Survolaj

Forumul asociat fanclubului Survolaj

Survolaj

Mesajde bklee » Vin Aug 15, 2003 2:24 pm

Era, mai acum ceva timp, o trupa din Timisoara (Survolaj, pe nume).Eu sunt in posesia primului lor LP (vinil).Ash vrea sa stiu daca au mai fost albume ulterior si daca au aparut tot pe vinil.
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Mesajde angus » Vin Aug 15, 2003 2:35 pm

io ash vrea sa shtiu ce s-a intamplat cu ei. baga shi tu nehjte date, eventual copiate dupe vinilul de-l ai in dotare. in bucureshti au fost la mare pretz, dar doar vreun an-doi, in anii optzeci. cantau shi se imbracau psihedelic shi toata lumea buna era inebunita dupa ei. dup-aia, linishte adanca. ce titluri au pe vinil?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde bklee » Vin Aug 15, 2003 2:41 pm

Pai vinilul in dotare are vre-o 3-4 piese, lungi, dar nu lungite, care se cheama daca mai tzin bine minte (pt ca nu-s acasa) Broken fly, ......., si nu mai stiu pe ultima.Am auzit ca ar mai fi scos un album si s-au lasat.Solistul vocal aaparut in schimb intr-o alta trupa (Chin pe nume) pe care-i am pe caseta.Suna binishor si asta, dar versurile mi se par cam depresive (my opinion)Cam atat shtiu eu...
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Mesajde Sioux » Mie Sep 10, 2003 1:45 pm

Angus, cre ca batranetile te-andemnat sa scrii "in anii '80" :)
Sunt chiar la inceputul anilor '90. Sunau al naibii de bine. Intr-adevar erau imbracati a la anii '70. Un memorabil concert al lor, spre dimineata din pacate, cand tot rocker-ul isi bagase la greu in vene si nu prea mai vedea bine la 2 metri in fata, a fost la prima editie de "Rock", in '91, in parcul lu' Tineretu'. O alta reprezentatiune la Bucuresti a mai fost cu ceva vreme inainte (in iarna, daca nu ma inseala memoria) in sala gunoierilor de pe Berzei (na, ca am uitat cum se zice). Au doua albume la activ - Survolaj si Let me fly in your hair. Primul mie mi s-a parul flagrant a Led Zepp, parere intarita pana la convingere cand i-am vazut live. Gestica si mimica lui Petre Daniel-Silvian aproape la indigo Robert Plant... Vestimentatie, miscari scenice...Pana si modul ala ciudat in care Plant isi tinea mana dreapta, in concerte. Dincolo de povestea asta, a fost o trupa necesara in peisajul muzical autohton. Din pacate, piesa care mi s-a parut cea mai tare la ei, nu a fost pusa pe nici o placa - Strazi bantuite de noapte. Silvian intr-adevar si-a facut o trupa care se numeste Chin. Spitalul chiar este un album ok... Da' parca nu mai e ce-a fost Survolajul....Componenta : Petre Daniel-Silvian (voce, muzicuí¾í£, block-flute), Szabo Zsolt (chitarí£ acusticí£ Ã‚Âºi electricí£), Teodoreanu Cí£tí£lin (bass), Molnar Levente (tobe, percuí¾ii).
Mozart was a punk. Signed : Salieri.
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde stefan » Mie Sep 10, 2003 2:36 pm

Sioux, io stiam varianta cu "Cream pe fatza", nu "Led Zepp pe fatza", tot ce e posibil, am ascultat prea putin sa-mi fac o parere. Si tot din ciclul "whatever happened to...?" un prieten din Timisoara zicea ca Zsolt e acum proprietar de club in orasul de bastina.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bklee » Joi Sep 11, 2003 7:14 am

Percutionistul Levente Molnar nu canta (a cantat) cumva la Jais?
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Mesajde Rockeru'Somer » Mie Oct 08, 2003 5:38 pm

levente a prestat in jais , atata timp cat formatia a existat... din pacate, acum mai baga cu blazzaj ...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

harap alb

Mesajde ascultaretz » Joi Oct 09, 2003 2:46 am

o intrebare, despre o trupa disparuta... Harap Alb - are cineva idee pe unde mai sunt si ce mai fac? as plusa cu inca o intrebare "dureroasa" are cineva vreun album de la ei?
ascultaretz
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 26, 2003 3:25 pm
Localitate: Bucale

Mesajde bklee » Joi Oct 09, 2003 7:46 am

Stefan, pe vremea cand i-am ascultat live(a fost un concert la Craiova) cantau si multe piese din repertoriu Mountain.Gestica si inflexiunile vocale se aruncau, e adevarat un pic spre Plant, dar la vremea respectiva nu mi s-au parut chiar asa de "pe fata".
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Mesajde stefan » Joi Oct 09, 2003 9:47 am

bklee, chestia cu "Cream pe fatza" o stiu din auzite, din pacate nu i-am prins cand inca activau. Deci e posibil sa fie cum zici tu.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: harap alb

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 10:54 am

Initial trimis de ascultaretz
o intrebare, despre o trupa disparuta... Harap Alb - are cineva idee pe unde mai sunt si ce mai fac? as plusa cu inca o intrebare "dureroasa" are cineva vreun album de la ei?



hihihi, intreaba-l pe Minculescu ...

========

survolaj? block flote, muzicuta wau-wau, sticla ... nope, io stiam de zepp pe fatza ... adica asa mi se parea mie cand i-am vazut live, cu multa vreme in urma ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Oct 09, 2003 5:16 pm

am eu vreo 2 melodii parca...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Salma » Mar Oct 14, 2003 10:44 am

Initial trimis de Sioux
O alta reprezentatiune la Bucuresti a mai fost cu ceva vreme inainte (in iarna, daca nu ma inseala memoria) in sala gunoierilor de pe Berzei (na, ca am uitat cum se zice).


ISB (Intreprinderea de Salubritate Bucuresti), interesantul loc unde era surghiunit rock-ul. Din pacate, cum spui si tu, ce canta acum cu Chin e diferit si destul de greu digerabil, iar versurile de genul "Cand tai gatul pasarii/ Capul moare primul" sunt prea realiste pentru gusturile mele si la o distanta astronomica de "In orasul acesta nu se-ntampla nimic/ Stau toti cu mainile-n san si cu inima beata...etc, etc". Teama de comercial adusa la paroxism naste monstri.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Sioux » Joi Oct 16, 2003 3:48 pm

Initial trimis de Salma


ISB (Intreprinderea de Salubritate Bucuresti), interesantul loc unde era surghiunit rock-ul. Din pacate, cum spui si tu, ce canta acum cu Chin e diferit si destul de greu digerabil, iar versurile de genul "Cand tai gatul pasarii/ Capul moare primul" sunt prea realiste pentru gusturile mele si la o distanta astronomica de "In orasul acesta nu se-ntampla nimic/ Stau toti cu mainile-n san si cu inima beata...etc, etc". Teama de comercial adusa la paroxism naste monstri.



Surghiunit e un fel de-a spune. De fapt problema era ca cei care se ocupau de organizare, din lipsa de material, ii lasau pe toti rataii sa iasa pe scena (vezi Mentorul cu Ristanga pe voce...). Au fost insa si concerte ok... La unul dintre ele am cantat si eu (sic :)) ). Problema cea mai mare insa, datorita careia se poate spune ca muzica era intr-adevar surghiunita, era acustica pur si simplu infioratoare ! Totusi, era un loc unde lumea se vedea, se simtea bine pret de doo sticle cu tarie, se batea... :)
Cat despre Chin nu stiu daca asta m-a deranjat cel mai tare. E altceva. Promit sa ma mai gandesc.
Mozart was a punk. Signed : Salieri.
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde gaga » Joi Oct 16, 2003 3:56 pm

mah io nu prea pricepui, dat fiind soundul de zeppelin, de ce la inceputul anilor 90, cand thrashu era in floare, au avut asa un coi. apropos de ISB ... sioux, vodka la sticla de shampon era cautata pe atunci, pe motiv de arome.

si apropos de survolaj, imi aduc aminte ca in 90 au luat la Top T nishte premii in componenta: Petre Dan (voce, block flote, muzicuta ... si alte de-ale gurii), Zsolt Szabo (ch. Solo, wau-wau si sticla), Catalin Teodoreanu (ch. Bass, degete si arcus), Levente Molnar (tobe), Ferencz Andras (mixerist fara mixer) (citat din articolul din rocker).

Nu mai stiu daca la vreunu' din concertele din ecran venira si ei ...
si ce ai mah cu risti zega? :rolleyes: shtii doar ca ejti fragil daca ma iau io de tine :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sioux » Joi Oct 16, 2003 4:11 pm

Pe mine a incercat unu sa ma corupa la o sticla de vodka in recipient de sampon. Singura problema era ca a acolo o fost sampon de urzici.... La Top T nu stie baiatu de asa ceva, insa la Ecran in mod sigur nu au fost. Poate si pentru ca se ocupa Gombos de cele mai multe ori de cantarile din Ecran ? Breh, de Risti Zenga nu vreau neaparat sa ma iau... Baiet de treaba pana a luat-o pe caile intunecate ale alcoolului in exces. Cantaret insa, era jale ! Iti mai aduci aminte cu cata dorinta astepta lumea finalul cantarii trupei Mentor ? Sau sa iti aduc aminte de cum se bagau pe sub scaune cand o dadea cu 4 octave mai sus decat Felicia Filip fara vreun motiv sau legatura cu piesa ? Frajil am fost, frajil sunt inca.... :)
Ti-a mai trecut raceala ?
Ce posturi ziceai ca tre sa vad si io ?

tardiv edit by me: no quote la msg anterior, ca e lung mah, in rest ie bine. :)
Mozart was a punk. Signed : Salieri.
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde CyanHeart » Vin Noi 17, 2006 8:43 am

Survolaj este o trupa veche?
Mnu stiam , cert e ca se presupune ca vor ajunge si ei la festivalul Bluzau de peste o saptamana... asa ca mi-am scos cateva melodii...
And honestly i don't quite enkoy listening to them :(
Avatar utilizator
CyanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 04, 2006 11:00 pm

Mesajde vladonne » Vin Noi 17, 2006 11:43 am

CyanHeart scrie:Survolaj este o trupa veche?
Mnu stiam , cert e ca se presupune ca vor ajunge si ei la festivalul Bluzau de peste o saptamana... asa ca mi-am scos cateva melodii...
And honestly i don't quite enkoy listening to them :(


He he ! Noroc ca mai primesc avertizari pe mail, ca uitasem de existenta acestui post ...Si site in general ca is vreo 3 ani de cand nu am mai prestat !
Veche in masura in care au trecut 16 ani de atunci. Nu stiam ca au hotarat sa reactiveze Survolajul. Salut si incurajez gestul, desi cre ca sunt subiectiv, mai ales cand spun ca as vrea sa sune ca la rock '91 :D. M-oi fi hodorigit... Anyway trupa suna beton. Ca nu iti place e alta poveste. Chestie de gusturi... :)
Same shit, diffrent day...
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde CyanHeart » Sâm Noi 18, 2006 12:39 am

da, si de genurile trendy-flendy de acum care ne influenteaza za brains...
well, hope i'll enjoy
Sur-Vo-Laj!
:)
As I appear today: more than human, less than a woman....
Avatar utilizator
CyanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 04, 2006 11:00 pm

Mesajde vladonne » Lun Dec 04, 2006 1:00 pm

CyanHeart scrie:da, si de genurile trendy-flendy de acum care ne influenteaza za brains...
well, hope i'll enjoy
Sur-Vo-Laj!
:)


A nu se intelege ca am ceva cu ceea ce se ppoarta acum... Doar ca in mare parrte nu ma prea reprezinta, atata tot. Cat influenteaza Za brains, e problema fiecaruia. Si cand eram io mic erau unii care zicea ca ie muzica naspa si ca noi ie satanisti.
Same shit, diffrent day...
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde CyanHeart » Mar Dec 05, 2006 9:15 am

Hehe, am fost la Survolaj... nu prea au avut parte de public, desi meritau.

Sunt o formatie buna! :U
As I appear today: more than human, less than a woman....
Avatar utilizator
CyanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 04, 2006 11:00 pm


Înapoi la Survolaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori