Receptia programelor TV de pe satelit

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Help!!!

Mesajde shark » Mie Aug 09, 2006 5:04 pm

Locuiesc in Germania, si ma gandesc sa-mi pun o antena satelit cu receiver digital cu care sa prind si romanii.
Ce date imi trebuie?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri!
shark
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 09, 2006 4:58 pm
Localitate: Germania

interes

Mesajde aliosa23 » Vin Oct 20, 2006 2:18 pm

m-ar interesa daca si de unde pot achizitiona card spart, am o antela si un receiver opentel de la max.
poate renteaza mai bine sa iau un card spart decat sa dau abonament
aliosa23
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 20, 2006 2:15 pm
Localitate: bucuresti

ma ajuta cineva???

Mesajde Andreea_01 » Mar Noi 14, 2006 10:21 pm

Buna...eu stau in Olanda si am antena pt sirius 2,3/kv.Pana ieri imi mergeau cateva progr printre care si protv international dar acum cei de la protv intl.au anuntat k s-au schimbat o parte a parametrilor de receptie a canalului si anume:SATELIT:? SIRIUS 2
5 grade Est
Frecventa de receptie: 12456.320 MHz
Polarizare: orizontala
Symbol rate (SR): 27.500 Msym/s
FEC: 3/4
Canal 3 PRO TV Intl: clar
Video PID 1360
Audioa PID 1320
PCR PID 1360

Eu nu prea inteleg ce sa schimbat pt k eu la meniu am asa:
Sirius 2,3/kv
LNBP: ON
LNB type: Universal
LBN freq:16000/9750
22KHz:Auto
DiSeqC:1,1
Committed:3

Pana acum mie mi-a mers asa dar nu stiu ce sa schimb k sa-mi mearga acum...
ma poate ajuta cineva plsss.... [-o [-o
Andreea_01
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 14, 2006 9:54 pm
Localitate: olanda

Mesajde peterus22 » Vin Ian 12, 2007 2:57 pm

Salut... sunt un novice in domeniu... dar ma intereseaza si pe mine daac existo vro posibilitate de a prinde programe americane cu akutorul unei antene de satelit??? nu stiu.. daca as cumpara de acolo carduri dastea de decodare etc? ma ajuta si pe mine cineva! :D
peterus22
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 12, 2007 2:47 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Sâm Ian 13, 2007 8:56 am

daca ierea pamantu plat... ~p

deci nu poti
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde modern » Mie Ian 31, 2007 8:38 pm

Salut,

Am un receiver Yu-ma-tu Mx Series compatibil cu DVB/MPEG2 şi cu DiSEqC 1.0/1.2.
Am ceva şanse să privesc canale criptate fără abonament? Dacă este posibil spuneţi-mi vă rog cum.
Dacă nu, recomandaţi-mi dacă puteţi ce receiver trebuie să procur şi cum să fac decriptarea canalelor (fară abonament desigur, de ex. la MaxTV).

Mulţumesc anticipat
modern
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 31, 2007 8:35 pm
Localitate: Republica Moldova

Mesajde razvanx » Mar Iul 10, 2007 10:43 am

Salutari

Ma poate ajuta cineva si pe mine? Vreau sa achizitionez o instalatie de receptia programelor de pe satelit.Dar dupa cum bine stiti sunt foarte putine programe romanesti FTA asa ca as vrea sa decodez programele ce se pot decoda .Dupa cum am citit mai inainte sar putea decoda folosind :magic module,un programator de cartele,cartela fun si un receiver cu CI (common interface).Eu am gasit urmatoarele produse la urmatoarele firme si as vrea sa imi spuneti daca sunt bune pentru asa ceva si daca merita sa dau bani pe ele.Daca nu sunt bune vas ruga sa imi spuneti de unde sa iau aceste 4 echipamente.

Programator Cartela:http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=300&category_id=b30623240973287a880146590c1d85f0
Receiver Cu CI:http://www.satshop.ro/srt6350.html
Magic Module:http://www.rdi-cam.com/pic.php?i=66
Cartelele Fun :http://www.satshop.ch/index.php?cPath=42


Magic module nu stiu de unde se cumpara asa ca vas ruga sa ma ajutati pentru ca sunt intr-o zona izolata unde nu au ajuns Firmele de cablu.

Multumesc Astept Raspuns pe forum sau pe mailul meu razvanbta@yahoo.com
razvanx
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 09, 2007 9:50 pm
Localitate: Pe pamant

Mesajde Donald » Mar Iul 10, 2007 7:38 pm

Decodarea programelor TV necesita un minimum de cunostinte. Pe RDI gasesti cam tot ce trebuie, dar e o mare de informatii acolo, in mare parte inutilitati, dar printre picaturi si intreband, gasesti si informatie utila. Intai trebuie sa stii ca e nevoie nu numai de timp si de efort, ci si de chemare sa te ocupi de asa ceva.

Cel mai simplu poti decoda cu receptoare FTA, dotate cu software adecvat. Majoritatea receptoarelor actuale permit acest lucru. Strong, Globo, Yumatu etc... permit asa ceva, daca le modifici softul. Respectiv, cauti pe net softuri - asa numitele patchuri - pe care le introduci in receptor. Atentie procedura poate fi periculoasa pentru receptor, mai ales ca incepator cand nu prea stii ce si cum sa faci. Poti da si peste fisiere false, sau virusate. In principiu, poti decoda cam tot ce se poate cu conditia sa fi cu cheile la zi.

O alta posibilitate ar fi decodarea cu CAM si cartela. Aici sunt diverse variante si lucrurile se complica. Poti programa CAM-ul sau cartela. In general, asta e o forma de stors bani. Sunt tot felul de CAM-uri si cartele, destul de scumpe, care atrag punctual prin diverse facilitati. Adica, la un moment dat poti decoda anumite programe, care altfel nu merg. O vreme producatorul sustine suportul tehnic, adica asigura updateuri, apoi, dupa ce isi face suma, trece la alt produs.

Ca incepator iti recomand un receptor FTA. Ti-as recomanda un Strong din seria mai veche 6125, 6155, 6130. Sunt fiabile si este mult software pentru ele pe net. In plus, nu se strica prea usor daca gresesti ceva. Eventual cauta si pe RDI sa vezi ce mai recomanda lumea pe acolo. Oricum, fereste-te de Globo. Yumatu nu cunosc.
Donald
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mai 22, 2007 10:51 pm
Localitate: Acasa

Ce sa fac atunci ?

Mesajde razvanx » Mie Iul 11, 2007 2:42 pm

Salut Donald Am inteles ce vrei sa zici .Atunci cum sa fac ? Dupa cum zicea eyewitness asa este cel mai simplu de decodat programele tv de pe satelit cu cartelesa si cititor de carduri . Zimi si mie cum ar fi mai simmplu si cum pot decoda pentru ca aici unde sunt eu uneori chiar simt nevoie de alte programe decat TVR 1 . Deci terog frumos zimi si mie cea mai mai eficienta solutie pentru decodarea programelor tv de pe satelit [-o .Astept raspuns
razvanx
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 09, 2007 9:50 pm
Localitate: Pe pamant

Mesajde Donald » Joi Iul 12, 2007 6:40 pm

Ti-am zis ce poti face. Sa iei un receptor FTA, pentru care e disponibil soft de decodare. E cea mai simpla si cea mai ieftina metoda, cea mai potrivita pentru un incepator. Si asa ai foarte multe de invatat. Lasa alte metode pentru mai tarziu. Apropo, nu e vorba de decodare cu "cartele si cititor de carduri", ci de decodare cu modul de acces si eventual, cartela. Fa-ti un cont pe forumul RDI si vezi ce se vorbeste pe acolo, iar unde nu intelegi, intrebi.
Cea mai eficienta metoda de decodare e sharingul. Se bazeaza pe alt principiu. Pentru asta iti trebuie un receptor destul de scump, conexiune permanenta la Internet si trebuie sa platesti un abonament lunar la cineva care ofera sharing. Daca vrei calitate si stabilitate, abonamentul e scump.
Donald
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mai 22, 2007 10:51 pm
Localitate: Acasa

Mesajde razvanx » Dum Iul 15, 2007 4:30 pm

Deci spunemi exact ce sa cumpar si cum se modifica softul receptorului .pls
razvanx
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 09, 2007 9:50 pm
Localitate: Pe pamant

Mesajde abnorm » Mie Sep 19, 2007 11:34 am

am antena cu satel (amos sirius si hotbird)...instalatoru cand mia pus antena a bagat niste frecv si mia decodat discovery,o gramada de mtv + altele...am doar tv cu antena..vreau sa stiu pot sa fac si eu la fel.cum se afla frecv alea..sau ce a facut ala deosebit??
abnorm
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 19, 2007 11:08 am
Localitate: MOldova

Mesajde AresVio » Mie Oct 03, 2007 5:51 pm

Am nevoie de ajutor plzzz, vreau sa cumpar asa ceva : "antena satelit cu diametrul de 1,80m ,atentie din aluminiu,RECEIVER DIGITAL CU TELECOMANDA +LNB+FID+TIJE+MONTURA CULISABILA+MOTOR+POZITIONER CU TELECOMANDA" spuneti-mi daca e buna sau nu,este SH mi-a zis ca prind peste 2000 de posturi.Plzzz help
Multumesc
AresVio
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 03, 2007 10:12 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde AresVio » Sâm Oct 06, 2007 11:58 am

Ma ajuta cineva ???? plzzzz ~a ~a ~a
AresVio
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 03, 2007 10:12 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Sâm Oct 06, 2007 2:48 pm

hahaha

mi-a zis ca prind peste 2000 de posturi


prinzi si 5000 insa majoritatea-s codificate, trebe si cartele de decodificare

atentie din aluminiu


pe piatza se gasesc numa atentii din plunb si zinc

RECEIVER DIGITAL CU TELECOMANDA

POZITIONER CU TELECOMANDA


cine plm a facut bre mijto de tine?
1/ de 10 ani incoa pozitionerele sunt parte integranta din receivere
2/ 100% din receivere au telecomanda, culmea ie ca fara telecomanda nici nu se pot opera
3/ citeste posturile de la inceputu tredului ca sa intelegi mai bine ce ai nevoie
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: Receptia programelor TV de pe satelit

Mesajde puiucampean » Mar Feb 09, 2010 3:22 pm

Salut, am si eu o intrebare :
cum as putea ajunge in posesia unei antene parabolice, pt a receptiona programe tv din Austria , si Germania ??
ma ajuta cineva cu un sfsat/idee
merci mult
puiucampean
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 09, 2010 3:12 pm

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron