta au recunoscut in Best sutele de mii de oameni care se vor aduna simbătă la Belfast pentru a-l vedea ultima oară, pentru a bloca oraşul şi pentru a dovedi cit dor după libertate stă prins in inimile mulţimilor.

Best a fost distribuit de comentatori in rolul de talent irosit. De fapt, aşa cum nimeni n-a băut mai mult decit George Best, nimeni nu şi-a condus mai exact destinul decit George Best. Best a driblat tot, inclusiv limitele celor ce au crezut că il observă cu competenţă. A jucat perfect şi a murit falit, dar n-a fost niciodată deprimat, n-a regretat şi nu a incercat să-şi inchipuie că protestează prin propriul declin impotriva lumii şi aşezării ei.

A plutit pe deasupra propriilor ruine şi a fost fericit, pentru el şi pentru tribune.

In 1968, a fost declarat cel mai bun fotbalist al Europei. A notat indiferent, după care a plecat să joace fotbal cu copilul unui prieten. A doua zi la şcoală, profesoara a intrebat, ca in fiecare luni: ce aţi făcut duminică? Copilul a răspuns: Am jucat fotbal cu George Best ! Clasa a ris. Profesoara i-a cerut să vină cu părinţii. Simbătă la Belfast sosesc părinţii. Şi ei au jucat fotbal cu George Best.

1 decembrie 2005"
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mie Feb 22, 2006 3:23 am

Bun de tot articolul. Nu stiu cata dreptate are in ce afirma, dar e foarte emotionant. Aproape mi-au dat lacrimile citindu-l.

Ayrtoane, pai daca mai produci articole d-astea, ar trebui sa-i injur mai des pe dinamovisti. A-propos, succes si voua joi in Cupa UEFA. Aoleu, stai ca... :))))))))
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Feb 22, 2006 9:50 am

ai, bre, butule, lasa si tu mistourile pe tredul asta, ca sunt o gramada in care poti sa te dai in barci.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mar Mai 30, 2006 1:25 am

http://www.gsp.ro/index.php?a=45229&shift=1

Ce macel a fost acum 21 de ani, pe Heysel... :D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm


Înapoi la Fotbal International

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori