Aparitii editoriale

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Aparitii editoriale

Mesajde Shaki » Mie Iul 12, 2006 10:56 am

Scopul acestui thread este sa semnaleze aparitiilor editoriale care ne atrag atentia, in ideea ca poate devine cineva interesat sa si le procure sau sa le citeasca.

La editura Polirom:
"Catedrala", de Raymond Carver - un volum de povestiri nominalizat la premiul Pulitzer, apartinand unui scriitor american de proza scurta, ce-l are ca mentor pe Cehov. Povestirile lui sunt despre surprinderea straniului sau a fantasticului in intamplari marunte ale vietii cotidiene. Este al doilea volum tradus la noi, fiind precedat de "Taci, te rog!", cel care i-a adus recunoasterea internationala.

"Dans dans dans", de Haruki Murakami - continua actiunea din romanul "In cautarea oii fantastice", si in acelasi timp seria destul de numeroasa de carti ale acestui scriitor, despre care am remarcat ca este destul de editat la noi; as vrea sa pot spune mai multe despre el dar din pacate inca nu am ajuns sa-l citesc (poate imi face cineva o recomandare mai elaborata).

La Humanitas:
Doua carti de si despre Eliade (pentru katzy :D): "Jurnalul portughez si alte scrieri", de Mircea Eliade, care cuprinde jurnalul romanului "Viata noua", corespondenta si alte scrieri ale acestuia publicate pentru prima data in Romania; "Eliade dinspre Portugalia", de Sorin Alexandrescu, ce se refera de asemenea la perioada traita de Eliade in acea tara (ca atasat cultural).

"Revolta in desert", de T.E. Lawrence, aparuta la editura Tesu, in traducerea si prefatata de acelasi Eliade - pe care am achizitionat-o acum cateva zile pentru ca Lawrence al Arabiei ma fascineaza ca personalitate, poate revin cu mai multe cuvinte despre ea dupa ce reusesc sa o citesc...

De asemenea, s-a tradus al treilea volum si ultimul din trilogia "Rastignire trandafirie" de Henry Miller - "Nexus"; am acum o serie completa :D. Toate trei romanele au aparut la editura Est, care de altfel a reluat toate operele majore ale lui Miller: "Tropicele", "Primavara neagra", "Cosmarul climatizat", "Zile linistite la Clichy".

Daca a citit cineva ceva din aceste recomandari, e rugat sa-si exprime opinia :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Dum Iul 23, 2006 4:40 pm

La Editura Paralela 45 a aparut Omul cu o singura aripa, de Matei Visniec.

"Imagineaza-ti un postas care vine sa-ti aduca o scrisoare si ti-o inmaneaza cuprinsa de flacari. Si in timp ce scrisoarea, pe care o astepti de mult, arde in mainile tale si cade scrum pe jos, domnul postas saluta si pleaca. Nu e normal sa primim scrisori care ard. Nu e normal ca scrisorile pe care le primim sa ia foc in mainile noastre. Cat timp nu o citesti, scrisoarea ramane intacta, iar in momentul in care o atingi, dintr-o data ia foc..."


Iar editura Curtea Veche ne propune Moartea pinguinului, de Andrei Kurkov

"O satirí£ acidí£ Ã¢Â€Â” despre mafia postcomunistí£ şi mass-media, politicí£ şi pinguini — in tradiţia unuia dintre marii maeştrii ai literaturii secolului XX, Mihail Bulgakov."
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Iul 24, 2006 11:50 am

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_5576/Lansari/de/carte/la/Bookfest.html

toate lansarile de carte care au avut loc la recentul bookfest. ash mentziona trainspotting al lui irvine welsh, o carte care ma intereseaza...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde wednesday » Lun Iul 24, 2006 1:51 pm

Shaki scrie:http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_5576/Lansari/de/carte/la/Bookfest.html

toate lansarile de carte care au avut loc la recentul bookfest. ash mentziona trainspotting al lui irvine welsh, o carte care ma intereseaza...

as putea sa ti-o imprumut in engleza si/sau romana :D

aparitia editoriala de saptamana trecuta care mi-a facut mie cu ochiu, fu:
http://www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=2292
acum cateva saptamani mi-a sosit american psycho prin posta si acum sa vad pe langa ce bunica ma mai gudur ca sa fac rost de fonduri ... A-)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Romanul unui pictor

Mesajde Djinn » Mar Aug 01, 2006 10:22 am

A aparut, la editura SemnE, primul roman al pictorului si profesorului la belle-arte Gheorghe I. Anghel: "Vara cu serile lungi".

<<Romanul "Vara cu serile lungi", scris in 1984, este dedicat acelui pamant magic de la Dunarea de Jos, triunghiul Braila-Galati-Sulina, ciudat, s-ar putea spune, pentru un autor nascut la Cluj[...] Pictorul clujean alege in acest roman, dedicat mamei sale, o maniera cuminte si domoala, traditionala am putea spune, nebruscata de indrazneli stilistice si narative nelalocul lor aici. Textul curge lin, se citeste repede si cu placere, fraza e spumoasa cand trebuie si ofera detalii pitoresti, fara a musti de prea mult specific. Ne e povestita viata lui Crisanti (in fiecare brailean se afla un grec?), copilaria si tineretea lui la Dunare (Terente, figura tutelara a acestui spatiu, e si el prezent), iluziile si inocenta pierdute la oras, totul in Lumea Veche, nemutilata inca de regimul satanic al "clasei muncitoare". Cartea este de fapt o elegie pentru frumusetea pierduta a acestor locuri, a naturii nepangarite si a oraselor-port cosmopolite si patriarhale, splendoare din care nu a mai ramas acum aproape nimic, transformate cum sunt in "orasele rosii". >>

sursa si continuarea articolului
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Aug 03, 2006 3:59 pm

chit ca nu-s lucrari de "literatura propriu-zisa", va semnalez urmatoarele aparitii la Humanitas:

1. din Colectia Casa Regala: Regele Carol I al Romaniei (de Paul Lindenberg), Missy. Regina Romaniei (de Guy Gauthier) si Ferdinand I. Intemeietorul Romaniei Mari (de Eugen Wolbe).

2. din Seria Lucian Boia, reeditare: Istorie si mit in constiinta romaneasca
(pret in librarii: 28 lei; 10% reducere in site-ul Librariile Humanitas - http://www.librariilehumanitas.ro)

"Istorie si mit in constiinta romaneasca este prima analiza moderna, completa si sistematica a mitologiei istorice romanesti. Chestiunea se bucura in ultimii ani de mare atentie, dar dificultatea de a trata intregul fenomen -- de la primele "traditii inventate" si falsuri patriotice la protocronism si avataru! rile sale postcomuniste -- a facut ca sinteza sa intarzie: pana acum, cand Lucian Boia parcurge critic cele doua secole in care vulgata istoriografica romaneasca a propus constiintei publice o fuziune a istoriei cu mitul."

3. din seria Djuvara: Civilizatii si tipare istorice. Un studiu comparat al civilizatiilor - Neagu Djuvara (traducere din franceza de Serban Broche)
(pret in librarii: 38 lei; 10% reducere in site-ul Librariile Humanitas)

"In umbra civilizatiei majore, inainte ca aceasta sa dispara la randul ei, cate alte culturi n-au pierit fara urma! Aceasta imensa drama e astazi traita de multi cu nespusa intensitate. Trebuie sa apartii unei asemenea culturi pe cale de a se stinge, sau care moare chiar inainte de a inflori, pentru a intelege nesfarsita disperare a acelora care asista neputinciosi la disparitia inexorabila a celor mai pretioase valori ale lor."

sursa: newsletter Humanitas
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Aug 03, 2006 5:47 pm

Semi-offtopic, de Neagu Djuvara au aparut si doua audiobooks la Humanitas: "De la Vlad Tepes la Dracula Vampirul" si parca inca una de istorie. Nu ma intreba de ele djinule, ca mi-au trecut prin mana si le-am dat de tot, n-am rabdare cu audibilele astea :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Vin Aug 04, 2006 2:41 pm

pacat ca n-ai rabdare, e cea mai usoara metoda de asimilare :)

La editura Paralela 45, a aparut "Mahalaua Birjarii Vechi in documente, imagini si confesiuni", de Elena Precupetu.

Nascuta in 1922, autoarea acestor marturisiri savuroase a locuit peste 70 de ani in vechea mahala a Birjarilor, iar acest jurnal ilustrat, continand amintiri de fapte traite si aflate de la altii, reconstituie o foarte bogata si interesanta istorie vie, autentica, umana. Volumul este ingrijit si prefatat de Adrian Majuru, care a cunoscut-o pe Elena Precupetu (nascuta Croitoru) in septembrie 2002. Cartea s-a nascut in urma unor repetate intervievari revazute si completate de catre autoare ulterior cu istorii actuale, puse in balanta cu altele similare din trecut. Volumul are o bogata ilustratie, cu fotografii din arhiva autoarei si alte fotografii de epoca.

La inceputul secolului XX, strada Birjarii Vechi incepea de la strada Romana (astazi Mihai Eminescu) si se termina in strada Fainari, existenta si azi. Dupa primul razboi mondial, strada Birjarii Vechi a fost rebotezata Episcop Radu, nume care i-a ramas pana azi. Intr-o casa de pe aceasta strada, astazi disparuta, a vazut lumina zilei autoarea acestor marturisiri. Toti cei ai casei cunoscusera si alte vremuri, pe care le-au lasat in scurte povestiri celor mai tineri pe atunci. Ceea ce particularizeaza aceste amintiri si le da o savoare in plus este umorul cu care sunt redate, precum si optimismul de neclintit al povestitoarei.


sursa
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Aug 08, 2006 2:54 pm

-> La editura Corint, reeditare: "Morminte stravezii" de Dan Stanca.

"un roman greu, complicat de drame intunecate, sondand, asa cum face Dan Stanca si-n alte carti ale sale, abisul psihologic omenesc. Aici, rautatea si ticalosia omeneasca sunt puse la lucru. Un personaj frivol al zilelor imbogatitilor, adica ale noastre, manipuleaza doua spirite ratacite, pe el si pe ea, casatorindu-i numai spre a-si bate joc de ei. O lume a ororilor transpare dupa un inceput oarecum linistit, o poveste din Canada, a unei tinere emigrate acolo cu sotul sau, nici ea prea fericita. Nici nu iti dai seama, cititor fiind, cand aluneci in toata mocirla romaneasca tipica pentru aceste vremuri si impotriva careia scriitorul nu este decat o voce care striga in deshert."

sursa

-> carti audio la Humanitas: Ghidul nesimtitului, de Dan Paraschivescu (editie prescurtata; durata: 1:02:30) si Comedii la portile Orientului, de Andrei Plesu (editie prescurtata; durata: 49:53).
Pretul in librarii: 19 RON.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Oct 02, 2006 10:05 am

S-a editat un al roman de Clive Barker - Everville. Detalii aici:
http://www.raobooks.com/editie.asp?id=1543

Cine a citit Cabal si Carti insangerate, imi poate lesne intelege entuziasmul :D Abia astept sa pun manutzele pe cartea asta...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Noi 02, 2006 6:49 pm

al treilea volum din jurnalul lui anais nin - foc, a fost editat de humanitas

http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=2027
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Noi 02, 2006 8:03 pm

bre, da primu cind naiba se editeaza??
ca vreau si eu sa citesc 'incest', dar ar fi mai frumos sa incep cu partea intii. sau nu?! :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Noi 03, 2006 11:29 am

ba da
nu am intzeles ratzionamentul lu humanitas
potzi cel mult sa vezi filmul 'henry and june', care e facut dupa partea intai, shi apoi sa citeshti partzile doi shi trei :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ionelia » Lun Dec 11, 2006 2:46 am

In Constanta s-a lansat la data de 8 noiembrie , la Cercul Militar Constanta , primul numar al revistei de cultura si arta Nelinisti Metafizice , a asociatiei cu acelasi nume .
La eveniment au fost prezente personalitati din randul bisericii , invatamantului si politicii , din Constanta si nu numai .
Director economic - Aiserin Nebi
Redactor sef - Constantin Lamureanu
Redactori sectia arta - artistul plastic Laura Stroe , muzicianul Lucian Sendrea
Redactori sectia eseuri - Oana Catalina Bucur , Oana Alina Tudor
Redactori sectia social - Lia Tugui , Andra Zeicu

Revista prezinta poezii scrise de copii din scoli cu clasele 4-8 , si licee ( Galati si Constanta ) , poezii pana acum nepublicate ale unor " talente proaspete " (Alexandru Vlad , Bucuresti ) , poezii ale unor autori consacrati , sau dimpotriva uitati in umbra , din toata tara ( Viorela Codreanu tiron - Bucuresti , Carmen Marcela Macelaru - Bucuresti , Luigi Bambulea - Dej , Thea-Dor Bogdan - Dej , Ema Boldur - Deva , etc ) .
Rubrica de interviuri este insufletita de conversatia cu actorul constean Mircea Panzaru . Alte interviuri : Tudor gheorghe , Dna inspector general al invatamantului constanta , Narcis Amza .
Sunt prezente poze cu colaboratorii si redactorii (poze biografice), si " poze sociale " , daca pot spune asa (luati revista si o sa intelegetzi) realizate de : artistul plastic Laura Stroe si cunoscutul Iurie Darie .
Galeria de fotografii reprezantand o parte din colectia de masti realizate de artistul plastic Vasile Nicolau , este urmata de lista de expozitii facute de artist , insa nefiind precizate cele facute inafara Romaniei .
Avatar utilizator
Ionelia
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Dec 11, 2006 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Vin Oct 24, 2008 3:28 pm

La Polirom a aparut in varianta noua, cartonata Diavoliada si alte povestiri de Mihail Bulgakov.

In plus, vad ca nu a scris nimeni, ca acum o luna a aparut Omul fara insusiri a lui Musil.
Tot la Polirom au aparut acum si niste pachete 'promotionale': la 2 carti de acelasi autor o primesti si pe a 3-a gratis. Eu mi-am cumparat deja pachetul E. Hemingway. Interesante sunt si cele Doris Lessing si Salman Rushdie.

(nu, nu ma platesc cei de la Polirom)
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Iul 14, 2009 1:53 pm

"The Death of Bunny Munro", cel mai recent roman semnat de cunoscutul muzician australian Nick Cave, va fi lansat in 31 de ţări, printre care şi Romania, unde va apărea, in traducere, la editura Polirom, in toamna acestui an.


"Există ciţiva editori in lume care trebuie urmăriţi cu atenţie. Unul dintre ei, preferatul meu, este Jamie Byng, proprietarul şi managerul scoţienilor de la Canongate. In momentul in care Canongate a anunţat cumpărarea drepturilor internaţionale pentru un nou roman semnat Nick Cave, pentru o sumă de şase zerouri, am cerut imediat manuscrisul spre lectură. După ce l-am citit, a doua zi după targul de Frankfurt 2008, n-a mai existat nici o indoială că vrem să publicăm <Moartea lui Bunny Munro>", a declarat, pentru NewsIn, directorul editorial de la Polirom, Bogdan-Alexandru Stănescu.

Potrivit editurii Polirom, romanul lui Cave va aparea in traducere romanescă in maximum două luni, aproximativ in acelaşi timp cu lansarea ediţiei in limba engleză.

cotidianul.ro
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Aparitii editoriale

Mesajde Marius_1988 » Vin Mar 12, 2010 11:41 am

Am aflat de curand unde se pot gasi unele dintre cele mai noi aparitii editoriale de la cele mai consacrate editurii din Romania, cum ar fie aceasta carte, Doctori ucigaşi
Marius_1988
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 12, 2010 11:23 am
Localitate: cernatesti

Re: Aparitii editoriale

Mesajde kant emir » Joi Mai 13, 2010 10:24 am

Fata din Nazaret, a lui Petru Popescu

o recenzie aici (care mi s-a parut cam aiurita, in sensul de inexacta la modul suparator. nu mi-a placut)

si o alta (care mie mi s-a parut mult mai la obiect)
ce vreau eu sa spun (n-o sa ma arunc in laude si coronite si focuri de artificii) s-ar cuprinde in urmatoarele patru puncte (ordinea este neimportanta):

- o carte scrisa de un scriitor adevarat - se simte mana profesionistului
- povestea infatisata este frumoasa, personajele sunt si convingatoare, si agreabile (ma gandesc la Apella si la Mariamne)
- perspectiva asupra mitului virginitatii Mariei (de fapt, mai mult asupra conceptiei "neprihanite") este, desi diferita de standardele crestine, acceptabila de catre oricine este dispus la un (sa zicem) compromis credibil in locul unei prostii (incapatinata si anacronica, aceasta prostie) fara alta noima decat aia impusa
- modelul (ei, aici voiam eu sa ajung), tipul de Dumnezeu infatisat: un Dumnezeu in care nu doar ca as putea crede, ci chiar mi-ar fi drag sa cred
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Aparitii editoriale

Mesajde MeliNoir88 » Sâm Mai 05, 2012 7:52 pm

Parohia, de Dan Coman... A aparut la Cartea Romaneasca.
MeliNoir88
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 7:20 pm
Localitate: bucuresti

Re: Aparitii editoriale

Mesajde addseo1118 » Joi Apr 23, 2015 9:26 am

"Imagineaza-ti un postas care vine sa-ti aduca o scrisoare si ti-o inmaneaza cuprinsa de flacari. Si in timp ce scrisoarea, pe care o astepti de mult, arde in mainile tale si cade scrum pe jos, domnul postas saluta si pleaca. Nu e normal sa primim scrisori care ard. Nu e normal ca scrisorile pe care le primim sa ia foc in mainile noastre. Cat timp nu o citesti, scrisoarea ramane intacta, iar in momentul in care o atingi, dintr-o data ia foc..."
:biggrin "I love it" make sense. Thanks for sharing.
addseo1118
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 10, 2015 4:57 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron