Daca vrei,chiar poti???????

Daca vrei,chiar poti???????

Mesajde Old_Surehand » Joi Mar 17, 2005 11:58 pm

Toti am auzit de oameni care in ciuda piedicilor de tot felul, mai mici sau mai mar, au reusit in viata la modul cel mai deplin al cuvantului.Au invins handicapuri fizice,materiale sau intelectuale,reusind ceea ce unii cu toate ca erau mai bine inzestrati din unele puncte de vedere nu au reusit nici pe departe sa realizeze.Amintiti-va de Homer care a fost orb,de Bernard Pallisy olarul analfabet si sarac lipit pamantului care a fabricat pentru prima oara portelanul in Europa si de multi altii care au ramas in istorie pt.reusitele lor.Parerea mea e ca au avut o vointe de fier care i-a propulsat catre victorie.Dar care e diferenta intre vointa si ambitie?De ce au unii o vointa mai mare ca altii?Pur si simplu e acolo sau o obtin?Cred ca sunt valabile ambele cazuri,insa acei care o obtin cum reusesc sa si-o formeze?printr-o motivatie puternica?Prin nenumaratele lipsiri la care au fost supusi?Se poate dezvolta vointa si prin alte metode mai "blande"?
Avatar utilizator
Old_Surehand
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 12:00 am

Mesajde Dee-Dee71 » Vin Mar 18, 2005 8:01 pm

eu cred ca si levitatia e tot un produs al autosugestiei
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde maxx1nsane » Mar Iul 26, 2005 10:36 am

Autosugestia face minuni, sunt atatea cazuri de persoane care au avut boli incurabile shi au reushit sa se vindece cu ajutorul autosugestiei.
Eu sunt de parere ca atunci cand vrei ceva cu adevarat, mai devreme sau mai tarziu vei vedea rezultatele :)
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde alisa » Dum Aug 07, 2005 8:46 pm

Numai sa nu fie prea tarziu.dar de fapt e si o vb care spune ca niciodata nu e prea tarziu
Sunt un simplu pamantean,
Dragoste e tot ce am sa dau
Sunt doar la inceput de drum,
Te vreau langa mine acum
Avatar utilizator
alisa
Junior Member
 
Mesaje: 346
Membru din: Mar Iul 23, 2002 11:00 pm

Mesajde blaind » Vin Noi 18, 2005 3:51 pm

Eu cred ca daca vrei cu adevarat, potzi.
Din punctul meu de vedere, cel mai clar exemplu este al acelor oameni care traiesc de pe o zi pe alta de foarte mult timp. Ei isi doresc sa traiasca si reusesc asta, desi nu au conditiile necesare. Ma refer la acei oameni din Africa: nu au ce manca, se lupta cu o multzime de boli si asistenta sanitara precara, etc. si totusi supravietuiesc. La fel sunt si unii romani, ale caror probleme le cunoastem cu totii. Ei traiesc pentru copii lor, visand la o viata mai buna, infruntand toate necazurile.
Oamenii care supravietuiesc tuturor necazurilor sunt niste oameni puternici, exemple bune pentru societatea noastra.
Still talkin' to myself
and nobody's home

(Alone)
Avatar utilizator
blaind
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde A|3Xa » Mar Apr 18, 2006 12:57 pm

Nu cred ca tot ceea ce conteaza pentru a reushi ceva este doar vointa. E adevarat ca ea are un rol motivational foarte important, insa exista multe aspecte care trebuiesc abordate in aflarea substratului ce ajuta la implinirea a ceva...Homer sau Bernard Pallisy sunt cateva exemple de oameni a caror vointa a fost indreptata spre ceva constructiv..daca e sa ne gandim la Nietzsche shi la modul lui de abordare a lumii in raport cu vointza, nu mi se pare corecta ideea lui cum ca vointza e cea care domina totul..El ce-a facut cu vointza lui?A murit mancandu-si propriile excremente..Insa shi el este un aexemplu arhicunoscut..cred ca intrebarea din topic se referea mai degraba la faptul, ca un om simplu, ca mine sau ca tine, in viata de zi cu zi, poate sa realizeze ceva, daca vrea cu adevarat.Ori, poporul roman e animat shi de credintza populara potrivit careia, indiferent de ceea ce faci, exista un destin/ursita care iti determina toate actiunile... Eu nu cred in destin sau soarta, insa cred ca uneori nu obtzii tot ce vrei doar avand o vointza izbitoare...e nevoie de un suport motivatzional pietrificat ash putea spune...
"Those who speak know nothing, those who now are silent." (Lao-Tze)
Avatar utilizator
A|3Xa
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 16, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Apr 18, 2006 1:17 pm

Te superi daca iti atrag atentzia asupra atentziei la neatentzia cu care scrii? ca pana shi-n semnatura ta parca libsejte ceva, la aspecte nu trebuiejte acordare fortzata a lu "a trebui" si alte cele (azi is io de serviciu la antipaticiuni, deci nu pune la inima!)
la topic: am mare incredere in puterea vointei (numai ca de obicei nu voim, ci dorim; un prim pas ar fi sa incepem sa vrem sa vrem - eventual sa invatzam sa vrem)
si exemplele aduse in discutzie n-au nicio legatura (ce vointa a avut Homer? cu ce greutati a luptat el si le-a invins? ce are cecitatea cu talentul? nu putea sa tasteze repede?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde just|me » Joi Mai 04, 2006 2:21 am

nu-s sigura, da cre ca exista doua tipuri de vointa - una innascuta si una dobandita.prima, e simplu, te nasti pur si simplu cu o doza mai mare d vointa - avantaj, evident!a doua, iar e simplu, din cauza greutatilor intampinate sau idealurilor, dobandesti inevitabil vointa(bineinteles, 'marimea' creste de la caz la caz).ideal ar fi sa le ai pe amandoua.kant emir are dreptate "de obicei nu voim, ci dorim; un prim pas ar fi sa invatam sa vrem".si atunci cand ai vointa suficienta, reusesti.
so I ran, again...and again...and again...and again...and...
Avatar utilizator
just|me
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2006 11:00 pm


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron