Teatru

basmul de dupa cortina

Mesajde gabuba » Vin Mai 26, 2006 11:31 am

Am vazut aseara, in sfarsit, "Sefele" preluat de teatrul ODEON de la ACT. In regia lu' Sorin Militaru, cu Dorina Lazar, Emilia Dobrin si minunata Coca Bloos (i-as cumpara o casa pentru ce face femeia asta in teatru), pe scriitura dragului de Werner Schwab.
Astfel incat va recomand spectacolul.

Dar! Strig si eu aici, poate m-o citi cineva: cine stie de unde pot citi, cumpara, imprumuta, fura, texte dramatice sau nu de austriacul Werner Schwab (traduse in romana), sa-mi spuie de urgenta, ca de cand caut.
Am auzit ca Dan Stoica ar fi tradus niste treburi, da' eu unde dau de acestea?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde shiona » Sâm Mai 27, 2006 11:04 pm

Am vazut saptamana trecuta Satra. Mi s-a parut cel mai misto spectacol vazut anul asta, chiar se merita vazut[apropo am auzit ca o sa fie si in bucuresti...sau o fi fost?...daca o sa fie mergeti]Piesa iti schimba parerea despre tigani in cazul in care esti un incuiat care crede ca orice vagabond de aici sau strainatate se numeste tigan, plus ca fondul muzical[care este live] e bestial
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde shiona » Sâm Iun 03, 2006 8:57 pm

Dulceamar[cu beatrice rancea..printre alti actori si dansatori]...regie si coregrafie de Yvette Bozsik...spctacol cunoscut si sub numele de Cabaret. Mi-a placut, cel mai mult mi-au placut scenele cu Clawnul...triste...si muzica a fost bestiala....din perioada interbelica....muzica clasica...pacat numai ca era playback totul
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Invitatie La Teatru!!

Mesajde gabuba » Dum Iul 02, 2006 4:29 pm

STUNTETII UNATC, CLASA LU' DOMNU PINTEA, CARE AU TERMINAT ANUL AL DOILEA, NE INVITA PE TOTI SA VEDEM MUNCA LOR DE PRIN TOAMNA CAM PANA ACUM: JESUS CHRIST SUPERSTAR - celebra opera rock.
am vazut spectacolul si o sa-l mai revad pentru ca este bestial! se canta live, cu trupa pe scena, se danseaza, e cu energie, e cu ritm, e misto.
o sa fiti placut surprinsi!

Cele 10 spectacole gratuite se vor juca in perioada 1 - 19 iulie 2006, in zilele de 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, la orele 19:00 - la sala ArCub, de pe Batistei, vis-a-vis de ambasada SUA.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Iul 02, 2006 5:53 pm

am vazut spectacolul si o sa-l mai revad


gabu, ai fost cu fata aia mica si vorbareata? ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Jesus Christ Superstar la ArCub

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 11:30 am

Cu curiozitatea inainte, am acceptat provocarea gabubului si am mers aseara in mini-haita relativ organizata la adaptarea musicalului "Jesus Christ Superstar" pusa in scena de studenti de la UNATC, la sala ArCub.

Impresia de ansamblu a fost pozitiva, intr-adevar multa energie si daruire (ce ceaushist suna :P ), miscarea scenica si coregrafia mi-au placut mult (coordonator: Ioana Marchidan). Si costumele (Maria Dobre) au fost foarte reusite, cand flower-power, cand rochii albe diafane sau "zdrentuite", bine adaptate la fiecare scena in parte. Studentii-actori se misca si danseaza bine, alearga de colo-colo neobositi, interpreteaza frumos si convingator, jocul de lumini (desi simplist) e reusit si, in plus, beneficiem de o mini-orchestra live (Coordonare: Sorina Creanga), formata din studenti la Conservator, inclusiv baterie, chitara electrica si chitara bas, ba si un saxofon la un moment dat. Pentru cei care nu cunosc musicalul, sa stiti ca muzica este foarte frumoasa. Cu unele exceptii (momente de mai mare dificultate), vocile au sunat ok.

Interpreti care chiar mi-au placut:
- Pilat din Pont (Marius Miron? nu sunt sigura) - a avut un solo scurt, care insa a fost foarte bine sustinut.
- Jesus Christ (Daniel Dobre), o voce cu mult potential. Mi-a placut mai ales solo-ul din gradina Ghetzimani, a fost singurul moment din spectacol cand am reusit sa ma pierd total in atmosfera, datorita faptului ca a sustinut partitura (nu prea usoara) fara probleme, fara nici o nota luata aiurea. In rest, pe alocuri era cam prea tenor pentru gustul meu, ca sa zic asa :D dar banuiesc ca pe vremea aia (cand a fost compus musicalul) se canta cam a la Bee Gees ~p

Minusuri:
- vocile mai trebuie lucrate, mai ales solistii. Nu stiu cum se face educatia de teatru muzical la noi (probabil nu prea mult, pentru ca nu stiu sa avem o traditie de teatru muzical, din pacate), dar clar exista deficiente. Nu este suficient sa poti canta relativ corect partitura (cuvantul de baza fiind "relativ"), trebuie sa o si poti sustine fara sa sune fals pe alocuri. Nu stiu cine zicea in sapte seri ca interpretul lui Iuda l-a impresionat mult pentru ca ia notele in nushce fel anglo-saxon etc (probabil se referea la cantatul in fortza). Ei bine, pot sa spun ca interpretarea lui Dan Radulescu este foarte buna ca intensitate si traire, insa din pacate vocea nu il ajuta sau nu e suficient de bine lucrata, pentru ca i-au scapat destul de multe falsuri. Nici Maria Magdalena nu mi-a placut prea mult, dar se poate ca asta sa fie doar o treaba de gust - canta prea pe nas, zic eu.
- organizarea: bine bre, cu 15-10 minute inainte de spectacol, tii oamenii buluciti ca oile in hol, ca dup-aia cand le dai drumul sa se repeada toti ca nebunii sa prinda frun loc mai acatarii?! nu inteleg de ce nu s-a dat drumul in sala mai devreme, de la 6 jumate, de exemplu, ca sa poata oamenii sa intre si sa se aseze lejer.

Oricum, este un spectacol care merita vazut - la "Chicago" de la vecinu TNB, de exemplu, nu m-a tras atza sa ma duc, nu neaparat din cauza pretului biletului, ci din cauza distributiei, care ma indoiam (si mi s-a confirmat de catre altii) ca in nici un caz nu se poate ridica la inaltimea ceruta. Si e vorba de actori si cantareti profesionisti.

La "Jesus Christ Superstar" insa, avem de-a face cu (inca) amatori, (inca) studenti, care au reusit sa puna frumos si foarte placut in scena acest muzical. Scenografie bine-realizata, muzica superba si interpretare ok. Bravo lor si la mai mare. ==D

precizari: noi ne-am dus joi, cu gandul ca o sa fie mai liber - tzeapa :D sala era atat de plina ca s-a stat si-n picioare; deci duceti-va mai din timp, macar ca sa va aflati in primele randuri ale gloatei care asteapta flamanda de cultura la baza scarilor care duc in sala :P de asemenea, nu exista aer conditionat si nu se fac pauze. spectacolul dureaza cam 2 ore. O alta recomandare: daca puteti, incercati sa prindeti un loc la balcon. In fatza nush daca e o ideea buna sa stati, din cauza boxelor.

Mai puteti merge gratuit pe 15, 17, 19, la orele 19:00 (sala ArCub, de pe Batistei, vis-a-vis de ambasada SUA.)

ps - si eu l-as revedea :)

pps - evident, shaki ma va contrazice, in general vorbind :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Iul 14, 2006 12:15 pm

pps - evident, shaki ma va contrazice, in general vorbind :D

corect :D mie tocmai vocea mariei magdalena mi-a placut cel mai mult. calma, linistita, si mi se parea ca reuseste sa redea bine bucatile pe care le interpreta (e drept, mi s-au parut mai putin dificile tehnic). altfel, pasiune, e drept, dar prea strident (vocal). iar din punct de vedere coregrafic, dinamic, alert, tocmai bine. desi unele momente nu au fost exact cum trebuie. pasajul in care corul jelea sinuciderea lui Iuda s-a prelungit nepermis de mult, de aproape ma adormise. iara, sa-l vezi pe Isus crucificat si dedesupt o multime de tineri dansand ca pe Michael Jackson... cam nepotrivit, dupa parerea mea. ce mi-a placut: dansul, costumatia, fetele in costume de music-hall care ne-au aratat pantalonasii de sub fustite (nu pot sa inteleg cum le-ai omis :D)

cred ca si eu l-as revedea, dar mai din fata. pozitia noastra in sala nu mi s-a parut ca ne avantaja :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 12:44 pm

Shaki scrie: fetele in costume de music-hall care ne-au aratat pantalonasii de sub fustite (nu pot sa inteleg cum le-ai omis :D)

auleu, asa e :D a fost misto intermezzo-ul ala
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Iul 14, 2006 12:51 pm

Richard al 3-lea se interzice deci da am fo la teatru la bulandra.
piesa misto, pune in discutie conditia intelectualului pa vremea lu tovarasu Stalin (asta cu conditia intelectualului ie ramasita de pe la bac :D)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Sâm Iul 29, 2006 9:06 pm

Shaki scrie: iara, sa-l vezi pe Isus crucificat si dedesupt o multime de tineri dansand ca pe Michael Jackson... cam nepotrivit, dupa parerea mea.

pai tocmai asta era ideea, ca era nepotrivit. e ironic. "God forgive them, they don't know what they are doing!".

Cat despre Richard al treilea se interzice de la bulandra, despre care stimabilu' memet ne-a dat sumedenie de info :D, in regia doamnei Catalina Buzoianu, cu niste diversi actori unii mai mari altii mai putin, e un spectacol ok catre mediocru. Se ridica. Eu l-am vazut la avan-premiera si apoi dupa ce s-a mai jucat. Cand s-a mai ridicat, a avut mai multa energie. Un spectacol matur, incarcat de simboluri cum sade bine unei creatii a unei asemenea personalitatii, insa care nu se adreseaza tuturor. E foarte complex, sunt cateva momente tulbaratoare. Ogaseanu nu e potrivit pt rol, nevasta'sa e catastrofal de patetica spre penibila, Coca Bloos e iar geniala in dublu rol (femeia comisar si ma'sa lu tovarasu' mayerhold), Doru Ana e si el remarcabil tot in dublu rol. In rest, am apreciat distribuirea unor actori tineri.
Spectacolul vorbeste despre durerea si nebunia artistului, pasiunea si lupta, neintelegerea celorlalti, insuficient potentata de domnu' virgil ogaseanu.
Si despre alte lucruri pe care le veti descoperi urmarind spectacolul. Cert e ca n-am crescut in spirit urmarind piesa, m-am simtit mai degraba ca la un spectacol unde tre' sa iau notite tehnice. Oricum, e muncit bine de tot.
(mama, cat am scris!)
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde marleen » Vin Aug 11, 2006 12:31 pm

baixinho © scrie:Imi permit sa scriu cate vfarze aici despre Marcel Iures, deoarece el s-a facut remarcat in urma rorlurilor jucate in piesele de teatru. Mi se pare a fi unul dintre cei mai complexi actori de la noi din tara, capabil sa joace orice feld e rol. Am o stima deosebita pentru el (din pacate, nu am avut onoarea sa-l cunosc personal) si mi-a placut e replica a dat in perioada in care se spunea ca este cu oana Pellea: "Nu ma intereseaza ( ma indoiesc ca asa a spus, dar cel putin asta a aparut la ziar ) ce se vorbeste despre acest subiect, dar nu imi permit sa stric o relatie de prietenie pentru o partida de sex".
Ca sa-l parafrazez pe angus, abia astept sa reinceapar stagiunea.


Marcel Iures era mare in ochii mei. Acum, dupa acest citat, a crescut si mai mare. In ultimul timp nu am auzit nimic despre el. Poti da informatii?
Avatar utilizator
marleen
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 08, 2006 11:00 pm

Mesajde gabuba » Dum Aug 13, 2006 10:30 am

joaca in "henrich al IV lea" la bulandra, sala izvor. si e extraordinar.

am vazut in super mega giga avan-premiera spectacolul "crima si pedeapsa" al lui yuri kordonski, cel mai nou, de la bulandra, sala toma caragiu. cu publicu pe scena, intr-o scenografie inedita, in cel putin doua interpretari exceptionale, se anunta un spectacol cu greutate. ca toate celelalte ale maestrului care a studiat cu dodin.
rodica lazar e extraordinara in sonia. insa face cu schimbu cu anca adrone. inainte sa il vedeti, asigurati-va ca cea care o joaca pe sonia in seara respectiva e rodica. e de corazon espinado. e o viziune interesanta. vizionare placuta-n toamna, cand se redeschide stagiunea!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde interstellar » Lun Aug 21, 2006 12:22 pm

Am vazut OBLOMOV la Bulandra , un spectacol superb, cu o scenografie impecabila m-a impresionat f tare acel spectacol.
interstellar
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 21, 2006 1:51 am
Localitate: bucuresti

Mesajde interstellar » Lun Aug 21, 2006 12:24 pm

Gabuba....stii cumva cand va fi premiera in toamna la Crima si Pedeapsa...? merci...
interstellar
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 21, 2006 1:51 am
Localitate: bucuresti

Mesajde memetshot » Lun Aug 21, 2006 3:15 pm

Spectacolul vorbeste despre durerea si nebunia artistului, pasiunea si lupta, neintelegerea celorlalti, insuficient potentata de domnu' virgil ogaseanu.
Si despre alte lucruri pe care le veti descoperi urmarind spectacolul. Cert e ca n-am crescut in spirit urmarind piesa, m-am simtit mai degraba ca la un spectacol unde tre' sa iau notite tehnice. Oricum, e muncit bine de tot.

gabule: erai 5 pasi mai in spate cand am fo io. cert e ca m-a amuzat cand teai trezit razand la piesa.
pierzi un amanunt din "despre ce e piesa". uiti partea cu "intelectualul in comunism". pentru cei care au patit unele dastea atuncea, piesa a avut o incarcatura mai mare.
amu, io ne fiind un privitor mare de teatru, pesa mi so parut oke.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Joi Aug 24, 2006 10:54 pm

memetShol scrie:pierzi un amanunt din "despre ce e piesa". uiti partea cu "intelectualul in comunism". pentru cei care au patit unele dastea atuncea, piesa a avut o incarcatura mai mare.

de acord.

premiera de la crima si pedeapsa va avea loc la sala toma caragiu de la bulandra.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde shiona » Dum Oct 01, 2006 3:39 pm

am fost aseara la "Spalam copilu sau facem altul?" un gen de comedie dramatica, sau o drama comica(cum vreti voi sa-i ziceti)O piesa prin care este criticat comportamentul multor parinti.Este vorba de Margareta, un baiat crescut de 2 parinti alcoolici si inconsecventi, numit astfel deoarece parintii nu doreau sa-i invadeze intimitatea, si o mama overprotective care nu-l lua in brate pt a nu-l scapa.Ce mi-a placut f mult a fost modul in care erau "asezate" decorurile.Actiunea se petrecea intr-un dormitor si in afara de pat toate celelalte piese de mobilier erau suspendate in aer, iar la sfarsit, in momentul in care Margareta trece peste trauma copilariei si totul isi recapata echilibrul, toata mobila revine pe podea
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde marian jan » Dum Oct 01, 2006 4:10 pm

unde e piesa?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde shiona » Dum Oct 01, 2006 6:50 pm

in constanta...la teatrul fantasio[de fapt actualul teatru national]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

sniff sniff

Mesajde FleurDuLys » Mar Oct 10, 2006 11:26 pm

Eu de vreo 2 ani n-am mai fost la teatru din lipsa de timp/bani/chef. in schimb pe la 16-17 anisori ma duceam cel putin odata pe saptamana. Pe atunci eram fana Ada Milea si tocmai atunci aparuse o piesa foarte interesanta cu ea la teatrul Odeon si anume 'De ce fierbe copilul in mamaliga' in regia lui Radu Afrim. Ah ce vremuri, ce vremuri! Dintre actorii romani imi plac Antoaneta Zaharia, Florin Zamfirescu, Florin Piersic Jr., Maia Morgenstern. Si pentru ca as vrea sa imi reiau activitatea ii rog pe cei pasionati de teatru, din Bucuresti sa imi recomande cateva piese bune care sa imi redeschida apetitul pentru teatru. :)
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Oct 11, 2006 10:10 am

Pai tot la Odeon, "Portretul lui Dorian Gray". Numai ca e teatru-dans si unora nu le-a placut. Mie da. Actorii cam slabuti, dar dansatorii exceptionali (Dorian Gray = Razvan Mazilu).

Coregrafia, muzica, scenografia - foarte frumoase.

Am vazut si "Marchizul de Sade", tot acolo. Poate Shaki sa-ti spuna doua vorbe despre el, ca parca i-a placut :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

hy

Mesajde alecza » Vin Oct 13, 2006 5:50 pm

sunt alexandra din braila si sunt o mare fana a teatrului in general...imi pare f rau k nu pot ajunge in bucuresti k sa vad unele piese despre care am auzit si care imi sunt drage...
a vazut cineva inima de caine a lui yuri kordonsky,in care joaca marius manole?la noi aici,sunt piese bune dar nu avem decat un sg teatru...deci nu avem prea multe optiuni...oricum o piesa f cun,iubita si apreciata la noi e adam geist si din cate am inteles a fost si la bucuresti....a vazut-o careva?e super...sa o vedeti...
alecza
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 13, 2006 5:35 pm
Localitate: braila

Mesajde gabuba » Dum Oct 15, 2006 9:28 am

alecza, daca te uiti putin in urma ai sa vezi ca am vazut eu inima de caine. :) la fel si pentru cel care dorea cateva recomandari :)
pai, inima de caine, ca sa reiau, e opera unui maestru (kordonski), jocul unui geniu (rebengiuc) si flendureala patetica, fara masura, a lui manole. desi toate tantile din sala se cutremura la jocul acestuia, eu nu pot decat sa ma distantez si sa ma dezgust. nu-l gust pe acest actor entuziast degeaba.

cat despre recomandari... pentru cei care nu citesc prea tarziu si care n-au ceva de facut ce nu se poate contramanda pentru diseara, ii invit la "REGINA MAMA" cu doamna OLGA TUDORACHE, pentru ca dansa are o varsta si nu se stie cat o s-o mai duca si , zau, e pacat sa ratati un asemenea fenomen teatral. De fapt, ea intrece teatrul. Ea n-are comparatie. Ea insasi e ceva ce depaseste notiunile pe care le cunoastem. E pur si simplu. Doamne, daca n-apucati s-o vedeti azi, duceti-va cu proxima ocazie cand se joaca....
Asta seara, ca de obicei de altfel, la SALA AMFITEATRU - LIVIU REBREANU - (langa casa de bilete) TEATRUL NATIONAL BUCURESTI , orele 19.00

si ce-am mai vazut de cand a inceput stagiunea asta:
Burghezul gentilom la National, sala mare, al lui petrica ionescu, o nenorocire de spectacol in decoruri imense. cioace peste cioace pentru publicul amator de chestiunea zilei. o maia morgenstern mai penibila ca niciodata; un rebengiuc - care se straduieste, nene... daca vreti umor facil, prost gust, decoruri imense si fast, duceti-va. s-ar putea chiar sa va amuze pe alocuri. daca nu, nu va pierdeti timpul.

Comedie Rosie - regia lui Tocilescu, cu Sanda Toma si Ion Lucian. Spectacolul asta marcheaza, inca o data, drumul intunecos pe care maestru "Toca" (pentru prieteni :D) a luat-o. In afara de momentul final al Sandei Toma, spectacolul asta m-a cam speriat. Si plictisit. Ion Lucian ,saracu, tot respectul...dar nu mai duce...

Egoistul - National, sala amfiteatru - desi lui beligan nu i se mai vad ochii din cauza batranetii, e suficient sa stea in scena si sa manifeste energia aia cu care sa te atraga magnetic. sala e arhi-plina, aplauze emotionante, spectacolul amuzant si de bun gust. cred ca nimic nu e mai imbucurator decat un asemenea spectacol pentru acesti doi mari artisti care sunt radu beligan si carmen stanescu...

Regele moare la curtea veche - cu studenti din anul IV, extraordinar de talentati, un spectacol energic, care nu te lasa sa vegetezi, cu momente emotionante, atat in comic, cat si in dramatic. se vede placerea jocului, prospetimea, dorinta si... si deosebirea fata de multe spectacole de la teatre importante. creste inima-n mine. sa le ajute Dumnezeu.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde shiona » Lun Noi 06, 2006 8:38 pm

am vazut acu vreo luna sau asa Iona pusa in scena de teatru din Iasi....super piesa...mi-a placut jocul actorului[cu toate ca putea sa diferentieze ceva mai mult pe cei doi Iona]
acu 1 saptamana am vazut "Theatre sans animaux" de Jean-Michel Ribes jucata de actorii Teatrului "Ion Creanga" din Bucuresti si regizata de Cornel Todea...palaria jos si tot respectul pt ei
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde anamia » Joi Noi 09, 2006 6:42 pm

am vazut "dansand pentru zeul pagan". mi-a placut mult. simplu, elegant jucat, fara excese; am redescoperit-o pe tania popa care in ultimul timp se risipeste in sitcomuri ieftine; mi-a mai placut liviu lucaci care este un tip modest si foarte elegant, care stie sa puna masura in jocul sau, fara sa riste sa fie ridicol.(liviu lucaci a scris"povestiri despre celalalt", -sunt cateva povestiri extrem de sensibile si de bine scrise.)
gheorghe dinica e de apreciat pentru felul in care stie sa dea greeutate unui rol mic ca intindere.
spectacolul merita vazut.
anamia
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 09, 2006 6:33 pm
Localitate: bucuresti

dansand pentru zeul pagan

Mesajde anamia » Joi Noi 09, 2006 6:46 pm

am vazut "dansand pentru zeul pagan". mi-a placut mult. elegant jucat, fara excese; am redescoperit-o pe tania popa care in ultimul timp se risipeste in sitcomuri ieftine; mi-a mai placut liviu lucaci care este un tip modest si foarte elegant, care stie sa puna masura in jocul sau, fara sa riste sa fie ridicol.liviu lucaci a scris "povestiri despre celalalt ", cateva povestiri sensibile si bine scrise.

gheorghe dinica e de apreciat pentru felul in care stie sa dea greutate unui rol mic ca intindere.

scenografia interesanta, iar felul in care comunica personajele este unul original, care mie mi-a placut.
poate putin cam lung dar un spectacol frumos, ca o poveste.
anamia
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 09, 2006 6:33 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde anamia » Joi Noi 09, 2006 6:49 pm

am vazut "dansand pentru zeul pagan". mi-a placut mult. elegant jucat, fara excese; am redescoperit-o pe tania popa care in ultimul timp se risipeste in sitcomuri ieftine; mi-a mai placut liviu lucaci care este un tip modest si foarte elegant, care stie sa puna masura in jocul sau, fara sa riste sa fie ridicol.liviu lucaci a scris "povestiri despre celalalt ", cateva povestiri sensibile si bine scrise.

gheorghe dinica e de apreciat pentru felul in care stie sa dea greutate unui rol mic ca intindere.

scenografia interesanta, iar felul in care comunica personajele este unul original, care mie mi-a placut.
poate putin cam lung dar un spectacol frumos, ca o poveste.
Azi 18:42
anamia
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 09, 2006 6:33 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde anamia » Joi Noi 09, 2006 6:52 pm

am vazut "dansand pentru zeul pagan". mi-a placut mult. simplu,elegant jucat, fara excese; am redescoperit-o pe tania popa care in ultimul timp se risipeste in sitcomuri ieftine; mi-a mai placut liviu lucaci care este un tip modest si foarte elegant, care stie sa puna masura in jocul sau, fara sa riste sa fie ridicol.liviu lucaci a scris "povestiri despre celalalt ", cateva povestiri sensibile si bine scrise.

gheorghe dinica e de apreciat pentru felul in care stie sa dea greutate unui rol mic ca intindere.

scenografia interesanta, iar felul in care comunica personajele este unul original, care mie mi-a placut.
poate putin cam lung dar un spectacol frumos, ca o poveste.
anamia
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 09, 2006 6:33 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde anamia » Joi Noi 09, 2006 6:59 pm

am vazut la Act “orasulâ€Â
anamia
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 09, 2006 6:33 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde anamia » Joi Noi 09, 2006 7:09 pm

si daca ar fi sa recomand un spectacol din stagiunea trecuta ar fi spectacolul "cum gandeste amy" la teatrul mic cu valeria seciu in rolul principal:Esmee, o actrita la sfarsit de cariera, care joaca intr-un singur spectacol zi de zi, care isi promite ca nu va juca niciodata in telenovele, ....
nu-l recomand doar pentru valeriu seciu ci si pentru tatiana iekel, mihai dinvale si actorii tineri simona popescu, alin mihalache.
sensibil spectacol, fianalul este emotionant.
anamia
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 09, 2006 6:33 pm
Localitate: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori