Gloria da Messa vs Liturghia Ortodoxa (Puccini - Lungu)

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Gloria da Messa vs Liturghia Ortodoxa (Puccini - Lungu)

Mesajde Cobra » Mar Ian 02, 2007 4:00 pm

Salut si La Multi Ani!
Am o mare rugaminte. Daca puteti comenta topicul meu.
Se stie ca atat Misa cat si Cantarile Liturgice servesc aceluiasi tel insa sunt si deosebite.
Nu am gasit date exacte cu privire la prima auditie a Misei lui Puccini, doar ca a avut loc in Lucca.
De ce vs ? Pai tocmai din diferentele dintre cele doua lucrari (gen, stil, forma)
Astept comentariile d-voastra constructive. :-:
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 03, 2007 9:08 am

La Mulţi Ani şi ţie !
Remarc apetenţa membrilor mai vechi şi mai noi pentru indicativul rutier al judeţului Vaslui :D
Eu unul n-am ascultat misa lui Puccini, şi nici Liturghia lui Lungu (poate doar fragmentar şi ocazional), deci n-aş fi in stare să le comentez nici măcar de sine stătătoare, darămite "versus"...
Dacă "diferenţele de gen, stil, formă" ar fi un argument valabil pentru a planta un "vs", atunci lumea ar trebui să fie plină de versusuri: a 9-a de Beethoven vs. Dunărea albastră, Partita a 3-a de Bach vs. La Donna e mobile, "Rondul de noapte" vs. "íŽmpărat şi proletar", Brahms vs. Schubert, liberalism economic vs. tendinţele modei 2007 şamd.
Pe de altă parte, dacă tot ai ascultat respectivele lucrări şi vrei să pui de-un thread care să ţină mai mult de 5 posturi, te aşteptăm pe tine să incepi comentariul.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Cobra » Mie Ian 03, 2007 9:01 pm

Pentru a-ti putea da seama de cat de bun este un lucru (mancare,sentiment,etc) este necesar sa incerci mai mult de unu/una.
Comentariu:
Are cineva detalii despre subiectul Puccini, in special Gloria da Messa care are tema ce se regaseste in Edgar chiar in duetul de inceput?
Si-apoi draga Ghionoiule lumea chiar e plina de VS. Un sfat - iesi pe strada si uita-te in jurul tau.
Dar sa revenim. Puccini si Lungu scriu cate o lucrare ce trebuie sa foloseasca in derularea slujbei duminicale. Cati dintre cititorii thread-ului au fost la biserica sau au ascultat cantarile liturghiei de Nicolae Lungu (Fa major)? Ce impresii aveti? Scriitura, interpretarea v-au declansat vreun sentiment legat de religie sau ati ascultat doar d.p.d.v critic muzical?
Oare se mai canta Gloria pe undeva in cadrul liturghiei catolice?
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde ghionoiul » Joi Ian 04, 2007 8:53 am

Cobra scrie:Si-apoi draga Ghionoiule lumea chiar e plina de VS. Un sfat - iesi pe strada si uita-te in jurul tau.
Lumea e plină de vs numai dacă vrei tu să o percepi astfel.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 04, 2007 12:29 pm

Cobra, la multi ani si sanatate!

Despre lucrarile cu pricina nu ma pot pronunta, deoarece nu le-am ascultat. Dar imi permit sa-ti dau un sfat: ai putea schimba personajele principale ale dizertatiei tale (pentru ca banuiesc ca despre asta e vorba) cu unele despre care gasesti pe net referinte cate vrei: Palestrina si Rahmaninov. Primul a compus misse care chiar s-au folosit in liturghia catolica, al doilea a compus muzica pentru Liturghia Sf. Ioan Gura-de-Aur si pentru doua slujbe de seara. Sunt lucrari mult mai cunoscute decat cele doua alese de tine si gasesti mult mai usor informatii despre ele. Bafta maxima!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Cobra » Sâm Ian 06, 2007 8:36 pm

Da, interesant. Insa cum ai zis e mai greu, deci provocarea e mai mare.
Acum, dupa 5 posturi cred ca imi dau seama ca forumul e vizitat sporadic de cativa din afara in rest sunteti voi (2), membrii mai vechi.
Multumesc ptr sfaturi am sa incerc sa fac ceva mai mult decat "se cade" - sa intru in cateva biblioteci din capitala, unde sper sa gasesc materiale.
Ma rog sa reusesc [-o .
Oricum sunt binevenite posturile voastre ale tuturor.

P.S. Vs nu inseamna neaparat ceea ce crezi, ci poate reprezenta o dilema (sa alegi intre 2 sau mai multe lucruri)
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde colegu » Lun Ian 08, 2007 4:49 pm

da puccini ăsta cre că era suficient de catolic incat să nu fie nevoit să-şi castreze compoziţia de aportul instrumentiştilor.
adică, d'alde lungu are o sarcină niţel mai grea decat italianu, asta bineinţeles dacă dă 2 bani pe ce zice biserica.
adică adică, ascultaţi niţel muzicile de biserică scrise de ceaikovski sau rahma şi comparaţi-le cu "mesele" de bruckner(ca să dau un exemplu)
eu cred că muzică ortodoxă numai ruşii sunt in stare să compună, unde mai găsiţi voi coruri capabile să cante ceva fără să fie nevoie şi de rochestră.
ştia el ce ştia paul constantinescu cand a compus oratoriul.

şi vorba ghionoiului, vs-ul poate foarte bine să fie inlocuit cu ag, tl sau ms.
că-n fond, oricum o dai in ultimă instanţă toţi o clonă şubert sunt =))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Ian 09, 2007 9:08 am

[quote="colegu"]eu cred că]Muzică ortodoxă nu inseamnă neapărat cor, dar intr-adevăr ruşii sunt tătici in ale corului, fie el ortodox sau laic. Nu dau nici paişpe mese de Bruckner pe un cantec rusesc cantat de un cor bărbătesc pe 8 voci. Asta apropo de Vaslui :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Ian 09, 2007 10:30 am

păi muzica ortodoxă inseamnă fix cor, dată fiind aversiunea bisericii faţă de instrumentele muzicale, sau cel puţin aşa ştiu eu.
şi prin instrument muzical nu inţeleg un ansamblu de percuţie cu timpani şi tot tacamul, da o orgă, o vioară două pe ici pe colo nu prea văd ce poate strica.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Ian 09, 2007 12:10 pm

Muzica ortodoxă are la bază psalmodierea bizantină, care nu are nevoie de cor, o poate canta foarte bine şi un singur diacon. Cantările bisericeşti mai noi care se fac pe mai multe voci sunt o concesie de dată recentă făcută modernităţii. Dar eu cand zic muzică ortodoxă mă duce gandul in primul rand la monodia bizantină.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Cobra » Mie Ian 10, 2007 3:35 pm

[quote="colegu"]
adică adică, ascultaţi niţel muzicile de biserică scrise de ceaikovski sau rahma şi comparaţi-le cu "mesele" de bruckner(ca să dau un exemplu)
eu cred că muzică ortodoxă numai ruşii sunt in stare să compună, unde mai găsiţi voi coruri capabile să cante ceva fără să fie nevoie şi de rochestră.
ştia el ce ştia paul constantinescu cand a compus oratoriul. [-X

De ce oare, daca nu cunosti un subiect zic asa la general, trebuie sa divaghezi sa te eschivezi si sa duci vorba (threadul) catre ce cunosti mai bine. Hai c-o dam off-topic. :calm:

Sa luam in calcul un lucru simplu - muzica ortodoxa este cam ce spune ghionoiu`. Aici este si diferenta majora intre Puccini si Lungu - filonul pe care il urmareste Lungu este cel de factura bizantina si are scop in implinirea liturghiei.
Ma mir ca nu ati ascultat ceea ce este atat de propriu noua romanilor - muzica din biserica ortodoxa - asta gandind ca suntem p`aci ortodocsi [-o .
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 10, 2007 5:28 pm

Cobra, unii-s mai duşi la biserică, alţii nu. Treaba fiecăruia. Să nu-i tragem noi de urechi.
"Problema" cu muzica ortodoxă e tocmai pragmatismul in care a fost creată (in general pragmatismul nu e o trăsătură caracteristică ortodoxismului, mai inclinat spre contemplaţie, dar ăsta ar fi un caz de excepţie), şi anume ca suport liturgic. Nu a fost gandită şi ca operă de artă, ca atare nu a fost dotată cu "appeal"-ul lucrărilor liturgice din lumea catolică şi protestantă, cam de la Palestrina incoace. Atata vreme cat o asculţi in biserică, cufundat in rugăciune, işi indeplineşte rolul - acela de suport al meditaţiei spirituale ortodoxe. Cum ai dus-o in sala de concert sau pe CD, nu prea mai are farmec. Pană şi piesele gen Lungu sau Constantinescu, pentru a fi ascultate "laic", au suferit minime adaptări de esenţă estetică, care să le facă mai ascultabile in mediul artistic laic.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Ian 11, 2007 10:32 am

De ce oare, daca nu cunosti un subiect zic asa la general, trebuie sa divaghezi sa te eschivezi

cu tot respectul monşer da' n-ai inţeles unde vreau să bat.

de ce n-am compara şi sonate pentru pian cu cvartete pentru coarde.
aşa, dacă-mi băgai recviemul de leifs care-i pur vocal mai era o treabă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Cobra » Vin Ian 12, 2007 7:30 pm

Ehei , te-ai suparat colegu`? :calm:
Pai threadul este despre "Gloria da Messa vs Liturghia Ortodoxa (Puccini - Lungu)". Din cauza asta nu doresc cel putin deocamdata sa discutam despre altceva. Oricum am priceput aluzia despre "marea cunostintelor" si tocmai de aceea revin si va intreb : daca tot stiti atat de multe despre Rahmaninov, Ceaikovski, Bruckner si altii despre muzica rusa si alte muzici, nu puteti face un efort, sa zicem, - sa vorbim despre Puccini?
Mijloacele de expresie, cine a mai scris mise inainte de Puccini (daca le-a scris cu gandul la liturghie) ceva de genul asta.

Ghionoiul ai punctat bine :* bineinteles cu mici exceptii.
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde Ciuhandru » Vin Ian 12, 2007 9:37 pm

Cobra scrie:cine a mai scris mise inainte de Puccini (daca le-a scris cu gandul la liturghie) .


Misse au scris o gramada de compozitori. Puccini nu este reprezentativ din acest punct de vedere. Revin cu recomandarea: Palestrina.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Cobra » Lun Ian 15, 2007 6:59 pm

Ai dreptate. Puccini chiar a studiat Palestrina si chiar cu mare atentie misele.
Mersi. ~a
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde colegu » Mar Ian 16, 2007 3:41 pm

dragă cobra, eu nu mă supăr, cu atat mai mult nu mă supăr pă ce zice lumea pă internet.
deşi avatarul de bou pare să contrazică sunt destul de deschis la minte ;)

ontopic, pucini s-a făcut celebru cu opera italiană, operă care in majoritatea cazurilor mă lasă rece.
deşi taica verdi ne-a demonstrat prin recviemul lu peşte că dacă la operă dă chix,la lucrări bisericeşti e meşter mare.

aşa că, mosiu pucini a compus pentru voci şi pt orchestră, in schimb nea ortodoxu nu poa să compună decat pentru voci + canci orchestră, asta dacă dă 3 parale pe ce zice biserica.
şi aş mai spune că de fapt, cantecul bisericesc tre să stea in sufletu omului nu in sala de concerte cu fiţoşi burtoşi pe şcenă şi-un gigelache la pupitru inălţat gen karajan să capteze atenţia şi să culeagă laurii şi banii de pe bilete.
desigur, postul meu e extrem de lipsit de sens şi coerenţa.
asta e, maxim de baftă.
na ontopic, ierusalim de knut nysted vaslui gloria din masă de pucini vaslui liturghia ortodoxă cu orchestră /fără orchestră de vasile lungu'
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Cobra » Mar Ian 16, 2007 8:37 pm

Dar nici nu ma gandeam sa le aduc in discutie ca lucrari de scena, caci e clar ca nu exista cel putin la Liturghiile ortodoxe posibilitatea sa fie cantate pe scena. (sau nu?)
Din punct de vedere al limbajului - mai ales Puccini pus in balanta cu directiile muzicale ale timpului.
Iar taica Lungu comparat la randu-i cu Puccini (limbaj in general), iar in particular, modalitati de sustinere muzicala a liturghiei, care mie mi se pare mai apropiata decat la Puccini (subiectiv) expresii muzicale, pasaje care au rolul sa aduca mireanul mai aproape de Dumnezeu cu sufletul.
Nu credeti ?
Iar nenea Lungu a dat ceva mai mult de 3 parale pe biserica sau poate pe muzica "bisericeasca". E interesant ca desi a facut atatea pt. church intr-o vreme nashpa, a murit nehirotonit. \:/
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde colegu » Mar Ian 16, 2007 9:21 pm

păi n-o fi făcut facultatea de popi, ş-atunci pe ce bază să fi fost făcut popă?
aşa şi becali a făcut bine bisericii, şi-n ziua de azi banu cantăreşte mai mult decat "hrana" spirituală.

eu asta şi spun, nu poţi compara o lucrare scrisă pentru voci şi orchestră cu una scrisă doar pentru voci.mă rog, de fapt poţi foarte bine să faci fix ce vrei, şi să lansezi la fel, ce topic doreşti.

da ca să nu vorbim total aiurea, nu cred că e careva dintre noi care să fi ascultat respectivele compoziţii, ş-atunci cum să discutăm pe subiect?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Cobra » Sâm Ian 20, 2007 9:49 am

<<păi n-o fi făcut facultatea de popi, ş-atunci pe ce bază să fi fost făcut popă?>>

Pai sa vedem: daca nici tataie Lungu nu a facut studii de specialitate, apoi cred ca am nimerit gresit topicu`.
Fratilor e vorba de NOI care suntem si traim aici in Romania, e vorba de nationalism de cine suntem. De-ar fi si numai ptr. o clipa sa "uitati" cunostintele voastre atat de vaste in muz internationala si sa va intrebati "Cine suntem noi?" Oare nu muzica de factura corala este cea mai apropiata de sufletul uman? Cati se duc la un concert si cati la biserica (vorbind loco).Putem nega istoria muzicii corale romanesti de la, sa zicem, 1850 incoace ?

<<eu asta şi spun, nu poţi compara o lucrare scrisă pentru voci şi orchestră cu una scrisă doar pentru voci.Mă rog, de fapt poţi foarte bine să faci fix ce vrei, şi să lansezi la fel, ce topic doreşti.>>

Pai daca nu aveam ce face, nu deschideam topicu` asta. Parca tot voi va plangeati prin batatura ca lanseaza unu si altu cate un subiect si apoi dispare. Comparatii? Adicatelea, cel mai fin cunoscator al tipicului bisericesc nu se poate compara cu cel mai bun melodist al sec ?
Asa ptr. forumisti: Lungu Nicolae a scris muzica corala laica, muzica psaltica si corala bisericeasca (2 liturghii monodice si 2 corale mixte), colinde, muzica vocala, studii de bizantinologie si pedagogie + lucrari didactice.

<<da ca să nu vorbim total aiurea, nu cred că e careva dintre noi care să fi ascultat respectivele compoziţii, ş-atunci cum să discutăm pe subiect?>>

Pai nici eu nu ma bag sa comentez un alt topic unde nu detin cunostinte, eventual vin cu idei sau pareri. :x . De ascultat poti sa asculti insa sa stii ce. Sunt 2 liturghii corale bisericesti, una in glas 5 si una in glas 8 asa ca sa nu le amestecam (chiar daca diferentele nu sunt f mari).

Ma repet: astea chiar daca nu ma supar sau bag in seama ce se spune pe forum, cei care citesc acestea, merita tot respectul, informatii reale, discutii formatoare, bla,bla..
Sa auzim de bine !

P.S. NU e nici o problema daca nu mai scrieti aici. Nu mi-am propus sa depasesc nici o limita pe aici (poate doar de viteza pe net). Daca totusi o faceti, faceti-o fara sarcasm sau alte sentimente asemanatoare. :please: :wave:
"Muzica este o revelatie mai inalta decat orice intelepciune si orice filosofie" LUDWIG van BEETHOVEN
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde Ciuhandru » Sâm Ian 20, 2007 5:54 pm

Cobra scrie:Fratilor e vorba de NOI care suntem si traim aici in Romania, e vorba de nationalism de cine suntem. De-ar fi si numai ptr. o clipa sa "uitati" cunostintele voastre atat de vaste in muz internationala si sa va intrebati "Cine suntem noi?" Oare nu muzica de factura corala este cea mai apropiata de sufletul uman? Cati se duc la un concert si cati la biserica (vorbind loco).Putem nega istoria muzicii corale romanesti de la, sa zicem, 1850 incoace ?



Hai sa le luam pe rand.

Treaba cu nationalismul n-o inteleg. Vrei sa spui ca daca imi plac Mozart, Chausson sau Sibelius mai mult decat Nicolae Lungu, Ioan D, Chirescu sau D.G. Kiriac inseamna ca nu sunt un "bun roman"?

A vorbi in termeni categorici despre "muzica cea mai apropiata de sufletul uman" este o generalizare nepermisa. Fiecare dintre noi are un suflet propriu si ce i se potriveste cel mai bine unuia poate ca nu-i spune nimic altuia. "Noi" inseamna de fapt "eu, tu, el, ea" --- fiecare cu personalitatea, gusturile si conceptiile sale.

Ce-are a face muzica de concert cu muzica bisericeasca? Sunt doua categorii absolut distincte care servesc scopuri diferite. (Si sa stii ca mult mai multi romani merg la biserica decat la concert.)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Sâm Ian 20, 2007 6:19 pm

Fratilor e vorba de NOI care suntem si traim aici in Romania, e vorba de nationalism de cine suntem

eu unul nu mă identific catuşi de puţin cu vreo ţară, naţiune, neam, rasă, uatevă.

pană nu demult eram cetăţan roman acu's european, vax albina. ce treabă au astea cu domnul lungu?
adică-i musai să ascult muzică romanească sau cum? ascult şi d-asta.

"Muzica este o revelatie mai inalta decat orice intelepciune si orice filosofie" LUDWIG van BEETHOVEN


dacă măsoară peste 2 metri şi 34 de picioare pană la greabăn, cu siguranţă e mai inaltă.
dacă betoven era păstor, strungar sau meşteşugar in piatră cu siguranţă că găsea altceva ca fiind mai măreţ şi mai relevant.

noi să fim sănătoşi. şi apropo, unde pot găsi muzică de lungu(librării ceva etc.. ) dar moca.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Cobra » Dum Ian 21, 2007 7:22 pm

Nu cred ca boul din imagine te reprezinta. Are capul mai mare si coarnele mai lungi.... :moon:
La replica cu NOI, era vorba de hrana spirituala, dar probabil ca sunt si altii de alte confesiuni pe aici, de aia atatea fitze despre muzica bisericeasca.

Si mie imi place Mozart, dar nu ma bag (ca musca) dar ideea era ca <<P.S. NU e nici o problema daca nu mai scrieti aici. Nu mi-am propus sa depasesc nici o limita pe aici (poate doar de viteza pe net). Daca totusi o faceti, faceti-o fara sarcasm sau alte sentimente asemanatoare. >>

Cred ca ma faceti sa ma gandesc de doua ori daca am facut bine sau nu, sa ma inscriu pe acest forum. :axe:


Nu v-am cerut sa va identificati cu cineva sau ceva, ci sa comentati TOPICUL.
(Si sa stii ca mult mai multi romani merg la biserica decat la concert.) La asta ma refeream.

Las cititorii sa cantareasca ideile expuse. Anyway poate va faceti o parere - http://www.naxos.com/catalogue/item.asp?item_code=8.555304

"Cautati in inimile voastre si veti simti muzica. Ascultati natura si veti auzi muzica. In Inaltimi se aud glasuri, picaturi de cristal, voci de ingeri (nu instrumente)." :kiss2:
"Muzica este o revelatie mai inalta decat orice intelepciune si orice filosofie" LUDWIG van BEETHOVEN
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde colegu » Dum Ian 21, 2007 9:33 pm

ci sa comentati TOPICUL.

păi spune maestre cum ai vrea să-l comentăm, din moment ce modul in care l-am comentat nu iţi e pé plac.
mai bine adăugai in titlu "monolog" ca să nu se mai bage muştele-n palat.

"căutaţi in inimile voastre cu gugăl, ascultaţi natura şi veţi auzi vantul. la deal s-aud voci, cristale de apă, apă de ploaie ( nu mai striviţi radiaţia γ )"
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Cobra » Dum Ian 21, 2007 9:51 pm

[quote="colegu"]pă]

Eu ma asteptam la comentarii constructive. Ca de dat in OFFTOPIC se pricepe multi. Ma mir cum niste oameni cititi, pot divaga sau deraia asa usor si ajunge pe taramuri nebanuite.

Parintele Dante del Fiorentino in timpul cercetarii vietii lui Puccini, gaseste prin 1950 aceasta lucrare deosebita. Multi care o asculta, sunt de parere ca este o lucrare reprezentativa a lui Puccini. bla.bla.bla

Ei "vere" asa ceva asteptam de la voi.

Dati inainte cu filozofia lui GIGI CONTRA. ==D Vad ca va pricepeti. Exceptie postul #5
"Muzica este o revelatie mai inalta decat orice intelepciune si orice filosofie" LUDWIG van BEETHOVEN
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde colegu » Dum Ian 21, 2007 10:27 pm

da contează cine a descoperit lucrarea şi in ce imprejurare?
din moment ce n-am auzit bucata muzicală, nici lungu, nici pucini, ce-aş putea spune mai mult?
şi asta-i antiteza dintre lucrarea 1 şi lucrarea 2? că una a fost descoperită de părintele cutare iar alta, cine ştie de către cine a fost descoperită.


in legătura cu deraiatul, ai perfectă dreptate(apropo, nu mă consider citit)
ideea e următoarea. pe forumu ăsta de ceva vreme postăm cu regularitate cam 4 oameni, ne ştim preferinţele muzicale pe de rost.
asta ar insemna ca forumu ăsta să cam lancezească marea parte a timpului.
dacă subiectul/topicul nu prezintă cat de cat interes comutăm pe arătură(la asta mă pricep cel mai bine)/cotim ca la ploieşti(şi la asta-s meşter mare) etc..

cum ar veni nu ne-o lua(mie cel puţin) in nume de rău.
maxim de baftă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Ian 22, 2007 9:31 am

Cobra scrie:dar probabil ca sunt si altii de alte confesiuni pe aici, de aia atatea fitze despre muzica bisericeasca.
Dragă Cobra, parcă te-am rugat o dată să nu mai baţi apropouri acide despre confesiunea preopinenţilor tăi. Sau etnia, orientarea sexuală etc. Iar dacă tot o faci, măcar ai decenţa de a nu mai cere altora să renunţe la off-topic. Dacă, inainte de a-ţi lansa topicul tău cat se poate de respectabil, ai fi petrecut puţin timp răsfoind ce s-a mai scris pe Muzică clasică, ai fi văzut că e stilul nostru să ne inţepăm, să ne luăm la mişto şi să facem off-topic grosolan. Asta nu inseamnă că nu ne respectăm intre noi.
Din punctul meu de vedere, iartă-mă că ţi-o spun deschis, te-ai supărat ca văcarul pe sat. Dacă totuşi iţi trece, ne-am bucura să fii alături de noi in continuare.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Ian 22, 2007 4:41 pm

Cobra scrie:Parintele Dante del Fiorentino in timpul cercetarii vietii lui Puccini, gaseste prin 1950 aceasta lucrare deosebita. Multi care o asculta, sunt de parere ca este o lucrare reprezentativa a lui Puccini. bla.bla.bla

Ei "vere" asa ceva asteptam de la voi.


Adica, pe scurt, asteptai ca noi sa-ti servim pe tava comentarii si informatii pe baza carora sa-ti poti scrie referatul si sa iei o nota frumoasa. Sunt curios daca ne-ai fi mentionat la bibliografie. :D

"probabil ca sunt si altii de alte confesiuni pe aici, de aia atatea fitze despre muzica bisericeasca"

Ai dreptate: jidanii si masonii sunt de vina :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Cobra » Mar Ian 23, 2007 11:06 pm

Voi fi alaturi de Muzică cum am fost dintotdeauna. íŽmi cer scuze daca nu am fost inţeles sau că am fost inţeles greşit din cauza Offtopicului grosolan. Nu imi doresc sa fac nicio aluzie. :sorry:


P.S. Nu eu am inceput să nu vă "respect". Cred că erau binevenite ceva appologise din partea voastră in primul rand. Respectaţi pe alţii şi veţi fi respectaţi la randul vostru.

Oricum sunteti faini, şi m-aţi ajutat fără să vă daţi seama. :destept: Mulţumesc.
"Muzica este o revelatie mai inalta decat orice intelepciune si orice filosofie" LUDWIG van BEETHOVEN
Cobra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 02, 2007 1:09 pm
Localitate: Valcea

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 24, 2007 9:48 am

Pentru faptul că ai inceput să scrii cu diacritice, din punctul meu de vedere scuzele se acceptă :D Incă nu mi-e foarte clar ce inseamnă "appologise din partea VOASTRĂ", poate ar fi mai bine să personalizezi reproşurile, iar dacă ţi-am greşit cu ceva, sunt gata să-mi cer scuze la randul meu, dar personal, nu in grup.
Trăiască Unirea Principatelor !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori