Aparate foto digitale

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Aparate foto digitale

Mesajde danielavram » Dum Apr 17, 2005 11:25 pm

Am o mare nelamurire cu aceste aparate foto digitale.
Vreau sa imi cumpar un astfel de aparat urgent pentru nishte ocazii care vor veni in urmatoarea vreme.
Problema mea este ca nu as da banii chiar pe ceva ce nu este bun, sa fie cat de cat, ceva de capul lui.
Prima mea problema este ca nu stiu nimic despre aceste aparate, ma uit intr-o oferta si nu stiu absolut nimic, cum sa aleg, ce sant aia pixeli cum e mai bine sa fie mai multi mai putzini, ce e ala zoom, sa fie mai mic sau mai mare habar nu am. Poate voi stiti.Vas ruga pe voi daca se poate sa imi explicati absolut toate astea, toti termeni asti vs ds ii inteleg si eu care nu ma pricep.
Oricum am sa inteleg eu ca ma pricep la PC-uri deci cam stiu ce sant aia pixeli dar in domeniu asta deloc.
Si spunetimi care estediferenta dintre o camera foto digitala si un aparat foto digital.
Daca se poate sa imi explicati la fiecare toti acei termeni de care am nevoie cand consult o oferta sa pot sa aleg in cunostinta de cauza, as dori explicatii in amanuntit si cat mai exacte.
Si in final 2 intrebari poate ceva mai simple pentru uni.
1. Care este cel mai bun producator in domeniul asta?
2. Recomandatimi un model exact?
Mersi mult.
Astept raspuns cat se poate de urgent.
danielavram
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:00 pm
Localitate: Arad

Mesajde mikutzul » Dum Apr 17, 2005 11:52 pm

Pe acest link...http://www.dpreview.com/ ai sa gasesti informatii si teste.Este nevoie de timp pentru a explica ce si cum, important este ca tu sa stii ce doresti de la un aparat foto digital.
Conteaza pretul, calitatea pozelor, marimea aparatului, ce capabilitati are???

Camera foto digitala pe langa posibilitatea de a filma are si capabilitatea de a face poze(calitatea pozelor este mai slaba decat la un aparat foto digital).

Aparatul foto digital este destinat doar capturarii imaginilor statice.(desi modelele mai noi pot captura si imagini in miscare cu o calitate mai slaba ce e drept).

Mai studiaza pe net treaba ca ai material berechet si gandestete ce vrei de la o camera digitala.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Digitale!

Mesajde LS. » Lun Apr 18, 2005 9:51 pm

Salut prietene!

Am sa incerc sa te ajut eu....prima regula e sa stii: Video = Sony iar photo=Canon.

Universul digital incepe e la suta de parai pana la mii de parai...depinde de ce ai nevoie.

Aparatele Video nu fac poze ca cele de photo si invers....iar daca totusi cauti asa ceva, fii gata sa te desparti de 4-5 mii $.

La ora actuala singura firma care poate oferi un digital pphoto ce poate filma si video cu rezolutie mai mare 30 f/p/s e Sony si asta cu ajutorul unor card-uri de memorie Memory Stick Pro sau Dual ce sunt mult mai scumpe decat la celalte firme, dar au captura de frame dubla.

Personal am un digital Sony P-93 ( 5 mega-pixel) si cu ajutorul unui Memory Stick Pro 512 scot si poze si clip-uri acceptabile.

Daca mai vrei informatii..cu placere, iar pana atunci iti dau un sfat: Daca auzi cuvantul Interpulatie sa fugi cat mai repede din magazin...inseamna ca incearca sa te abureasca.........

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

interesant e ca imi place sa fac poze ....

Mesajde HapaGiu » Dum Iul 31, 2005 4:58 am

pai io am un Hp R507 cu 4.1 mp


si e tare scula, iese o clariotate super si cum zoom optic si digital
fac zilinic poze cu el
tare e ca am acumulator ca la telefon la el nu e pe baterii
eu unul sunt multumit, tu te sfatuiesc sa iei unul de firma si sa nu te incanti de performantele unuia fantoma ca alea pica repede. [-o
HapaGiu
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iul 31, 2005 2:46 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde v1n3ri » Dum Iul 31, 2005 10:32 am

Io as vota un HP 945.... vo 5.3MP, zoom optic 8x, digital 7x parca..... Cat ca e pe la 13 mil aprox in magazine :). La care mai pui un SD.....
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde Florion » Sâm Oct 01, 2005 10:11 pm

ma am shi eu o intrebare ce memorie are un aparat digital Canon A400? am citit eu ceva despre el dar nu prea am inteles multe....stie cineva help me!!!
Avatar utilizator
Florion
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Sep 12, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Dum Oct 02, 2005 1:03 pm

nenea, la botosani nu s-a auzit de google?
la canon a400 poti utiliza crduri SD sau MMC
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Florion » Dum Oct 02, 2005 6:31 pm

ma da voi din jungla de beton aveti probeleme cu capul?
Avatar utilizator
Florion
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Sep 12, 2005 11:00 pm

Mesajde Florion » Mie Noi 02, 2005 5:47 pm

Am un aparat Wizen DigiArt520 cu un card Sycron asa fac poze cand cand vreau sa puna cablu shi vreau sa copii pozele pe calc in spuna ca fiserul este corupt cce pot sa faci Plizzzzzz
Avatar utilizator
Florion
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Sep 12, 2005 11:00 pm

Mesajde costica_is » Mie Noi 02, 2005 10:56 pm

Buna,alegerea unei camere foto digitale este intr-adevar putin dificila dar cateva cunostiinte legate de rezolutie,zoom optic,calitatea opticii ar fi suficiente......bineinteles conteaza si parerea unei persoane care a mai cumparatb acel aparat.....softul cu care vine......si nu in ultimul rand gustul personal referitor la design.....eu am optat pentru un Sony DSC S60 de care sunt foarte multumit.

mai putin legat de acest subiect un aspect deranjant la autorul intrebarii:

in loc de "sant" te rog foloseste "sunt" sau daca esti pe vechi foloseste "sint"

costica :dir:
costica_is
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 02, 2005 10:46 pm
Localitate: Romania

Mesajde LoveVerde » Vin Apr 14, 2006 7:59 am

LS. scrie:Salut prietene!
Am sa incerc sa te ajut eu....prima regula e sa stii: Video = Sony iar photo=Canon.



Trebuie sa te contrazic ...

Video = Panasonic
Photo = Canon

Ca si camera foto, mi-am cumparat acum o luna o camera canon S2 IS
o poti vedea aici. e mortala

http://web.canon.jp/Imaging/pss2is/index-e.html
I don`t like to watch myself in the mirror cause i`m a narcississt,
I simply like to see myself exist.
Avatar utilizator
LoveVerde
 
Mesaje: 376
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Apr 14, 2006 10:10 am

LoveVerde, sper ca te-ai prins ca raspunzi la un post de acum un an (fara doo-trei zile) :D

in al doilea rind, cred ca sony e mai tare decit panasonic pe video.
dupa cum si la foto, nu vorbim doar de canon, ci si de fuji, nikon, pentax, olympus.
iar pentru camere digitale pt amatori, mai pot fi luate in calcul si sony, panasonic, samsung...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Apr 14, 2006 10:41 am

nebemeule: sony trecel mai sus, macar pentru senzori, folositi inclusiv de catre nikon.
fujiul in schimb........
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Apr 14, 2006 10:44 am

ce-i cu fuji, memet?
orishicum, eu nu ma refeream doar la senzori, ci si la calitatea lentilelor, la softul intern de procesare a imaginii, la calitatea rezultatelor in general ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Apr 14, 2006 11:17 am

poi da....da sonyurile is fuarte misto.
io nu prea am asa o placere deosebita pentru digitalele fuji si pentax...
oricum piatza slrurilor e umpic dominata de cele doo mari: Canon si Nikon.
acilea nu vb de aparatele alea al caror nume nul retin niciodata si care costa pana pe la cateva zeci de mii de para si is echivalentu aparatelor cu film lat, plus backuri ...plm
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Apr 14, 2006 11:25 am

acilea nu vb de aparatele alea al caror nume nul retin niciodata si care costa pana pe la cateva zeci de mii de para si is echivalentu aparatelor cu film lat, plus backuri ...plm

hasselblad, mamiya? :D
bre, mie sincer nu-mi place algoritmul de reducere a zgomotului la sony, din ce am vazut pina acum. maninca multe detalii si da un efect de plastifiere, nush cum sa-i zic. o imagine foarte lucioasa.
spre deosebire, point&shoot-urile fuji se apropie la reducerea zgomotului de dslr-urile mai slabe. ceea ce nu e de ici de colo, imho, date fiind dimensiunile senzorilor

la dslr, canon si nikon rup tot, dar avind in spate si o traditie din epoca filmului. ramine de vazut cit vor mai ramine pe pozitii fruntashe :D

dar aici nu vorbim de dslr-uri, ci de aparate de toata ziua, pentru oameni mai putin atrashi de fotografie. si, dupa parerea mea, pe acestia nu-i atrag atit traditia, cit gadgeturile ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Apr 14, 2006 12:44 pm

poi pentru uamenii aia avem mai sus atuncea panasonicu cu ale lui long zumuri cu IS si lentile leica.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Apr 14, 2006 12:56 pm

... si chiar si canon cu s1/s2/s3
ca sa nu mai vorbim de monstrul mega-zoom Samsung Pro815 (cu 15x zoom optic) cu lentile Schneider-Kreuznach (la fel de Schneider-Kreuznach ca si Leica de la Panasonic :D)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Apr 14, 2006 1:21 pm

15 x fara is este muarte.

despre canon nu avea rost sa mentionez, fiind deja bagate la alea misto
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde LoveVerde » Sâm Apr 15, 2006 7:08 am

sony sucks ... nu m-am uitat la an, doar la data .. oricum ati mai invatat si voi ceva :)
I don`t like to watch myself in the mirror cause i`m a narcississt,
I simply like to see myself exist.
Avatar utilizator
LoveVerde
 
Mesaje: 376
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Apr 26, 2006 8:15 pm

nu stiam unde era ecspertu de serviciu..sony sucks, ptr ca asa vrei tu, nu?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mie Apr 26, 2006 9:52 pm

Pai migule, daca domnisoara dragoste green nu mai stie (sau nu mai vrea) sa zica nimic pe threadul de xbox 360, vine si ea sa dea cu parul in sony unde poate :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Apr 27, 2006 1:48 am

rajaf, a dat cu paru in sony mai intii aici si abia apoi pe ala cu console.
asa e unii mai dăştepţi

ca uitai sa-i raspund lu memetu:
bre, 15x e gaselnitza de marketing, ca despre asta vorbeam noi :D. la o adica si cu IS tot o satz iasa tremurata (poza). cumperi un trepied si gata
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Apr 27, 2006 8:56 am

nebemee...daca ie fuarte lumina si ai maini fara tremurici, itz iese si la 15x cu IS, fara trepied.
dar vad ca dupa mareatza cursa alu megapixali, incep amu a se bate in zoomuri, fara insa a mari si aparatele....ceea ce o sa duca la erori din ce in ce mai mari
1. mai multi pixeli pe un senzor mic= calitatea pozele scade
2. zoom mai mare, fara marire lentile = erori la focusare, la distantele focale mari
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Apr 27, 2006 11:00 am

bre, da iecsplicatzi-mi si mie, ca nevoie are utilizatoru obijnuit care isi face poze la familie, la masina si eventual cand mai merje si iel prin tara sau prin strainataturi sau pe la nunti, boteze, onomastici si alte d-astea, de 5 sau 6 megapixeli.C-am vazut aparate foto din astea ptr amatori (adica pana in 10-12 miliuane) cu 6 sau chear 7 megapixeli. Insa tot cu amarat de zoom optic de 3X. Nu iera mai bine sa lase iei aparatu la 3 megapixeli (care zic io ca ie suficent) si sa ii baje mai bine un 5X sau macar mai multe optiuni de reglare, ca am facut nejte poze cu un HP si ie jale mareeee
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Apr 27, 2006 11:41 am

apai migurila...creca pe un senzor, exista un anumit numar optim de MP.
din cauza lu asta, s-a trecut la marirea numarului de MP pe senzor.
trist este ca porma a inceput o campanie de marketing fuarte puternica, dedicata lu MP. adica, daca aparatu e prost, hai sal laudam ca are 7MP, etc.
deci nevoia aia nu iegzista, ci totul este marketing.
SI da, is aparate de 3mp care scot poze misto.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Apr 27, 2006 5:54 pm

.. oricum ati mai invatat si voi ceva

aaaaaaa, asta era! fuarte, fuarte multzumim de atentzie, dadadadada!
ma pretenilor, n-are numa senzoru rezolutzie, are si lentila (obectivu), si e hotaratoare rezolutzia sticlei!
migu: nare bre, nare omu nevoe nici de megapicsali si nici de zum! numa ca, atunci cand vrei sa maresti poza, sa evidentziezi detalii (sa scoti portrete dintr-o poza de grup, spre pilduire) se simte si nevoia de megapicshi
parerea mea este ca pt un utilizator obisnuit si nepretentzios aparatul trebuie sa fie robust, fiabil, ieftin, de consum mic, sa faca filmuletze, sa-l poti folosi si de webcam si alte cele; nevoia de zum si Mpix este mai mult moft (eu cred ca 3-5 Mpix si un zoom 3x sunt arhisuficiente!)
Nu iera mai bine sa lase iei aparatu la 3 megapixeli (care zic io ca ie suficent) si sa ii baje mai bine un 5X sau macar mai multe optiuni de reglare

ce intreaba clientul cand intra in magazin? cum alege el aparatul? decida, nu?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde R3D » Sâm Iun 24, 2006 1:23 pm

Salutare ! Care ma poate ajuta sa fac o alegere cam ciudata :)......Am de ales intre un Hp R817 si un Pentax Optio 50. Din cate am vazut Hp-urile sunt slabe iar Pentax-urile e ceva de capul lor. Acum lamuriti-ma ce e mai bun. Asptept rapuns . Multumesc !
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde nbm » Sâm Iun 24, 2006 4:22 pm

ca fost posesor, nu-ti pot recomanda o camera foto HP. daca vrei imprimanta, ia-ti HP, daca vrei camera foto alege si tu un producator consacrat: nikon, canon, olympus, pentax, fuji sau macar de la un producator tare de electronice ca sony, panasonic sau samsung

daca vrei si alte detalii, sunt destule site-uri de review-uri si comparatii, unde te poti documenta suficient
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde R3D » Sâm Iun 24, 2006 5:13 pm

MUltumesc ptr. ajutor ! Deci ma bag la un Pentax optio 50 ......decat Hp.Sper sa nu am probleme cu Pentax .Numai sa faca poze cat de cat la 5 mp :)
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Următorul

Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori