conformism si (pseudo) nonconformism; cu cine "tinem"?

conformism si (pseudo) nonconformism; cu cine "tinem"?

Mesajde kant emir » Mie Iul 19, 2006 4:27 pm

Adolescentul nu se simte bine daca nu sparge tipare, daca nu se revolta, daca nu iese, si el, din comun (am zis adolescent, pentru ca se potriveste cel mai bine revoltei gratuite).
Musai sa-si lase parul sa creasca (sau sa-l rada), sa se imbrace intr-un anume fel (hh, rock), sa-si puna cercei peste tot (desi costa si e incomod), sa se tatueze (desi doare si e scump), sa bea si sa fumeze (desi vodka are gust naspa si fumul e inecacios!), eventual sa se drogheze - altfel nu se simte "liber" si "barbat"; fetiscanele arunca paralutele pe haine fistichii si, in general, urate (dar trendi!), pe cosmeticale si pe tot soiul de accesorii inutile (sau macar ne-necesare), ca sa para cat mai feminine (si, bineinteles, altfel decat adultii - parinti, profi etc).
Muzica pe care o asculta pustanii (vorbesc de fazele "incipiente" ale contactului cu muzica, pentru ca, dupa o vreme, se formeaza niste gusturi) se incadreaza, si ea, in niste tipare stabilite de gasca.

Desi nu e o mare (si noua) descoperire, tin sa subliniez ca acest gen de manifestari se incadreaza intr-un alt conformism: al varstei si/sau al grupului.


Pe de alta parte: noi, oamenii (in general) simpatizam: barbatii cu barbati, femeile cu femei, ortodocsii cu ortodocsi, romanii cu alte popoare latine (sau europene, daca exista un "vs" legat de o tara de pe un alt continent), oltenii cu Craiova, timisorenii cu Poli. Simpatiile de acest gen reflecta, si ele, apartenenta la grupul din care provenim (fie ca e vorba despre sex, religie, tara, localitate, cartier sau familie).
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Iul 19, 2006 4:35 pm

asa...si?
sau care e scopul, intrebarea, discutia?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Iul 19, 2006 4:40 pm

cum care? nonconformismu asta copilaros, care (de obicei, dar nu neaparat) trece cu varsta (fara sa insemne inregimentare, aliniere, integrare - doar maturizare)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

alt adolescent

Mesajde marian jan » Mie Iul 19, 2006 4:51 pm

Adolescentul se simte bine daca ramane in tipare, daca nu se revolta, daca nu iese, si el, din comun.musai sa se tunda la 1,simplu si frumos,asa l-au invatat,el e un om simplu,nu iese in evidenta,sa se imbrace cum se imbraca majoritatea,doar el e un om obisnuit,sa nu se tatueze(e pt nebuni sau pt cei cu copilarie nefericita).fetishcanele sa poarte bluzita sau tricoash roz,eventual cu inscriptia "love" sau "sexy".parul are de obicei 2 suvite blonde si toate sunt rebele si nebune.adolescentul e fericit ca traieste o viata ca toti ceilalti si e multumit cu ce se intampla in jur.toate cosmeticele se cumpara de la idm eventual si din piatza.muzica pe care o asculta este strict cea de la radio,cluburi,terase si e f cool.la orice petrecere data la cineva acasa,muzica incepe cu house si se termina cu muzica de petrecere:manea.tot blocul trebuie sa o asculte,doar o data pe an e ziua lui.pe strada mucurile de tigara se arunca pe jos,la fel ca si ambalajele de cornuri cu ciocolata,doar nu mai face 2m in plus pana la cosul de gunoi.nu e foarte important cine a scris luceafarul,nu e important ce il invata profesorul ala batran si nesimtit,importanta e caterinca si paranghelia din pauze.

Desi nu e o mare (si noua) descoperire, tin sa subliniez ca acest gen de manifestari se incadreaza intr-un conformism: al societatii.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde sin ella » Mie Iul 19, 2006 4:55 pm

haha ce succes a repurtat threadul lui kant emir.... vezi daca nu i-ai urat enevei bun venit pe threadul adecvat?

fetiscanele arunca paralutele pe haine fistichii si, in general, urate (dar trendi!),


sa fii la moda e o dovada de nonconformism? numesti spargere de tipare faptul ca fetele poarta haine trendi? sau n-am inteles io ce vrei sa zici. in rest, copiii se vor imbraca mereu altfel decat parintii si profii lor ca doar e o diferenta de cel putin 20 de ani intre ei. eu numesc asta normalitate si nu spargere de tipare. problema e alta: suntem nevoiti sa purtam ce gasim in magazine. nu stiu cum e in Romania acum, dar aici regula e urmatoarea: fustele care se purtau in primavara nu se mai poarta toamna, ca urmare nici nu se mai gasesc in magazine. ce sa mai vorbim de cele care se purtau acu douazeci de ani cand era mama fata :zambet:.

subiectul poate fi interesant, dar cred ca trebuie formulat putin mai coerent si eventual restrans putin.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde eyewitness » Mie Iul 19, 2006 5:03 pm

aici de-acord cu sinella

io unu nonconformizmu nu-l asociez cu ambalaju ci mai mult cu gandirea, mentalitatea si sistemul de idei al acelei persuane deci si io cred ca espozeul kante mirului din primu post sufera
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Mie Iul 19, 2006 5:09 pm

mah, ie parea lui.

eu cred ca nonconformismul, indiferent de modul in care se manifesta, este o dovada de personalitate, atita timp cit respecta principiul democratiei.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Iul 19, 2006 6:48 pm

Mah,ai mei copii au 19 si 21 de ani.Cel mic si-a lasat parul lung(si eu am facut-o in tinerete dar din protest) iar cel mare nu poarta blugi.
Care-i problema?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iul 20, 2006 5:50 pm

ce am zis eu acolo este o suma de exemple de manifestare care se vrea nonconformista, dar nu este decat un alt fel de conformism - si am precizat ca este vorba despre apartenenta implicita la un grup; mie imi plac adolescentii (atentie la rautati!), ii simpatizez - fiecare dintre ei este o promisiune, desi se comporta, adesea, prosteste. Si eu am purtat parul lung, si eu m-am apucat sa fumez, sa beau, sa chiulesc de la scoala (am golanit cativa anisori)
celalalt nonconformism, acela care nu vine si trece odata cu acneea (necko, martoru) este, realmente, dovada personalitatii - adica vorbim de oameni care simt, traiesc si se manifesta altfel decat grosul societatii - toata stima noastra (si apreciem sinceritatea); cei care tin sa fie (de fapt, sa para), deosebiti, originali, speciali nu sunt decat niste adolescenti intarziati, niste necopti

marian jan: mi-a placut raspunsul tau, probabil ca asa ar fi fost si raspunsul meu (primul dintre ele) la un asemenea subiect; am intalnit si eu asemenea tineri - nu neaparat docili, care accepta orbeste normele, ci genul cumintel, care nu simte nevoia sa se bage in seama
sinela: moda, de cele mai multe ori, nu este decat o incercare de a gasi ceva nou (dar neaparat nou); de aceea zic eu ca daca te imbraci in haine urate (dar "la moda") n-ai prea multa minte - pilda: hainele roz (si asocierile tipatoare sau obositoare de culori) si pieptanaturile caraghioase ale baietilor zilelor noastre
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Joi Iul 20, 2006 6:50 pm

Eu cred ca “nonconformismulâ€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde kant emir » Joi Iul 20, 2006 7:06 pm

pai (cu sin gura exceptie - fotbalu - n-am vazut si nu ma bag) ai zis ce-am zis si eu
hai te rog io: contrazi-ma umpic
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kacio » Vin Iul 21, 2006 3:58 pm

kant emir scrie:Musai sa-si lase parul sa creasca (sau sa-l rada), sa se imbrace intr-un anume fel (hh, rock), sa-si puna cercei peste tot (desi costa si e incomod), sa se tatueze (desi doare si e scump), sa bea si sa fumeze (desi vodka are gust naspa si fumul e inecacios!), eventual sa se drogheze - altfel nu se simte "liber" si "barbat"]feminine[/i] (si, bineinteles, altfel decat adultii - parinti, profi etc).

.


am paru normal , ma imbrac mai mult decat normal , cu jeansi simpli nu decolorati si rupti , cu o pereche de adidasi sport si tricouri normale si simpatice :) , cercei nu am deloc si nici nu am avut vreo tentativa , tatuaj am avut tentativa da nu mi-am facut tocmai din aceasta cauza , de fumat nu fumez , de baut beau :n: , de drogat nu ma droghez si sunt impotriva drogurilor ...deci sunt normal ? :)

kant emir scrie:
Pe de alta parte: noi, oamenii (in general) simpatizam: barbatii cu barbati, femeile cu femei, ortodocsii cu ortodocsi, romanii cu alte popoare latine (sau europene, daca exista un "vs" legat de o tara de pe un alt continent), oltenii cu Craiova, timisorenii cu Poli.

sunt ortodocs si nu imi plac sectele , mai ales mormonii :)) , simpatizez doar cu Romania si cu Germania daca e sa joaca nationala lor cu alta natiune (exemplu) , sunt din galati si nu tin cu otelul , ci tin din toata inima mea cu Dinamo Bucuresti ....

deci nu sunt iesit din comun ? ce rau imi pare :)

later edit :) : sa-ti trag cioc marian jan
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iul 21, 2006 4:20 pm

ci tin din toata inima mea cu Dinamo Bucuresti


vezi? asta te strica pe tine, ce daca nu fumezi? ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Vin Iul 21, 2006 4:25 pm

am avut cioc pana ieri,l-am dat jos,a zis prietena ca o jeneaza A-)
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde kacio » Vin Iul 21, 2006 4:30 pm

:P noi dinamovistii avem un sistem imunitar foarte dezvoltat . aproape an de an suntem umiliti de catre conducere , fie direct , fie indirect prin ce fac ei din aceasta echipa...si totusi suntem acolo ... suntem alaturi de echipa :p ...fata de alte specii care umple stadionu la un meci de cupa uefa , care umple netu de becalisme , iar la un meci cu fc arges de exemplu sunt 3000 de fomisti pe lia manoliu ...noi Dinamovistii nu suntem "la moda" , nu suntem suporterii celor multi pentru ca asa e poporu , la noi nu exista fenomenul de turma cum exista la altii .

deviez? inchei aici
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde marian jan » Vin Iul 21, 2006 4:37 pm

kacioSS scrie::Pla noi nu exista fenomenul de turma cum exista la altii .



~p ~p ~p ~p ~p
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde sin ella » Vin Iul 21, 2006 4:38 pm

a zis prietena ca o jeneaza


marian jan, dar parca ziceai nu de mult pe aici pe undeva ca esti burlac... offfff, damn!

:zambet:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde marian jan » Vin Iul 21, 2006 4:41 pm

deci nishiodata nam sustinut asta.in fiecare seara imi .... tin prietena in brate.care o fi ea in seara aia :D de sunt necomfornist.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Iul 21, 2006 4:41 pm

ziceai nu de mult pe aici pe undeva ca esti burlac


pai a fost, fro doo ore juma, nici nu jtiu cum a rezistat atat ~p


ALOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!

ho bre cu offtopicele ca acu vazui ca suntem la fane in parcela, eram convins ca suntem pe caterinci. culmea ca io incepui :D

scuze fane, jterge ce ai de sters
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde sin ella » Vin Iul 21, 2006 4:43 pm

care o fi ea in seara aia


iham... ochei. si diseara ce faci :zambet: ?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde marian jan » Vin Iul 21, 2006 4:48 pm

aiule,io n-am facut nimic,sa mor io! :x
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde HABEEB » Sâm Iul 22, 2006 9:12 am

ma amuza in ultima perioada gastile de oligofreni generic numite "emo kids"
genul de antisociali, negativisti, trendinezi etc.. nu sint genul care sa generalizeze un tipar.. dar astia jur ca sint totzi la fel.. tricouri cu che guevara.. ce plm conteaza ca nu stiu nimic despre ala.. e trendy... tenisi blugi jegosi breton in ochi.. geanta de postas.. sosete colorate... se pling ca lumea e rea.. protesteaza impotriva a orice li se pare trendy.. injura SUA si pe bush.. dar sint fani ipod si dslr`uri.. pt ca de circa un an fotografia a devenit trendy.. tot ce e "mainstream" sux...
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Sâm Iul 22, 2006 2:46 pm

HABEEB scrie:injura SUA si pe bush.. dar sint fani ipod si dslr`uri..



si ce daca?ai dont andarstend.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde RajaF » Sâm Iul 22, 2006 3:27 pm

geanta de postas..


Habeeb, sa stii ca nu pot sa i condamn. Si eu mi-am primit o poseta dina aia masculina de la scoala, si de atunci o iau cu mine peste tot. Imi tin in ea toate alea: mobil, portofel, chei etc.:D

In rest da ai dreptate sunt niste enervanti.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde HABEEB » Sâm Iul 22, 2006 5:31 pm

bush + us of a + g7 = globalizarea
ipodul este un simbol al comercializarii excesive.. care duce la primul rind...
nu potzi sa spui.. imi bag p***`n ei de capialisti si sa bei cola si sa portzi levis
nu potzi sa spui fuck mainstream si sa ascultzi limp biskit si britney spearms
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Sâm Iul 22, 2006 5:53 pm

personal nu ti dau dreptate,cred ca esti cam radical,dar e si asta o parere-chiar f des intalnita.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde mirciox » Mar Sep 19, 2006 2:05 pm

io's de parere ca toti suntem diferiti si traim pe conceptii diferite, asta cuprinde atitudine, freza, stil de imbracat, muzica, lifestyle, etc. ...ce treaba ai tu ca la poarta un tip de geanta, un gen de blugi, ciorapi colorati sau normali, camasa in dungi sau in flori si asa mai incolo...care ii faza?inca nu am depasit faza comunista cand te uiti la ala de langa tine ca si cu invidie ca tu nu ai curaj sa faci asta?inca se mai judeca omu dupa aparente?
nu potzi sa spui.. imi bag p***`n ei de capialisti si sa bei cola si sa portzi levis

da ma rog de ce?daca mie imi palce modelul si gustul?sa imi fac niste pantaloni de stofa in romania si sa beau britforsau cum ii zicea la sucu ala comunist?
nu potzi sa spui fuck mainstream si sa ascultzi limp biskit si britney spearms

nici mie nu imi plac dar nu poti sa faci pipi pe gustu omlui, mergi tu si bate-i pe toti aia care asculta ce nu iti place tie ca tu esti ala adevarat!!! ==D RESPECT TATA!
:eat:
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..


Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron