EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?

No poll here

Da
0
Niciun vot
Nu
2
100%
 
Voturi totale : 2

Mesajde memetshot » Mar Oct 31, 2006 6:48 pm

poi bre berbecule. io duar ma luam de ce ai scris tu. aleas argumentele tale bre...
da unde nui......nui
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Invincible » Mar Oct 31, 2006 6:54 pm

vina, tata, cu contraargumente, sa vad unde-am gresit, ca te vad hazilindu-te.
chef de katerinca, aici, n-am.

mai am 6 min si plec... n-o sa mai vin pana duminica, sau martea viitoare.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 31, 2006 6:57 pm

tu stii ce e ala un papa?

tu crezi ca pe toti aia 2mld ii duare de evrei?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Oct 31, 2006 7:30 pm

memetShol scrie:evrei papi. e bine de stiut. io credeam ca de obicei astia is catolici.

avand in vedere caca tolic nare grad de conparatzie, si ca ecsista vorba "mai catolic decat papa", reese ca ie, intr-adevar, posibil ca respectivul papa sa nu fie destul de catolic, din moment ce se puate intan pla caci neva sa fie mai catolic decat sanctitatea sa
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Oct 31, 2006 7:41 pm

bre, da' shiva a omis sa raspunda la o intrebare esentiala: de unde plm a copiat textu ala?

io atat vreau sa stiu deocamdata.

ar trebui sa existe in regulament ceva care sa interzica metoda asta de copy/paste fara citarea sursei. ca altfel ar fi foarte usor sa ne dam toti rotunzi cu ideile altora, oricat de aberante or fi ele.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Oct 31, 2006 7:45 pm

nu ie de pe net, ie din romania mare
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mar Oct 31, 2006 8:25 pm

si chiar si asa....un copy/paste un pic mai elaborat, dar tot copy/paste.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde h0va » Mar Oct 31, 2006 10:54 pm

asta sarind peste faptul ca o gramada de trebi imobiliare din state is ale arabilor.


e putzin spus..Bush junior ca shi tac'su ii au in spate pe sauditzi..fara pretenii din deshert US era de mult in cacat..

sunt multe de vorbit despre evrei shi us..eo zic ca e vb de o dependentza reciproca..asha cum americanii au nevoie de un cap de pod la marginea lumii arabe asha shi jidovii au nevoie de cineva care sa le asigure spatele..

iaodi, iar m'am nerfat saptamana trecuta can' la Mari Romani l'am vazut pus la coltz pe Antonescu (muie cioroianu btw) shi ridicat in slavi pe Wurmbrand..inca odata evreii au facut caz de povestea cu Odessa shi iar au aratat Romania cu deshtu cum ca am fi cei mai manjitzi pe maini de sange jidanesc dupa nemtzi..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Invincible » Mie Noi 01, 2006 4:46 pm

Memetule, ti-am vazut postarea cu cateva clipe inainte de mi se „stinge” ecranul (postez de la cafe-Net) si n-am avut pace...

In legatura cu Papa, bineinteles ca stiu, oricine stie: Papa e seful Bisericii Catolice.
Ce nu poti concepe tu, este faptul ca un evreu nu poate fi catolic.
Pai hai sa facem niste calcule:
Catolicismul si Ortodoxismul = Crestinism. Crestinismul (Isus) deriva din Iudaism. Mai e necesar sa continui?


In privinta mulsumanilor, dupa 11 septembrie 2001, a iesit la iveala ca religia nu-i o chestiune personala, de sarbatori, cum e pe la noi. In conceptia mulsumanilor, a muri intr-un „razboi sfant„ inseamna a te duce direct la Allah, oricate pacate ai avea.- spunea mama unui kamikaze la o emisiune TV. Asta-i doctrina lor.
De aceea elvetienii, cunoscuti pentru simtul realitatii, au infiintat la Zurich un Centru de studii cu un program de „Master of Advanced Studies“ privind Religia, Economia si Politica. Intentia nu este de a mari numarul celor care merg la biserica, ci de a pregati absolventi capabili sa inteleaga conflictele politico-economice motivate religios.


aiule, esti sigur-sigur?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Noi 01, 2006 5:05 pm

Ce nu poti concepe tu, este faptul ca un evreu nu poate fi catolic.
Pai hai sa facem niste calcule:
Catolicismul si Ortodoxismul = Crestinism. Crestinismul (Isus) deriva din Iudaism. Mai e necesar sa continu


domnul shiva. rationamentul dumneavuastra este PROST. faptul ca iudaismul precede crestinismului e una, faptul ca tu zici ca un evreu poate sa ajunga papa este alceva.
tu stiai ca pana pe la 1800 si ceva evreii erau considerati responsabili pentru muartea lui Iisus?


in privinta musulmanilor: asta ai fost tu invatat sa crezi. musulmanii au una dintre cele mai pasnice religii, religie care totusi a fost parazitata de niste muisti de imami in diferse scopuri.


este alceva = deci fii antena maestre. Catolicismul este o religie. Care are ca baza crestinismul. Care nu prea suporta evreii. Motivul? evreii nu-l recunosc pe Iisus, care cum bine stii si tu este ideea din spatele bisericii.
cum plm poti sa aberezi tu, ca un evreu poa sa fie papa? da un singur exemplu. macar de un evreu convertit si ajuns papa. hai sportivule baga.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde old lord » Vin Noi 03, 2006 10:49 am

Shiva scrie:In privinta mulsumanilor, dupa 11 septembrie 2001, a iesit la iveala ca religia nu-i o chestiune personala, de sarbatori, cum e pe la noi. In conceptia mulsumanilor, a muri intr-un „razboi sfant„ inseamna a te duce direct la Allah, oricate pacate ai avea.- spunea mama unui kamikaze la o emisiune TV. Asta-i doctrina lor.

asta e valabila si la crestini, un soldat care moare aparand crestinismul devine inger. la fel si o femeie care moare la nasterea copilului.


tu stiai ca pana pe la 1800 si ceva evreii erau considerati responsabili pentru muartea lui Iisus?

si asta s-a schimbat azi ??? toate filmele despre iisus precizeaza acest fapt
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Noi 03, 2006 10:57 am

asta e valabila si la crestini (ca si cea cu muritu mamei la nastere) - nu neaparat; in plus, stii cam cate religii crestine functioneaza azi?

si filmele nu precizeaza nica, si doar antisemitii se bucura la gaselnite de genul asta
(shapoi: poporul evreu ar putea sa fie responsabil nu doar de moartea, ci si de nasterea personajului in discutie - deci is chit, nu?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Noi 03, 2006 11:06 am

ce nu inteleg io, de ce la cateva sute de ani se naste unul care vrea sa-i extermine pe evrei ? biblia spune ca evreii au ocupat orientul mijlociu masacrand poparele de acolo. probabil la vremea aia era ceva obisnuit. Am citit ca a egzistat un rege babilionian care a incercat sa-i extermine. Si din cate am auzit au mai fost si altii. De ce atata ura pentru rasa asta ? De ce atata dezgust. Nu e vorba numai de ura e vorba de ceva mai grav: dispret. e valabil si azi.

ori sunt io deplasat si nu stiu despre ce vorbesc ???
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Noi 03, 2006 11:17 am

si asta s-a schimbat azi ??? toate filmele despre iisus precizeaza acest fapt

dap s-a schimbat. cel putin la nivelul papalitatii evreii nu mai sunt responsabili directi pentru moartea Lui
biblia spune ca evreii au ocupat orientul mijlociu masacrand poparele de acolo.

niste pasaje din biblie unde zice asta?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Noi 03, 2006 11:28 am

ori sunt io deplasat si nu stiu despre ce vorbesc ??? - te superi tare dacatz dau dreptate? numa aici, si promit sa nu se mai intanple
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Noi 03, 2006 11:34 am

nu mha supar deloc, chiar mha bucur
am auzit discutia asta pe la televizor. Am inteles ca este o tema (ura impotriva evreilor) discutata in societatea evreisca.

niste pasaje din biblie unde zice asta?


pai io am citit biblia acum 10-12 ani dar imi aduc aminte asta:
Evreii erau in cautare pamantului sfant (unde curge laptele si mierea, drumul inceput cu moise ), si ajugand acolo au gasit popoarele bastinase. Dumnezeul savaut (creca asa se scrie) a dat porunca sa cucereasca toate tinuturile alea si sa masacreza tot. La blanuri si tot felul de avutii ale bastinasilor sa le dea foc, parca si aurul si bijuteriile trebuiau aruncate (nu mai sunt sigur). Se vorbeste despre evrei pedepsiti pentru ca au pastrat avutiile popoarelor cucerite. Doar pe copii si pe fetele virgine aveau voie sa le pastreza ca scavi. Evreii nu aveau voie sa se atinga de fetele virgine. Biblia zice de barbatii evrei care au fost pedepsiti de dumnezeu pentru ca si-au luat neveste de alt neam , foste sclave.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Noi 03, 2006 2:56 pm

Doar pe copii si pe fetele virgine aveau voie sa le pastreza ca scavi. Evreii nu aveau voie sa se atinga de fetele virgine.

poi shatunci la ce sa le mai pastreze? si cu copilashii ceau facut? ieste maicalgexan jidov?


talmejbalmej (asta pe scurt)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Lun Noi 06, 2006 11:17 am

sclavi. asta deveneau copiii si fetele virgine. atat am retinut
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Bulldoser » Vin Dec 22, 2006 9:11 pm

Ptr. Meme
niste pasaje din biblie unde zice asta?


Vezi la Iosua al lui Navi si 2 Regi, daca ai rabdare sa le citesti, sa vezi cam in ce stil bateau Iosua, Saul si David la popoarele din zona...ca la fasole, nu alta!
La Iosua al lui Navi "recomand" capitolul 10 in special, iar la 2 Regi, cap.8. In general cam tot ce tine de la intrarea in Canaan (Iosua al lui Navi) si cam pana la moartea lui Solomon (si mai incolo ptr. cine are rabdare :D), adica 3 Regi cap.11. Pasnici, nu? :D
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde MoOnGiRl » Vin Ian 12, 2007 4:49 pm

Au murit aproximativ 6 mil de evrei de fapt...nici chiar 12 mil..dar e destul cat sa dispara mai mult de jumatate din poporul evreu.Antisemitismul nu cred ca implica incultura..e mai mult o problema de educatie, gandire, ratiune, caracter, suflet!Putem vorbi despre antisemtism ca fiind un produs al inculturii in cazul in care apar persoane ce sustin antisemtismul, disparitia poporului evreu, dar care nu au habar despre istoria evreilor!Cei ce nu cunosc ce s-a intamplat in perioada lui Hitler, cine a fost Hitler de fapt, ce a facut bun si ce rau, cum s-a ajuns la dezumanizare si uciderea in masa a evreilor, conditiile in care au murit acestia si asa mai departe, ar dovedi intelepciune daca ar tacea si nu s-ar pronunta atat de repede in favoarea denigrarii unui popor!"Mai bine taci si esti luat drept prost, decat sa deschizi gura si sa dovedesti ca esti!"
"A fi simplu, dar cinstit e mai pretios decat a fi genial, dar necinstit. "(nu uitati Hilter a fost un geniu...un criminal..dar unul inteligent!Este gresit sa afirmam ca el a fost prost.Nu a fost!Dovada este felul in care a reusit sa manipuleze atatia oameni, sa-i intoarca unul impotriva celuilalt.Macelul evreilor a fost realizat de oameni sclipitori, dar criminali.Nu e suficient sa fii inteligent, ci trebuie sa stii cum sa o folosesti in scopuri nobile)
"Nimic nu este mai inspaimantator ca ignoranta activa."(Goethe)-Daca cineva ar fi intervenit in moemntul in care a Hitler a promovat "Solutia finala" nu s-ar fi pus problema evreiasca, care oricum nu exista.Aceasta problema a fost inventata de nazisti ca pretext petru eliminarea evreilor.Nimeni nu a facut nimic.State puternice au ignorat moartea a milioane de oameni nevinovati!Ignoranta nu este o solutie.Daca inchizi ochii la crimele ce au loc in fata ta devii un criminal, pentru ca nici nu ucizi dar nici nu faci nimic pentru a nu fi ucis nimeni!
PS:Asta e parerea mea..nu impun nimic.Imi amintesc, insa, ca la primul ora de istoria evreilor mi-au dat lacrimile.Nu mi-as fi putut imagina vreodata ce monstrii pot deveni oamenii. :plans:
MoOnGiRl
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 10, 2007 7:57 pm
Localitate: Alba Iulia

Mesajde MoOnGiRl » Vin Ian 12, 2007 4:55 pm

Au murit aproximativ 6 mil de evrei de fapt...nici chiar 12 mil..dar e destul cat sa dispara mai mult de jumatate din poporul evreu.Antisemitismul nu cred ca implica incultura..e mai mult o problema de educatie, gandire, ratiune, caracter, suflet!Putem vorbi despre antisemtism ca fiind un produs al inculturii in cazul in care apar persoane ce sustin antisemtismul, disparitia poporului evreu, dar care nu au habar despre istoria evreilor!Cei ce nu cunosc ce s-a intamplat in perioada lui Hitler, cine a fost Hitler de fapt, ce a facut bun si ce rau, cum s-a ajuns la dezumanizare si uciderea in masa a evreilor, conditiile in care au murit acestia si asa mai departe, ar dovedi intelepciune daca ar tacea si nu s-ar pronunta atat de repede in favoarea denigrarii unui popor!"Mai bine taci si esti luat drept prost, decat sa deschizi gura si sa dovedesti ca esti!"
"A fi simplu, dar cinstit e mai pretios decat a fi genial, dar necinstit. "(nu uitati Hilter a fost un geniu...un criminal..dar unul inteligent!Este gresit sa afirmam ca el a fost prost.Nu a fost!Dovada este felul in care a reusit sa manipuleze atatia oameni, sa-i intoarca unul impotriva celuilalt.Macelul evreilor a fost realizat de oameni sclipitori, dar criminali.Nu e suficient sa fii inteligent, ci trebuie sa stii cum sa o folosesti in scopuri nobile)
"Nimic nu este mai inspaimantator ca ignoranta activa."(Goethe)-Daca cineva ar fi intervenit in moemntul in care a Hitler a promovat "Solutia finala" nu s-ar fi pus problema evreiasca, care oricum nu exista.Aceasta problema a fost inventata de nazisti ca pretext petru eliminarea evreilor.Nimeni nu a facut nimic.State puternice au ignorat moartea a milioane de oameni nevinovati!Ignoranta nu este o solutie.Daca inchizi ochii la crimele ce au loc in fata ta devii un criminal, pentru ca nici nu ucizi dar nici nu faci nimic pentru a nu fi ucis nimeni!
PS:Asta e parerea mea..nu impun nimic.Imi amintesc, insa, ca la primul ora de istoria evreilor mi-au dat lacrimile.Nu mi-as fi putut imagina vreodata ce monstrii pot deveni oamenii. :plans:
PS2:aaa...cred ca am mai trimis o data ce am scris aici..mii de scuze..Dar calculatorul meu e in plin razboi cu virusii!Si cred ultimii se aropie de victorie :stresat:
MoOnGiRl
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 10, 2007 7:57 pm
Localitate: Alba Iulia

Mesajde MoOnGiRl » Vin Ian 12, 2007 5:24 pm

Stii de ce ataca israelienii?Au motive intemeiate.Atunci cand sunt provocati de arabi!Stii de ce sunt provocati de arabi?Pentru ca si arabii au motivele lor.Poporul evreu a ramas intr-un timp fara stat!Englezii au pus bazele statului evreu in Palestina si au inceput razboaiele.Din npu evreii intra intr-o perioada zbuciumata de crime fara rost.Pana la urma nu s-a rezolvat nimic in afara de oameni morti de partea tuturor baricadelor.Bun!In perioada holocaustului au fost state puternice care ar fi putut interveni.Nimnei nu a facut-o.Dupa ce dezastrul a fost deja consumat americanii s-au simtit vinovati pentru ignoranta lor si au propus infintarea uni stat pentru evrei.Ce stat au ales americanii?Israel.Dar Israelul a fostde mult pierdut de catre evrei, iar acum apartinea arabilor.Astfel Israel a devenit statul evreilor.Dar arabii considera ca este teritoriul lor si ii ataca pe evrei.Acestia raspund si astfel se ajunge la razboi, moarte si alte lucruri care nu duc la nimic bun, ci intorc civilizatia la inceputurile ei!
MoOnGiRl
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 10, 2007 7:57 pm
Localitate: Alba Iulia

Mesajde razvan » Sâm Ian 13, 2007 11:43 am

EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?...

oare ??
vad ca se pune problema antisemitismului, incepind de la hitler, dar daca ne gindim putintel inapoi in timp ... egiptenii aveau boala pe evrei (fuga din egipt), babilonienii aveau boala pe evrei (by the ryvers of baylon ;) ) romanii aveau boala pe evrei, europeni aveau boala pe evrei (dark ages si epoca medievala) .. si exemplele pot continua.. in consecinta hitler nu este "intemeietorul" antisemitismului, chiar si stalin a avut o perioada antisemita, insa hitler iese in evidenta prin "eficienta metodelor de aplicare"

nu vreau sa disculp antisemitismul sau antisemitii, dar cu ce e mai periculos antisemtitismul decit "antietiopienismul", sau anticoreadenordismul, sau ... sau...

de ce "lumea civilizata" a TACUT, un urma invaziei libanului de catre israel??
de ce nu e combatuta cu atita ardoare si uciderea de catre stalin a propriilor lui cetateni ??? DE CE NU E COMBATUTA DECIMAREA POPOARELOR PRECOLUMBIENE DE CATRE CONCHISTADORI ???
a!! aia erau niste salbatici si meritau stersi de pe fata pamantului ca civilizatie , pentru ca ADEVARATA civilizatie europeana sa se dezvolte??

UCIDEREA DE OAMENI NEVINOVATI E O PROBLEMA !!!
ANTI....ORICE .. ISMUL, E DOAR O MASCA SUB CARE SE DA "LEGITIMITATE" UNOR ACTIUNI, IDEI, CONCEPTII.
viata lunga si prospera
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Ian 13, 2007 2:13 pm

Ai uitat de cucerirea continentului american si formarea statului cu acelasi nume.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Dum Ian 28, 2007 1:06 pm

razvan scrie:EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?...

oare ??
vad ca se pune problema antisemitismului, incepind de la hitler, dar daca ne gindim putintel inapoi in timp ... egiptenii aveau boala pe evrei (fuga din egipt), babilonienii aveau boala pe evrei (by the ryvers of baylon ]

pentru ca atunci cand un singur popor e prigonit si omorat ca sport pe o perioada de circa 2000 de ani, ai o problema.
In plus, ai tentidtza de a minimaliza sau ignora ceva important- Romanii nu aveau nimic cu evreii. @A avea ceva impotriva@ nu se pupa cu "hai sa omoram evrei ca n-avem ceva mai bun de facut azi"
cum s-a practicat cu bucurie in spatiul catolic vreme de circa un mileniu.

de ce "lumea civilizata" a TACUT, un urma invaziei libanului de catre israel??


incorect. Israelul nu a invadat Libanul, tot ce a facut a fost sa se apere impotriva unei mari gramezi de atacuri teroriste venite de la Hizballah, organizatie care controleaza guvernul libanez. Ai vrea sa negi dreptul israelului de a-i apara granitele si cetatenii? Hizballah a bombrdat israelul de ani de zile si bag sama ca ai uitat sa mentionezi chestia asta.
Hizballah-ul a rapit 3 soldati israelieni de pe teritoriul israelului, de ce crezi tu ca Israelul nu trebuie sa isi apere cetatenii?
de ce nu e combatuta cu atita ardoare si uciderea de catre stalin a propriilor lui cetateni ??? DE CE NU E COMBATUTA DECIMAREA POPOARELOR PRECOLUMBIENE DE CATRE CONCHISTADORI ???


pentru ca aia s-a terminat. Antisemitismul continua si azi
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Dum Ian 28, 2007 1:16 pm

MoOnGiRl scrie:Stii de ce ataca israelienii?Au motive intemeiate.Atunci cand sunt provocati de arabi!Stii de ce sunt provocati de arabi?Pentru ca si arabii au motivele lor.Poporul evreu a ramas intr-un timp fara stat!Englezii au pus bazele statului evreu in Palestina si au inceput razboaiele.Din npu evreii intra intr-o perioada zbuciumata de crime fara rost.Pana la urma nu s-a rezolvat nimic in afara de oameni morti de partea tuturor baricadelor.Bun!In perioada holocaustului au fost state puternice care ar fi putut interveni.Nimnei nu a facut-o.Dupa ce dezastrul a fost deja consumat americanii s-au simtit vinovati pentru ignoranta lor si au propus infintarea uni stat pentru evrei.Ce stat au ales americanii?Israel.Dar Israelul a fostde mult pierdut de catre evrei, iar acum apartinea arabilor.Astfel Israel a devenit statul evreilor.Dar arabii considera ca este teritoriul lor si ii ataca pe evrei.Acestia raspund si astfel se ajunge la razboi, moarte si alte lucruri care nu duc la nimic bun, ci intorc civilizatia la inceputurile ei!


incorect pana la un punct.

Evreii au fost alungati din propria lor tara acum 2000 de ani.
Actul balfour prin care se crea declaratia de principii care a condus la creatia statului Israel nu facea decat sa recunoasca o stare de fapt.
Ai uitat ca traba iaia, "colonizarea" Israelului a inceput in secolul XIX, si ca la momentul la Israelul chiar era o bcata nelocuita si pustie de desert.


daca nu ar fi existat antisemitismul in toate formele lui, inclusiv cee pe care le vad aici, nu ar fi fost nevoie sa se creeze un nou stat... dar evreii au dreptul la propria lor tara.


daca ai merge sa vezi cum arata Israelul... si pe urma ai merge in oricare tara araba inconjuratoare...ai vedea ca razboiul asta nu are nimic de a face cu motivele nationaliste.

mai e si chestia cu transferul de populatii- la crearea Israelului, toti evreii din tarile inconjuratoare au fos expulzati. Israelul i-a primit pe toti. Ar fi fost corect ca tarile arabe inconjuratoare sa-i primeasca e musulmanii dislocati de razboi, razboi inceput de aceleasi tari arabe la vreo 3 zile dup ce s-a infiintat israelul.

nemaipunand la socoteala ca musulmanii din israel au o gramada de drepturi- dpdv tehnic cam aceleasi cu evreii, ar evreii din tarile arabe nu au nici macar dreptul sa traiasca...
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde sin ella » Dum Ian 28, 2007 2:13 pm

daca nu ar fi existat antisemitismul in toate formele lui, inclusiv cee pe care le vad aici,


Mí¤uschen, fara rautate, te iubesti cu vreun evreu :zambet:? Ca altfel nu-mi explic schimbarea asta brusca de atitudine http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=355074&postcount=109. nu mi-o explic, dar o respect ca-i a ta si poate aduci si argumente...

De fapt vroiam sa-ti dau un link catre un film documentar in care vorbeste (printre alte somitati) si Noam Chomsky (el insusi evreu) despre discriminarea palestinienilor si despre modul de-a dreptul inuman in care sunt tratati acestia in teritoriile ocupate. Si despre manipularea presei. Si despre multe altele. Nu am gasit linkul, dar am dat peste postul de mai sus si m-am distrat.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde supermouse » Dum Ian 28, 2007 3:50 pm

sin ella scrie:Mí¤uschen, fara rautate, te iubesti cu vreun evreu :zambet:? Ca altfel nu-mi explic schimbarea asta brusca de atitudine http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=355074&postcount=109. nu mi-o explic, dar o respect ca-i a ta si poate aduci si argumente...

De fapt vroiam sa-ti dau un link catre un film documentar in care vorbeste (printre alte somitati) si Noam Chomsky (el insusi evreu) despre discriminarea palestinienilor si despre modul de-a dreptul inuman in care sunt tratati acestia in teritoriile ocupate. Si despre manipularea presei. Si despre multe altele. Nu am gasit linkul, dar am dat peste postul de mai sus si m-am distrat.


de fapt am invatat o groaza de chestii despre Israel in ultima vreme- am fost obligata sa merg o gramada acolo pentru serviciu si realitatea chiar mi-a deschis ochii intr-un mod neasteptat. Prima data a fost asta vara si vazand cat este terorimul de prezent acolo si cum o intreaga tara traieste cu frica... iti schimba perspectiva.

Parerile lui Chomsky sunt ingrozitor de controversate, si nu l-as considera o autoritate la chestia asta, but that is just me.
pe de alta parte Israelul tocmai a numit un musulman ca ministru... ce-ti spune chestia asta?

Discriminarea... n-o sa-ti spun ca nu exista. Dar intreaba-te tu cum te-ai purta cu o populatie al carei principal scop e sa-ti arunce civilii in aer... i-ai trata la fel?

in decembrie anul trecut au fost 60 de atentate. 2 pe zi... cum este asta altceva decat un razboi? Cate drepturi au combatantii inamici?
Cat din asta ai vazut in presa internationala?

Mie mi se pare amuzant ca aceeasi populatie care plateste zeciuiala pentru organizatiile teroriste ( Hamas etc) considera ca tara pe care sunt atat de infocati in a o ataca le datoreaza drepturi egale cu cele pe care le au cetatenii care nu-i bombardeaza pe cei din jur.
Am nevoie sa iti explic ca majoritatea atentatelor astora au ca victime civili ?

povestea cu palestinienii inarmati cu bete impotriva israelienilor inarmati cu tancuri e doar o poveste. betele nu explodeaza...

as luck would have it, eu sunt la ora asta in Israel- munca lua-u-ar dracii... si realitatea de la locul faptei e ingrozitor de diferita de ce spune presa.

Nu e nicaieri complet alb sau complet negru. Dar a sterge cu bureetele faptul ca Israelul este in stare de razboi de 59 de ani nu ajuta cu nimic.

Eu sper ca poate sa fie pace. Am prieteni aici, si mi-ar place sa nu le duc grija chiar in fiecare zi. Cei de aici sunt mult mai pesimisti...
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Sică » Dum Ian 28, 2007 4:29 pm

nu am nimic cu ei, ce nu e ungur sau tigan nu am nimic cu el, sunt si ei oameni de ce sa le port pica (ma refer la evrei, nu la unguri sau tigani)?
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde RajaF » Dum Ian 28, 2007 9:08 pm

supermouse scrie:de fapt am invatat o groaza de chestii despre Israel in ultima vreme- am fost obligata sa merg o gramada acolo pentru serviciu si realitatea chiar mi-a deschis ochii intr-un mod neasteptat. Prima data a fost asta vara si vazand cat este terorimul de prezent acolo si cum o intreaga tara traieste cu frica... iti schimba perspectiva.

Parerile lui Chomsky sunt ingrozitor de controversate, si nu l-as considera o autoritate la chestia asta, but that is just me.
pe de alta parte Israelul tocmai a numit un musulman ca ministru... ce-ti spune chestia asta?

Discriminarea... n-o sa-ti spun ca nu exista. Dar intreaba-te tu cum te-ai purta cu o populatie al carei principal scop e sa-ti arunce civilii in aer... i-ai trata la fel?

in decembrie anul trecut au fost 60 de atentate. 2 pe zi... cum este asta altceva decat un razboi? Cate drepturi au combatantii inamici?
Cat din asta ai vazut in presa internationala?

Mie mi se pare amuzant ca aceeasi populatie care plateste zeciuiala pentru organizatiile teroriste ( Hamas etc) considera ca tara pe care sunt atat de infocati in a o ataca le datoreaza drepturi egale cu cele pe care le au cetatenii care nu-i bombardeaza pe cei din jur.
Am nevoie sa iti explic ca majoritatea atentatelor astora au ca victime civili ?

povestea cu palestinienii inarmati cu bete impotriva israelienilor inarmati cu tancuri e doar o poveste. betele nu explodeaza...

as luck would have it, eu sunt la ora asta in Israel- munca lua-u-ar dracii... si realitatea de la locul faptei e ingrozitor de diferita de ce spune presa.

Nu e nicaieri complet alb sau complet negru. Dar a sterge cu bureetele faptul ca Israelul este in stare de razboi de 59 de ani nu ajuta cu nimic.

Eu sper ca poate sa fie pace. Am prieteni aici, si mi-ar place sa nu le duc grija chiar in fiecare zi. Cei de aici sunt mult mai pesimisti...


Vai cata simpatie mi-ai trezit... iti spun eu ce are lumea cu evreii.. si asta din experienta personala... sunt niste bigoti meschini, niste rasisti mai mari decat oricare dintre noi... in ochii lor, daca nu esti evreu, esti un rahat...

Cand am ajuns aici in vest, nu aveam nici o treaba cu nimeni in lumea asta... chiar eram de parere ca toti oamenii suntem egali si trebuie sa ne tratam in consecinta...

Dupa ce am fost nevoit sa traiesc si sa lucrez impreuna cu evreii, si pentru ei, si dupa ce am vazut cu cata ura sunt privit de fiecare data cand trec prin peticul lor de oras (si da, ura, se uita la mine de parca o sa le violez femeile si le dau foc la casa) mi-a trecut naivitatea... majoritatea evreilor cu care a avut "placerea" sa vorbesc sau sa am orice contact, s-au purtat meschin, urat, jegos de-a dreptul fata de mine, fara ca io sa le fac absolut nimic...

Nu ma mai intereseaza sincer ce se intampla in partea aia de lume nenorocita... din partea mea, si evreii si arabii (cine zice ca sunt rasist sa se uite aici http://youtube.com/watch?v=peFQWuk4nuo) poa sa se ia de mana si sa isi dea foc (si asta probabil ca vor face in curand) ca nu o sa le duc lipsa...

Si macar de as fi singurul, ai putea sa zici ca am probleme... dar cunosc deja mult prea multi oameni pusi in aceeasi pozitie ca si mine...
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator