Aromaterapie

Aromaterapie

Mesajde Joao » Sâm Feb 28, 2004 2:14 pm

Ati incercat? stiti ce e?
io am incercat-o si pot sa va spun ca dupa o baie cu lavanda dorm de rup,ne-ntors, tai lemne pe mine.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Delphyna » Lun Mar 01, 2004 4:20 pm

Eu as fi zis aromoterapie dar cred ca intelegem acelasi lucru si cred ca implica mai multe chestii nu numai baile cu extracte din plante aromatice... ci si chestiile dupa care ma dau eu in vant cum sunt betisoarele si lumanarile parfumate sau masajul cu uleiuri aromate... si astea au efecte interesante: relaxante, afrodisiace, dupa caz!
Oricum efectele sunt numeroase si pozitive zic eu!
Revin mai incolo cu amanunte dupa ce mai vad pareri pe aici!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Andre3aM » Sâm Mai 06, 2006 5:55 pm

aromaterapie iimplica folosirea uleiurilor esentiale..betisoarele parfumate si lumarile sunt numai de miros da nu au nici un efect asupra organismului...

Ps: stie cineva daca exista vreun curs de aromaterapie pe care dupa ce il termini te alegi cu vreo diploma ceva? daca stie cineva plss anuntati-ma si pe mine [-o
Andre3aM
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 06, 2006 5:49 pm
Localitate: Craiova

arome sintetice

Mesajde gheorghe » Dum Aug 27, 2006 6:16 am

Delphyna,

Asa cum spunea si Andre ceea ce spui tu sunt pur si simplu arome sintetice, substituienti chimici. Asa cum medicamentele obtinute prin sinteza au mai multe reactii adverse si efecte secundare de cat efecte benefice, si aromele sintetice sa stii ca pot da reactii adverse si efecte secundare la folosinta indelungata
Sunt sigur ca vei gasi intr-o sticluta si arama de trandafiri ,,dar nu se compara cu mirosul unui trandafir din gradina.
gheorghe
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Aug 26, 2006 6:35 am
Localitate: bucuresti

Plante balneologice

Mesajde gheorghe » Dum Aug 27, 2006 6:19 am

Joao,

Sunt de acord cu tine, eu folosesc plantele balneologice care au fecte miraculoase nu numai asupra somnului si ci asupra intregului organism
Iti trimit prospectul luat de pe un site

Plante pentru bai balneologice

Prezentare:
Sub forma de pulbere de plante sau plante maruntite.

Actiune:
Plantele pentru bai, prin substantele active continute, au o actiune directa la nivelul tegumentelor sau mucoaselor, cu efecte antiseptice, antiinflamatoare, cicatrizante,
sedative,etc.
In timpul tratamentului cu Plante balneologice, reteaua capilara a pielii reuseste sa inmagazineze 1/3 din sangele circulant, prin scoaterea lui dintr-o serie de mari depozite ca ficatul, splina, plamanii, etc., implicit decongestionarea lor si introducerea lui apoi in circuitul sanguin normal.
Influenteaza dinamica circulatiei venoase(provoaca o vasodilatatie periferica, cu scaderea consecutiva a tensiunii arteriale si cu o tahicardie moderata)
Elimina in cantitati mari produsii metabolici de dezasimilare
Acentueaza metabolismul grasimilor, ca si pe cel al glucidelor si dezasimilarea protidelor, cu eliminarea consecutiva crescuta de uree si acid uric
Scade hidremia, respectiv a continutului apos al organismului
Inhiba sistemul nervos( senzatia de somn si calmare)
Substantele active transportate de curentul sanguin ajung in intregul organism, avand actiune si in anumite boli interne.

Indicatii:
Stari de boala insotite de surmenaj,
Astenie,
Tulburari nervoase,
Tulburari circulatorii,
Tulburari metabolice,
Anemii,
Stari de nervozitate
Insomnii, stari de neliniste, anxietate,
Adjuvant in boli metabolice, in boli interne, in guta, reumatisme sau tulburari glandulare

Administrare:
In exclusivitate pentru uz extern

Contraindicatii:
Nu sunt; plantele folosite nu sunt toxice.

Reactii adverse:
Nu au aparut la folosinta indelungata.

Alte indicatii:
Se recomanda ca procedurile fitobalneologice sa fie asociate cu tratament intern cu unul din produsele DENIPLANT , IMUNIPLANT, FRUCTIMET dupa caz, sau cu medicatia stabilita de medicul curant.

Modul de preparare a Bailor Balneologice
Intr-o cantitate de 3-4 l de apa se pun plantele dintr-o cutie.Eventual plantele se pot introduce intr-un saculet de tifon dublu. Se pune la fiert si dupa ce a dat in clocot (a inceput sa fierba) se fierbe inca 5 minute. Se pune apoi in cada de baie cu apa, la o temperatura de 35-40grade in asa fel incit sa va acopere tot corpul.
Durata baii este de 15-30 minute.
Dupa efectuarea procedurii, trupul nu va fi uscat prin stergere cu prosopul. Veti imbraca halatul de baie pe trupul ud si va veti culca in pat, acoperit astfel ca sa nu ajunga aerul la trup, pentru cel putin o ora. Dupa ce ati transpirat se schimba lenjeria si va veti culca pina dimineata.
gheorghe
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Aug 26, 2006 6:35 am
Localitate: bucuresti

Re: Aromaterapie, astenia

Mesajde CristianaMiu » Joi Dec 19, 2013 8:43 pm

Stiati ca de fapt astenia nu apare doar toamna si primavara? Ci, dimpotriva, este vorba de astenie functionala, care poate aparea atunci cand organismul nostru este foarte slabit. Asa am patit si eu de ceva timp si nu mai stiam ce sa fac. Am apelat la un medic care mi-a recomandat sa fac un tratament cu Enerion; este pe baza de sulbutiamina si ajuta la intarirea organismului. Acum ma simt mult mai bine.
CristianaMiu
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 12, 2012 12:59 pm

Re: Aromaterapie

Mesajde CristianaMiu » Mie Ian 22, 2014 1:29 pm

Buna ziua! Daca data trecuta patisem eu cu astenia, acum fiica mea se confrunta cu astenie cronica. Starea ei s-a schimbat complet, nu poate sa doarma noaptea, nu se poate concentra sa invete si este mereu agitata. A incercat tot felul de tratamente naturiste, dar nu a reusit sa scape de astfel de simptome. Inainte sa ii dau tratamentul cu Enerion pe care l-am urmat si eu, as vrea sa stiu voi ce tratamente ati luat in astfel de situatii?
CristianaMiu
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 12, 2012 12:59 pm


Înapoi la Medicina alternativa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori