A little less human

...pentru cei carora le place sa scrie

"Cunosc multi oameni care de departe par ceva,iar de aproape,nimic"(J de la Fontaine)

Mesajde narcosis » Sâm Oct 14, 2006 12:35 am

Ma gandesc ca e un semn ca atunci ca ma uit in urma lor nu mai vad decat idei preconcepute si spirit pierdut. Am cautat atata timp o scapare, dar in zadar, pentru ca ma uit in ochii lor si nu mai vad decat damnari. De ce sa ma mai obosesc cautand,daca nu mai cred?
Eu, la inceputul ideii, ei, in alta camera.Deodata,totul s-a schimbat.
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

.

Mesajde narcosis » Joi Oct 19, 2006 9:20 pm

De ce de atat de multe ori am impresia ca pentru lume nu conteaza cata materie cenusie ai,ci mai degraba (in)capacitatea ta de a lega doua vorbe intr-o conversatie care se vrea a fi banala? Incep deja sa cred ca e mai de apreciat sa PARI a fi ceva,decat SA FII intr-adevar CEVA. In afara de faptul ca a avea o blestemata pereche de sani si un vagin-care, mai nou, reprezinta intreaga “ideologieâ€Â
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

spleen

Mesajde narcosis » Dum Oct 22, 2006 6:17 am

Azi mi-am dat seara pentru prima oara ca eu ma uit in jos in timp ce merg. Cand mi-am dat seama,m-am oprit. Nenea din spatele meu s-a impiedicat,m-a injurat si m-a inghiontit. Dar eu nu puteam sa ma misc. Am incercat sa merg privind inainte,dar ma durea (fizic) tot trupul si mi se inchideau ochii de durere. Am lasat ochii in jos si mi-am continuat drumul.
Cand am intrat pe usa nu m-a auzit nimeni.M-am descaltat,am intrat in camera neaerisita si am inceput sa plang. Ai mei au inceput sa se certe. Da,tata a spart si setul de cesti noi. Iar. Am vrut sa dorm.

Azi mi-am dat seama cat de mult imi place sa dorm. E singurul moment in care nu mai exist si pot sa am vise. Si in vise pot sa privesc in fata cand merg, in vise cui vreau eu ii pasa de mine, in vise am un tata care nu e parca scizofrenic,care nu-mi da sperante desarte ca o sa ma rasplateasca in vreun fel, in vise nu am o mama cu ochii in care s-a imprimat durerea,in vise mama mea are frumusetea aia de acum 10 ani cand nu era sclavul nimanui si se simtea femeie, in vise familia mea se intalneste la cina si nu se lasa cu scandal dupa jumatate de ora, in vise vine EL si-mi spune ca i-a fost dor si ma ia in brate, in vise ma simt frumoasa si protejata.

Azi mi-am dat seama cat de trista sunt si cat de speriata sa nu se observe. Nu vreau nimanui sa-i fie mila de mine, nu vreau decat sa nu exist. "As vrea sa cada luna si s-o manance viermii!" spuneam odata.Poate daca as avea si eu o telecomanda universala ca Adam Sandler mi-as da fast forward pana in punctul in care as fi plecata de aici, cand n-as mai fi nevoita sa le vad fata schimonosita de un "salut,Andreea" aruncat in scarba, cand n-ar mai trebui sa ascult idioteniile unor frustrati care se considera profesori si ma invata arta de a minti,de a manipula, de a fi pupincurist si de a-mi toci nervii pe lucruri care nu o sa-mi trebuiasca niciodata. M-as arunca asa departe,pana cand as putea sa ii uit pe toti, timp in care ar putea sa-mi faca oricat de mult rau ar vrea,pentru ca as fi ca noua, as renaste din propria-mi ignoranta, m-as reuni cu mine si mi-as innobila firea modelata din puterea de a uita.

Azi mi-am dat seama ca notoria "figura paterna" din teoriile psihologilor chiar are mare pondere. E singura explicatie pe care o mai suport. Am ales sa-mi limitez nevoia, in speranta de a accede catre altceva, poate alt viciu, poate un nou sistem de valori. Am reactionat urat,poate dintr-o refulare a sentimentului ca se petrecea in fata mea ceva ce avea sa-mi schimbe viata fara vointa mea. Imi placea totul in momentul ala. De ce cineva ar fi vrut sa-mi ia asta? A fost pentru prima oara cand m-am simtit ca fiind importanta pentru cineva, am crezut ca se tine cont de mine, ca entitate, ca parere, ca suflet. O parte din mine s-a rupt cand mi s-a dat perdeaua la o parte si mi s-a zis "Uite,ce credeai tu era o minciuna. Hai afara sa-ti arat adevarata realitate."

Am vrut sa dorm. Ai mei se certau,mesajele de la el curgeau ca sageti infipte-n ochi,mi-era frig si cerul era vanat,ultima tigara mi-am aprins-o invers si, la propriu, mi-am fumat amarul. Am adormit uitandu-ma pe tavan. Poate ca mi-ar trebui si mie stelute fosforescente. Poate asta e ceea ce nu am eu.
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

"a nimanui"

Mesajde narcosis » Dum Noi 12, 2006 9:02 am

Nu-mi doream decat să pot să mă trezesc din pat dimineaţă cu alte viziuni asupra-mi. Virtutea a fost una şi aceeaşi de cand mă ştiu. Aş fi preferat sa fiu un om inchis şi indobitocit de propria-mi trufie, dacă asta ar fi insemnat să mă simt implinită, pură, protejată, fericită. Fără nici un scop, mă tarăsc prin zdrenţe, rămăşiţe ale unui spirit blazat, răstignit in amintiri din pasiune şi nevoia de verosimil. M-am minţit, incă n-a fost vremea mea, cultivasem apologia unei imagini. Cineva a uitat de mine. Eu n-am ce căuta prin interpretările voastre. Eu am adevărul meu.
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

Ajuta-l pe Alex...

Mesajde narcosis » Dum Dec 17, 2006 7:04 pm

E atat de ciudat cum visele se duc intr-o singura secunda,de parca nici n-apuci sa deschizi ochii bine si *puf*,alta viata, alt drum. Un alt suflet captusit de o carne rece,dezgustatoare, una care te impiedica sa zbori pana unde ai putea...

If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?


Sunt legata de un alt om,unul pe care nu am cum sa-l ajut,acela care respira,traieste. Eu nu sunt acel om. Imi sunt straina de nevoile-mi si senzatiile dupa care cred ca ma conduc. Ma privesc dintr-un colt si ma rog. Ma rog pentru mine,pentru el, pentru voi.

Ajuta-ne,TU,Marele Anonim, ajuta-ne ,TU, sa nu ne omoram intre noi ca sa fim liberi...

If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?


Si totusi, cineva ar ramane la urma. Ultimul. Sfarsitul. Punctele de suspensie. Amintirea. Uitarea. Golul. Nimicul...
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

"But trust me on the sunscreen."

Mesajde narcosis » Mar Ian 09, 2007 7:23 pm

-Si acum ca te-ai ascuns, unde mai privesc eu?
-De parca m-ai fi cunoscut vreodata. Hai, nu te mai uita la mine si da-mi sticla aia.
-Credeam ca mi-ai crescut.
-Credeam ca ti se rupe.
-N-ai cum sa scapi de mine. Te iubesc.
-Iubeste-ma.
-Vrei sa te fut?
-Hah. M-au lasat nervii.
-Ai gresit persoana.
-Si tu scenariul.

Si tace. Se afunda in alinari urbane, in iubiri benigne. Ce-i mai leaga in afara de acele astea reci de un decembrie prafuit? Inca-si mai citesc gandurile, dar providenta insasi le-a impartit vointa, incat pulsul singur ii arunca in arta de a minti.

-Asa-ti stergi tu lacrimile?
-Nu, sunt doar murdara.
-Crezi ca se va termina vreodata?
-Nici n-a inceput...
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

"cinzas"

Mesajde narcosis » Mar Ian 23, 2007 6:16 pm

"M-am gandit sa-ti scriu, chiar daca n-am stil si nici idei. Sa scriu, pur si simplu, sa-mi spal rufele in fata ta.
Da, normal ca viata mea e ca un cerc fortat, cu colturi reconturate. O dau in bara in stil Daniel Abagiu de cate ori am ocazia, dar nu, niciodata nu-mi las eu cercul neconturat. Acum e asa plin, ca am ramas cu o gaura. Nici sa-mi bag pula-n ea nu pot.

Care e problema mea, te-ntrebi. Pai am fost indragostit. Si inca mai sunt. De-o proasta. Nu-i nici frumoasa, nici buna, nici "de comitet". E o proasta. Dar nu-i a mea. Am dat cu bicicleta peste ea. Eram nervos, ma certasem cu fosta. N-am lovit-o deloc, doar ca si-a scapat inghetata pe adidasi. S-a uitat in ochii mei cu atata ura, incat am crezut ca ma trezesc si c-o palma. Nu m-a atras nimic la ea, mai ales ca avea o zgarda la gat- de caine, ai fi zis- care-o strangea si blugii ramasi scurti care lasau sa se vada niste sosete flausate verzi. O distrusa, ai fi zis. Fana a cine stie carei formatii de care a auzit citind numele pe un tricou, timida, nesigura s.a. Mica si grasa. Blonda spalacit, parul fiind prins in elastice la 2 lei bucata, verzi. Multe bratari, gen luate de la manastiri si multe insigne, ecusoane si altele asemenea. O tipa "stampila".

Acum, cand imi amintesc, ma ingrozesc. In schimb, nu stiu ce s-a intamplat, ca de zilele orasului am dat din nou peste ea. I-am auzit rasul. Tovarasul meu flirta cu ea (era un joc de-al nostru) si asa a chemat-o la el acasa, unde urma sa mergem mai multi sa "ne uitam la filme".
Da,ma. Si vine proasta. M-a recunoscut, din moment ce nu mi-a raspuns la nicio intrebare toata seara. Nu stiu daca ma intelegi, dar fetele pentru mine erau inainte usor de inteles: la inceput, eram cei mai buni prieteni, apoi era o pisica in pat si in final ramanea in spatele meu, cu telefonul in mana asteptand poate un semn. Sunt un nemernic, stiu. Dar nu oblig pe nimeni sa faca ceva fara sa vrea. Daruiam iubire pentru ranite care inca mai tanjeau dupa alt nenorocit cu care au avut o poveste penibila.
Acum "Verde" era ca o musca pe retina, nu mai puteam sa scap de imaginea ei. Mai ales cand dimineata a iesit din camera lui, grabindu-se sa nu piarda taxiul, am urmarit-o mancand seminte nervos in fata televizorului. S-a intors si a ras. Iar rasul ala,Doamne! Nu pot sa ti-l descriu. Era groaznic, dar atat de vesel si de sincer, ca ma dezbraca de orgoliu de la primul "ha". M-as fi putut deda a fi sclavul ei doar daca isi tremura ritmul corzilor vocale in lobul urechii mele.

A plecat,normal. Am scapat de amintirea ei ca de o coaja de la floricelele de porumb care iti ramane in masea. Ma certam des cu fosta si uitasem ce inseamna "Verde". Na, un capriciu de adolescent viril tampit. M-am avantat apoi in multe betii si futaiuri si eram prea ocupat de meditatii ca sa ma mai gandesc la ea. Stii, am fost un ambitios de cand ma stiu. Mi-am dorit o slujba banoasa, multe femei in viata si posibil o familie pe viitor. Unul indepartat. Foarte.

Dupa cativa ani, intr-o seara din vacanta de Sarbatori, eram cu cei cu care inca mai tineam legatura. Eram in dubii: bruneta de pe boxa sau blonda de la intrare? Sau poate chelnerita (un asemenea decolteu nu credeam sa existe)? Si o vad. Dansand ca o papusa stricata. Total aritmic. Era roz. Poate ca doar dansul era "verde", ca imi sarise in ochi. N-a avut niciodata un simt decent al esteticului. O sorcova. Fata "stampila".

Nu stiu sa-ti spun cum am ajuns sa vorbim, si ce s-a intamplat in ultimii ani, dar m-a dat peste cap. M-am deschis atat de repede, vorbeam de lucruri pe care altora nu aveam curajul sa le spun ( nu-mi place sa ies in evidenta). M-a luat de mana si am dat peste o realitate transanta in care nu mai stiam ce inseamna "minciuna". Mi-era prietenul pe care nu-l avusesem niciodata. Si, culmea, era tipa.
La inceput n-am bagat de seama, credeam ca mi-e doar draga, dar timpul isi pune amprenta si imaginea ei mi-a crescut in minte ca cerneala pe o sugativa.
Cum sa te fac sa intelegi...Nu e deloc tipul meu. Asculta porcarii braziliene Paulinho Moska gen si-si pastreaza staniolul de la ciocolate pe care le miroase sa-si aduca aminte de nu-stiu-ce perioada a vietii ei. Ma suna la 3 dimineata sa-mi spuna ca e prea intuneric si ca daca deschide ochii e singura. Si plange. O simt atat de aproape atunci, chiar si cand isi trage mucii zgomotos la urechea mea mi-e mai draga ca oricand. Ma injura si nu ma sustine in nimic din ceea ce fac.
Cand sunt dragut cu ea ma blameaza ca sunt scarbos si imi tine un discurs interminabil in care-mi explica de ce nu are ea nevoie de mila mea si ce om rau sunt si ce lichea si ce filfizon! Si, Doamne, nu se mai opreste din vorbit si ma oboseste in asa hal, ca stau ca o gelatina uitandu-ma la gura ei. Si ma intreb cum de pot sa iasa astfel de sunete din chestia aia atat de mica si ce-am facut eu sa merit asta.

Desigur, au fost si faze frumoase, cand imi spunea ca este numai a mea si nu ma mai lasa in pace. Te uiti la film? Hai in pat. Ti-e rau? Hai in pat. Ai obosit? Hai in pat. Mda, eram un catel cazut in cap. Nu mi-a placut prietenii, ma critica de fiecare data cand nu avea altceva sa spuna: de la felul in care mergeam la cum vorbeam cu chelnerii, de la muzica pe care o ascultam, la gusturile mele pentru fete. Uneori ma intreb de ce mai stateam impreuna. Nu ne-am potrivit niciodata.

Hm. M-am lasat dus de amintirile astea, incat am vorbit si la prezent.Singurul adevar universal valabil este ca ea mereu a fost o scorpie ciudata, incuiata, urata. Dar nu a mea.

Acum un an mi-a zis ca sunt un cretin indobitocit de propriul egoism si ca ma vrea mort.N-am vorbit de-atunci. Si tot n-am uitat ce inseamna "Verde"... "
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

do you realize?...

Mesajde narcosis » Lun Mar 19, 2007 2:53 pm

Sambata s-a stins din viata Dragos Ignat. Baiatul talentat de la chitara, cel cu zambet frumos, placut de toata lumea, amabil cu toti oamenii.... “Dragos de la Aronâ€Â
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

don't panic!

Mesajde narcosis » Lun Mai 07, 2007 7:24 pm

moi: am facut o criza azi
A: d c?
moi: mai aveam putin si aruncam cu lucruri prin casa
moi: pentru ca am intrat in panica. am inceput sa plang in fata mamei, de s-a speriat si nu stia cata ciocolata sa-mi mai dea sau cum sa-mi spuna de olimpiade, de potential,de... innebunesc!
A: ...
moi: si stiam! stiam! ca asa o sa se intample.......
moi: si am citit
moi: "alexandru lapusneanul"
moi: si "la tiganci". a nush cata oara
moi: si acum parca-s drogata
moi: ai citit "la tiganci"?
A: controleaza-te
A: da
A: am citit
moi: iti vine sa plangi de cat de frumos se termina
moi: nu, trebuie s-o citesti iar
A: nu m-a impresionat
A: am alte preferinte
moi: cand am citit-o primele dati, nici pe mine
moi: dar acum a fost altceva
moi: parca eram eu in locul lui
A: ce, ca pleaca aia in padure?
moi: nush
moi: nu e padure
moi: e moartea
moi: pleaca spre adevar, zic eu. dar ce stiu eu?
moi: e altfel
A: stiu
moi: am inteleso altfel
moi: am pus cratima
moi: sa stii
moi: inteles-o
A: o sa o citesc cand ma apuc de invatat pt bac
moi: nush ce au degetele mele
A: andreea
A: respira
moi: ma simt ciudat
A: se vede
A: dar pe bune calmeaza-te
moi: da..
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

unde-mi esti, maestre?

Mesajde narcosis » Sâm Aug 25, 2007 10:32 pm

Mi-ar fi placut ca in seara asta sa-ti simt mana ghidandu-mi tacul, umar in umar, degete pe degete. Mi-ar fi placut sa am o sambata seara in care sa vorbim degeaba, simplul si eternul motiv pe care l-am avut de fiecare data ca iti tastam numarul.Ar fi fost distractiv sa-mi simt palmele pe un ambalaj de ciocolata ascuns sub tricoul tau.

Sau doar sa te fi auzit respirand greu in somnul tau continuu, in toata leganarea asta sforaita a ta in care-ti porti mersul, vorbele, bratele, inima. Azi mi-era pofta de unghii roase si replici patetice smulse printre nervi smiorcaiti in lumina chioara de la parter. Mi-era dor de un cliseu de-al tau, mereu victorios si de mine adulat in fraierimea-mi definitorie.

Azi am vrut sa injur ca un birjar si sa imping o parte din amintiri de la ultimul etaj, ca apoi sa alerg sa caut salbatic ramasite de noi si sa le-mpartim. O sambata seara in care mi-as fi prostituat regina, doar ca sa lasi jocul ala blestemat de-a omul serios si sa rontai cu mine liniste si timp pierdut.

Credeam sa te simt, sa te sper, sa te am si-acum. Dar nu. A inceput a schiopata chiar si privirea ta in ritmuri balbaite de scuze jalnice, reale, viabile. Iti atarna zdrente de franchete care-mi leaga interpretarea si amuzamentul, chelindu-ma de fiori si de orizonturi.

Astazi ma intreb: tu cat de des te mai indragostesti de mine?
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

woman like a man

Mesajde narcosis » Vin Aug 31, 2007 1:15 am

Si daca nu ar exista mana aia invizibila care sa ma murdareasca in culori mute de indiferenta lui, si daca mi-as alinia genele pe partituri ruginite, eu tot aici as fi. Talpile sandalelor s-au gaurit, si-mi intra pietre ude, pamant, rame, viata; talpile mele imi putrezesc in nemiscare, prind radacini in ideea de grotesc si-n greata si ... Si tot aici sunt.
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

falling away from you

Mesajde narcosis » Joi Sep 20, 2007 2:23 pm

Mi se numara cutitele din spate ca firele de par din mancare. Ce se intampla cand ai prea multa incredere? Da pe-afara. O respingi.Ti se face greata. Profesore, o vomiti!

Hai sa raspundem la INTREBARE. Aia. Fundamentala. De ce ne judeca prietenii. De ce (???) ne judeca prietenii?...

A fost odata ca niciodata imaginea tradarii. Ea ma imbraca, ma sufoca, ma antrena, ma chinuia, ma strangea pana cand am plesnit. Am murit. Imi atarna bucati de dovezi ca m-au vandut pe degetele lor, alea cu care in promisiuni benigne imi gadilau orgoliul si imi desenau pe retine umbre de siguranta. Alea cu care se scobeau in nas in ore tarzii, cand se smiorcaiau ca au nevoie de umarul meu, ca si cum ar fi vrut sa ne taram in mocirla increderii, sa ne hranim cu ea, sa ne batem cu noroiul asta, sa ne intre in ochi, sa renasca din noi viermi de speranta.

A fost odata ca niciodata o vreme cand credeam in voi. Crezul a carui putoare acum fierbe, care, in vase ruginite, isi lafaie cenusa pe care voi ati strivit-o cu calcaiele goale, pe care ati batut-o cu pietre in baruri pustii, in urechile altora, in spatele meu.

Toata dezolarea aia prefabricata din chipul vostru, conturata de barfe putrezite in lipsa voastra de demnitate, toate privirile in pamant si scuzele jalnic bolborosite ma bucura ca va claditi existenta in umbra mea.

A fost odata ca niciodata o fetita incapatanata, care s-ar agata de orice fir de iarba ca sa n-o trageti in jos in patetismul vostru. Iar acea fetita, profesore, n-o sa taca prea curand.
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

redundant.

Mesajde narcosis » Dum Noi 04, 2007 7:05 pm

Ei, şi cum te simţi acum că poţi răcni cat te ţin amigdalele? Ai crescut, dragă, ţi-au ieşit oasele prin piele, au inmugurit odată cu părul pubian şi, deci, eşti liber să faci circ! Hai, bufon de săpun, minte-mă cu naturaleţea ta frivolă de interes redus pentru posterioarele mai mari ţi fă-mă să cred că n-am sperat degeaba.

Şi las caii si prinţesele, că doar tu vrei profit. Cotele de piaţă s-au umflat ca o budincă atunci cand mi-ai distribuit mizeriile gram pe gram, tăietură pe tăietură. Şi aminteşte-mi: de ce e bine să disperi? Hai cu toţii să ne regăsim pe noi inşine in toata diareea asta verbală de care ne-am saturat şi pe care toată lumea o iubeşte!

Hai, fute-mă acum, să te vărs prin toţi porii fiinţei mele, să te urăsc aşa cum m-ai invăţat in toate nopţile sufocate de perne mototolite. Termină-mă o dată, dă pagina şi loveşte-mă cum numai tu ştii s-o faci, cand mă vezi incercănată de griji si grandomanie. Ridică-ţi singur altarul, numai tuşeşte-mă, respinge-mă, scuipă-mă, defulează-mă, spală-mă de tine, dezleagă-mă, invie-mă! Invie-mă!...
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

Cantecul meu de lebada

Mesajde narcosis » Sâm Ian 12, 2008 12:12 am

Pentru ca nu voi (mai) avea ocazia/curajul sa-ti vorbesc, pentru ca nu stiu daca vei citi, pentru ca o fac o spre binele amandurora, pentru ca poate asa e mai bine...

As avea o mie de feluri de a incepe, as putea fi rece sau patetica, sincera sau subtila, cinica sau naiva... Si cum pot sa incep o confesiune de genul asta, daca stiu ca nu o fac doar pentru mine? E o vorba: “mai bine incepi cu inceputulâ€Â
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

Anterior

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron