fructe?

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

fructe?

Mesajde punct » Vin Iul 28, 2006 2:12 pm

ma incumetai sa deshchid un thread dedicat fructelor, io fiind mare devoratoare de fructe, le pot manca fara sa ma satur, dimineata, la pranz, seara, noaptea. imi plac in special piersicile de paraguay, alea turtite (poza), mandarinele, merele...salate de fructe.
acu is si io curioasa , in ce mancaruri se pot folosi fructe. am mancat acu cateva zile orez ´´a la cubana´´ , adica orez fiert, peste se arunca un ou fript, neshte pasta de roshii si o banana taiata bucatzele. are gust ciudat, dar nu e rau. ca desert am servit o banana fripta cu frishca. asta a fost buna. am facut si acasa, am luat banana, am taiat-o-n doo (de-a lungu), am pus-o in ulei incins ( putin ulei), un pic pe-o parte, un pic pe alta , am scos-o, pus-o-n forforie, turnat caramel peste si halit.
next!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Iul 28, 2006 2:24 pm

Nu mai stiu numele, dar iei asa: orez, pept de pui, fructe din conserva ( sau nu, cum doreste caprioara; cirese si ananas sa fie ) si umpic de banana. Cat fierbe uleiul, se prajeste puiul intr-umpic de ulei si la sfarsit, cand e aproape gata, se adauga niste zeama de fructe - daca e- si fructele, bananele fiind puse la urma de tot.

Mai daduse Amaterasu o reteta de pui cu grapefruit, daca retin bine..

Si eu mananc fructe, cat si cum prind, numa ca la 3€ kilu de piersici.. sunt cam acre.. sau 5€ ala de cirese.. Mere si portocale raman baza..

Chiar, o reteta de salata de fructe aveti? Ca luasem zilele trecute pepene galben si vroiam sa fac salata, dar pana sa caut.. l-am terminat :D
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde punct » Vin Iul 28, 2006 9:10 pm

eu iau piersici cu 1.90€, alea paraguayene is mai scumpe, aproape 3€ , de aia iau doar juma de kil la 2 sapt.
salata de fructe pe care o halesc eu: iau cate unu sau doua din toate fructele ce le gasesc prin bucatarie, le tai cubuletze, le pun in castron, daca nu lasa zeama torn neshte sirop, le bag la frigi si dupa doo ore ma pun pe treaba. nu e rau maglavaitzu, dar astept si eu o retzeta adevarata de salata de fructe.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Sâm Iul 29, 2006 8:01 am

fiind pe parceaua mea si ca sa stiti ca pe acest subiect daca nu se injura nimeni si nu trebuie sa moderez nu voi mai calca va zic parerea mea despre fructe:

:yuk: :yuk: :yuk: :yuk:

daca mananc o felie de mar, para, persica, pepene (deja mi se zbarleshte parul) e eveniment monden, daca nu ash face-o pe fuga ar aparea si la gazeta.

tre sa ma spal cu o bere acu' din cauza voastra :D

atata. multzumesc. continuatzi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde isabo » Mie Aug 02, 2006 9:27 am

Am vazut la TV o reteta africana, tot cu banane: se taie bananele in 2 (nu pe lungime), se marineaza in zeama de portocale (nu am vazut de la inceput, asa ca nu stiu cat timp si nici daca in zeama de portocale nu se pune si ceva zahar), apoi bucatile de banan se dau bine de tot prin cocos, dupa care se prajesc in unt incins. Aratau ex-ce-lent.
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde pacha » Mie Aug 02, 2006 3:09 pm

Un pepene galben mediu(mic) se taie in doua.se goleste de seminte si inauntru se arunca compot de struguri amestecat cumere,pere etc.Super desert.

Un pepene galben bla bla.Se arunca inauntru inghetata asortata si se da la frigider.Mama,mama.

punct-", le pot manca fara sa ma satur,"
Ai dreptate si eu raman flamand dupa ele. :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 02, 2006 3:13 pm

Un pepene galben mediu(mic) se taie in doua.se goleste de seminte si inauntru se arunca compot de struguri


plm pacho, m-ai dezunflat. citeam cu nesatz cuvintele tele ajteptandu-ma la coniac, techila, gotka etc si tu imi vii cu conpotu de struguri pe care nici babele de la salonu 16 urolojie de la fundeni nu-l mai biau :(
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Aug 02, 2006 3:18 pm

E pentru pretentiosi.
Suc de pruna nu ma lasa doctoru'.

Da imi adusei aminte ca am mai scris pe aici de o experienta.Intr-un pahar de coniac bun se arunca cuburi mici de pepene galben.Se lasa un pic si se serveste cu lingurita.Bun.Merita incercarea da pepenele sa fie dulce.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 02, 2006 3:30 pm

o mica interventie: mie imi vine sa vomit citind ce scrieti aici asa ca daca apare vrreo neregula de moderat sa imi semnalatzi penca io nu mai dau pe threadul asta.

multzam, continuatz
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mie Aug 02, 2006 3:57 pm

Mah,habar n-are gaga ceasta ce e bun.Berea nu e totul mah baieti ! :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Aug 02, 2006 4:03 pm

da bre, gaga habarnare :)

pepene galben, compot de ananas si/sau cocktail de fructe exotice, nuci bucatatite, un baton de scortisoara si sampanie demi sau dulce.... lasat un pic la frigider si apoi consumat cu mare pofta. Merg si alte fructe, piersici de exemplu (yum), struguri, mere, pere, ce-o fi... si niste inghetata sau frisca deasupra (inghetata mai bine...)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Aug 02, 2006 4:45 pm

bre acu facetz rating taman pe subiectu asta de porc? singuru lucru bun pe care il poti avea de la un fruct se obtine in urma fermentarii si distilarii, restu ie caca maca.

a, ba nu, imi mai plac si merele alea rase in coca de clatite si prajite, chiar ca nu am mai facut de mult.
si dulcetzile bune cu telemea sau fun cascaval de esentza tare.

no uite ca le-am gasit intrebuintzari.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde punct » Mie Aug 02, 2006 5:40 pm

da pentru gaga nu s-o gasi vre-un fruct care sa se taie bucatele, sa se arunce in bere, sa se lase si apoi sa se manance? :)
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 02, 2006 5:47 pm

punct, te manca-n chiur? ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 02, 2006 6:03 pm

in punct mai exact? ~p~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Joi Aug 03, 2006 11:21 am

Mah gaga,e chestie de obisnuinta.Stiu si eu niste tipi care nu mancau fructe dar s-au obinuit sa manance mere.Sunt canibali si mananca cu mare pofta marul lui Adam.~p
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Aug 03, 2006 11:45 am

~p
bine Pacha, daca mi-ai dat asa exemplu m-am conformat si in dimineatza asta am renuntzat la bere si mi-am luat un kil jumate fructe numa ca ai draq le-au ambalat in sticle si in loc de struguri au scris pe ele "dry riesling". e bine?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Vin Aug 04, 2006 12:13 pm

Adevarul e ca se fura,realitatea e ca se bea :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Aug 04, 2006 12:16 pm

dana, da' iti plac macar galustile cu prune sau, stiu si eu, rata cu portocale? :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde M@rLanU^^ » Mar Mai 22, 2007 5:48 am

cele mai buni gutui pe care le-am mancat erau bagate in alcool (ca visinata) si lasate la macerat.... mmmmm.... dintr-o gutuie m-am facut avion...
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm


Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron