Ce pesti aveti ?

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Re: Boloni

Mesajde Guppy » Mar Noi 20, 2001 4:33 am

Initial trimis de Cristian Stef

V-am spus initial ca Dl.Boloni poate parea distant si se pare ca tu ai interpretat asta drept aroganta. Poate o fi si asa ceva. Are in spate insa 35 de ani de acvaristica!!!!


Stai linistit Cristian , tot respectul din lume pt dl. Boloni ; eu ziceam ce ziceam in urma discutiilor cu dansul ... in sensul ca eu as incerca sa fac un incepator sa intre cat mai adanc in hobbyul asta,nu sa-l descurajez .Atata tot.

Aolo' , cand ma gandesc ce guppy cat carasu' am vazut la dansul acum cativa ani ma ia ameteala :D . Nu am sa-i cer insa decat peste vreo doi ani cand mi-oi lua si eu casa mea+timp mai mult sa ma pot ocupa calumea de selectii ... ca daca-i spun acum ca tin toate varietatile in acelasi acvariu ma ia la bataie :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mar Noi 20, 2001 9:16 am

Stef, la orice ora din week end, oricare week end, eu sunt dispus sa il vizitez pe nenea ala. Daca e cazul, ii luam si ceva de baut :D

numa' sa ne arate laboratorul ..
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cristian Stef » Mie Noi 21, 2001 9:01 pm

Initial trimis de duduloi
Stef, la orice ora din week end, oricare week end, eu sunt dispus sa il vizitez pe nenea ala. Daca e cazul, ii luam si ceva de baut :D

numa' sa ne arate laboratorul ..


S-a marcat. Cu mare placere Duduloi.
singurul inconvenient este ca urmatoarele trei week-enduri sunt indisponibil. Daca ai timp, putem sa mergem in cursul saptamanii.

Sluga!
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioas(Ovi) » Joi Noi 22, 2001 3:01 am

Initial trimis de duduloi
Stef, la orice ora din week end, oricare week end, eu sunt dispus sa il vizitez pe nenea ala. Daca e cazul, ii luam si ceva de baut :D

numa' sa ne arate laboratorul ..



Ba, vin si io, doar spuneti-mi doar cand si vin si Io.....
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde kenzo2k » Mar Noi 27, 2001 1:44 am

Salut!

Eu am doua acvarii . Unul de 10l in care am 3 ancistrus , 7 neoni si 3 platy . Si mai am un acvariu de 26l unde am 2 sanitari "cory albino" , 2 zebre si multi guppy pui care au numai 2 zile .
kenzo2k
 

Mesajde dEpEchEmIND » Lun Sep 02, 2002 7:07 pm

Primii mei pesti i-am primit de ziua mea cand implineam 5 ani, de la nasa mea.Mi-a adus un bol cu 5 guppy pe care i-am indragit din prima clipa, pentru ca erau mici, frumosi si colorati.De atunci am tot avut acvarii, cu tot felul de pesti, chiar de astia de rau. Intr-o perioada am avut chiar si mormoloci de broasca.
Am avut chiar si cate doua acvarii la mine pe birou.
Acum am un acvariu mare, frumos amenajat si am 22 de pesti.Cel mai mult imi plac carasii.Deocamdata n-am filtru si iluminatul este improvizat,dar sper sa se rezolve in curand.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Recomandari acvariu

Mesajde blus » Vin Ian 21, 2005 9:54 pm

Salut.

Am avut 2 acvarii cand eram mai micutz. Aveam zebre, guppy gramada si unul mare si rau + melci(dar ii cam papa ala mare si rau) + plante (naturale).
Acum as vrea din nou acvariu. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi referitoare la acvariu: de unde sa-l cumpar(cluj) sau cine face asa ceva.
Dimensiuni + aparatura am tot gasit pe net, deci cred ca ma descurc. Insa acvariul...Nu as vrea nici sa dau o gramada mare de bani, dar una mai mica merge :T

10x
blus
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 21, 2005 9:43 pm
Localitate: cluj

Mesajde Daimon » Mar Ian 25, 2005 12:54 am

hehe, amintiri din copilarie, cu guppy, platty si xifo, cei mai nepretentiosi pesti.. imi placeau zebrele, care nu stateau nicumpic locului.. la noi se zicea ca tre sa ai cate 4 (obs stintifica 3 femele la mascul sau invers.) orcium era super fain sa vezi 4 pesti albi cu dungi albastre sa se tot plimbe prin acvariu.. mai aveam niste pesti super faini lerii iarasi putin pretentiosi..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Conserva mea

Mesajde Endo_ro » Mar Feb 01, 2005 10:36 am

Am o ingramadeala de:
- caras negru telescopic,
- xipho 3 buc,
- guppy 6-7,
- sanitar mare,
- ancistrus d-ala cu ventuza,
- gurami 2,
- scalari 2,
- calisto sau cam asa ceva 2,

si or mai fi ca nu mai tin minte. Am plante si vii si din plastic. E cam inghesuiala in 45 l apa dar am vreo 2 filtre, iluminare incalzire tot ce treb'e.
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Chupacabra » Sâm Iun 04, 2005 9:22 pm

Am un acvariu enorm de 12l in care tin 2 guppy si 2 sanitari. Un sanitar are inotatoarele mai lungi decat celalat, oare e mutant?
Cati pesti mai incap in acvariu?
Chupacabra
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 04, 2005 9:09 pm
Localitate: Bacau

Mesajde johnny6600 » Mar Iun 21, 2005 1:33 am

Endo a scris "Am o ingramadeala de:
- caras negru telescopic,
- xipho 3 buc,
- guppy 6-7,
- sanitar mare,
- ancistrus d-ala cu ventuza,
- gurami 2,
- scalari 2,
- calisto sau cam asa ceva 2,
si or mai fi ca nu mai tin minte. Am plante si vii si din plastic. E cam inghesuiala in 45 l apa dar am vreo 2 filtre, iluminare incalzire tot ce treb'e."

E cam inghesuiala e putin spus , ce ai tu acolo se numeste ciorba sau si mai bine ghiveci.Sunt tare curios de cat timp ai acvariul pentru ca sutn aproape sigur k nu-l ai de mult timp si la fel de sigur ca o sa ai mari probleme cu pestii cand vor creste.
In primul rand carasul e un peste mare si-i trebuie minim 100 de litri , deasemenea nutrebuie tinut cu alti pesti decat cu cei din specia lui.Scalarii si guramii au nevoie deaemenea de minim 100 de litri pentru o pereche. Daca as fi in locul tau as pastra xipho , guppy si anicstrusul , in rest i-as da cuiva care are spatiu pentru asemenea pesti.Daca nu le poti oferi conditii pestii vor incepe sa-ti moara asa ca ar fi bine sat e gamdesti la ce vrei sa faci cu ei.
johnny6600
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde thunder84 » Sâm Iun 25, 2005 8:48 pm

pai intr-un acvariu de aproximativ 30l am:
-3 carasi...dintre care 2 imensi:D
-4 guppy
-2 tereneti
-2 peste neidentificati...albastrui cu gri..destul de marisori...
-2 sanitari
-1 melc :D

cam multi nu?
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde tigresa » Lun Sep 12, 2005 5:21 pm

Mie-mi plac mult neonii, gupy si beta.
Beta sunt superbi dar traiesc putin si ma apuca jalea asa ca.....ma rezum la celelalte specii.De cand am pestisori? de 10 ani A-) fata de multi de aici sunt incepatoare.
Avatar utilizator
tigresa
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 11:00 pm

salut

Mesajde mc_gadjo » Sâm Apr 08, 2006 3:32 pm

salut,as vrea sa cumpar si eu niste guppy la un pret mai mica daca stiti pe cineva..momentan am 3 pestisori si un acvariu prea mare pentru ei :) sunt din dr. taberi dak vreti sa-mi faceti vreo oferta
mc_gadjo
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 31, 2006 6:52 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 8:53 am

eu momentat nu ma ocup de acvaristica pt k am capacitate dar de al anu o sa fie ceva mai serios k ma mut si la casa is o sa am si lok ... ma rog momentat am o femele de guppy +parteneru kre truie cumparat duminica din obor k celalalt o fugitadik o sarit in acvariu plante nu am urmeaza sa cumpar duminica.............acvari meu este mai mik are vre-o 10 l il fol pt ca vreau sa fac niste incrucisari ..sa scot niste exemplare ami klumea ksa am cu ce popula acvariu pe care sper sa mi-l cumpar......am acup de acvaristica de 3 ani aproape dar nu a fost ceva permanent asa ca nu ma pricep yo foarte mult adika nu am yo ffff multe informatii da am kt sa am descurk nuami k nu stiu absolut nimik despre boli ce pot surveni al guppy un site mi-ar fi ff de folos
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 8:54 am

corectare ma okup mai putin :nebun:
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Oct 21, 2006 12:18 pm

bah nene, tu esti roman sau ce plm esti?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 12:27 pm

momentan nu ma ocup f mult de pesti pestii pt k am capacitate incerc sa fac niste incrucisari k sa ias aniste gupi frumosi pe care sa ii pun la anu in acvariul pe care vreu sa il cumpar
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 12:29 pm

mc_gadjo scrie:salut,as vrea sa cumpar si eu niste guppy la un pret mai mica daca stiti pe cineva..momentan am 3 pestisori si un acvariu prea mare pentru ei :) sunt din dr. taberi dak vreti sa-mi faceti vreo oferta

mai mic de 10 miii?
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 12:33 pm

[quote="Guppy"]Stai linistit Cristian , tot respectul din lume pt dl. Boloni ]
ce fel de caras kt de mare
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Sal

Mesajde Attilla » Dum Ian 07, 2007 10:42 pm

Salutare! Sunt nou pe aici dar am vazut km cum sta treaba! Pai in primul rand felicitari pt k acest site exista!
Am inceput sa cresc pesti km de la 7 ani...era pasiunea aceea mistuitoare de copil numai k nu prea era....stiinta! La inceput imi mureau pestii , nu stiam de ce (nu stiam de fapt nimik despre ei si mai mult ii chinuiam) , nu aveam pe nimeni in familie cu aceeasi pasiune sau care sa stie ceva despre pestii de acvariu!
Apoi...incet, incet am reusit sa imi cumpar carti si sa mai imtreb pe ici pe colo pe la cine mai avea si asa am invatat multe despre chestiile astea mici de ne aduc un strop de fericire in fiecare zii!
Au urmat primele imperecheri si nasteri! Am inceput cu Guppy, Molly si Xifo pt k erau vivipari si usor de reprodus! Am continuat apoi cu cei ovipari! Prima reproducere cu succes a fost a speciei Macropodus opercularis...destul de comuna! M-am trezit atunci in cuibul de spuma cu vreo 200 de vietuitoare microscopice...deabia ii vedeam! Am reusit si cu zebrele dar m-am impotmolit prima data la Gurami...dar cu ajutorul cartii m-am descurcat! Apoi m-am impotmolit iar la Torocati...la acei sanitari mari si mustaciosi...nici azi nu i-am inmultit! Ar mai fii multe de spus dar de ce sa ne grabim?
In prezent am 2 acvarii de 80 numai cu guppy...si m-am axat pe incrucisarea dintre Albastru Neon si Diamant! Pe viitor voi incerca si cu ceva deschis sa vedem ce o iesi! Imi pare bene k am dat de voi si poate facem ceva exemplare frumoase si ne bagam si noi la competitie la Paris peste cativa ani! Sa auzim numai de bene!
Attilla
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 07, 2007 9:16 pm
Localitate: Targoviste

Mesajde wolfilas » Vin Feb 09, 2007 4:02 pm

am si eu o rugaminte... cine imi poate da niste pui de plante... plz :-:
wolfilas
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 09, 2007 3:26 pm
Localitate: Suceava

Mesajde wolfilas » Vin Feb 09, 2007 4:35 pm

am si eu o rugaminte... cine imi poate da niste pui de plante... plz :-:
wolfilas
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 09, 2007 3:26 pm
Localitate: Suceava

Mesajde RazVee » Sâm Iun 02, 2007 9:33 am

pai sor`mea are in camera un peste - Beta din cate am inteles... :|
Avatar utilizator
RazVee
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iun 01, 2007 11:00 pm

Mesajde sfarma piatra » Lun Iun 11, 2007 7:49 pm

sfarma piatra
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iul 28, 2006 3:55 pm
Localitate: romania

Mesajde alabastrul » Vin Aug 03, 2007 8:19 pm

Am acvariu de 3 luni.
are 60 l, pompa resun , fara incalzitor (deocamdata)
am 3 plante mari si vreo 5 puiuti de la ele
in acvariu am asa: 10 xipho din care 4 micuti primiti recent de la un prieten, 3 un pic mai maricei 2 femele si 1 mascul si 3 mari (6-7 cm) 2 masculi si o femela
mai am 6 conchonius ( nu-mi dau seama sigur da cred ca sunt 3 masculi si 3 femele). Astia sunt preferatii mei :-:
Q: 1 . Femela de xipho aia mai mare ii cam grasunica, cum imi dau seama daca trebiuie sa nasca? am inteles ca trebuie sa se innegreasca un pic in zina anala, da a mea nu-i. ????
2. daca poate sa-mi explice cineva un procedeu in care sa pun conconiusii la depus (am citit undeva ceva cu un bidon de 5l taiat in jumate si pus cu gura in jos ??????). As dori ceva mai explicit daca se poate, pls.
alabastrul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 03, 2007 7:57 pm
Localitate: zalau

Mesajde ady87_tgv » Vin Oct 12, 2007 7:53 am

am si yo un acvariu de 100 l in care am pus in el tot felul de pesti :
7 scalari negri
2 scalari diamant(pereche)
7 xipho(3 femele pe care le-am separat pt k tb s fete)
4 guppy(3 femele si un mascul)
2 sanitari albi + unul negru cu mustati
8 gurami
6 zebre
o soparla d-aia care sta tot timpul pe geam lipita
In acvariu am oo pompa de aer. un incalzitor, 2 neoane albastre de 8w,un filtru, plante naturale si artificiale.
As dori si yo mai multe informatiii despre cresterea acestor pestii si despre inmultirea lor.
ady87_tgv
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 10, 2007 6:10 pm
Localitate: targoviste

Re: Ce pesti aveti ?

Mesajde damsha2001 » Sâm Mar 30, 2013 9:50 pm

Salut. M-am tot uitat pe aici, am mai citit mai multe mesaje, poate nu am gasit ceea ce cautam. As vrea sa stiu si eu mai detaliat cum as putea sa inmultesc pestii "Jandarmi" Devario malabaricus. Va multumesc anticipat. Have Fun
damsha2001
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 30, 2013 9:30 pm

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori