Barci

forumul mincinosilor

Mesajde sclipitor » Dum Iul 30, 2006 9:50 am

[url]link interzis[/url]
sint un pasionat al yachturilor si al barcilor...desi sint la inceput si eu :) ...am facut acest forum unde zic eu este dedicat exclusiv yachturilo,barcilor...si altor ambarcatiuni . sfaturi...ajutor...pareri....cine stie ce si cum...postati aici va rog.
sclipitor
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 30, 2006 9:43 am
Localitate: in patul unei femei frumoase

Mesajde nbm » Dum Iul 30, 2006 9:52 am

sclipitor: din pacate pentru tine, regulamentul fanclub nu permite postarea de linkuri catre alte forumuri.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Viviland » Mar Oct 03, 2006 11:34 am

Intentionez sa imi construiesc o barca din lemn dar nu prea stiu de unde pot cumpara lemn? Exista firme care comercializeaza lemn special pentru constructia de barci sau merge de oriunde? Ce lemn se gaseste la noi sau unde?
Va multumesc!
Viviland
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 03, 2006 11:12 am
Localitate: romania

caiac

Mesajde nash51965 » Mar Oct 10, 2006 9:11 am

jeorj scrie:Adila, poti sa-mi spui macar de unde iei materiale (fibra, rasina, intaritori) ca am facut rost de niste planuri de caiac si de canoe si vreau sa ma apuc de lucru.
multam.

Din Timisoara,salutare!.....intrebari....si o rugaminte....
1.ai terminat caiacul?
2.te-ai dat cu el.....kum e...?
3.ai ceva fotografii?
4.poti sa imparti know how-ul si cu altii?daca da....iti multumesc anticipat.
nash51965
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 09, 2006 3:23 pm
Localitate: timisoara

Mesajde Viviland » Mie Oct 18, 2006 9:50 am

Am nevoie de niste informati legate de legislatia in domeniul nautic. Vreau sa stiu daca pe lacuri este nevoie de permis de conducere de ambarcaţiune (pentru o ambarcaţiune de 5 metri cu panze) si unde ma pot interesa cu privire la dimensiunile ambarcaţiunile admise pe lacuri (daca este prevăzut asa ceva la noi).
Va multumesc!
Vivian
email:viviland79@yahoo.co.uk
Viviland
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 03, 2006 11:12 am
Localitate: romania

Mesajde MariusF » Mie Dec 13, 2006 7:44 pm

orice dimensiune este acceptata numai sa incapa in lac. orice ambarcatiune, mai putin canoea sau kayak-ul sau chestiile gonflabile, trebuie inmatriculate
sunt lacuri gen techirghiol unde nu ai voie cu barci motorizate ca deranjezi namolul:) what ever....mai intrebati ca-mi place....apropos, proiectez kayace personalizate in functie de utilizare, aproape gratis, ofer planurile 1:1
mariusfatu@gmail.com
MariusF
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 13, 2005 11:11 pm
Localitate: Constanta

Mesajde MariusF » Mie Dec 13, 2006 7:59 pm

viviland, cele mai bune barci de lemn se fac din pin alb. densitatea este de 500kg/mcub
doua probleme: nu trebuie sa aibe noduri si trebuie taiat din bustean intr-un anumit fel
MariusF
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 13, 2005 11:11 pm
Localitate: Constanta

Mesajde hotul de fum » Mie Ian 03, 2007 5:45 pm

as xxl scrie:Eu zic ca are legatura cu pescuitul. Daca nu, imi cer anticipat scuze.
Ii invit pe posesori sau cei care doresc sa detina o abarcatiune sa posteze aici.

Pentru cei care doresc sa isi construieasca singuri o barca, va stau la dispozitie gratuit cu planuri si know-how.

Acum lucrez la prima mea barca adevarata (adaptare dupa Buzz - barca usora de viteza si agrement). Dupa modificari succesive ale planurilor, au rezultat urmatoarele dimensiuni:
L= 296]max[/SIZE] =142; hmin = 36; hmax = 60.

momentan ma desparte de o croaziera cu barca mea un mizilic de 4 milioane.

am si eu o intrebare. nu stii cumva cum si de unde se poate obtine permisul de conducere pentru barca?? eventual cat mai aproape de cluj? habar nu am pe cine sa intreb
hotul de fum
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 03, 2007 5:37 pm
Localitate: cluj

Mesajde epex » Sâm Ian 20, 2007 9:06 pm

@hotul de fum
Pentru informatii privind obtinerea certificatului de conducator de ambarcatiune de agrement intra pe rna.ro
Acest certificat se obtine in urma sustinerii unui examen organizat la capitania sau oficiul de capitanie cel mai apropiat de tine (cred ca la Targu Mures) dar tot pe site gasesti si adresele acestor capitanii.
Am obtinut acest certificat in toamna trecuta si pot sa iti spun ca se sustin doua probe, respectiv o proba scrisa la RND (Reguli de navigatie pe Dunare) si o proba practica.
Certificatele sunt de doua clase:
clasa B (cu B simplu, care iti permite sa conduci ambarcatiuni de agrement pe apele interioare si B maritim care iti permite sa iesi in mare in limita apelor teritoriale);
clasa A (poti conduce o ambarcatiune pe marile si oceanele lumii).

Daca mai doresti si alte lamuriri, iti stau la dispozitie cu placere!

Numai bine!
epex
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 8:40 pm
Localitate: Iasi

Mesajde orta2007 » Mar Mar 27, 2007 7:59 am

Salut la toata lumea. Am putea vorbi va rog si despre materiale. Ce rasina folositi ?
Eu am gasiti doar epoxi iar multi constructori am vazut ca lucreaza cu rasina poliesterica. Se gaseste pe la noi ? Care ar fi diferentele? Matrita din ce o confectianati? Placaj marin eu nu am gasit ..., iar pe planurile mele placajul e cel mai folosit. Va arog sa ma ajutati...
orta2007
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 27, 2007 7:41 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde bbc1976 » Mar Apr 03, 2007 9:41 am

Salutare tuturor!

Interesant forum, mai ales pentru impatinitii barcilor si in general ai apei! Eu am achizitionat un BM, pe care doresc sa il transform...E o bijuterie de prin anii '50! Insa doresc sa construiesc si un ponton plutitor! Ma poate ajuta cineva cu ceva idei vis-a-vis de aceste constructii plutitoare?! Din ce sa il fac, pentru a iesi mai ieftin, firme care construiesc, ceva planuri! By the way, ma intereseaza cam....totu', legat de orice tip de ambarcatiuni!

Multam anticipat!

bbc
bbc1976
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 03, 2007 9:34 am
Localitate: Bucuresti

Planuri la cote pentru ambarcatiuni

Mesajde subsonic » Vin Iun 22, 2007 10:25 am

Pentru cine vrea planuri de barci la cote si schite cu detalii:

http://www.bruceroberts.com/

Eu am facut comanda si in doua zile mi-au sosit pe CD acasa.
Sunt foarte multumit de ele....de abia astept sa ma apuc de lucru.

Bafta
Avatar utilizator
subsonic
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 21, 2007 11:00 pm

lamuriri

Mesajde dbonddental » Mie Sep 26, 2007 12:07 pm

ssx scrie:Sunt nevinovat in ce priveste barcile, dar incerc sa ma luminez. Poate cineva sa-mi aprinda un bec apropo de modul de "inregimentare" in Romanica a barcilor second-hand aduse de afara. Un link, un sfat,ceva...
Multumesc anticipat!


Ai deja barca?Sau este in plan? In functie de raspunsul tau iti pot da info necesare.Cu respect!
dbonddental
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 26, 2007 11:57 am
Localitate: bucuresti

Mesajde dbonddental » Mie Sep 26, 2007 12:29 pm

Salut! Poate cineva sa ma indrume referitor la locatiile unde se poate lansa o barca la apa pe lacul Snagov?Merci anticipat!
dbonddental
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 26, 2007 11:57 am
Localitate: bucuresti

Barca cu motor diesel inboard

Mesajde Hodaka » Lun Oct 22, 2007 10:06 pm

Va salut D-lor,
vreau sa o prezint pe "Roberta", o barca de 5,5m L, 2m l, 0,35m pescaj. Este echipata cu un motor diesel inboard, marca Ducati, vechi dar sigur in functionare, cu un consum de 0,5 l/h. Are 12 Hp si dezvolta o viteza max de 19 Km/h. La barca se poate atasa un motor auxiliar outboard de pina la 25 Hp. Ma intereseaza sit-uri despre motoare diesel vechi, cu max. 3 cilindri si ceva planuri despre barci de pescuit cu motoare diesel inboard de max 6-7m lungime si orice discutie pe aceasta tema.

Va multumesc.
Hodaka
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 22, 2007 8:46 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron