EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?

No poll here

Da
0
Niciun vot
Nu
2
100%
 
Voturi totale : 2

Mesajde memetshot » Mie Ian 31, 2007 1:54 pm

I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Joi Feb 01, 2007 10:38 am

Rajaf-"Io pana nu intalnesc un evreu care o sa vrea sa imi fie prieten, imi rezerv dreptul sa ii consider pe toti la fel "
"si care manipuleaza (in mod grosolan) niste fapte istorice din trecut ca sa stoarca beneficii in ziua de azi... "

Mah,de la multi in tinerete,mai am trei prieteni evrei.Atatia au ramas in tara.Sunt baieti de treaba.Da ai dreptate cand gandesti ca tot timpul sucesc lucrurile ca sa iasa in profit.Nu neaparat financiar.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Feb 01, 2007 10:35 pm

tot timpul sucesc lucrurile ca sa iasa in profit

o bere lu pacha
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Feb 07, 2007 3:12 pm

memetshot scrie:deci...in israel primele atacuri "teroriste" cu bombe si chestii dastea au fo incepute de evrei, in timpul dominatiei engleze.


Stai cu tata, bestie, ca nu e chiar asha. Israelul nu exista decat din 1948. Shi primul atac IN ISRAEL s-a comis de catre aia care l-au atacat pe numitul Israel la 3 zile de la infiintzare.


porma pe terenu asta sor caftit englezii cu arabetii si israelienii...englezii sau retras si isreaelienii iau caftit pe arabi. aia se caftesc acolo de jde ani asa ca nar fi cazu sa tratam "antisemitismul" pe probleme de politica israeliana.
problema este ca israelul se foloseste de "antisemitism" pentru a se apara in fatza orcarei opozitii internationale. Chestia asta este de condamnat, dar asta nu o sa ma faca antisemit.


Nu shtiu, nea memete
vezi matale, cand la shtiri vezi o gramada de " Israelul i-ataca pe palestinieni" dar nu mare lucru despre " palestinienii ataca Israelul"... de ce uare?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Mie Feb 07, 2007 3:27 pm

[quote="sin ella"]supermouse, pentru ca m-ai intrebat ce fac israelienii in teritoriile ocupate, am mai tradus un fragment din raportul respectiv:

“Atacuri ale colonistilor israelieni in teritoriile ocupate
In Iordania de Vest colonistii israelieni au actionat in mod repetat agresiv impotriva palestinienilor si a proprietatilor acestora. Au distrus recolte, au doborat sau au dat foc maslinilor, au otravit rezervoare de apa si i-au impiedicat sa-si lucreze pamanturile in scopul de a-i face sa-si paraseasca tara. Numarul atacurilor de acest fel a crescut simtitor in perioada de recoltare a maslinelor, in lunile octombrie si noiembrie.
In martie si aprilie colonisti israelieni au infestat cu substante chimice otravitoare pasuni ale pastorilor palestinieni situate in partea de sud a muntilor Hebron si in apropiere de Salfit. Pastorii au fost nevoiti astfel sa-si tina turmele in carantina si sa intrerupa temporar productia de lapte, cas si carne. Practic le-au fost rapite astfel mijloacele de existenta.
In 16 oct colonisti israelieni au dat foc unei livezi de maslini de cca 30 de hectare in nordul Iordaniei de Vest, posesorii acesteia fiind palestinieni din localitatea Salem. Locuitorii satului erau izolati de o mare parte a terenurilor lor printr-o strada de legatura catre asezarea invecinata Elon Moreh (localitate evreiasca - nota tr.). Colonistii care locuiesc acolo au incercat ani de zile sa impiedice taranii palestinieni sa ajunga la campurile lor amenintandu-i cu violenta.
Activisti pentru pace israelieni si straini si aparatori ai drepturilor omului care au initiat cercetari referitoare la atacurile colonistilor israelieni asupra palestinienilor au devenit la randul lor tinta abuzurilor.
In 26 sept, activisti israelienii si o echipa de filmare au fost atacati in adevaratul sens al cuvantului de catre locuitori ai postului exterior al asezarii israeliene Havat Ma’. Ra’anan Alexandrowicz a iesit ranit din altercatie dupa ce un colonist inarmat cu o arma de asalt M-16 l-a lovit brutal. Mai mult, atacatorii si-au insusit parti din echipamentul de filmare.
Soldati israelieni si ofiteri de politie au intervenit din cand in cand pentru a curma violente colonistilor impotriva palestinienilor. Asta se intampla de obicei numai cand erau de fata activisti pentru pace israelieni sau straini. In cele mai multe cazuri nu numai ca nu luau masuri, ci chiar veneau deseori in intampinarea solicitarilor colonistilor de a impune restrictii suplimentare populatiei palestiniene.â€Â
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde memetshot » Mie Feb 07, 2007 3:54 pm

mausi mausi mausi...doo posturi consecutive? bad maus

supermouse scrie:
1. Stai cu tata, bestie, ca nu e chiar asha. Israelul nu exista decat din 1948. Shi primul atac IN ISRAEL s-a comis de catre aia care l-au atacat pe numitul Israel la 3 zile de la infiintzare.




2. Nu shtiu, nea memete
vezi matale, cand la shtiri vezi o gramada de " Israelul i-ataca pe palestinieni" dar nu mare lucru despre " palestinienii ataca Israelul"... de ce uare?


1. pe actualul teritoriu al israelului mami. In zona aia evreii aveau lupte cu englejii de mult. si, cum satz spui. englezii ii tratau cam cum ii trateaza ei amu pe arabetz. Esti oke, dar daca s-a intamplat ceva najpa, sigur un evreu ii de vina.

2. da. dar daca io imi bag pula is SUA ca au intrat in irak, nimeni nu zice niica. Daca io zic de arabetz ca gresesc cand ataca exact ca niste chiori si de multe ori isi omuara pai lor...numi zice nimeni niica
daca zic de israel ca ataca amboulea si foloseste masuri multe prea dure, mi se zice antisemit.
intelegi diferenta?
iaca conflictu din liban: o grupare libaneza, nici macar sprijinita de majoritatea populatiei, rapeste 3 soldati, israelul raspunde prin bombardarea obiectivelor civile. poi evident ca civilii or sa inceapa sa dea dreptate hezbolahului....iaca, ideea asta ma face antisemit, desi acest lucru ii departe de mine
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mie Feb 07, 2007 8:07 pm

memetshot scrie:mausi mausi mausi...doo posturi consecutive? bad maus



1. pe actualul teritoriu al israelului mami. In zona aia evreii aveau lupte cu englejii de mult. si, cum satz spui. englezii ii tratau cam cum ii trateaza ei amu pe arabetz. Esti oke, dar daca s-a intamplat ceva najpa, sigur un evreu ii de vina.


Nea memete, punctul unu e de semantica... tzi-l dau pana ma duc sa caut hale carzti.

Edit later- pe care le-am gasit... ia uite ce zice tanti wiki

In the summer of 1929, a long-running dispute between Muslims and Jews over access to the Western Wall in Jerusalem escalated, and erupted into a series of violent demonstrations and riots in late August. During the week of riots, 133 Jews were killed and 339 wounded (mostly by Arabs)]
ete colea
http://en.wikipedia.org/wiki/1929_Palestine_massacre

shi mai incolo

In April 1936, the Arab leadership in Palestine, led by Hajj Amin al-Husayni, declared a general strike to protest against, and put an end to Jewish immigration to Palestine. The revolt was driven primarily by Arab hostility to Britain's permission of restricted Jewish immigration and land purchases


http://en.wikipedia.org/wiki/1936-1939_Arab_revolt_in_Palestine

cine cu cine se batea?

Shi tratamentul cu pricina se aplica de catre concetatzenii lu' mausi la totzi bashtinoshii din colonii... no difference.

Punctul doi-arabii din Israel is ai mai liberi arabi din Orientul Mijlociu. Au drept de vot, traiesc intr-o democratzie= singura din zona aia btw, nu-i omoara nimeni pe strada daca nu se imbraca cu turbane shi valuri pan'la ochi, au reprezentatntzi aleshi in Knesset. Beats the hell out of , shtii tu, Iran, Iraq, etc.

2. da. dar daca io imi bag pula is SUA ca au intrat in irak, nimeni nu zice niica.


wrong! daca o zici pe treaba in the USA te duci la pushcarie fir-ar cuada ta de terorist

Daca io zic de arabetz ca gresesc cand ataca exact ca niste chiori si de multe ori isi omuara pai lor...numi zice nimeni niica
daca zic de israel ca ataca amboulea si foloseste masuri multe prea dure, mi se zice antisemit.
intelegi diferenta?


diferentza este ca in afara de antisemitism io chiar nu pricep de ce cand mor israelieni zice apruape nimica in presa internatzionala, dar cand mor "palestinieni", allah cu mila. Sa vezi scandalul dreaq.

Au dat palestinienii cu bombe in Israel azi, vazushi vreo shtire cat tuate zilele de mare?


iaca conflictu din liban: o grupare libaneza, nici macar sprijinita de majoritatea populatiei, rapeste 3 soldati, israelul raspunde prin bombardarea obiectivelor civile. poi evident ca civilii or sa inceapa sa dea dreptate hezbolahului....iaca, ideea asta ma face antisemit, desi acest lucru ii departe de mine


conflictu din Liban e cam asha:
luni de zile Hizbollahul bombardeaza Israelul, shi comunitatea internatzionala zice poola.... sau de asta nu shtiai?

Hizbollahul e o organizatzie terorista situata in majoritate in Liban. In mod normal, e treaba Libanului sa o anihileze. Guvernul libanez, din care Hizbollahul face parte, face pe mortul, shi intre timp civilii israelieni is bombardatzi... sa vezi ce ruine mishto se pot vedea prin nordul Israelului ( Haifa, Nahariya, etc - pe alea de la Nahariya le-am vazut cu ochi mei), intamplate inainte de a incepe asha-zisul razboi.

Da, a rapi soldatzi de pe teritoriul tzarii lor este un act de razboi- in consecintza Israelul face ce e treaba lui sa faca- ii ataca pe aia care-i bombardeaza civilii shi i-au rapit soldatzii.

De ce te asteptzi tu shi oricare altzii ca Israelul sa se supuna regulilor internatzionale de razboi cand aia de-i omoara civilii nu se supun la nici o regula de razboi civilizat?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RajaF » Mie Feb 07, 2007 9:58 pm

wrong! daca o zici pe treaba in the USA te duci la pushcarie fir-ar cuada ta de terorist


Tu zici ca ai trait in vest? ~p

Se zice asa ceva in the USA in public, la televizor, pe internet, in ziare... si nimeni nu am fost bagat la puscarie inca... se cheama libertate de opinie.

Cat despre democratie in Israel, ia de aici

ET Jan 29, 2007

JERUSALEM - Israel on Monday installed the first Muslim Cabinet minister in its 58-year history, with parliament approving his appointment by a wide margin.

Raleb Majadele’s appointment to the Cabinet, which the government billed as a step toward equality for Muslim Arabs, Israel’s largest minority, passed by a vote of 59 to 23.

The appointment was mired for weeks in political infighting and charges of racism. It drew criticism from hard-liners who said the move was little more than political expediency. Arab lawmakers dismissed the development, saying the government has little real interest in improving the lot of Israel’s Arabs.


Uite si link

Deci treaba cu drepturile egale intre arabi si evrei in Israel e cam putreda daca intelegi ce vreau sa zic...
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Feb 07, 2007 10:19 pm

RajaF scrie:Tu zici ca ai trait in vest? ~p


Nu, eu zic ca traiesc in Vest shi am cetatzenie britanica. next?

Se zice asa ceva in the USA in public, la televizor, pe internet, in ziare... si nimeni nu am fost bagat la puscarie inca... se cheama libertate de opinie.


parca matale ziceai ca traieshti in Canada, nu?
Oh, itzi prezint scuzele mele... era doar o gresheala de exprimare din partea ta- se mai intampla.
In cazul in care nu shtiai, in USA au o treaba care se cheama Patriot Act... shi daca imi aduc eu bine aminte ( need time to look it up) o gramada de activishti shinu numai acuzatzi de dissent au avut de suferit.
Cat despre democratie in Israel, ia de aici



Uite si link

Deci treaba cu drepturile egale intre arabi si evrei in Israel e cam putreda daca intelegi ce vreau sa zic...


concret? Ca nu vad decat nishte insinuari in articolul ala. Mai incearca.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RajaF » Mie Feb 07, 2007 11:34 pm

concret? Ca nu vad decat nishte insinuari in articolul ala. Mai incearca.


Faptul ca nici un arab nu a avut o functie inalta in stat timp de 58 de ani (arabii fiind 20% din populatia din Israel) ti se pare tie o insinuare? E un fapt, iti zic io ;)

Si nu mi-as permite sa ma iau de cum scriu oamenii pe forumuri cand tu folosesti "shti" si "itzi". Ce zici, am dreptate? ;)

shi daca imi aduc eu bine aminte ( need time to look it up) o gramada de activishti shinu numai acuzatzi de dissent au avut de suferit.


Io chiar cred ca nu iti aduci tu aminte bine... daca scoti si un articol ceva... ce zici, poti sa aduci si niste argumente in discutie, sau trebuie sa te credem pe cuvant. Ca in cazul variantei 2, io zic sa o lasi balta :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Feb 07, 2007 11:43 pm

RajaF scrie:Faptul ca nici un arab nu a avut o functie inalta in stat timp de 58 de ani (arabii fiind 20% din populatia din Israel) ti se pare tie o insinuare? E un fapt, iti zic io ]


avand in vedere cam catzi evrei au functzii inalte in tzarile arabe...



Io chiar cred ca nu iti aduci tu aminte bine... daca scoti si un articol ceva... ce zici, poti sa aduci si niste argumente in discutie, sau trebuie sa te credem pe cuvant. Ca in cazul variantei 2, io zic sa o lasi balta :D


cu placere, imediat ce termin chestiile importante. Deshi am observat ca una lume chiar are probleme cu cititul blocurilor marid e text prin zona asta
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde memetshot » Joi Feb 08, 2007 10:55 am

diferentza este ca in afara de antisemitism io chiar nu pricep de ce cand mor israelieni zice apruape nimica in presa internatzionala, dar cand mor "palestinieni", allah cu mila. Sa vezi scandalul dreaq.

mausi, nustu cum ii la tine la uchei, da acilea la stiri da de fiecare data cand muare cate un evreu in atacuri dastea. poate in ultimu timp nu accentueaza, penca in irac sa omuara arab pa arab de nau aia aer.

De ce te asteptzi tu shi oricare altzii ca Israelul sa se supuna regulilor internatzionale de razboi cand aia de-i omoara civilii nu se supun la nici o regula de razboi civilizat?

penca atuncea ar putea sa comenteze. pana atuncea, dupa cum zici chiar tu, nu respecta regulile, adica devin si ei unfel de criminali de razboi, numa ca dintre aia "castigatori" care au mereu dreptate.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Feb 08, 2007 2:41 pm

memetshot scrie:mausi, nustu cum ii la tine la uchei, da acilea la stiri da de fiecare data cand muare cate un evreu in atacuri dastea. poate in ultimu timp nu accentueaza, penca in irac sa omuara arab pa arab de nau aia aer.


serios vorbind, ai vazut ceva la shtiri despe atacul cu rachete de ieri? Despre atacul din Elat ( sp?) de saptamana trecuta? Cine mama dreaq ataca o brutarie intr-un catier marginash?


penca atuncea ar putea sa comenteze. pana atuncea, dupa cum zici chiar tu, nu respecta regulile, adica devin si ei unfel de criminali de razboi, numa ca dintre aia "castigatori" care au mereu dreptate.


Magaria este ca dreptul asta de a comenta costa vietzi omeneshti. Dublul standard internatzional e problema- tu chiar crezi ca israelienii vor razboi?

Itzi zic io o treaba- nu vor, ca nu sunt cretini. Vor shi ei ce vor totzi oamenii, pace, sa traiasca linishtitzi... E o comunitate romaneasca mare in Israel shi ei zic la fel.

Tu crezi ca israelienii ishi cresc copiii ca sa-i impacheteze in explosibili shi sa-i trimita sa arunce in aer civili nevinovatzi? Nu... asta o fac numitzii palestinieni.
A dat Israelul neprovocat cu rachete in cineva in ultimii.... 7 ani? NU, ca au treburi mai bune de facut.

Pune-te in pielea lor.

Inchipuie-tzi ca oriunde te duci eshti verificat la buzunare, mashina, gentzi ca sa intri in orice loc public, ca oriunde te duci o sa vezi copii de 18-20 de ani cu arme automate pe strada, sa shtii ca majoritatea produsului intern se duce pe armata ( probabil cea mai buna din lume, mind you), ca tzara ta traieshte din donatzii de la evreii bogatzi de peste tot din lume... tu crezi ca e veun om cu doi neuroni activi in tzara aia caruia-i place ce se intampla? Shi tot ishi vad de treburile lor, au o economie oarecum functzionala ( ar fi functzionala daca n-ar trebui sa cheltuie o gramada pe tzahal), etc... traind intr-n deshert unde fiecare fir de iarba a fost muncit shi plantat...

Sunt chestii pe care trebuie sa le vezi ca sa le intzelegi
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde memetshot » Joi Feb 08, 2007 3:54 pm

serios vorbind, ai vazut ceva la shtiri despe atacul cu rachete de ieri? Despre atacul din Elat ( sp?) de saptamana trecuta? Cine mama dreaq ataca o brutarie intr-un catier marginash?

miar fi greu sa spun da sau nu...penca nu ma uit la stiri. plus ca daca citesti mai bine, am scris acolo ca moarte unui evreu e data la noi, nu orce atac. vezi tu...multele atacuri fara victime deja nu mai reprezinta informatii.

mie mi se cam rupe de ce se intampla acolo, dupa principiu: nu ma intereseaza :D. dar te vad prea stresata si nare rost.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Feb 08, 2007 4:38 pm

memetshot scrie:miar fi greu sa spun da sau nu...penca nu ma uit la stiri. plus ca daca citesti mai bine, am scris acolo ca moarte unui evreu e data la noi, nu orce atac. vezi tu...multele atacuri fara victime deja nu mai reprezinta informatii.

mie mi se cam rupe de ce se intampla acolo, dupa principiu: nu ma intereseaza :D. dar te vad prea stresata si nare rost.


ce se intampla acolo poate avea consecintze care ne phoot pe totzi, bre memete
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde memetshot » Joi Feb 08, 2007 4:48 pm

poate....sau nu. adica iranu nu a avut putere sai bata pe irak si crezi ca au putere sa bata israelul? c'mon.
iara despre palestinieni...astia nu exista.

deci hai sa nu exegaram cand nu e cazul. in schimb lenea care ma fute pe mine amu, chiar ma poate lasa gravid :P
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Joi Feb 08, 2007 7:37 pm

supermouse, esti prea (hai sa nu zic prostuta, ca te superi) superficiala ca sa-ti argumentezi posturile de aceea te legi de chestii nesemnificative si ne tratezi cu superioritate (nu, nu pentru ca ai mai multe informatii, ci pentru ca te crezi mai desteapta). oricum tu nu vrei sa participi la o discutie de dragul discutiei sau ca sa sustii argumentat un punct de vedere, ci vrei sa-ti demonstrezi presupusa superioritate. s-a vazut si in alte thread-uri pe aici.

apoi, cum zicea si memetshot, nu stiu ce vezi tu la stiri, dar eu vad NUMAI stiri despre atacurile impotriva israelienilor. daca nu ar fi pomenit stefan de site-ul amnesty international, as fi ramas ignoranta si chiar as fi crezut ca e asa cum zici tu.
Deshi am observat ca una lume chiar are probleme cu cititul blocurilor marid e text prin zona asta

de ce nu mergi sa predici in alte zone unde participantii la discutii se ridica la nivelul tau? acum, pe bune, ce rost are sa-ti pierzi timpul cu niste mahalagioaice si niste postatori care nu pot sa citeasca si sa inteleaga blocurile tale mari (nu informative, nu argumentate) de text? ti-a trecut prin cap ca s-ar putea sa fie ele... incoerente?

da, am tradus fragmentele ca sa arat ca stiu germana :doh:. sunt grozava A-)? parerea mea: ca sa vada lumea ca stiu germana, lumea ar trebui sa stie ea insasi germana. daca bine imi amintesc, chiar am specificat ca am tradus pentru cei care nu inteleg limba. daca as fi pus un text in germana m-as fi ales cu cateva injuraturi sau lumea nu ar fi citit pasajele respective (care au o mare relevanta in discutie). daca vrei sa stii, sunt unii pe acest forum care isi cer scuze cand posteaza citate in engleza. la urma urmei suntem pe un forum de discutii in romana. ce-ar fi daca toata lumea ar scrie intr-o alta limba? dar, totusi, ceva la subiect nu aveai de obiectat?

initial am vrut sa dau doar link-uri sau sa postez fragmentele. oare atunci ce ai fi comentat? si de ce, repet, ar trebui eu sa argumentez ce zic altii? a prezenta fapte nu e un argument in sine?

eu zic ca traiesc in Vest shi am cetatzenie britanica.

asta nu te face mai desteapta si nici nu aduce "greutate" "argumentelor" tale.
Tzi-am spus ca unii oameni cresc shi invatza.

crede-ma, tu nu te numeri printre aia :zambet:

Inchipuie-tzi ca oriunde te duci eshti verificat la buzunare, mashina, gentzi ca sa intri in orice loc public, ca oriunde te duci o sa vezi copii de 18-20 de ani cu arme automate pe strada, sa shtii ca majoritatea produsului intern se duce pe armata ( probabil cea mai buna din lume, mind you), ca tzara ta traieshte din donatzii de la evreii bogatzi de peste tot din lume... tu crezi ca e veun om cu doi neuroni activi in tzara aia caruia-i place ce se intampla? Shi tot ishi vad de treburile lor, au o economie oarecum functzionala ( ar fi functzionala daca n-ar trebui sa cheltuie o gramada pe tzahal), etc... traind intr-n deshert unde fiecare fir de iarba a fost muncit shi plantat...

hum :nesigur: ? aaaa, numai ai insirat cuvinte :slap:... ca sa ne dai noua de furca, probabil.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde supermouse » Joi Feb 08, 2007 8:30 pm

sin ella scrie:supermouse, esti prea (hai sa nu zic prostuta, ca te superi) superficiala ca sa-ti argumentezi posturile de aceea te legi de chestii nesemnificative si ne tratezi cu superioritate (nu, nu pentru ca ai mai multe informatii, ci pentru ca te crezi mai desteapta). oricum tu nu vrei sa participi la o discutie de dragul discutiei sau ca sa sustii argumentat un punct de vedere, ci vrei sa-ti demonstrezi presupusa superioritate. s-a vazut si in alte thread-uri pe aici.

vezi tu ca sunt in posturile mele neshte treburi numite linkuri. Daca pui un cursor pe else shi faci click cu butonul din stanga al mausului, itzi arata cam unde sunt argumentele cu pricina.

Discutzie de dragul discutziei--- similara cu ce spuneai tu mai devreme, ca nu shtii ce se intampla shi nu te intereseza... no thanks.

apoi, cum zicea si memetshot, nu stiu ce vezi tu la stiri, dar eu vad NUMAI stiri despre atacurile impotriva israelienilor. daca nu ar fi pomenit stefan de site-ul amnesty international, as fi ramas ignoranta si chiar as fi crezut ca e asa cum zici tu.


unde anume? Nu de alta, dar asha o exceptzie mare de la normele practicate de media internatzionala in general trebuie vazuta shi aplaudata. Enlighten me.

de ce nu mergi sa predici in alte zone unde participantii la discutii se ridica la nivelul tau? acum, pe bune, ce rost are sa-ti pierzi timpul cu niste mahalagioaice si niste postatori care nu pot sa citeasca si sa inteleaga blocurile tale mari (nu informative, nu argumentate) de text? ti-a trecut prin cap ca s-ar putea sa fie ele... incoerente?


bag sama ca am lovit unde te doare... nu te speria ca nu ma duc nicaieri, dar cum sunt ocupata shi calatoresc mult, prezentza mea aici e foarte infrecventa.

da, am tradus fragmentele ca sa arat ca stiu germana :doh:. sunt grozava A-)? parerea mea: ca sa vada lumea ca stiu germana, lumea ar trebui sa stie ea insasi germana. daca bine imi amintesc, chiar am specificat ca am tradus pentru cei care nu inteleg limba. daca as fi pus un text in germana m-as fi ales cu cateva injuraturi sau lumea nu ar fi citit pasajele respective (care au o mare relevanta in discutie). daca vrei sa stii, sunt unii pe acest forum care isi cer scuze cand posteaza citate in engleza. la urma urmei suntem pe un forum de discutii in romana. ce-ar fi daca toata lumea ar scrie intr-o alta limba? dar, totusi, ceva la subiect nu aveai de obiectat?

avand in vedere ca ai cerut sa nu se considere fragmentele cu pricina ca argumente ale tale, era singurul motiv plauzibil pentru care le-ai fi putut posta.

initial am vrut sa dau doar link-uri sau sa postez fragmentele. oare atunci ce ai fi comentat? si de ce, repet, ar trebui eu sa argumentez ce zic altii? a prezenta fapte nu e un argument in sine?


Nu Magaria este ca faptele alea trebuie documentate... shi nu numai dintr-un punct de vedere. Ce ai prezentat tu sunt puncte de vedere argumentate cu fapte selectate pentru a le sustzine, ignorandu-le pe cele care le contrazic.

In ce te priveshte- nu ai argumente, numai fraze regurgitate papagaliceshte pe care nu ai curajul sa le aperi, shi nici cea mai vaga intentzie sa invetzi ceva dintre multele lucruri pe care in mod evident le ignori. Poate ca tzi se pare amuzant sa vorbeshti fara sa shtii despre ce vorbeshti... ceea ce ar explica nivelul de shcoala primara al retoricii shi comportamentului pe care le aratzi cel putzin aici.


asta nu te face mai desteapta si nici nu aduce "greutate" "argumentelor" tale.

era un raspuns la o intrebare. Nu un argument. Crezi ca eshti capabila sa faci diferentza dintre ele?

crede-ma, tu nu te numeri printre aia :zambet:


Shi tu shtii asta din posturile de pe un forum? Uite frate unde era mama magiei violet cu dungi shi nu shtiam noi... Sincer, nu faci parte dintre persoanele a caror aprobare sau opinii sunt importante pentru mine. Te-ai plasat la nivelul mahalalei cu posturile anterioare shi din asta chiar nu te scoate nimeni.


hum :nesigur: ? aaaa, numai ai insirat cuvinte :slap:... ca sa ne dai noua de furca, probabil.


cititul frazelor complicate vad ca te depasheshte. Mii de scuze, preferi ceva in propozitzii simple de genul "Ana are mere"?

memetshot scrie:poate....sau nu. adica iranu nu a avut putere sai bata pe irak si crezi ca au putere sa bata israelul? c'mon.


situatzia in zona aia s-a schimbat rau de tot de la razboiul cu pricina.... 20 de ani e destul de mult.
iara despre palestinieni...astia nu exista.



I wish... macar asha nu ar trebui sa citesc toate shtirile in fiecare dimineatza numai ca sa ma asigur ca prietenii mei din Israel sunt totzi intregi shi sanatoshi. Chestia asta mananca o carutza de timp damn it.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Joi Feb 08, 2007 8:34 pm

memetshot scrie:poate....sau nu. adica iranu nu a avut putere sai bata pe irak si crezi ca au putere sa bata israelul? c'mon.


situatzia in zona aia s-a schimbat rau de tot de la razboiul cu pricina.... 20 de ani e destul de mult.
iara despre palestinieni...astia nu exista.



I wish... macar asha nu ar trebui sa citesc toate shtirile in fiecare dimineatza numai ca sa ma asigur ca prietenii mei din Israel sunt totzi intregi shi sanatoshi. Chestia asta mananca o carutza de timp damn it.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

israel vs serbia

Mesajde SEFU_SCARII » Vin Feb 09, 2007 11:06 am

Evreii si-au facut stat in teritorii OCUPATE!!!!
ii masacreaza pa arabi zilnic pe langa faptul ca i-au dat afara pe palestinieni din pamantul lor(prin diferite metode), si nimeni nu face nimic impotriva lor!!!!
Nu-i de mirare ca palestinienii au ajuns la un asemenea grad de disperare incat sa sara in aer cu zecile.Pt ca nimeni nu-i ajuta.(nu sunt de acord cu atacurile cu bombe capcana impotriva civililor israelieni, intr-un razboi se omoara soldati si nu civili, dar pe undeva ii inteleg.nu au alt mod de a riposta)

Arabii injunghie, omoara, rapesc, saboteaza, vor TERITORIUL LOR, sunt facuti varza de Israel!!! Nimeni nu ii opreste, ba chiar sunt sustinuti.
Musulmanii din Kosovo la fel,... vor teritoru. Nu al lor!!! ci al sarbilor!!! vor stat in statul Serbiei, ca si cum maghiarii din Romania ar declara Transilvania statul lor.(nu am nimic cu majoritatea maghiarilor din Romania, am facut o comparatie).Serbii spun nu.kosovarii nu inteleg(si prin fapte). Serbii ii fac varza!!! sunt sustinuti??? nu, doar bombardati de americani, putin asa!!!si NIMENI nu ii sustine? laso-n pula lu memetshot.

evreii practicanti (aceia ce au fost exterminati in timpul razboiului, Dumnezeu sa-i ierte) SE MURDARESC daca intra in contact cu noi ceilalti, sau mananca mancarea noastra!!! Se cred superiori fata de ceilalti precum supermouse pe forum.prea multa ura si lacomie in lumea asta.

nu poti sa nu iubesti acest popor!!!


vedeti? nu sunt antisemit
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

Mesajde memetshot » Vin Feb 09, 2007 11:40 am

i-au dat afara pe palestinieni din pamantul lor(prin diferite metode)

sa nu exageram. o mare parte din palestinieni au plecat de bunavoie si nu s-au intors penca leau zis fratii lor mai mari, arabetii, ca in cateva zile ii arunca pe toti evreii in mare.
alte partz din teren leau cumparat de la arabetz.

Serbii spun nu.kosovarii nu inteleg(si prin fapte). Serbii ii fac varza!!! sunt sustinuti??? nu, doar bombardati de americani, putin asa!!!si NIMENI nu ii sustine?

sarbii nau avut sustinere penca nea milosevici era prea nationalist, penca ei devenisera prea tari, fara ajutor din afara si alte trebi. nu se compara

asa si turcii au omorat o carca de alte natii, fara sa intervina nimeni. Ai auzit tu de vro miscare mondiala, cum ca turcii conduc lumea?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Feb 09, 2007 12:26 pm

SEFU_SCARII scrie:Evreii si-au facut stat in teritorii OCUPATE!!!!
ii masacreaza pa arabi zilnic pe langa faptul ca i-au dat afara pe palestinieni din pamantul lor(prin diferite metode), si nimeni nu face nimic impotriva lor!!!!
Nu-i de mirare ca palestinienii au ajuns la un asemenea grad de disperare incat sa sara in aer cu zecile.Pt ca nimeni nu-i ajuta.(nu sunt de acord cu atacurile cu bombe capcana impotriva civililor israelieni, intr-un razboi se omoara soldati si nu civili, dar pe undeva ii inteleg.nu au alt mod de a riposta)


Tzi-a raspuns memetele, dar vaz ca nu intzelegi.
majoritatea teritoriului actual al Israelului a fost cumparat de catre evrei de la proprietarii sai de drept, incepand cu sfarshitul secolului XIX... shi drept sa-tzi zic era mai mult deshert pe care evreiii l-au muncit shi transformat intr-un ceva relativ verde.
Cu plecatul palestinienilor, nu i-a dat nimeni afara... Au plecat ei cand Israelul a fost atacat de catre Siria, Iordania shi Egipt ( parca, not sure), imediat dupa ce Israelul a fost infiintzat.

In acelashi timp, totzi evreii traind in statele arabe au fost expulzatzi din casele lor, shi Israelul i-a primit pe totzi, fara vreo compensatzie.
Chestia asta se cheama schimb de populatzie... numai ca statele arabe care-i iubesc ata de mult pe palestinieni nu au mishcat un deget sa-i ajute cu adevarat... iar Israelul chiar nu are nici un fel de datorie catre o populatzie compusa din terorishti shi sustzinatori.


Arabii injunghie, omoara, rapesc, saboteaza, vor TERITORIUL LOR, sunt facuti varza de Israel!!! Nimeni nu ii opreste, ba chiar sunt sustinuti.


Daca arabilor din zona le-ar fi pasat de palestinieni, le-ar fi oferit conditzii mai bune decat taberele de refugiatzi in care ashtia stau de 60 de ani. Palestinienii sunt mentzinutzi inconditziile alea de catre proprii lor fratzi... care-i folosesc ca masa de manevra impotriva Israelului.

Musulmanii din Kosovo la fel,... vor teritoru. Nu al lor!!! ci al sarbilor!!! vor stat in statul Serbiei, ca si cum maghiarii din Romania ar declara Transilvania statul lor.(nu am nimic cu majoritatea maghiarilor din Romania, am facut o comparatie).Serbii spun nu.kosovarii nu inteleg(si prin fapte). Serbii ii fac varza!!! sunt sustinuti??? nu, doar bombardati de americani, putin asa!!!si NIMENI nu ii sustine? laso-n pula lu memetshot.


Nu e chiar asha... comparatzia e fortzata

evreii practicanti (aceia ce au fost exterminati in timpul razboiului, Dumnezeu sa-i ierte) SE MURDARESC daca intra in contact cu noi ceilalti, sau mananca mancarea noastra!!! Se cred superiori fata de ceilalti precum supermouse pe forum.prea multa ura si lacomie in lumea asta.


NU superiori, diferitzi. Daca ceea ce spui tu ar fi adevarat, evreii ortodocsi nu ar avea nici un contact cu lumea exterioara, etc...ceea ce nu e adevarat. Shi ei nu-s decat circa 12% din totalul evreilor din ce zice Haaretz...
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde memetshot » Vin Feb 09, 2007 12:33 pm

bre...deci si supermauz si sinela imi dau dreptate, desi ele se ciarta intre ele. ce bun is, sam bag pl :D

o amica buna damea ii evreica, adica e defapt ii din mama romanca, ceea ce nu o prea califica la evreica, dar orsicat.
1. casatoria ei tre aprobata de familie. dupa o discutie mai lunga miam dat seama ca e bine la ei, nu de alta, dar de futut se poate fute si cu altii :P
2. citez "stiu si evrei care nu sunt zgarciti...de fapt e unu din vro 500" :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Vin Feb 09, 2007 2:54 pm

cititul frazelor complicate vad ca te depasheshte.

Am citit-o, nu-ti fa tu griji. Si nu e complicata (fa-ti un serviciu: nu te mai flata singura!), e doar incoerenta. Dar incoerenta si lipsa de logica sunt in frazele tale implicite. Si pe tine ce te depaseste? cititul sau numai prelucrarea informatiei, sintetizarea, extragerea ideii, intelegerea? De discernamant nu mai aduc vorba.

era un raspuns la o intrebare. Nu un argument. Crezi ca eshti capabila sa faci diferentza dintre ele?


Conceptele de “intrebare retoricaâ€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

si ce daca am exagetat :P da cateodata ma scot din sarite

Mesajde SEFU_SCARII » Vin Feb 09, 2007 4:47 pm

azi am luat trenu pana la Bruxelles. in vagon un evreu din ala cu perciunii carlionti( mor cand ii vad ), si cu palarie in cap(ortodox practicant din ala) cu un copil de vreo 7 ani. deodata intra in tren un grup de baietasi arabi cu ipodu dat la maxim.
eu il observam pe asta cu copilul cum reactioneaza. ma deci cand spun ca s-a schimbat la fata!! alb galbui. terorizat! parca acuma veneau aia sa il injunghie si pe el si pe copil. aia au trecut pe langa el, nici nu s-au uitat la masca lui, dar el tot cu capul intors dupa aia sa vada daca se intorc... ii era frica de se caca pe el.
si mi-a fost mila de el sa mor eu...
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

Mesajde razvan » Vin Feb 09, 2007 8:00 pm

cu un asemenea pesronaj am avut si eu o experienta, insa spre nenorocul meu, intimplarea s-a petrecut in avion, iar aici e NASPA.. ca nu se poate deschide geamul... :bash: :wow:
dupa servirea gustarii "de acasa", deoarece meniul de la avion presupun ca nu era kusher, a inceput efectiv sa-si grebleze incisivii cu furculita de unica folosinta, ignorind cu desavirsire reactiile negative ale celorlalti pasageri.

mentionez ca intimplarea este de pe vremea lui "ceashca", moment in care prin romanica nu prea existau, sau mai bine zis nu erau prea evidente, eventuale sentimente antisemite.
viata lunga si prospera
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Feb 09, 2007 9:29 pm

sin ella scrie:Unde, mai exact (nu ca as da doi bani pe parerile tale)? acolo unde ziceam ca esti nesimtita? Sau penibila? Cu fiecare mesaj imi confirmi asta. Si cred ca nu numai mie.


In momentul in care nu ai avut argumente, ai inceput cu insultele. Asta, din pacate, este o manifestare al dreaq de evidenta a mahalagismului. Mai ales avand in vedere ca eu nu te-am insultat. A fi civilizat pare a fi una dintre artele pe care nu le stapaneshti... impreuna cu gandirea logica. Se mai intampla.


~p~p~p esti pe culmile penibilitatii. Mi-e mila de tine, zau. Apoi tu chiar nu observi ca citatele tale nu au nici o legatura cu raspunsurile? Pe bune.

Reading comprehension... mai incearca. La modul foarte serios.

Dar daca tot ai adus vorba, eu sunt la curent cu activitatea ta pe fc. Tu in schimb nu esti in ce ma priveste. Stiu de ce ai incetat sa scrii (deci lasa aburelile) si crede-ma, nimeni, dar nimeni nu ti-a dus lipsa. Si nici nu o sa ti-o duca.


De ce crezi ca ma intereseaza cu ce eshti tu la curent? Dar itzi multzumesc pentru interes. Din nefericire, tu nu prezintzi suficient interes pentru mine, shi din acest motiv ce faci pe un forum sau altul nu e un ceva pe care merita sa imi irosesc timpul.

BTW- ceea ce faci tu acuma se cheama "ad hominem" shi este una dintre cele mai comune "logical falacies". Roaga pe cineva mai priceput sa-tzi explice sau sa caute pe net ce inseamna chestia asta.

[quote]Eu nu “am cerut sa nu se considere fragmentele cu pricina ca argumente ale meleâ€Â
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde kacio » Vin Feb 09, 2007 10:24 pm

supermouse ia-l ca pe un compliment...esti plictisitoare,plictisitor rau taaaaaare . Te invarti in juru acelorasi lucruri . Stii unele lucruri bune si le repeti la infinit , mai mult sau mai putin in acelasi context .Deja m-am plictisit sa te citesc , trec peste cand vad ca postezi tu . La ceilalti mai am o placere,dar la tine...
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde kacio » Sâm Feb 17, 2007 1:05 pm

Patru studenti la drept nu au fost lasati marti sa intre in mall-ul Sharon din orasul Netanya, Israel, pe motiv ca au fost indentificati ca fiind ne-evrei, informeaza ziarul Ha’aretz. Tinerii au fost obligati sa paraseasca zona din cauza faptului ca unul dintre ei nu avea la el cartea de identitate, desi ceilalti aveau documente asupra lor. Studentilor le-a fost controlata fara motiv si masina cu care au venit sa faca cumparaturi.


“Este pentru prima oara cand mi se cere sa prezint cartea de identitate cand vin la mallâ€Â
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron