compozitorul favorit?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Compozitor favorit,preferat si ascultat cu precadere

Bach
11
20%
Handel
1
2%
Mozart
8
15%
Beethoven
5
9%
Brahms
4
7%
Wagner
6
11%
Stravinski,Sostakovici,Miaskovski,Kabalevski etc..
7
13%
Brukner,Mahler,Humperdink,Strauss etc..
6
11%
Enescu
3
5%
sunt indecis,sa crape colegu de ciuda!!
4
7%
 
Voturi totale : 55

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 12:17 pm

Eu mă refeream la cat de mult imi plac. Ceea ce se intamplă după aceea ţine de cat de bine e fiartă fasolea şi de fiziologia fiecăruia ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 2:43 pm

haida de, păi ce gust are un ou sau o găină de ţară şi ce gust au ştifturile astea ştampilate de prin magazine?
să fim serioşi.
condiţiile improprii mai şi călesc organismul. e mult mai sănătos traiul de la ţară comparativ cu cel din metropolele autohtone.
Eu unul prefer un vin de calitate, chiar stabilizat cu ceva sulfiţi inofensivi, unui vin din soiul "Molan rouge de Bouturugue" care-ţi dă dureri de cap.

eu unul prefer apa chioară dintr-o baltă(preferabil parau) de munte.
nu zic că conservanţii ar fi răi, şi e-urile alea călesc organismul, asta dacă nu sunt consumate d-amboulea in cantităţi industriale.

după o masă copioasă, decat să bag un desert in mine prefer să-mi răcoresc gura cu un modernist revigorant.

atata tot, fiecare face după cum il taie mintea, da asta nu implică prostia manelelor sau bunătatea ştrauşilor. in fond cred că picăm de acord că ambele forme ascultate in exces tind să indobitocească.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 2:48 pm

[quote="colegu"]in fond cred că]Absolut. Deja cu manelele treaba e verificată. Pentru Strauss incă nu am auzit de cazuri, probabil că IQ-ul mediu al ascultătorilor de Strauss e suficient de ridicat incat aceştia să realizeze pericolul supraexpunerii :D

[quote="colegu"]e mult mai să]De acord. Probabil că de-aia speranţa de viaţă in mediul rural e mai scăzută ca la oraş :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 17, 2007 3:25 pm

[quote="colegu"]e mult mai să]

Pai atunci de ce nu te muti la tara?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 4:01 pm

Deja cu manelele treaba e verificată.

problema e puţin diferită, majoritatea asculttorilor de manele sunt cretini din start, maneaua ii prosteşte intr-o măsură mai mică.
sunt o grămadă de oameni suficient de deştepţi care mai ascultă şi manele, insă nu se expun suficient de mult ca să se tampească.

Probabil că de-aia speranţa de viaţă in mediul rural e mai scăzută ca la oraş

motivele sunt iarăşi o grămadă, certitudinea e una şi probabilitatea statistică alta.
in general şi aichiuul la oraş e mai ridicat şi asta este un avantaj.
la ţară aerul (mai) curat n-are nicun efect dacă ţăranul fumează şi bea in weekend ca porcu.
partea a doua că aerul de la ţară de la noi nu se compară cu ăla din germania, sau că cartiere din viena sunt mai nepoluate decat toată valea prahovei.
Pai atunci de ce nu te muti la tara?

asta-i o intrebare destul de tampiţică, no offece.
dac-aş vrea să zbor de ce n-o fac? există multe motive pentru care nu mă mut, deşi aş vrea, şi dacă m-aş muta ar fi o grăma de motive ca să mă mut la oraş din nou.

personal sunt adeptul a situaţiei de afară, unde cartierele locuibile sunt la vro oră de centrul unde-i carca de bildinguri pline de birouri şamd.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Ian 17, 2007 4:22 pm

Da, eu intre un J. Strauss (de anul nou sau ca simplu desert) si manele, aleg un big band meserias si sanatos ;)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 17, 2007 4:27 pm

[quote="colegu"]
asta-i o intrebare destul de tampiţ]

Nici o offense, stai linistit. Doar ca teoria "frumoasei si sanatoasei vieti la tara" este complet falsa. Mi-au tinut-o multi - toti oraseni - dar la intrebarea mea "Daca e asa de bine acolo, de ce nu te muti la tara?" toti au intors-o ca la Ploiesti. Tu nu faci exceptie. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 4:27 pm

[quote="AlexN"] Da, eu intre un J. Strauss (de anul nou sau ca simplu desert) si manele, aleg un big band meserias si sanatos ] Da, iar eu il aleg pe Wagner. Asta tot din categoria "Nu ne-aţi intrebat, da' noi vă răspundem" :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mie Ian 17, 2007 4:36 pm

Uite iti raspund eu Ciuhandrule, ca tot nu m-ai intrebat :)) Viata la tara o fi frumoasa si sanatoasa, dar nu m-as muta acolo nici daca mi-ar da pensie 3000 E/luna!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 17, 2007 4:40 pm

AlexN scrie:Uite iti raspund eu Ciuhandrule, ca tot nu m-ai intrebat :)) Viata la tara o fi frumoasa si sanatoasa, dar nu m-as muta acolo nici daca mi-ar da pensie 3000 E/luna!


De acord cu tine, daca vorbim de "tara" din Romania. Daca-i vorba de altele, suna chiar tentant :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 4:53 pm

Io propun să-mi viraţi mie in cont 3000 EUR pe lună şi mă mut in ce cătun vreţi voi. Ar fi păcat să se irosească aşa o sumă faină din cauza unora cu principii !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 8:11 pm

eu mă mut şi pe 1500 de euro/lună

după ce-o să strang un sac de bani, fii sigur ciuhandrule c-am să mă mut. pană atunci mă mulţumesc cu cotitul ca la ploieşti.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 17, 2007 10:14 pm

[quote="colegu"]după]

Vedea-te-as traind la tara si ducand viata autentica a oamenilor de la tara, nu cea idilica visata de oraseni bovarici... :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 11:06 am

cat de sigur eşti pe tine ciuhandrule cand te pronunţi cu privire la nişte lucruri pe care nici n-ai avea de unde să le cunoşti.
eu te asigur, am trăit şi voi trăi bine mersi şi la ţară. i-adevărat că nu "autentic", pt că nu pricep sensul acestui cuvant, de parcă aş putea duce o viaţă "neautentică".
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 11:20 am

[quote="colegu"]cat de sigur eş]

Eu cred ca e exact invers, coane! Tu ai despre "viata la tara" o imagine samanatorista care e departe de realitate. Chiar ti-ar prinde bine un stagiu de documentare :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 12:27 pm

ia uite cine mă cunoaşte pe mine şi nici nu ştiam.
poate că acu postez de pe tarlaua cu porumb, in secolul tehnologiei orice e posibil. dar eu intreb, ce te face să crezi că am sau n-am gustat din viaţa "autentică" de ţaran nesemănătorist?

eu unul m-aş feri să trag asemenea concluzii demne de baba omida.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 12:32 pm

[quote="colegu"]dar eu intreb, ce te face să]

Exact ceea ce te face pe tine sa crezi ca nu cunosc aceasta viata :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Ian 18, 2007 12:32 pm

Vezi ca ai atins o coarda sensibila din copilaria Colegului :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 1:21 pm

Exact ceea ce te face pe tine sa crezi ca nu cunosc aceasta viata

n-am afirmat nimic in sensul ăsta.
ai susţinut că "viaţa la ţară sănătoasă" e doar un mit. eu nu-s de acord.

in fond nu trebuie să picăm de acord.
eu unul mă refer doar la propria-mi persoană şi mă feresc de generalizări.
oricum imi place cum s-a ajuns de la concertul de anul nou la fasolea cu carnaţ şi-apoi la viaţa satului, emisiune la modă pe vremea lui ceaşcă .
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 1:29 pm

[quote="colegu"]n-am afirmat nimic in sensul ă]

"cat de sigur eşti pe tine ciuhandrule cand te pronunţi cu privire la nişte lucruri pe care nici n-ai avea de unde să le cunoşti."
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 1:50 pm

acel citat l-ai interpretat total greşit(oare de ce nu mă mir), eu mă miram cum de "ştii" atatea despre mine, din moment ce nu ai de unde.
atenţie la cronologia posturilor.

baftă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 2:10 pm

[quote="colegu"]acel citat l-ai interpretat total greş]

Exprimarile tale sunt mai totdeauna ambigue (oare de ce nu ma mir?), de-aia ai si loc de-ntors :D

Pana la urma, fiecare cu gusturile lui. Daca tu crezi ca igiena la tara e superioara celei de la orase, eu nu ma opun. :).

Ceea ce gasesc eu insuportabil la tara, pe langa conditiile igienico-sanitare, este lipsa de orizont intelectual si artistic, posibilitatile minime de a-ti petrece timpul si altfel decat dand cu sapa, band zdravan, culcandu-te odata cu gainile si votand FSN-ul in diversele lui costumatii.

Atentie, nu ma refer la sate sau comune din jurul Bucurestiului sau al altor orase importante - acestea sunt, mai mult sau mai putin, urbanizate. E vorba de zona rurala compacta si "profunda".
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Ian 18, 2007 2:48 pm

Ciuhandrule, pentru că eşti pe punctul de a o lua pe arătură (că tot vorbim de agricultură ), imi fac datoria de a incerca prieteneşte să te opresc ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 3:04 pm

[quote="ghionoiul"]Ciuhandrule, pentru că]

Pai oricum aveam de gand sa ma opresc. Dar iti multumesc pentru grija ce-o porti reputatiei mele --- apreciez sincer :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Ian 19, 2007 2:44 pm

de-aia ai si loc de-ntors

in loc să interpretezi greşit poţi cere clarificări.
şi asta oricum n-are-a face cu posturile tale anterioare care voiau să demonstreze cat de bine mă cunoşti, mai precis, presupui că mă cunoşti.

nu cred că viaţa de la oraş e apriori mai sănătoasă decat aia de la ţară.
nu cred că viaţa la ţară e un mit semănătorist & uatevă.

Ceea ce gasesc eu insuportabil la tara, pe langa conditiile igienico-sanitare, este lipsa de orizont intelectual si artistic, posibilitatile minime de a-ti petrece timpul si altfel decat dand cu sapa, band zdravan, culcandu-te odata cu gainile si votand FSN-ul in diversele lui costumatii.

să-ţi reamintesc că şi-n bucureşti există zone neracordate la apă/canalizare.
şi doi, ce treabă are igiena cu sănătatea? or fi ele strans corelate dar nu pentru toată lumea la fel.

pe lumea asta nu toţi oamenii au aspiraţii intelectuale, şi ocupaţii gen săpat, dat cu securea, mers cu vaca la păscut etc.. produc suficientă satisfacţie sufletească. şi in fond asta contează. n-o să-l zvarl in sala de operă pe nea gheo şi nici n-o să-l pun la jug pe lordul lu peşte.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Ian 19, 2007 6:29 pm

[quote="colegu"]ce treabă]

Ce treaba are pianul cu muzica? :D

[quote="colegu"]pe lumea asta nu toţ]

Eu vorbeam strict din punctul meu de vedere. Cunosc suficient de bine viata din mai multe sate raspandite prin tara ca sa-mi dau seama ca, daca as vrea sa ma stabilesc acolo, in maximum 2 saptamani m-as intoarce la oras fara cel mai mic regret. Dar, repet, asta e valabil pentru mine.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Sâm Ian 20, 2007 6:24 pm

Eu vorbeam strict din punctul meu de vedere.

păi bine coane, dacă vorbeai din punctul tău de vedere nu mai postai asta
Vedea-te-as traind la tara si ducand viata autentica a oamenilor de la tara

adică cu alte cuvinte, ce te face să crezi că n-am trăit/nu trăiesc la ţară?


apropo, ce părere aveţi de openul australiei? şi-i propun lui alexn să mute juma din topicul ăsta pe topicul dedicat de ciondăneli :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Sâm Mar 31, 2007 6:43 pm

Compozitori favoriti ?

Mozart, Brahms, Chopin, Wagner...asa ca o lista scurta.

Urmeaza Paganini, Beethoven, Korsakov, de Bach nici nu mai vorbesc- e parintele muzicii,
Frank si altii.

Nu ma dau in vint prea mult dupa Ravel desi are lucrari foarte frumoase, imi place f. mult Debussy, cate ceva din Schumann - mai ales din simfonii care ma obosesc in acelasi timp excitandu-mi sistemul nervos fiindca implica un grad de emotie foarte ridicat, mai ales a 4-a (care, de fapt, e prima), din Schubert imi plac vreo 20 de lucrari, din Gershwin... lista e mare, nu-mi vin acum in minte toti.

A propos, nu vad aici mai nimic despre Chopin. Korsakov spunea:"La Chopin se intalnesc doua genii intr-unul- cel al celui mai mare melodist si al celui mai mare armonizator" si a continuat Korsakov:" Nocturna in do diez minor
( dureaza vreo 5 minute) e mai dramatica decat opera Tristan si Isolda"
Iar despre Studiul nr. 1 op. 25 (Harpistul) tot korsakov a spus:"...dezvolta armonii la care nici chiar Wagner nu a ajuns niciodata"
Asa ca, draga Colegule, ce sens are sa-l mai "certi" pe Brahms ?
Adevarul este ca Chopin a dus armonia pina la densitatea extrema. Mai toti cei ce au scris dupa Chopin par pe undeva pe la epoca baroc-clasic cu atingere in Romantic, ca sa nu spun ca multi s-au "intors" la tam-tamuri si strigate...adica la un primitivism orchestrat "modern".
Dansul in jurul focului al vechilor indieni era insotit de batai in tobe si tot felul de sunete si strigate ceremoniale...acum se regasesc in lucrarile de muzica contemporana. Asta era inainte de a aparea muzica mare.

De fapt, daca citim pe internet gasim ca, in ochii multora, adevarata "muzica contemporana" este cea neoclasica, cea care continua marea traditie. Si asa este. Urmariti pleiada e compozitori de la inceput de secol 20: Rahmaninov, Sibelius si multi altii. Ei au coexistat cu dodecafonistii. Ultimii au disparut, iar primii au ramas.
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Sâm Mar 31, 2007 7:26 pm

De fapt, daca citim pe internet gasim ca, in ochii multora, adevarata "muzica contemporana" este cea neoclasica, cea care continua marea traditie. Si asa este. Urmariti pleiada e compozitori de la inceput de secol 20: Rahmaninov, Sibelius si multi altii. Ei au coexistat cu dodecafonistii. Ultimii au disparut, iar primii au ramas.

cacofoniştii sunt şi au fost la fel de adevăraţi ca şi compozitorii neoclasicişti dintre care nici rahmaninov sau sibelius nu fac parte.

neoclasiciştii cinstiţi(mă rog) sunt proko, hacia(eventual) respighi, janacek, etc..
asta in ochii unora, in ochii multora alta-i treaba, şi in ochii unui grup mai restrans probabil că altfel stau lucrurile.
ar fi fost şi culmea ca marea plebe care nici măcar nu ştie cu ce se mănancă moţart să spună că cacofonismu-i crema modernismului.

au auzit şi ei de un preludiu de rahma şi valsul trist de sibelius şi gata, ăla-i adevăratul modernism , decretăm in numele ochilor celor mulţi.

şi pe internet printre multe altele putem citi şi o grămadă de prostii.
nu tot ce-i onlain e cul şi marfă :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Dum Apr 01, 2007 5:15 pm

Colegule, daca stam sa analizam cine sunt neoclasicisti adevarati si care neadevarati...ce spui tu are o ratiune dar eu m-am referit la acei compozitori care au creat ceva ce a ramas in constiinta unora sau a altora, ceva care se bazeaza pe idei muzicale si nu doar pe idei teoretice sau exibitzii teatrale sau de circ.
Teatrul e teatru, circul e circ iar muzica e muzica. Fiecare cu treaba lui.
Daca unii compozitori confunda toate astea...si s-ar aplica si-n viata, intr-o zi tu si eu o sa ne trezim ca avem menstruatie iar prietenele noastre vor incepe sa se barbiereasca...s-a jucat Natura doar asa ca sa "creeze ceva nou", sa experimenteze pe noi, oamenii.
Clonarile, daca le luam ca exemplu...
Uneori daca umblam la Natura Lucrurilor, se poate sa provocam ceva urat care se poate intoarce impotriva noastra, a tuturor.

In materie de muzica asta nu e grav. Daca nu ne place ceva, nu ascultam.
Si n-am spus ca in muzica atonala (de ex.) nu exista compozitii bune sau macar interesante. Dar sunt prea putine care merita atentie si prea putine care rezista timpului. Iar muzica atonala nu se scrie de ieri de azi, sa fim seriosi: se scrie de decenii bune...O anume "noutate" si anumite combinatii de sonoritati ne entuziasmeaza pe moment sau pentru mai mult timp, dupa care...
Dar sa fim noi sanatosi Colegule, sa traim 100 de ani si sa stam la taifas peste vreo 50 de ani ca si acum, sa vedem ce o sa mai spui tu atunci si ce o sa mai spun eu. Ar fi interesant de vazut...
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator