ce va place, ce nu va place?

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

ce va place, ce nu va place?

Mesajde nbm » Vin Iun 30, 2006 1:24 pm

deschidem un nou thread, cu scopul de a critica (pe cit posibil) constructiv unele imagini, cu scopul final de a invatza cite ceva despre fotografie
principiul ar fi urmatorul: se alege o poza, dupa care cine doreste spune aici ce anume i-a placut si ce nu la poza respectiva.

sa incep eu. am ales, oarecum la intimplare, o poza a userului weed13:
http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19381

(+) colorit foarte frumos, moment misto surprins
(-) prea mult cer in imagine (sau prea putin pamint), poza este dezechilibrata, copacul din prim-plan nu este intreg. ar fi fost mai interesant sa se arate mai mult din mediul terestru pentru a localiza oarecum in spatiu peisajul. in plus, zona de jos a imaginii este subexpusa si au intrat cam multe crengi aleatoare in cadru.

Solutii:
mai multe expuneri diferite, eventual suprapuse in photoshop, pentru a rezolva atit zonele subexpuse, cit si posibilele supraexpuneri.
poza pe inalt pentru a introduce in cadru mai mult din sol si a elimina vegetatia in exces din laterale.

cu permisiunea lui weed as adauga aici o varianta modificata pentru a intelege ce vreau sa spun
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iun 30, 2006 2:20 pm

putea la fel de bine sa taie din pamat si sa lase duar umpic din el, intrucat sa se evidentieze clar copacul ala si cerul misto colorat de dasupra. Musai un cadru in care vegetatia din lateral sa dispara. Copacul pe mijloc sau fuarte in lateral. dar io, spre dif de nbm, as alege mai mult cer decat pamant negru.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde weed13 » Vin Iun 30, 2006 2:47 pm

io tot ce voiam sa zic ii ca personal, nu prea imi plac pozele in "picioare". nush de ce... apropo de propuneri, astea de mai jos is mici variatii pe aceeasi tema, luate cu aceeasi ocazie, numa ca nu voiam sa pun mai multe poze deodata cu ocazia aia, si poza respectiva o fost prima care mi-o venit la mana, sa zic asa. dar apreciez sfaturile. :)


asd;lfh: asa, deci pozele mai mici, cu scuze de rigoare pt cei care so uitat deja la ele, da am uitat ca alea ie asa mari.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Iun 30, 2006 3:19 pm

un mic oftopic: weed, please, invatza sa redimensionezi pozele ca nu s-au incarcat nici acu, desi am dat sa le deschida de acu doojde minute

reviu dupa ce am reushit sa deschid fisierele :D
deci, dupe parerea mea, intre acestea 4 sunt doua mai bune decit cea luata de exemplu. dar ramin la parerea ca cerul ar fi meritat sa incerci mai multe expuneri pe care sa le suprapui in photoshop. pentru ca din nefericire pe sol nu se vede mai nimic
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde weed13 » Vin Iun 30, 2006 3:37 pm

aicia io zic ca deja vine vorba de preferintele fiecaruia. io am considerat ca nu vreau sa prind ce ii pe pamant, adica un drum si niste tufise, si intentionat am scos pamantu asa de intunecat. acuma care cum...
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iun 30, 2006 5:51 pm

intre acestea 4 sunt doua mai bune decit cea luata de exemplu


nene ienbi, care bre, zi-ne si noo si bineinteles de ce
mie mi se par tuate escelente adica peste nivelu meu de-a face poze :(
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Iun 30, 2006 6:00 pm

martore, dacam dai voe: nu te mai plange de nivelul tau, ca ai aparat bun, care stie sa te ajute sa faci poze bune; slujba ta este sa eviti gafele (o sa vorbim si despre ce trebuie evitat, dar asta numai raportat la poze si situatii, pentru ca generalitatile raman mai greutz in cap)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Iun 30, 2006 6:02 pm

de bre si la jcuala aveam stilou chinezesc cu penita de aur si altii aveau flaro de 8 lei si loau 10 si io loam 7
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Iun 30, 2006 6:27 pm

eu nu am zis decat ca aparatul o sa te ajute sa scoti (tehnic vorbind, adica expunerea - sa fie subiectul luminos & inteligibil si focalizarea - nu trebuie sa focalizezi manual)
ce ai tu de facut: sa ai grija sa focalizezi pe subiect (punctisoarele rosii care se aprind pe displayul din vizor - poti sa lasi o singura zona, adica punctul din centru), sa nu focalizezi aiurea; trebuie sa stii ca aparatul masoara distanta pana la subiect si gradul acestuia de iluminare; apoi sa incadrezi bine subiectul (sa nu iasa din cadru - coada cainelui, capul, picioarele omului, etc) si sa evitzi alaturarile suparatoare (nepotriviri obositoare de culoare, obiecte care sa stea in fata subiectului etc)
daca simtzirea ta poetica te indeamna sa surprinzi momente speciale, ori situatii speciale, analizeaza inainte de click tot ce ar putea sa supere sau sa stirbeasca echilibrul compozitiei; sau macar trage mai multe poze, din diverse unghiuri, la mai multe distante etc, sa ai de unde sa alegi pe cea mai buna

ar mai fi util sa te gandesti ca cei care vor vedea poza n-or sa vada decat un decupaj din acel "tot" care te-a impresionat/bucurat, sau numai un moment din intreaga succesiune pe care o cunosti tu - de aceea poza trebuie sa fie cat mai explicita (pana la urma in asta si consta arta fotografica - sa faci poze care sa nu te puna in situatia sa le explici)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Iul 06, 2006 9:09 am

vad ca discutia a cam murit... asa ca va dau o noua tema
pozata de mine duminica - in lanul de floarea soarelui.
ce va place, ce nu va place?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iul 06, 2006 9:25 am

nbmule.
1.numi zice niica in mod deosebit. niica mai mult decat
"iote, ios a mai de vaza fluare a suarelui din acest lan" :D

2.centru florii umpic mai sus

3.ce creca nu se potriveste: e cam intunecata. E fluare a suarelui, poza
trebuia sa fie plina de lumina. puteai sai o expui o idee mai mult
(asta evident daca nu ie de la monitoru meu asa intunericacita)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iul 06, 2006 9:55 am

bre, la 3 pot sa-ti zic ca pe monitoru de acasa cam toate pozele apar intunericite si mi-a fost frica sa o deschid mai mult ca nu stiam cum o sa iasa. acu analizez si iau notite

(plus ca din ce m-am prins io pina acu, aparatu cam subexpune cu aproape o treapta. inca nu m-am obisnuit cu asta)

la 2, as zice ca am preferat simetria si nu regula treimilor...

iar la 1, deh, mi-o placut floarea ca era cea mai mindra :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iul 06, 2006 10:11 am

ai filtru de itz subexpune? sau ai setate compensarea la -1?
la 2...aha, got it
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iul 06, 2006 10:19 am

mie nu-mi place "bordura" de copaci din fundal. creca mi-ar fi placut ca ceru sa-nceapa derect din lanu de fluarea suarelui. in rest ie mijto poza
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iul 06, 2006 11:30 am

memet, nu aveam filtrul pus si nici nu folosesc compensarea in genere. parerea mea - data si de prostia de monitor de acasa - este ca in genere aparatu subexpune un pic. ceea ce nu e grav, penca io oricum prefer pozele un pic subexpuse, decit cele arse, si lucrez in modul manual de cele mai multe ori, dar acu mi se pare ca era pe prioritate de diafragma...

nene aiule, apoi eu ce sa le fac astora de s-au apucat sa planteze floarea soarelui in fatza padurii si nu in cimp deschis?! :D
dar da, sunt de acord cu matale, ar fi ieshit mult mai mishto daca nu aveam liziera in spate
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Iul 15, 2006 7:45 pm

Cum nush sa comentez, intreb.
La concursul de anul trecut, tin minte ca am pus 1 si Dana a zis ca pentru ea e doar o imagine intoarsa.
Stiu ca idealu' e sa ai si originalul si ce se reflecta in apa, dar cand nu se poate, pentru ca e ca un canal si nu ai loc sa prinzi tot, ce e bine si ce e rau?

De prima, am fost mandra tare, si de atunci am o obsesie cu reflexiile, desi pare miscata si neclara..
A doua nu-mi place ca-i prea clara, si ma deranjeaza cladirile..

Oricum, sfaturi? Impresii, alea alea?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator