IRIS pas cu pas

Forumul asociat fanclubului Iris

IRIS pas cu pas

Mesajde Floriris » Mie Oct 01, 2003 11:01 pm

Vazand cat de gol este forumul despre IRIS, ce mam gandit, sa fac un topic nou, care sper ca va fi popular.Sa trecem la treaba:
Prin "IRIS pas cu pas" m-am referit, la diferitele "ere", in care IRIS a activat/activeaza.Sa discutam despre schimbarile din trupa, de stil, pe tot parcursul celor 26 (pana acum) de ani, de cand aceasta formatie, a reusit ce nu au reusit altele.Sa aduca in tara, un grad de profesionalism, ce putine formatii din strainatate l-au atins (ar mai fi si Phoenix).
Pareri personale: Imi este totusi dor de fostul IRIS (de la inceputuri), chiar daca nu am prins acele timpuri, melodiile sunt superbe.IRIS-ul de acum...nu stiu...parca nu mai suna nici a hard-rock, si nici a balada (cum am fost obisnuiti).Desi a aparut de ceva vreme, albumul "MATASE ALBA", din punctul meu de vedere, nu se ridica la nivelul celor precedente.Desigur sunt si aici melodii bune, dar nu "geniale".

Astept raspunsurile voastre fani IRIS, si nu numai.
Florin Cosma
http://www.geocities.com/trupairis
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Mie Oct 08, 2003 5:21 pm

bah am auzit de 2 ori la radio melodia asta noua si mi-a cam placut...super comercial da' bun pana la urma asta e stilul iris...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde alina » Sâm Oct 11, 2003 5:12 pm

la ce radio?
io am auzit-o ieri la taverna draguta da cam simpla nu stiu da as vrea ceva mai mult de la Iris poate pe albumu urmator!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Oct 13, 2003 7:47 pm

si nu ai putut da' un tel si mie sa-mi spui ca sunt la tv?
esti o najparlie! :p
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde alina » Lun Oct 13, 2003 9:08 pm

scuze d'am uitat ca iris e formatia ta favorita :D.acu pe bune a fost chestie de moment ma uitam la filantropica si dau o tura si-i vad p'astia (sa-i f** in gura n-am vazut sf. filmului) !
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Floriris » Mar Oct 14, 2003 8:54 am

Initial trimis de alina
scuze d'am uitat ca iris e formatia ta favorita :D.acu pe bune a fost chestie de moment ma uitam la filantropica si dau o tura si-i vad p'astia (sa-i f** in gura n-am vazut sf. filmului) !


Lasa ca s-a terminat bine filmul.
Vreo reluare ceva la taverna?
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Re: IRIS pas cu pas

Mesajde sadic666 » Sâm Ian 17, 2004 4:09 pm

cred ca iris este cea mai buna formatie consacrata de rock din romania
sadic666
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 15, 2004 8:29 am
Localitate: romania

Mesajde DorDeVara » Mie Ian 21, 2004 8:01 am

iris pas cu pas... interesant subiect... si mai ales vast... daca e sa o luam de la inceputurile inceputurilor, fara minculescu pe post de lider (pt ca este liderul, trebuie sa o recunoastem)...
eu i-am descoperit tarziu... acum vreo 2 ani ... dintr-o eroare... am ascultat tot pe ce am putut pune mana si sunt in cautari... dar tind sa fiu de acord... "matase alba" suna comericial... ma oarecum dezamagisera, mai ales ca am umblat ca o disperata dupa el cand era pe punctul de aparitie... (deh, in creierii muntilor ajunge mai greu orice)... dar oricine merita a 2-a sansa nu? am ramas impresionata dupa concertul de la I.R.I.S. 4 MOTION... orice ar spune oricine, sunt o forta.
insa eu ma intreb cati dintre cei care ii asculta acum isi vor aminti "ca a fost odata IRIS" ?
DorDeVara
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 21, 2004 7:49 am
Localitate: de peste tot si de nicunde

Mesajde lovin'iris » Mie Ian 21, 2004 9:16 pm

Initial trimis de DorDeVara
insa eu ma intreb cati dintre cei care ii asculta acum isi vor aminti "ca a fost odata IRIS" ?


TOTI!
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde DorDeVara » Joi Ian 22, 2004 1:12 am

toti care ii iubesc cu adevarat... dar si ei vor uita, crede-ma... :( ... pacat....
de aer esti, de aer sunt...
DorDeVara
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 21, 2004 7:49 am
Localitate: de peste tot si de nicunde

Mesajde lovin'iris » Joi Ian 22, 2004 6:36 pm

Initial trimis de DorDeVara
toti care ii iubesc cu adevarat... dar si ei vor uita, crede-ma... :( ... pacat....


de unde pesimismul asta incorigibil? de ce am senzatia ca ti s-au inecat toate corabiile? uite ca nu vreau sa te cred ca " si ei vor uita"!!!
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde DorDeVara » Joi Ian 29, 2004 11:41 pm

lovin'iris... timpul este cel mai mare si mai bun ucigas... ucide dragoste, ura, totul... de ce n-ar ucide si amintiri? cu ce ar fi ele mai presus sau mai privilegiate? pentru ca ni se pare noua nedrept? nu tine... atunci istoria nu s-ar mai fi scris pe peretii cavernelor sau pe pieile animalelor sau pe pietre sau mai nou pe CD-uri ReWriteble... (etapele respecta o ordine aleatorie...)
pesimism lovin'iris? nu... doar un realism luat in supradoze... odata gandeam ca tine... eram o idealista care s-ar fi luat de gat cu oricine ar fi indraznit sa ii ia in balon visele si iluziile si sperantele... acum... like i said, iau zilnic supradoze de realitate... si cred ca sunt mai rele decat cele de cocaina....
de aer esti, de aer sunt...
DorDeVara
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 21, 2004 7:49 am
Localitate: de peste tot si de nicunde

Mesajde lovin'iris » Dum Feb 01, 2004 3:09 pm

acu abia am vazut raspunsul tau...IRIS nu or sa fie uitati daca noi, cei care ii ascultam acum o sa transmitem dragostea pentru muzica lor mai departe, prietenilor, copiilor...eu de exemplu de la ai mei am aflat de iris, phoenix, doors, led zeppelin si multi alti, si asta de cand aveam vreo 8-9 ani...asta se asculta la mine in casa, in masina cand mergeam in concedii cu parintii.Asa am aflat de ei si apoi am inceput sa-i iubesc, pe masura ce trecea timpul si intelegeam si versurile sau mesajul pieselor...nu am copii inca, dar o sa am nu peste mult timp...care crezi ca o sa fie primele cantece pe care o sa le auda? nu am sa le cant eu cantece de leagan...am sa-i las pe cei pe care ii iubesc sa le cante...
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Barbiiris » Mar Feb 20, 2007 12:27 pm

sadic666 scrie:cred ca iris este cea mai buna formatie consacrata de rock din romania



da, da, cum zici! oi fi tu sadic dar ai pareri realiste! :D
Iris e cea mai buna formatie rock dintre cele consacrate si...neconsacrate :cool:
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Barbiiris » Mar Feb 20, 2007 12:32 pm

insa eu ma intreb cati dintre cei care ii asculta acum isi vor aminti "ca a fost odata IRIS" ?[/QUOTE]


mah ce va veni cu melancolia?? eu o sa-mi amintesc de ei o viata! si can` ma gandesc ca-mi placea holograf asta numai pana ce am aflat ca pe pamantul asta exista IRIS!!!
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori