laptop pentru prelucrat filme

Componente hard

laptop pentru prelucrat filme

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 12:28 pm

am si eu o intrebare pentru cei cu experienta in domeniu.
Cam ce configuratie ar trebui sa aibe un laptop pentru a putea prelucra filme(de pe camera video) in conditii rezonabile spre bune.(timp si calitate)?
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Apr 07, 2006 12:38 pm

pai: pe langa procesorul cat mai rapid (nu mai cere si tu megahertz: cat se poate de Rapid!) si ceva memorie confortabil imprashtiata p'acolo (adica: in afara de cei min 128 pe care ii halejte icspeul pe nemestecatelea, sa-ti mai ramana mult loc - creca un total de 512 ar fi bun; merge si 256, da' nu mai jos)
dar: presupunand io ca tu vrei sa descarci si prelucrezi filmele in teren, fara sa mai ajungi la casa ta cea cu calculator omenesc, problema nu sta in capacitatea de procesare a laptopului, ci in capacitatea acumulatorului (daca tu vrei sa prelucrezi un film, acumulatorul trebuie sa te tzina asa: 90 min - presupusa durata a inregistrarii - sa descarci de pe camera, si inca de doua-trei ori pe atata prelucrarea, plus umpic de rezerva)


cred ca iesi muuuuuuult mai bine, mai practic, mai ieftin (si maicumvreitu) daca iti cumperi o sacoshica-doo de casete
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 12:52 pm

problema care se pune este ca persuana care vrea informatia (nu ie pentru mine) vrea ca laptopu asta sa fie computeru vietii si nu freunu bengos de biuro. deci amanunte mai interesante ar fi referitoare la ceva placa video. sau nare importanta?
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Apr 07, 2006 1:00 pm

nu - poi ce, ie gheimar? ii trebe accelerator grafic? vrea sa faca shun joc sbengos pana cand se face conversia?




de fabt: daca ie leptopu vietzii, nu puasal ea fara placa video buna (marog, catdecat evoluata), ca nu se vinde nicaieri
de fabt (2) - nu prea am pritzi io ce vrea persoana aia (nu te superi c-am raspuns, no?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 1:11 pm

kant emir scrie: nu prea am pritzi io ce vrea persoana aia (nu te superi c-am raspuns, no?)
nu-i bai ca nici persoana in cauza nu prea jtie ce vrea, da pentru mai multa siguranta arunca cuntrebari in stanga sin dreapta. ia , persoana, vrea de fapt sa mai faca neste lovele de pe la nunti, botezuri, mormantari si alte alea da sa aibe laptop sa se poata plimba cu iel pe strada.
oricum multam de lamuriri si neste beri cu prima ocazie
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Apr 07, 2006 1:17 pm

beri? oricand! prin fro groapa, pe frun munte, pe langa fro ciumpearca or mal de iaz, cine jtie?


si daca ie de inpresie puasa fie oricum si orce configuratzie (sa nu fie sgariat si sa aiba displeiu colorat, atata!), no? ca nu faci conversie pe leptop
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 1:50 pm

kant emir scrie:ca nu faci conversie pe leptop
nauz ca asta vre sa faca pe laptopu vietzii? chiar daca il tine in priza, nu pe baterii.
ata ete, nu ie banii mei nu ie nici gustu meu:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Apr 07, 2006 2:12 pm

poi daca ie de bagat in priza, merge! sa se duca la orce magazin/firma care are (sau aduce pe comanda) leptuape si sa ceara ce-i mai scump (in felul asta merge la sigur!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 2:29 pm

kant emir scrie: sa ceara ce-i mai scump (in felul asta merge la sigur!)
:D o sa-i transmit :D
e diferenta sensibilala la pret intre o placa video cu accelerator grafic si una "normala"? ca daca nu, e rezolvata nelinistea persoanei:D si rezolv si cu sponsorizarea berilor cu pricina:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Apr 07, 2006 3:04 pm

taci tu, ca beretz dau io ca mejt sinpatec, nu tresam dai tu mie

in zilele nuastre, placa video si cu acceleratoru grafic ie cam tot AIa, nu prea se m'AI diferentziaza amu (pt ca inainte se mai putea intanpla ca acceleratoru 3D sa fie inclus in procesor!); placa video de actualitate (adica nu neaparat cu performantze care sa raspunda nevoilor actuale, ci care se produce in zilele noastre) are procesorul ei, care de multe ori depaseste la performantze procesorul unui calculator cu doo-trei generatzii mai vechi; daca inainte placa video nu realiza decat interfatzarea, interconectarea compului cu monitoru, acuma pretentziile sunt altele: chiar si cel mai rapanos chipset video, care se gaseste pe cea mai rapanuasa placa de baza tot are acceleratzie 3D; cu atat mai mult la leptuape (care ie produse "de lucs"!) placa video incearca sa fie si ea "de varf" (ca duar leptopu e -oricum- scump! sa aiba si umpic de justificare pretzu, no?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 3:42 pm

kant emir scrie:taci tu, ca beretz dau io ca mejt sinpatec
simpatec au ba da berea virtuala provoaca setea mai a naibii ca cocacola reala. atata duar ca-i mai ieftina~p
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Joi Apr 13, 2006 8:39 am

reviu cu subectu, ca persoana o intrat in posesia laptopului vietzii. acumulatorii aia de laptop trebuie formatati? si daca da cate ore se lasa la incarcat?
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde RajaF » Joi Apr 13, 2006 9:11 am

Laptop nou? Daca da atunci trebuie formatati acumulatorii (dar nu la toate, depinde de firma si de model, sa consulte cartea tehnica sau pe cine/ de la cine l-a luat).

Acuma asa tarziu, dar cel mai bun pentru editare de film/imagine/audio este un Apple (Mac), numai ca in romania se gasesc greu, scump si nu stie nici dracu sa umble cu ele :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Joi Apr 13, 2006 11:57 am

pe mine ma intereseaza(la modu general) un timp minim de incarcare pentru formatare. e vorba de un hp pavilion zd..... NOU. cartea tehnica nu o poate citi persoana pentru ca e in greceste si nu prea se descurca:D iar deplasarea pana la furnizor e dificila.
oricum merci.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Apr 13, 2006 12:03 pm

gigielle, cauta domne pe net. creca o sa gasesti cartea tehnica intr-o limba oareshcum accesibila :)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Apr 13, 2006 5:52 pm

de obicei, acumulatorii nu mai trebuie formatzi la utilizator (se face in fabrica); daca nu stii ce si cum si vrei sa fii sigur, nu trebuie decat sa lasi laptopul (inchis, nu lucreaza nimeni cu el) cuplat la sursa pentru 16-24 ore, primele 3 incarcari (incarcarea se face dupa ce se descarca acumulatorul, da?)
nu e niciun risc, incarcarea se decupleaza (oricum) automat si ramane doar un curent slab (de mentinere) prin acumulator
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Lun Apr 17, 2006 12:52 am

de obicei, acumulatorii nu mai trebuie formatzi la utilizator


emirule daca ai sti ce putori lucreaza la HP/DELL/COMPAQ, iti zic eu ca iti schimbi parerea :D

singurele firme de care sunt 90% sigur ca fomeaza cum trebuie acumulatorii la laptopuri sunt Toshiba si SONY.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Apr 17, 2006 1:01 am

n-are, mah rajafe, nicio treaba! ca facatorii de leptuape nu fac (de obicei!) si acumulatori, ci iau celulele gata facute si formate de la producatorii consacratzi si numa la baga in carcasa acumulatorului de leptop
dar fireste ca, daca ai dubii, cel mai bine si mai bine e sa faci trebushuara asta cu manutza ta (repet, nu e niciun risc!)


(amu, pe de alta parte, e drept ca formarea adevarata nu prea se poate face in laptop, ca ala stie numai de incarcarea standard; dar nu prea mai conteaza in zilele noastre, pt ca acumuluatorii sunt destul de ieftini si accesibili - nu mae ca acu doojde ani, cand iti venea sa pupi acumulatorul NiCd daca reuseai sa faci rost de el)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Lun Apr 17, 2006 1:03 am

eh, eu is mai precaut asa, stii cum e ce faci cu mana ta... :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Lun Apr 17, 2006 7:17 am

multam pentru sugestii (si reclamatii:D)
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Mar Mai 16, 2006 5:38 pm

reviu cu probleme legate de laptopu cu pricina
vanzatorii or instalat in el un windows xp care dupa o luna de zile cere inregistrarea sau cam asa ceva(adica conectarea la internet). persoana propretara, neavand acces la internet nu stie cum sa faca operatia asta. aveti careva vreun cod de inregistrare cu care sa poata depasi problema? ca nu mai poate face nimic pe calculator
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Mai 16, 2006 5:57 pm

Dacă Windows-ul XP ăla e licenţiat (ştiu, e o presupunere care poate părea absurdă in Romania :D, dar in general in preţul laptop-urilor intră şi o licenţă de Windows), operaţiunea se poate face prin telefon, sunand la Microsoft Romania, deşi toată tărăşenia durează vreo 10 minute, in care intră cinşpe mesaje promoţionale (cu URL-uri citite literă cu literă, "eitch ti ti pi colon forwardslash etc") şi timpul in care-şi dictează cele 7 (?) numere din codul de activare. Cum ar fi, dacă ai dat banii, măcar să ştii că nu rad toţi lamerii cu Windows pirat de tine :D.

Dacă nu e licenţiat, există destule kit-uri crackuite, chiar şi cu SP2.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jeorj » Mar Mai 16, 2006 6:02 pm

problemu ie ca nu ie in romania ci in grecia si nu prea poate sa converseze cu aia prin telefon pe motiv de necunoastere linba.
pot obtine totusi un cod de la microsoft romania? ca banuiesca ca no putut grecii aia sa vanda calculatoru fara licenta
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Mai 16, 2006 11:53 pm

pai aia de la microsoft grecia probabil ca vorbejte si ei engleza, nu?:P
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Mai 17, 2006 12:41 am

gigiell taica, meai facut zioa!
(nah, era de asteptat sa mai apara probleme, da' chiar de limba? nu gaseste pe niciun vorovitor de linba cu pricina?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Mie Mai 17, 2006 3:32 pm

vaz ca naţ priceput. locatia pe une se afla laptopu buclucas nu prea e populata de persoane vorbitoare de linba romana sau alte asemenea de circulatie internationala:D. personaju secundar al trilogiei, adica persoana detinatoare de laptop, nu stapaneste foarte bine engleza si prin telefon e cam greu sa dai din maini si sa mai si priceapa aia de la celalalt capat al eterului cacare e situatia, mai ales cant ie vorba de termeni tehnici:D.
shatunci apasa tasta F1, via sibiu, pentru eventuale colaborari intru rezolvarea problemelor. iar gigielu, can epuizeaza solutiile ce-i stau landemana, arunca cuntrebari in stanga/dreapta, duar duar iasa ceva (preferabil nu ochii sau alte organe:D)
oricum az nam reusit sai sun pe microsofştii noştri da maine tot ii calc pe coada.
multam de ajutoare

ps. shapoi mai ie si vorba aia, di ce sa faci un lucru simplu cand poti sa-l complici:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Mai 17, 2006 3:44 pm

poi bre, mai ie o solutzie, s-anume sa se duca la aia de unde a cunparat leptopu si sa-i puna pe iei sa rezolve.Sinplu,nu?:P
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Mai 17, 2006 4:08 pm

asta deocamdata nu se poate ca s-o mutat in alta localitate:D si nare tinp de deplasari
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Mai 17, 2006 4:12 pm

bre, io ai givap:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Razorel » Vin Mai 19, 2006 5:54 pm

Am intalnit problema asta pe mai multe sisteme aduse la service, cu licenta, ce fie erau luate de prin alte tari, fie dupa schimbarea mai multor componente cereau reactivarea. O sa-ti trimit luni prin mail, daca am ceva timp liber, chestia care o folosim in cazul asta. Pe scurt, e un utilitar care te lasa sa iti schimbi cd-keyul la windows si iti permite activarea, chiar daca e pirat. Banuiesc (,) ca prietenul tau dorestea activarea, nu sa stea si sa se uite la el, desi are licenta.
...unu-o ia de-a dreptul, altul zboara sui, unul zboara peste cuibul cucului.
Avatar utilizator
Razorel
Junior Member
 
Mesaje: 308
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori