iris-plagiatori

Forumul asociat fanclubului Iris

iris-plagiatori

Mesajde crazy-b » Lun Sep 12, 2005 11:55 pm

as vrea sa stiu dak cineva stie linkul unde erau piesele d downloadat.originalul si plagiatul sau.cel putin eu stiu de urmatoarele:

whitesnake-we wish you well->de vei pleca
van halen-eruption->soloul de la lumea toata e a mea
thin lizzy-dont believe a word->sa nu crezi nimic

si piesa lumea toata e a mea e luata d undeva dar nu mai stiu exact d la c formatie.
Avatar utilizator
crazy-b
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Mai 04, 2005 11:00 pm

Mesajde crazy-b » Joi Sep 15, 2005 10:56 pm

A-) ce tacere sa lasat
Avatar utilizator
crazy-b
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Mai 04, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Sep 15, 2005 10:59 pm

bine ca ai descoperit tu roata...
ia, incearca aici
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Buna ziua...Sa nu exageram

Mesajde Rolfex » Dum Sep 18, 2005 8:59 pm

Apai dragii mosului,
Daca nu se copiaza ... nu s-ar mai face muzica... Cand aud ca Madona a copiat pe X sau Eminem pe Y sau...

Pai stati mai oameni buni... muzica buna nu se mai face de o buca' de vreme incoa.... Sa nu ne mai socam de toti cei ce reiau un ritm sonor si si-l reapropriaza...
Toti sunt legati de asta : aria auzita in copliarie pe care nimeni n-o mai foloseste... Evident ca din punct de vedre al Copiright-ului sau al proprietatii intelectuale toti (trupe sau solisti) sunt vinovati si totusi... Problemele de genul asta se regleaza pe calea (frumos bortoasa) a copyrightului international.
Singura problema ce ar merita discutata este accea a recopierii directe si nesimtite a unor piese pe care, din pacate casele de discuri nu le (sau refuza) sa le sustina iar artistii in chestiune nu au capacitatea sa fie protejati.
Ca Iris au copiat asta o stim toti dar nu ne deranjeaza pentru ca nu s-au pus niciodata in situatii penibile vis-í -vis de primii creatori ai melodiei.
Fiti putin mai capabili de discernamant si vedeti cand este cu adevarat vorba de furt sau doar de "imprumut".
Sa speram ca vom avea cu toti o cultura mai vasta... si traiasca Thin Lizzy!!
Rolfex
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 18, 2005 8:09 pm
Localitate: Paris

for old time sake

Mesajde alina » Lun Sep 19, 2005 11:21 pm

1 la mana : s-a lasat linistea pt. ca subforumu asta e aproape mort

2 la mana : whitesnake-we wish you well de vei pleca :: ia-ti albumu si vezi ce scrie pe coperta

3 la mana : van halen-eruption->soloul de la lumea toata e a mea :: se poate nu neg da ar fi bine sa te interesezi ce inseamna plagiat .

4 la mana : thin lizzy-dont believe a word -> sa nu crezi nimic :: ia-ti albumu(Luna Plina) si mai vb.

5 la mana : lasa-ne .subiectu ii demult afumat .

6 la mana : citeste ce ti-a scris Rolfex ca a zis-o bine
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde problema » Lun Dec 12, 2005 2:22 pm

pe noi nu ne deranjeaza ca mai si copiaza si ne pretindem fani> la plagiatorii astia a fost sala neincapatoare pe 10 dec. se pot lauda cu asta ceilalti, "originalii"?
iris...o iubire fara sfarsit!
problema
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 13, 2004 7:47 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Osi » Dum Dec 18, 2005 8:32 am

Plagiatori ? Ce cuvint greu...
Intr-adevar sunt unii care fura piesele altora, dar nu IRIS !
La fiecare cover au cerut si au primit acordul autorilor; sa nu uitam ca "Doamna in negru" (Lady In Black) au cintat-o chair impreuna cu Uriah Heep. Care e problema daca le-a placut atit de mult o piesa incit au vrut sa o cinte si ei intr-o maniera personala, si asta cu "binecuvintarea" autorilor originali ?
Iar solo-urile de ghitara "imprumutate" sunt cel putin discutabile; cineva-mi zicea ca si intro-ul de la "Strada ta" (varianta veche) ar fi din "Living After Midnight" (Judas Priest). Dar daca intr-adevar seamana pe undeva, nu inseamna ca e copiat. Ca doar tot rock'n'roll-ul "seamana" cu Elvis.
Osi
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 18, 2005 8:13 am
Localitate: Baia Mare

recomandare de lectura pt mister crazy

Mesajde big_mire » Mar Feb 07, 2006 12:25 pm

undefined
IMI IAU PERMISIUNEA SA II RECOMAND DLUI CRAZY DOUA LECTURI ESENTIALE PT A PUTEA SI DUMNEALUI INTELEGE FENOMENUL IMITATIEII:
TITU MAIORESCU-CRITICE
LOVINESCU-ISTIRIA CIVILIZATIEI ROMANE MODERNE
AICI VETI GASI STIMATE DOMN FAPTUL CA FORMELE IMPORTATE(CANTECELE) SE VOR ADAPTA FONDULUI NOSTRU (STRUCTURA SUFLEYTEASCA ) ROMANESC, IAR CEEA CE EXITA AZI E DOAR O REFACERE A CEEA CE A EXISTAT IN TRECUT , DEOARECE FORMELE DE EXPRESIE ARTISTICA SUNT PRACTIC EPUIZATE. DECI, AVEM VNEVOIE DE RECEARE, CACI ALTFELE NU MAI AM PUTEA CREA. IN CLASICISM ERA CULTIVAT CULTUL INAINTASILOR, AL IMITATIEI, ERAU PRELUATE TEMELE LOR SI DUSE LA MAIESTRIE. AVETI GRIJA CE VORBITI, DECI, CACI DIN DORNTA ACEASTA FORTATA DE TERIBILISM, DATI CU BATA IN BALTA SI STROPITI SI PE CEI DE LANGA DVS. ARATATI-MI DVS SONURI 100% ORIGINALE IN ZIUA DE AZI, SI EU RECUNOSC CA NU STIU CE E ACEEA ORIGINALITATE.

APROPO, PT FANII IRIS, SUNT UN MARE ADMIRATOR AL ACESTEI FORMATII SI MI-AR FACE MARE PLACERE SA CORESPONDEZ SAU SA MA INTALNESC CU CEI ASEMENEA MIE. ID MEU DE MESSENGER ESTE: big_mire@yahoo.com. am si o multime de concerte postere, toata muzica lor, pe care sunt dispus sa le ofer si altora. am chiar si autografe de la membrii formatiei. cu bine!
big_mire
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:05 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Bortzianu' » Mie Feb 15, 2006 2:32 pm

big_mire scrie:... DEOARECE FORMELE DE EXPRESIE ARTISTICA SUNT PRACTIC EPUIZATE.....


..sa mori tu? ! hai basti!

..sa inteleg ca asta e o exSCUZA?
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Barbiiris » Mar Feb 20, 2007 11:28 am

apropo de plagiat, copiat, etc. s-a intamplat ca piesele mai mult sau mai putin copiate, sa aiba mai mult succes decat mirificul original, iar originalul sa ramana in umbra.
ca ex si stratan care a fost acuzat de plagiat de minuantii artisti din moldavia, de care drak a auzit dar eu nu.insa de stratan am auzit cu siguranta.
deci sa lasam naibii subiectul asta cum bine o spuneti unii dintre voi mai sus :) pentru ca Iris ramane Iris dragilor, cea mai k lumea formatie din Romania...parerea mea :)
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nazzari » Vin Mar 30, 2007 11:23 pm

"Don't believe a word" este cantata si in varianta originala de Iris. Iar la unele melodii se spune "cover-uri". Si, fratilor, cand vine vorba de Iris nu ar trebui sa ne gandim la plagiat. In rock sunt o multime de formatii care fac cover-uri dupa clasici in special. Pana si formatii k Soilwork sau Metal Church au cover-uri dupa clasici(in cazul de fata Deep Purple- Burn si Highway star). Plagiat mi se pare "Cat scratch fever"(Motorhead) dupa "Smoke on the water"(DP), e adevarat cu cateva foarte mici schimbari, dar suna al dracului de asemanator.
Revenind la Iris ei mai au un cover dupa Whitesnake. Melodia se numeste "Eu as vrea", am varianta live, iar Cristi spune ca este un cover dupa "Ain't no love in the hot of the city". Parerea mea e ca trebuie mai intai sa asculti mai mult de 3,4,5 melodii de la Iris ca apoi sa acuzi ca nu stiu ce melodie ar fi plagiat.
Nazzari
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Aug 18, 2006 12:13 am
Localitate: Romania


Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron