"dupa melci"

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

"dupa melci"

Mesajde kant emir » Joi Feb 23, 2006 5:03 pm

adica dupa obiceiu melcilor (care iei, in mintea lor, se tot intreaba: "binebine, inteleg ca trebe, ca se vrea, ca se poate - da! da ce-i atata graba?")
inspirat de uo discutzie iahumesingeristica cu nobila si distinsa (mere, ie bine?) co-iuzaritza si vesel-tzopainda substituituarea (adica nu un surogat de..., noooo! numa asea, inlocuitor acceptat) de muza, care este ia cu nic de duha, care s-a flufait p'aci (shin paranteza tresa indic nicu ecsact - djinn; multsumita mah?) shamu vrea si copiruait (numa 10 procente, ca te-am laodat destul de restu) ma gandesc sa punem de un nou concurs foto, cu o nou-noutza viziune asupra regulilor.
zice ia asa (la unmomendat, conversand cu mua despre raposatul "Lumina de toamna"):
..de lene m-am lasat, eu sunt artista, fac pozele cand imi vine (punctepuncte, ca nui fumos ce zice aici) nu la comanda

fenomen care ie in firea omului, ie dar de la natura (lenea, ofcors) - sa ne bucuram si sa-l ezpluatam deci! iata ce propun eu: propunem teme de concurs (nu numa eo, ci oricine se arata interesat de pozareala; si nu numa intr-un fel - definirea probei - ci in orice fel), fiecare potrivit sensibilitatii proprii (or potrivit posibilitatilor curente); cateva saptamani numa stam si propunem teme, catam sponsori si premii, nica altceva decat propuneristica (asta ie in valienteana) da? dupa care, vreme de fro doo-trei anotimpuri tot inscrisu pozeaza ce-i trece prin creer, sorteaza, eventual posteaza (vedem, detaliile organizatorice le hotaram noi) ear pe la fro ... decembrie ne apucam de jurizat, notat, polluit, aleaalea
intre tinp, dam tare cu fulgeratuarele (putem, cred, sa folosim probe si poze deja postate pe acolo - hotaram noi si asta!)
e, ce zicetzi?


(daca da, aici propunem si comentam tot, k?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Feb 23, 2006 5:12 pm

Mah,m-ai facut curios.Ce-i cu melcii aceia?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Feb 23, 2006 5:18 pm

melcii? nica, erau si iei p'acolo
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Necko » Joi Feb 23, 2006 7:14 pm

deci da ! DA! da! Da! dA! daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Feb 23, 2006 7:18 pm

kant emire,
sa mor daca am inteles ceva din ce spuseshi matale.
nu-mi faci si mie un rezumat? dar in romana, nu in valientiniana, kantemiriana, baicsiana etc :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 23, 2006 7:25 pm

sa mor daca am inteles ceva din ce spuseshi matale.


io ce ii zice de trei posturi. da' nu vrea sa se concentreze si pace :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nbm » Joi Feb 23, 2006 7:27 pm

bre, nu ma intere ce zice in alte parti...
da cica pe forumu asta moderez si io. si ar fi bine sa stiu ce dreaku moderez, nu? ~p~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Necko » Joi Feb 23, 2006 7:27 pm

ce nseamna sa ai talent la linbi straine ! kanti, io am inteles ma.

enbieme, ie de bine. facem propuneri citeva luni, porma facem poze alte citeva luni si ultimile luni den an dam si primim note. ntre tinp kani cauta si gaseste zponsori cu bani si da si premii eventual. si uiteasea trece anu !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Feb 23, 2006 7:40 pm

decida ienbi: concurs cu probe aptsolut la liber (puate doo-trei probe ohohohobligatorii - da si alea fara termen!), fara termene (numa ala final, creca 1 DEC '06) - adica totaliopen, cu viteza melcului, casa nu mai constranjem creativitatea fotografilor in niciun fel:
-sa puasa trandaveasaca tuata vara si numa cand ii vine chefu, atuncea sa pozeze
-sa puasa aduca la concurs orce fel de poza il duce mintea ca puate iel sa o faca mai frumuasa
destul de clar?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Joi Feb 23, 2006 9:18 pm

nu-mi faci si mie un rezumat?

deci, nbm, in prima parte, adicatelea in introducere sau cuvant inainte ce-o fi, ne descrie el noua pe indelete un amanunt esential, existential si primordial care ocupa zece randuri lungi si late, cum ca el a tsopait cu o muza fluficiuasa pe iluiul lui si in a doua parte ne spune ce a zis necko. inteles? :zambet:

deci, da. daca e cu lene, ma inscriu :n:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde nbm » Joi Feb 23, 2006 11:10 pm

ce-i sinelo, esti geluasa ca n-ai fost tu muza? :D

bre, kant emire, daca e asha libertin concursu asta, banuies cca tuata lumea e libera sa creada ca a cistigat, no? deci nu o sa mai fie juriu, note, cu atit mai putin un regulament :D
deci io zic sa dam premiile pe pozele de la "poze productie proprie" ca sa nu mai chinuim deloc leneshii ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Feb 24, 2006 12:15 am

nu ienbi, nu ie asa! o sa stabilim niste regulutze, numa ca n-o sa mai fie constrangerea termenelor si cea a probelor (o sa fie un singur termen - cel final adica, si probabil ca vreo cateva probe - nu multe - obligatorii); cele din "productia proprie" - au si ele hazul si valoarea lor, nu-i vorba, dar nu raspund vreunei provocari (pe cand in cadrul unui concurs e alta treaba)
pe moment, posatz spui ca n-am facut decat sa svarl o peatra-n balta - sa vedem ce valuri starneste, ce comentarii si propuneri ni se intorc; in cateva saptamani de asemenea sondare, punem de un puisor de regulament si ii dam drumul


uite, eu ma gandesc ca daca vine ienbi si zice: "bah, mie mear placea sa fac poze cu brazi rupti de vant" iar din public mai sar fro doi-trii care tzipa si bat din palme "da, da! vrem brazi ruptz!" ie linpede ca "Brazi rupti" devine proba de concurs (nu neaparat proba obligatorie, ci PROBA si gata)

notarea se va face simplu simplissim: ori cu un juriu serios si hotarat (daca vor fi doritori) + ceva din public, ori cu un poll (daca la final vom avea, sa zicem, 7 concurentzi care au participat destul de consistent, facem doua asemenea polluri: cel mai valoros concurent si cea mai cea dintre toate cele poze)

deci io creca se poate - mai asteptam pareri, mai venim cu idei; 1 Aprilie ar putea fi data de incepere a desfasurarii
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Feb 24, 2006 7:09 am

kant emire,
sa mor daca am inteles ceva din ce spuseshi matale.
nu-mi faci si mie un rezumat? dar in romana, nu in valientiniana, kantemiriana, baicsiana etc


de acord cu enbiemu

kante mire, incearca pe tredurile "serioase" sa scrii in romaneste mai ales atunci cand propui un concurs. lucrurile trebuie sa fie clare si explicite pentru toti userii fc. nu-ti ascund ca cel putin 3 useri, destul de activi pe fc, mi-au comunicat pe ym ca nu-ti citesc posturile pt ca nu le inteleg sau sunt obositoare la citit. pe caterinci nu are importanta dar pe un tred serios io cred ca are.

multumesc pt atentie

continuati
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Feb 24, 2006 7:51 am

pe tredurile "serioase" sa scrii in romaneste - cel putin partile serioase ale posturilor mele au fost (mereu) serioase; regulamentul si ce va mai fi important va fi mai presus de dubii, fii sigur de asta
nu-ti citesc posturile pt ca nu le inteleg sau sunt obositoare la citit - nu este intotdeauna "vina" mea (oricat de catericoase ar fi, posturile mele sunt in romaneste - adica respecta niste reguli clare: topica, punctuatie, logica, coerenta); aparenta de ilogic si de incoerent vine (in primul rand) de la folosirea parantezelor (multa lume nu pricepe ca paranteza e o explicatie suplimentara - ca acuma; daca ti se pare ne-necesara ori obositoare, poti sa sari peste ea si sa revii numai daca n-ai priceput)

dealtfel, sa stii ca posturile mele se adreseaza (ofcors ca da!) celor apti (sau interesati, sau ambele) sa le priceapa, asa ca nu e mare suparare daca am auditoriu restrans - salutari celor care nu-si-nu

si pentru ca am fost oftopic (amandoi, da?) o sa sterg - mai tarziu umpic - aceste posturi
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Feb 24, 2006 8:00 am

kante mire, personal inteleg posturile tele, da sunt unii care nu le inteleg iar un concurs pe forum se adreseaza tuturor userilor

sa stii ca posturile mele se adreseaza (ofcors ca da!) celor apti


te-ai prins acu?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Feb 24, 2006 8:07 am

da mah, stiu ca AI si tu dreptatea ta, si am si spus ca
regulamentul si ce va mai fi important va fi mai presus de dubii, fii sigur de asta

deci n-o tziu ca gaia-matzu, da? ie clar ca ie bine si drept sa priceapa lumea, stiu si recunosc ca stiu


shinca: deci ie bine, nu? stergi tu p'aci - or puate crezi ca tresa ramae?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Oct 27, 2006 5:13 pm

poate alta data
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron