IDM/Glitch

intelligent ... clicks and cuts

IDM/Glitch

Mesajde whatever » Mar Dec 20, 2005 12:07 am

Aici vorbim de muzica electronica experimentala. IDM vine de la Intelligent Dance Music, iar termenul din cate stiu a venit de la titlul unei compilatii aparute candva pe la inceputul anilor 90. Incet incet termenul a luat viata, si a ajuns sa fie caracteristic pentru acest gen muzical, necomercial, bazat pe muzica experimentala electronica dansabila. Totul e diferit la IDM fata de (sa dam exemple aleatorii) techno sau house, unde avem masuri clasice stabilite, 4/4 urmari logice si toate cele.

In general la IDM e enorm de descoperit, auditiile de IDM sunt poate mai greu de digerat, dar cu siguranta se vor descoperi elemente noi de fiecare data, stilul fiind mult prea complex si variat. Influentele sunt masive, si pot veni de la jazz pana la musique concrete.

In sfera de IDM sunt incadrati artisti exeptionali despre care foarte probabil vom vorbi aici, precum

Aphex Twin
Venetian Snares
Autechre
Mouse On Mars
µ-ziq
Squarepusher
Telefon Tel Aviv

si muuuuuuuulti altii

cu glitchul treaba in felul urmator. Ii mai zice si clicks and cuts (si aici de la o compilatie vine numele) si la glitch se foloseste procesarea semnalelor digitale (utilizand computere desigur) Glitchul se axeaza mult de tot pe ritm, si va puteti da seama cum e facut dupa nume (clicks ... cuts) Sunt diverse programe pentru acest lucru, printre cele mai bine fiind considerate Ableton Live si Reaktor.

Kid606 e glitch. Si e mega fain.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

IDM Party

Mesajde Domnu X » Dum Dec 25, 2005 4:03 pm

Va invitam luni pe 26 decembrie sa veniti la un party unde se pune idm!

Mai multe detalii aici: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=16094
Avatar utilizator
Domnu X
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 25, 2005 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Sâm Feb 18, 2006 11:03 pm

Avalanches is IDM?
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Feb 19, 2006 12:57 am

The Avalanches ? Daca sunt aia multi din Australia, in nici un caz. Foarte probabil mai exista o alta trupa cu numele asta, dar eu unul nu i-am ascultat.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Dum Feb 19, 2006 12:00 pm

The Avalanches despre care vb au un album "Since I left you"
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Dum Feb 19, 2006 12:00 pm

The Avalanches despre care vb au un album "Since I left you" si au concertat cu Sience Super Crew din Franta
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Feb 19, 2006 1:17 pm

hahaha, pai is aia de care ziceam si eu. Heh, deja ma gandeam ceva gen : "hmm, deci nu is aia 6, mai e o trupa Avalanche, dar poate nu sunt nici aia, si ii confund eu pe astia". Deci da, vorbim de aceeasi trupa, care is faini, nimic de zis (Since i Left you e mega ok .... cu samples de la Madonna si toate cele) dar in nici un caz nu sunt IDM. Sunt doar muzica dance/club de calitate buna de tot.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Feb 20, 2006 9:10 am

hahaha, pai is aia de care ziceam si eu. Heh, deja ma gandeam ceva gen : "hmm, deci nu is aia 6, mai e o trupa Avalanche, dar poate nu sunt nici aia, si ii confund eu pe astia". Deci da, vorbim de aceeasi trupa, care is faini, nimic de zis (Since i Left you e mega ok .... cu samples de la Madonna si toate cele) dar in nici un caz nu sunt IDM. Sunt doar muzica dance/club de calitate buna de tot.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde mandarax_ » Joi Feb 23, 2006 2:36 pm

Pe linga cei mentionati mai sus,as adauga dintre cei care-mi plac Plaid,Boards of Canada,Two Lone Swordsmen,etc.Foarte interesanti o parte dintre artistii care au facut contracte cu Warp.
Avatar utilizator
mandarax_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Feb 23, 2006 3:19 pm

bine remarcat, Warp Records a scos pe piata lucruri tare bune.
Deci atatia artisti faini de IDM mai sunt, nici nu am mentionat pe brothomstates, cex, electronvc, hrvatski ... lackluster !!!!
Si mie imi plac Plaid si Boards of Canada mult de tot. Two Lone Swordsmen nu prea am ascultat in schimb. Tu ii stii pe astia din lista mea ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde mandarax_ » Joi Feb 23, 2006 3:53 pm

Aphex Twin,Autechre si Squarepusher ascult cu placere.Fac parte dintre preferatele mele si imi plac albume intregi (mai ales cele din anii 90).Despre Mouse on Mars,Kid 606,Venetian Snares pot sa zic ca am ascultat si imi plac,dar nu toate albumele.Cit despre celelalte,nu am ascultat.
La case de discuri imi mai plac Ninja Tunes.
Avatar utilizator
mandarax_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Vin Mar 03, 2006 11:31 am

multumesc lu' whatever, for the enlightment. Cheers!! :beer:
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Vin Mar 03, 2006 6:44 pm

The Avalanches canta trip-hop, dupa parerea mea...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde whatever » Vin Mar 03, 2006 7:29 pm

eu nu as merge chiar asa de departe incat sa ii categorisesc drept trip hop. E adevarat, nu toate trupele de trip hop seamana intre ele, nu toate au acelasi sound lo-fi sau aceleasi samples-uri, dar chiar daca au si elemente din TH, acestea nu sunt definitorii pentru soundul general The Avalanches.

word up JungleBoy :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Vin Mar 10, 2006 8:39 pm

ma scarpin de mult timp sa aflu mai mult de The Future Sound of London. Ma putei ajuta cumva? am scris aici ca mi se pare ca baga mult idm; desi sar putea sa fie doar dub
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde mandarax_ » Lun Mar 13, 2006 4:40 am

Dupa Dead Cities din 1996 au mai scos albume ca The Isness,The Isness and the Otherness,Alice in Ultraland(2005),fiind gasiti si sub denumirea de Amorphous Androgynous.Am ascultat albumele(imi plac destul),dar totusi nu mai sint pe acelasi gen care i-a facut cunoscuti.
http://www.futuresoundoflondon.com/amorphous/
Avatar utilizator
mandarax_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Mar Mar 14, 2006 1:35 pm

multam cheers!!
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mie Mar 29, 2006 1:01 pm

Dar parca stiam ca nu-i nici o trupa de IDM in ograda celor de la Ninja Tune. Pe de alta parte, mie imi plac la nebunie artisti precum Mr. Scruff, Hexstatic, Funki Porcini si multi altii, dar mai toti sunt trip-hop/acid jazz...
Revenind la IDM, voi ati auzit de Bola?
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde mandarax_ » Joi Mar 30, 2006 6:09 pm

Nymphenburg scrie:Dar parca stiam ca nu-i nici o trupa de IDM in ograda celor de la Ninja Tune.

Wagon Christ e IDM de calitate scos la Ninja Tune (Musipal,Sorry I Make You Lush).
Avatar utilizator
mandarax_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Vin Mar 31, 2006 1:17 pm

Eh, am uitat de Wagon Christ (cine a vazut Recever? E un videoclip foarte tare ) dar exista si un "DAR" - Ninja Tune este bazat aproape in totaliatate pe trip-hop.
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde simpsons3721b » Mie Aug 16, 2006 6:52 pm

Plaid mi se par super tari...de la albume "Not for threes" din '98 pana la ultimele 2 compilatii din 2003 "Dial P." si "Parts in the post"...ultimul album e cam praf.

Itsu - tare si piesa si video ;)
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde mandarax_ » Sâm Sep 02, 2006 5:08 pm

Sint de acord cu tine,inclusiv ca ultimul album e cam praf.
Stii cumva un site tip torrent in care se gasesc vidoclipuri cu muzica electronica?Ceva de genul http://music-vid.com/ ,numai sa poata fi de gasit si Plaid - Itsu (ma intereseaza o colectie de videoclipuri).Nici pe piratebay,nici pe emule nu gasesc clipul.Sau exista vreo alternativa?
Avatar utilizator
mandarax_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am

Mesajde simpsons3721b » Dum Sep 03, 2006 12:40 pm

mandarax_ scrie:Stii cumva un site tip torrent in care se gasesc vidoclipuri cu muzica electronica? gasit si Plaid - Itsu (ma intereseaza o colectie de videoclipuri).


De la Plaid daca vrei, imi lasi id-ul tau si iti dau eu video ala...Asa site-uri nu prea stiu decat http://www.eclectronics.org/projects/videos/plaid.php pt video Plaid - Caretstik (poti sa il dai jos) si http://www.pleix.net pentru cateva video ok.
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde mandarax_ » Dum Sep 03, 2006 5:54 pm

Multumesc pentru link-uri.Mai am de facut citeva ajustari la soft ca sa imi mearga.Oricum o sa le folosesc cit de curind.Vizionarea e posibila si pe youtube.com.Am lasat id-ul.
Avatar utilizator
mandarax_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am


Înapoi la IDM/Glitch

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron