Probleme cu M-audio Audiophile 2496.

Totul despre tehnologia sunetului

Probleme cu M-audio Audiophile 2496.

Mesajde Gudiu » Mar Ian 02, 2007 7:07 pm

Am cumparat o placa de sunet M-audio audiophile 2496 si am ramas cu gura cascata vazand ca nu pot inregistra mai multe track-uri in acelasi timp....nu ma refer la inregistrare multi-track cum face din cate am auzit M-audio Delta.....eu aveam o placa de sunet Creative Sound Blaster Live 5.1 si puteam sa inregistrez pt ca aveam posibilitatea in control panel sa selectez ce vreau sa inregistrez(waw,midi,line-in,mic,etc....)spre exemplu inregistram tobele,dupa care inregistram celalalte instrumente pe rand(lucrez in Cool Edit Pro2) dar cu Audiophile se suprapuneau toate....nu am gasit in control panel posibilitatea sa selectez ceea ce vreau sa inregistrez.Intrebarea mea este urmatoarea: vreau sa-mi cumpar placa de sunet Delta LT si mi-e teama sa nu patesc ca si cu Audiophile.M-am gandit ca poate Audiophile nu putea face inregistrari pe mai multe track-uri din cauza softului pe care il folosesc(Cool Edit Pro2).Oricum am vandut Audiophile-ul si am revenit la Creative(de care nu-s multumit).Ce ziceti,daca folosesc in continuare cool edit pro2 pot sa fac inregistrari cu Delta?Pe mine nu ma intereseaza sa trag mai multe instrumente simultan ca fac totul singur,dar sa mearga sa inregistrez pe rand.
Gudiu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 02, 2007 6:45 pm
Localitate: Campulung Muscel

Mesajde Catalin Truta » Mar Ian 02, 2007 9:55 pm

Frate, ceva nu ti-e clar, pentru ca Audiophile nu are cum sa fie sub nici un Creative la capitolul inregistrare. Ea are un mixer propriu insa avand doar doua intrari analogice foloseste doar pentru reglarea nivelului.

Faptul ca zici ca ar putea fi CoolEdit de vina ma face sa intreb, cum il foloseai inainte si mergea?

Ceva iti scapa insa nu ai descris problema cum trebuie ca sa pot intelege ce se petrece.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Gudiu » Mie Ian 03, 2007 4:34 pm

ce-i drept....eu sunt un incepator in ale home-recording-ului.ideea e urmatoarea: la Audiophile nu aveam in mixer posibilitatea sa selectez ce sa imi inregistreze (waw,midi,line-in,mic....etc)si din aceasta cauza cand bagam semnal in placa de sunet si inregistram,atunci celelalte instrumente care deja erau inregistrate se re-inregistrau in noul track.eu nu spun ca Audiophile este de mai proasta calitate decat Creative....nici prin cap nu-mi trece asta! ideea e ca imi faceam treaba cu Creative iar cu audiophile.....nu am reusit.Poate ca nu am stiut eu si se putea inregistra si cu Audiophile dar nici acum nu stiu cum ar putea sa faca asta.....doar daca se poate selecta din cool edit. dar despre Delta ce sti?se poate rezolva problema mea?
Gudiu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 02, 2007 6:45 pm
Localitate: Campulung Muscel

Mesajde Discordless » Mie Ian 03, 2007 5:18 pm

man nu cauta in mixeru de windows
cauta in mixeru (control panelu) placii de sunet , e sigla aia cu M parca din taskbar langa ceas
Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde adimatis » Joi Ian 04, 2007 11:43 am

AP2496 e printre cele mai bune placi, tinand seama de pret/calitate. e simpla si eficienta. o folosesc de doi ani. inregistreaza stereo, reda stereo, are un mixer destept din care poti regla tot ce trebuie. sfatul e bun, verifica in mixer.

delta 1010LT (banuiesc ca de asta vorbesti) e cam la fel, doar ca poti trage mai multe piste concomitent - ai de facut niste reglari in softul tau - iar mixerul este mai complex. e foarte buna la tras multipista, dupa parerea mea,cea mai buna in segmentul de pret. din nou simplu si eficient. dupa ce inveti sa lucrezi cu ea, vei vedea ca nu ai probleme.

succes!
adimatis
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 24, 2006 3:11 pm
Localitate: oradea

Mesajde Catalin Truta » Joi Ian 04, 2007 7:47 pm

Gudiu scrie:ce-i drept....eu sunt un incepator in ale home-recording-ului.ideea e urmatoarea: la Audiophile nu aveam in mixer posibilitatea sa selectez ce sa imi inregistreze (waw,midi,line-in,mic....etc)si din aceasta cauza cand bagam semnal in placa de sunet si inregistram,atunci celelalte instrumente care deja erau inregistrate se re-inregistrau in noul track.eu nu spun ca Audiophile este de mai proasta calitate decat Creative....nici prin cap nu-mi trece asta! ideea e ca imi faceam treaba cu Creative iar cu audiophile.....nu am reusit.Poate ca nu am stiut eu si se putea inregistra si cu Audiophile dar nici acum nu stiu cum ar putea sa faca asta.....doar daca se poate selecta din cool edit. dar despre Delta ce sti?se poate rezolva problema mea?

AU!
Cum asa? Trageai toate instrumentele de fiecare data cand bagai unul nou?
Daca da, cum? Fii mai explicit, desi e clar ca metoda e defectuoasa.

Cool stie sa traga si pe mai multe track-uri, tot ce ai de facut e sa inregistrezi fiecare instrument pe un track separat. Abia dupa asta faci un export cu toate mixate pe un singur track (wave) stereo.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Gudiu » Joi Ian 04, 2007 8:31 pm

cred ca m-am prins cum e faza.....sper sa ma descurc.ideea e ca acum trebuie sa-mi cumpar din nou m-audio:D ca am vandut-o.....voi cu ce programe inregistrati track-uri multipista?poate ca nu e bun cool edit.....acum am facut rost si de adobe audition care e cam la fel...
Gudiu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 02, 2007 6:45 pm
Localitate: Campulung Muscel

Mesajde silvelu » Joi Ian 04, 2007 9:47 pm

Majoritatea folosesc Cubase, Pro Tools sau Sonar (care sunt cam cele mai tari)
In legatura cu problema ta cred ca stiu ce se intampla.....mixerul placi de sunet nu e setat sa inregistreze semnalul din line in sau mic. El este setat sa inregistreze toate sunetele care se aud in momentul cand inregistrezi...eu zic sa fii atent la instalarea driverului, si daca nu ma insel acest lucru il poti seta si din Start/Accessories/Entertainment/Volume Control cu conditia sa dai la acel mixer Options/properties sa bifezi recording apoi ok....si in final iti alegi din ce sursa vrei sa tragi...line in, mic, etc.
Chiar daca probabil ai stiut asta....am zis si eu ca sa ma asigur...:)
Mult succes tuturor in cea ce isi doresc
silvelu
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 5:15 pm
Localitate: romania

Mesajde Gudiu » Vin Ian 05, 2007 7:14 pm

Multumesc mult Silvelu!! exact asta era problema mea.acum m-am lamurit total....stiu ca am facut o gresala cand am vandut audiophile-ul.....voi ce ziceti.....sa-mi cumpar tot audiophile sau sa-mi cumpar delta lt? ma gandesc ca daca iau audiophile scutesc jumatate din bani.eu integistrez totul singur ...nu am nevoie sa trag tobe sau sa trag formatii....banuiesc ca ma intelegeti.deci ce ziceti?
Gudiu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 02, 2007 6:45 pm
Localitate: Campulung Muscel

Mesajde adimatis » Lun Ian 22, 2007 11:52 am

asa ca prima chestiune, trebuie sa decizi daca vei avea nevoie de inregistrarea concomitenta a mai multor voci sau instrumente.
daca nu, AP2496 este aceeasi treaba ca si lt.
este o diferenta totusi in softurile care vin cu cele doua, din cate stiu eu. (nu softul m-audio, ci celelalte)
daca lucrezi singur, si tragi cate un track o data, baga diferenta de bani in altceva!
cat despre cool edit, a fost si ramane cam cel mai bun soft (nu numai dupa parerea mea) pentru piste audio exclusiv. daca e vorba de midi - cubase castiga zic eu, dar nici sonar 6 nu pare mult tare in urma...
adimatis
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 24, 2006 3:11 pm
Localitate: oradea

Mesajde DannyMix » Lun Ian 22, 2007 6:22 pm

Daca tragi track cu track si nu ai nevoie de mai multe intrari de linie nici in prezent ... nici peste ceva timp ... eu zic sa iti iei tot audiophile de la M-audio ... Dupa ce ia luat-o ... vino aici si ne descurcam cu siguranta sa o setam sa mearga ... pentru ceea ce vrei tu ... Eu unu te sfatuiesc totusi sa treci pe Cubase macar ... daca nu Pro tools ... E mai greu la inceput dar pe parcurs o sa iti fie mult mai usor in tot ceea ce faci pe productie audio ...
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Rck_J » Lun Apr 23, 2007 12:28 pm

Probabil ca tu inregistrai de pe Master pe toate track-urile... sau ceva de genu asta...
Proasta idee sa o vinzi inainte sa vezi care e faza...
Cu cat ai vanduto?
Am si eu una care asi vrea sa o vand si sa imi iau o Delata1010LT sa ma pot inregistra cu noua mea trupa... :D
Rck_J
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2003 12:50 pm
Localitate: Ro-Is

Mesajde yehova » Lun Mai 21, 2007 2:29 pm

ca sa nu deschid alt topic imi spun problema aici,chiar daca nu s-a mai discutat de mult..poate vede cineva si ma rezolva..


am o delta 1010lt .. am instalat-o merge sa ascuult muzica in winamp (deci e instalata) .. incerc sa deschid pro tools-u imi zice ca nu gaseste placa de sunet .. in cool edit la fel nu imi inregistreaza ..


poate stie cineva ceva .. merci mult ..
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui

Mesajde yehova » Mar Mai 22, 2007 6:28 pm

chiar nimeni ? [-o [-o [-o
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui

Mesajde gigibecalul » Mie Mai 23, 2007 7:29 am

daca te pot ajuta in cubase sau nuendo, cu cea mai mare placere. in cool edit pro, din cate imi amintesc ai in fereastra principala niste setari de genul: ''options''>''device properties''> iar acolo setezi wave out si wave in adica ii dai intrarea si iesirea potrivita de pe delta. daca nu vezi acolo intrarile si iesirile placii, eu cred ca nu e instalata cum trebuie.
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Mie Mai 23, 2007 8:59 am

Instaleaza cea mai recenta versiune de driveri de pe m-audio.com si, pentru pro-tools incearca si cea mai noua versiune de driver PACE. Daca pro-tools ii o versiune ilegala s-ar putea sa te chinui mult si bine. Inainte de toate urmareste sa faci placa sa mearga in cool, de-abia dup-aia sa te preocupe pro-tools.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde yehova » Mie Mai 23, 2007 10:04 am

poi in cool edit asa am facut si nu merge :(

in pro tolls am aflat ca imi trebuie crackul ca e demo ;)) ca am instalat de pe cd-ul de la placa de sunet

cubase-ul merge .. adica e la fel cu cool editu..numai ca la asta chiar nu ma prea pricep ..
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui

Mesajde yehova » Mie Mai 23, 2007 5:59 pm

in cool edit imi vede placa .. am bagat acolo unde ziceai tu [macar atat stiam si eu ;)) ] .. dar ..

deci mixerul e bagat in - in 3/4 si am bagat setarea asta si tot nu merge .. si tot am scos de acolo si am bagat altundeva .. si tot nimic ..


iar in cubase nu stiu exact de unde sa pot umbla la setari ..

ma doare capu :plans: :nervos: :hang: :please: :bash: :bash: :bash: :bash:
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui

Mesajde yehova » Joi Mai 24, 2007 11:37 am

am schimbat pe-acolo in cool edit si am reusit ceva ceva .. adica imi inregistreaza dar numai in edit view .. daca bag negativu pe multi track si bag sa trag pe pista de mai jos nu merge .. adica nu-mi inregistreaza nimic .. :bash: :bash: :bash:
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 24, 2007 5:55 pm

E posibil sa fi incurcat ''in'' cu ''out''? Daca nu, chiar nu stiu ce ar putea avea. In Nuendo, dai f4 in fereastra principala sau devices>vst connections si acolo setezi pe intrare intrarile folosite pe delta iar la iesire iesirile folosite pe delta. spre exemplu daca ai bagat un microfon pe in1 in placa, la stereo inputs vei seta intrarile 1 pentru left si 2 pentru right.la fel pentru outputs, vei seta iesirile din care scoti in monitoare sau in sistemul tau audio. Io zic ca ar fi bine sa incerci sa rezolvi problema in programul pe care il cunosti cel mai bine ca altfel e nasoala treaba. Nuendo ii un pic greu pana te obisnuiesti cu el. Daca te ajuta iti pot trimite manualu de la nuendo. Da pm daca il vrei. Si mai incearca sa o instalezi o data asa cum trebuie. Vezi ca te ajuta un pic si manualul placii
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 24, 2007 5:58 pm

daca nu te descurci, trimite mesaj personal cu id-ul tau de messenger si te indrum pas cu pas (atat cat stiu).bafta!
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde big slap » Joi Mai 24, 2007 7:58 pm

baietii,cum fac in cool edit pro 2 sa trag tobele si peste tobe vioara ( sa se inregistreze amandoua o data , amestecate) ? Cand inregistrez in cool edit pro 2 trag tobele si apoi vioara si imi sterge tobele lasand doar vioara eu vreau sa le traga amestecat.Am bifat chestia cu wave out mix din setarile placii de sunet si se intampla ce am scris mai sus. PLS HELP ME!!!!! ms anticipat
big slap
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 01, 2007 7:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gigibecalul » Vin Mai 25, 2007 10:09 am

big slap scrie:baietii,cum fac in cool edit pro 2 sa trag tobele si peste tobe vioara ( sa se inregistreze amandoua o data , amestecate) ? Cand inregistrez in cool edit pro 2 trag tobele si apoi vioara si imi sterge tobele lasand doar vioara eu vreau sa le traga amestecat.Am bifat chestia cu wave out mix din setarile placii de sunet si se intampla ce am scris mai sus. PLS HELP ME!!!!! ms anticipat


Trebuie sa le tragi in multitrack.
Sa auzim (de) bine!
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde yehova » Mar Aug 28, 2007 12:06 pm

deci am aceeasi problema...am dat format la hard si am luat-o de la inceput..am instalat placa si .. cam degeaba .. ca la fel imi face .. si am incercat cam aceleasi setari ca pprima data .,. dar degeaba .. nu-mi merge .. sincer .. nu stiu ce sa fac .. daca ma poate ajuta cineva .. [-o [-o [-o
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui

Mesajde yehova » Vin Aug 31, 2007 11:57 am

ma intreb cum pot face sa-mi aud vocea in timp ce inregistrez !!
yehova
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 21, 2007 11:48 am
Localitate: Vaslui


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator