Fripturi (celebre sau inventate, cu garnitura si bautura potrivita)

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Mie Dec 07, 2005 10:08 am

Zice ca a ramas "balos" pe dinauntru.



Serios vorbind, ezapt. Din cauza lu colagenu vietzii. Da' daca faci cum ti-am zis (adica ceva cald pe interior sau metoda tub a la RAR + copt la foc mic vreme lunga sa-ti ajunga) garantat merge.

Tu ia-tz inima-n dintz si fa-l. Si sa pui si pozne.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Dec 08, 2005 3:27 pm

toate retetele sunt de la Anton Roman

PURCEL LA CUPTOR CA IN ARDEAL

*se unge bine o tava cu unt si untura apoi se aseaza o leasa de crengute jupuite de brad
*se grijeste purcelul pana ie curat, se sareaza/pipereaza, se unge cu unt si untura si se pune in tava
*se mai pune in tava apa, borsh si bere in parti egale ca sa iasa abur mult si se da la cuptor la foc foarte mic.
* se stropeste totimpu purcelul cu sos din tava, daca mai trebuie se mai pune bere si borsh
* spre sfarsit cand e rumen se mai pune in tava un pahar de vin si unul de tzuica.

PURCEL UMPLUT ARDELENESTE

un purcel, maruntaie, carnati, bucati de carne, untura, boia si vin

*se curata purcelul si pe interior prin treaba dinapoi
* se usuca bine dupa ce s-a spalat cu o carpa curata
* maruntaiele, carnatii si ce mai aveti se rumenesc in untura
*se umple porcu, se da cu sare, piper, boia, se unge cu untura si se pune pe spate! intr-o tava pregatita ca mai sus si se da la cuptor asisderea.
*se unge continuu cu vin, apa si untura pana e gata

PURCEL UMPLUT (BUCOVINA)

purcelul plus: maruntaiele tocate, miez de nuci, ceapa, ciuperci, oua, verdeturi, pasat sau orez, oua, sare, piper boia

*se pregateste si porcu' si tava ca mai sus
* se amesteca toate celelalte si se umple pe burta apoi se coase
* se urmeaza procedura anterioara (untura, vin, tava, copt)

iti ajung astea om batrn?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Joi Dec 08, 2005 3:33 pm

Sarut mana cucoana mare !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde mindrulita » Mie Apr 05, 2006 1:54 pm

multumesc inaltimilor voastre ptr. dezlegare la mesaje pe forumul cu mincaruri si beuturi ! ~a
ptr. ca am niste nelamuriri cu procesarea unor chestii alimentare pot indrazni a intreba cite ceva din cind in cind ?
[-o
admirai niste carne de vita maturata la metro, nu prea era ea clasificata pe etichete (adica de pe care parte a vitei era), dar pareau bucati bine fasonate, la ce se vedea prin plasticul ala.
intrebarea e: merge de o friptura la gratar sau pirlita pe tabla groasa de inox ?

sau trebuie sa o uit pe aragaz vro 1-2 ore ? cu vin si alte alea ?
:beer:
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde gaga » Mie Apr 05, 2006 5:55 pm

dragutza taman am executat o bucata de muschi de vita asa:

(nush daca ai oala subpresiune, daca nu ai, acoperi gura oalei cu carton sau hartie de copt si pui greutate pe capac sau ce poti si tu).

pui matale bucata de carne (e cam de un kil si e bine sa fie muschi dar cred ca iese si cu pulpa) in oala aia sub presiune. torni pe ea una - doo cesti de ulei de mazline, zeama unei lamai, o cescuta mica de vin, sare si condimente de tip rozmarin.

pui capac si te faci ca uiti ca ai uitat la inabusit toata treaba macar doua - trei ore.

de unde am luat reteta era sub numele de friptura in ulei, calda este un deliciu iar daca se raceste o tai felii si o marinezi in uleiul ramas si (creca, acum e calda deci nush) trebuie sa fie buna rau.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Apr 05, 2006 6:19 pm

strici mujchiuletzu pe prostii, ce dreacu gaga, asa te invatzai io? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde mindrulita » Joi Apr 06, 2006 1:58 pm

am bagat la dosar ! :rulz: adica la memorie, pina in uichend n-or muri de pofte colocatarii, rulez altceva cu mai putin de 3 ore de asteptare...

din cauza de motive obiective de sanatate (indicatia expresa a lu' medicu') trebuie sa studiez mai bine executia carnii de vaca/vitel.

intrebarea mea a fost mai mult cu scop de informare, din cauza ca eu cam stiu ce inseamna carnea aia de vita maturata, dar eram interesata daca ati executat ceva din categoria asta, mai ales ca citisem pe undeva ca ala care cumpara carnea de vita proaspata si o maninca nepregatita (?) (nematurata ?) (nemarinata ?) asa-i trebuie !
eu ce sa inteleg din asta ? ca aia maturata e mai frageda si buna si are alt gust ?

am citit nspe variante de marinare a carnii de vita, dar pina la urma care e reteta ptr. vita ? si cit o las in zemurile alea acolo ?
berbecutul il tin 4-6 zile la frigider uns cu toate cele, n-am conditii de pastrama adevarata...

off topic - sunt la cura intensiva de scrumbie de Dunare (saramura - the best ! for me)
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde gaga » Joi Apr 06, 2006 2:58 pm

plm, ai scrumbie de dunare la indemana si ma intrebi de vaci :D

marinat e una (tinut vaca in zemurile alea), marinat e alta (tinuta la rece perioada mai lunga). in functie de cum iti place variezi durata tratamentului carnii. eu zic ca pt marinat macar peste noapte e bine sa o lasi in zeama. culmea e ca sunt carnuri de vita care, calitativ, sunt excelente proaspete. e adevarat ca un muschiuletz brazilian sare de 600k iar carnea de kobe costa milioane (kilul).

da' am gasit la macelareasa mea o carne excelenta la pret decent, proaspata. culmea.

da, cea maturata si marinata se fragezeste, asta este scopul procesului, ca si la vanat. dar asta este alta poveste.

aiulicutzicu, a iesit demential si o sa repet experienta dupa ce iti trece pohta de chiftelutze ca sa nu mi te pishi in uala :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mindrulita » Vin Apr 07, 2006 2:28 pm

pai tu vrei sa mor de la atata scrumbie ? mai alternez cu altceva, ca behaie ailalti din casa, de foame din cauza de lipsa de proteine animale, are copilu' examene, ii blochez sinapsele la neuroni, dau de belea... a cerut lecitina, tac-so a zis sa-i dau ptr. efectul psihologic... iaca motivele

eu m-am convins ca nu egzista carne de vita frageda, pentru ca nu pasc la noi speciile alea de vita crescute special ptr. carnea de friptane.
ce-as face o plimbare in Patagonia... si ptr. carnea aia de vita pusa la jar...
am citit de kobe, de pus gura pe ea doar in vis, ca mai am pina voi ajunge la vreo circiuma cu staif.

na, ca mi-am adus aminte, retractez partial, am gatit odata ceva carne de vitel extra-ultra-nemaipomenit de frageda, avea culoarea roz deschis, tin minte ca am facut o figura mirata la vinzatoare ca de ce e asa roza, nu credeam ca e vitel.
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde mindrulita » Vin Apr 07, 2006 2:35 pm

na, ca mi-am adus aminte, retractez partial, am gatit odata ceva carne de vitel extra-ultra-nemaipomenit de frageda, avea culoarea roz deschis, tin minte ca am facut o figura mirata la vinzatoare ca de ce e asa roza, nu credeam ca e vitel.
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde pacha » Vin Apr 07, 2006 4:39 pm

mandrulita-am gatit odata ceva carne de vitel extra-ultra-nemaipomenit de frageda,

da un puiut nu ai gatit?E tare fraged.:)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Vin Mai 05, 2006 3:23 pm

Vedeti poza alaturata ?.Si eu as manca da nu ma lasa doctorii !Asa incat au mancat doar prietenii iar eu am facut poze :nu:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Lun Mai 08, 2006 7:53 am

pacha, da ce mai ie in tava pe langa inaripata si ciumperci? ca nu pot sa-mi dau seama
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mai 09, 2006 9:43 am

gigiele, arata a morcovi d'aia congelatzi, da' nu bag dejtu in foc ca d'aia sunt. desi d'aia par.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mar Mai 09, 2006 11:08 am

Gigiell-"pacha, da ce mai ie in tava pe langa inaripata si ciumperci? ca nu pot sa-mi dau seama"

Da e niste morcovi de la metrou cumparati.Ceva ciudat de forma sferica.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Mai 16, 2006 3:35 pm

Si ca mi-am adus aminte sa va arat purcelul pe care l-am ametit de Revelion.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Mai 24, 2006 10:17 am

Poze cu Ghita de la revelion

Purcelul pregatit si prajit.A fost ecelent.A fost pregatit in cuptorul ce se vede in foto 3 (care arata ca o sunca umpluta).A fost mai gustoasa decat purcelul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori