De la Şostakovici la Şevcenko

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

De la Şostakovici la Şevcenko

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 8:30 am

Deja suntem mai mult de unul care dorim infiinţarea acestui thread :D
Propun să discutăm aici tot ce nu are legătură directă cu muzica. Fotbal in principal, pentru că e cafeaua zilnică a multora dintre noi, dar nu numai. Pentru salvarea aparenţelor, putem folosi termeni muzicali, cum ar fi "prestaţia Filarmonicii din Barcelona a fost sub aşteptări, nereuşind să se ridice peste Bremener Symphonieorchester".
Că tot vorbeam de Dinamo... Şi pe mine m-a luat somnul in repriza 1, dar cand joci cu fanfare de-astea gen Skoda Xanthi (iniţial am crezut că e un nou model de Skoda, urmaşul Fabiei şi al Octaviei...) nu poţi să străluceşti nici dacă eşti Olympique Lyon, ca să dau un exemplu la indemană :D Important e CĂ Cí‚inii şi-au făcut treaba şi au dovedit că nu se putea intampla nimic rău nici dacă tuşierul ăla cu orbul găinilor acorda golul valabil marcat de greci.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 8:37 am

[quote="ghionoiul"]Deja suntem mai mult de unul care dorim infiinţ]

Pai tocmai asta zic si eu si de-abia astept sa dea Dinamo piept cu o echipa mai de Doamne-ajuta sa-i vedem la adevarata lor valoare, care cu Xanthi nu s-a putut desfasura in toata splendoarea ei :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 9:06 am

Dinamo a dat deja piept cu o formaţie de valoare, una de Liga Campionilor chiar :D Şi a bătut-o. Duminică mai bate una, calificată şi ea in grupele UEFA (felicitări !) ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 9:08 am

[quote="ghionoiul"]Dinamo a dat deja piept cu o formaţ]

A, da??? N-am remarcat :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 9:23 am

Ca să-ţi spun drept, nici eu. Dar aşa umblă vorba prin targ.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 10:15 am

Hai s-o dam un pic si pe politica. Ce parere aveti de intrarea in UE?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 10:22 am

Pielea mea... acuma dacă am deschis threadul ăsta nu-i musai să căutăm subiecte cu de-a sila, lasă-le să vină de la sine.
Dar dacă tot ai adus vorba, o părere bună.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 10:30 am

[quote="ghionoiul"]Pielea mea... acuma dacă]

Pai ce UE a venit cu de-a sila? Noi am tras de ea :D Si am aceeasi parere buna.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 10:52 am

Cateva lucruri bune care ni se vor intampla in UE (printre altele):
- fiind conectaţi mai bine la Europa, inclusiv dpdv cultural, va pătrunde şi la noi mai uşor muzica modernă, spre bucuria colegului :D
- vom fi obligaţi să respectăm anumite prevederi UE in domeniul concurenţei care vor mai tăia din avantul Picosoftului pe piaţa RO
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 29, 2006 10:54 am

măi măi, voi aici faceţi ciat de mesengăr pe forum, şi tocmai pe topicul lui şostakovici?
apropos de skoda xanti,aşa se citeşte, spre deosebire de škoda octavia care s-ar citi şkoda oţtavia că doar e meid in cec repablic,chit că e o clonă de clasă compactă a ternului păsat de la folxvagăn.

una peste alta dinamo a trecut ca gasca prin lobodă, era de aşteptat totuşi, dinamo e intr-o formă mare, lăsand băşcălia la o parte,tot e bine, că de stelişti e plin pămantu.
revenind la rapid, eu nu ştiu ce-au avut in cap gigeii primele 90 de minute, la meciul ăla chiar n-am adormit, am comutat direct pentru că-mi trecuse somnul după meciu dinamoului.noroc că au fost prelungiri ca să prind golurile.
finalul a fost iarăşi letargic, era de aşteptat.

apropo de UCL, ce prestaţie zdrobitoare au avut cei de la levski in faţa parliţilor de la celsi şi barselona,şi cine pierdea la mustaţă in faţa balgarilor ca canii?
una peste alta dinamo e in formă, se vede de la o poştă, imi place de rednic.

apropo de ue, era o veche lozincă la meciurile stelei, parcă ue dinamo, aşa ziceau?
şi rapidiştii au făcut o variaţiune pe teme populare romaneşti, care zice'aşa:
in pădurea cu alune , aveau casă trei(3) pitici,
vine pupăza şi spune : ue steaua ue dinamo!!

di ultima compoziţie, am văzut la teve o remarcabilă interpretare cu celebrul conaţional al lui haciaturian şi ceknavorian - ineglabilul karamian.

aştept cu interes derbiul dintre rapid şi dinamo unde am să ţin cu arbitrul străin.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 10:58 am

[quote="ghionoiul"]Cateva lucruri bune care ni se vor intampla in UE (printre altele):
- fiind conectaţ]

Ma foarte indoiesc.

[quote="ghionoiul"]
- vom fi obligaţ]

Ce-are, frate, toata lumea cu Microsoft si-al ei stapan? O fi cumva invidia vulpii? :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 11:35 am

[quote="colegu"]mă]Mai degrabă e topicul lui Şevcenko. DSCH are deja topic pe Ics Ics şi pe compozitori ruşi, başca offtopicurile de pe Wagner, Mozart şi miturile deşucheate ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Sep 29, 2006 11:51 am

edit: l-am deschis la rugamintea cuiva pentru care am prea multa admiratzie shi care mi-a explicat k asha e pe la voi... shi cu muzici shi cu fotbal :) deshi mie mie se pare k e cam ambilicat. dar facetzi cum vretzi. incercatzi totushi sa nu transformatzi in chat p-aici
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 12:56 pm

Opaaa... incerc să ghicesc cine o fi persoana aia pe care o admiră Shaki :D Dar ca un făcut, nu-mi vine nici o idee. Oricum, să fie primit !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 12:58 pm

Shaki scrie:edit: l-am deschis la rugamintea cuiva pentru care am prea multa admiratzie shi care mi-a explicat k asha e pe la voi... shi cu muzici shi cu fotbal :) deshi mie mie se pare k e cam ambilicat. dar facetzi cum vretzi. incercatzi totushi sa nu transformatzi in chat p-aici


Apoi, fata tatii, daca eu vreau sa fac chat cu Ghionoiul si cu Colegul pe teme de fotbal, nu-nteleg care-i problema ta ca "moderator". Oricum nu cred c-ai fi in stare sa-ti dai seama ce-i on-topic si ce nu in domeniul asta :D

Si poate ma lamuresti ce-nseamna "ambilicat", ca eu unul nu prea stiu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 1:02 pm

Ciuhandrule, nu mai fi şi tu ţafnos acuma ! Zi bodaproste că ne-a dat jucăria inapoi şi putem scăpa de stresul că, făcand offtopic pe alte threaduri, riscăm să primim avertismente şi chiar ban-uri care pot atarna ca o piatră de moară in CV in caz că vrei să-ţi cauţi un alt job :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 1:05 pm

[quote="ghionoiul"]Ciuhandrule, nu mai fi ş]

Mai, mai, mai, da' vad ca p-aci pe langa cenzura a-nceput sa functioneze si auto-cenzura... :D

Bine, nu mai zic nimic. Traiasca moderatorii si ciocu' mic!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde nocturna » Vin Sep 29, 2006 1:31 pm

[quote="ghionoiul"]Oricum, să]
o br ar fi ok, la un momendat. :D

si nu e cazul sa fim rautaciosi, ciuhandru. :D

mare om Şostakovici. hai steaua, hai ai nostri !
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 1:35 pm

Mulţumim de vizită, nocty, şi hai toată lumea, Doamne-ajută !
Mă intreb dacă ăştia-s atraşi de Şostakovici, ca fluturele de felinar, sau de Şevcenko, ca musca de (biiiiiip).
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Sep 29, 2006 1:37 pm

miemi place mai mul de sevscenco. bun bun
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Sep 29, 2006 1:54 pm

Ciuhandru scrie:Apoi, fata tatii, daca eu vreau sa fac chat cu Ghionoiul si cu Colegul pe teme de fotbal, nu-nteleg care-i problema ta ca "moderator". Oricum nu cred c-ai fi in stare sa-ti dai seama ce-i on-topic si ce nu in domeniul asta :D

Si poate ma lamuresti ce-nseamna "ambilicat", ca eu unul nu prea stiu.
domnule, cred k imi dau seama shi eu k fotbalul e offtopic pe muzica clasica, nu credetzi ? :D

edit: shi eu nu dau averturi / banuri decat in cazurile-limita :) adik cele de prostie. nu aici :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 2:02 pm

Ştiam eu că nu toată lumea crede că Şostakovici e mijlocaş-dreapta la ŢSKA Moscova... ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 2:11 pm

Gata, Shaki, facem pace... retrag tot ce-am spus despre tine, c-a fost la nervi... friends? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 3:26 pm

Ciuhandrule, judecand după semnătura fetii, cred că poţi spera cel mult să-ţi fie aliat ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 29, 2006 3:30 pm

[quote="ghionoiul"]Ciuhandrule, judecand după]

~p

Bine si-asa :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Sep 29, 2006 4:43 pm

ia uite'te mă, plecă omul la o plajă ,aşa de sfarşit di săptămană şi di vacanţă,şi topicurile se inchid, se deschid, telenovelă curată.
eu propun să se schimbe titlul, şi-aşa ştim noi despre ce se vorbeşte inăuntru.
adică, cum ar veni, de la şevşcenco la şostakovici.
poate că aşa nu mai atragem ataţia moderatori dornici să-şi excercite funcţia de modereală.

baftă maxim.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 29, 2006 4:52 pm

mda, sau, in acelaşi scop, am putea lansa aici extemporale pe numere - număru unu şi număru doi - in care să se dea dezvoltări in serie Fourier respectiv Taylor, cum văzui in off-topicul grosolan de pe Muzica sărmanului secol XX. Eu nu mai ştiu să dezvolt, dar copiez de la coleg :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 29, 2006 5:18 pm

ehee, stai liniştit, că cică ianis xenaxis in maniera aia a compus, am ascultat şi eu compoziţia(aoleo ce termen elogios) in care-şi face de cap cu mişcarea brauniană şi alte cateva compoziţii in care notele au fost scoase la un automat de note funcţionand in modul random.
mă rog, nu mă pricep eu la chestii d-astea, dar comparativ cu asta, cvartetul cu elicopter de ştokhauzen e meserie curată.

in prima fază am avut impresia că efectiv mi-a crăpat draivăru plăcii de sunet, că presupun că dacă redirectam /dev/random către /dev/sound/dsp ieşea o chestie mai faină.
mai sunt din ăştia cu teoria probabilităţilor in cap in loc de muzică, şi chiar nu-i rău că mai apar in "scenă" şi astfel de neinţeleşi..
e clar, mai rămane acum să portăm relaţiile de nedeterminare ale lu haizănberg intr-o compoziţie tonală, eventual in si minor bemol major, precum şi teoria benzilor energetice la semiconductorii extrinseci dopaţi cu elemente pentavalente, această lucrare bineinţeles atonală, eventual cacofonică.
şi in caz că mai rămane niţel timp, ca să tăiem elanul viitorilor compozitori obsedaţi de originalitate, lucrarea simfonică pentru un fagot şi două cimpoaie intitulată - managementul memoriei in implementarea kernelului monolitc, precum şi concertul pentru pian şi diapazon in la major in care motivul organizării 4 - 4 - 2 coroborat cu dinamica fazei să contrasteze contrapunctic cu motivul organizării 4 - 3 - 3 cu fundaşii laterali avansaţi.

stau şi mă intreb, există gigei care adorm pe muzică d-asta?iarăşi muzică e mult spus.
dar mai ştii...
cred că şevşcenco s-ar lăsa mai degrabă de fotbal decat să asculte asemenea capodopere.şi să-mi ziceţi voi mie cuţu(incă nu-s dinamovist) dacă peste caţiva ani n-o să vedem pe la festivalu enescu şi asemenea lucrări.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 8:18 am

[quote="colegu"]ş]Nu-i exclus. Dacă totul mere oblu şi nu-i iese lui Băse pasenţa cu anticipatele, mai prinde nenea Iorgulescu un Festival in mandatul lui de ministru, şi poate bagă la inaintare pe afiş prieteni de-ai domniei sale :nebun:
In partea a doua, Mozart -ca să nu iasă cu proteste in sală. Tot zicea Alex că poate fi folosit ca metodă de indobitocire :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 8:21 am

[quote="ghionoiul"]Nu-i exclus. Dacă]

Da' cine crezi ca mai asteapta partea a doua? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron