Rasta, dreadlocks

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde just a girl » Joi Aug 03, 2006 4:23 pm

orice sampon dar fara balsam
just a girl
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 03, 2006 3:53 pm
Localitate: undeva p Terra

Mesajde Skinner » Dum Apr 01, 2007 2:42 pm

ok...Hello :) scuze(?) ca am redeschis acest subiect, dar caut cu disperare :P pe cineva care face rasta, si care e (hopefully) prin apropiere. Eu sunt din Deva (jud Hunedoara), si daca e cineva care ma poate ajuta....as ramane datoare. :)

P.S. platesc :P
Skinner
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 01, 2007 2:36 pm
Localitate: Deva

Mesajde whatever » Mar Apr 03, 2007 11:55 am

NIMENI NU FACE RASTA, SA O FUTA SOARELE DE RASTA, PENTRU CA RASTA E O RELIGIE !!!!!!

alea se numesc dreaduri, dreadlocks, serpi in cap, matze, cum vrei tu, dar NU RASTA. Io is satul deja pana peste cap ca din 2003 incoace sa ma intrebe lumea : "oaaaaa, faine rasta, unde le-ai facut ?"

is dreaduri, dreaduri, DREADURI, DREADURI !!!!!

hai in Timisoara, gasesti acolo oameni care sa faca dreadlocks.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde ONE LOVE » Mie Oct 10, 2007 1:22 pm

Imi poti da te rog o adresa sau un nr de telefon unde pot merge sa-mi fac dread-uri//... (in timisoara).
ONE LOVE
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 10, 2007 1:10 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde cheese » Sâm Oct 27, 2007 3:23 pm

am si eu nevoie de ajutor:)caut pe cineva care sa faca dreaduri:)puteti sa ma contactati pe idu meu cheese_turo_branza!pls chiar vreau sa vb cu cine va despre asta
cheese
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 24, 2007 10:00 am
Localitate: tm

Mesajde cheese » Dum Oct 28, 2007 3:39 pm

[quote="cheese"]am si eu nevoie de ajutor:)caut pe cineva care sa faca dreaduri:)puteti sa ma contactati pe idu meu cheese_turo_branza! ~a pls chiar vreau sa vb cu cine va despre asta.apropo in timisoara
cheese
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 24, 2007 10:00 am
Localitate: tm

Mesajde cheese » Dum Oct 28, 2007 3:43 pm

[quote="cheese"][quote="cheese"]am si eu nevoie de ajutor:)caut pe cineva care sa faca dreaduri:)puteti sa ma contactati pe idu meu cheese_turo_branza! ~a pls chiar vreau sa vb cu cine va despre asta.apropo in timisoara.whatever daca esti din tm si faci dreaduri poti sami dai idu tau?
cheese
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 24, 2007 10:00 am
Localitate: tm

Mesajde 120dB » Vin Noi 16, 2007 6:56 am

Oamenilor le place sa fie originali. Ceea ce e bine.
Deasta in 2003 omu sia facut dreaduri pt ca maj lumi nu stie ces alea dreaduri si nici cei aia rasta: era ceva nou. Asa ca toata lumea il intreba si le zicea cu placere ca sunt "dreaduri" cum is fac rastafarians in jamaica etc.
Dupa aceea a inceput si altii sasi faca dreaduri si omu nostru nu mai era asa de original. Asa ca anceput sa se diferentieze prin alte chestii....io le fac mai bine...tu nu stii sa faci....nu le numi 'rasta' ca defapt sunt dreaduri DREADURI DREADURI!!!!

Poate ca in ziua de azi dreadlocks au devenit mai comune, dar totusi este vorba de o religie si un membru din acea religie sar amagi foarte rau la gandul ca cineva (mai ales un alb) isi face dreadlocks doar ca arata frumos. Ca sa nu mai zic ca metodele in care se fac cu adevarat dreads sunt....nu sunt....se fac natural...pt ca este un stil specific pt parul oamenilor africani..............

va doresc la toti sa vedeti numa evrei cu cruciulita! doar asa sa vedeti cum e!
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Noi 17, 2007 2:54 am

Ok, now let's try to get an answer from someone who's not a complete retard.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 120dB » Dum Noi 18, 2007 3:05 am

pai io nam raspuns la nimic...miam spus parerea. si nici nu team numit in niciun fel, nu stiu de ce te ataci asa mult...poate ca sti ca am dreptate...nush...

iar faza asta no inteleg niciodata....ce plm crezi ca pari mai intelept ca vb engleza? vrei sa demenstrezi ceva? mie imi e rusine de fiecare data cand sunt in romania si nu ma pot exprima calumea, iar romanii se dau mari ca pot vorbi o limba care oricine o poate invata in cateva zile?!?!
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Noi 18, 2007 4:18 am

iar romanii se dau mari ca pot vorbi o limba care oricine o poate invata in cateva zile?!?!

adica o limba pe care oricine o poate invata
care e limba aia asa facila breh? engleza (ca nu te cred), sau romaneasca (in cazu tau nu se vede)?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Noi 18, 2007 11:46 pm

120dB scrie:Pai eu n-am raspuns la nimic... Mi-am spus parerea. Si nici nu te-am numit in nici un fel. Nu stiu de ce te ataci asa de mult... Poate ca stii ca am dreptate ... nush...

Iar faza asta nu o inteleg niciodata.... Ce pula mea, crezi ca pari mai intelept ca vorbesti engleza? Vrei sa demonstrezi ceva? Mie imi e rusine de fiecare data cand sunt in Romania si nu ma pot exprima ca lumea, iar romanii se dau mari ca pot sa vorbeasca fluent si cursiv o limba pe care oricine o poate invata in cateva zile?!?!


Uite kiddo, ti-am corectat aici mesajul, sa nu zici ca sunt asa de rau.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 120dB » Mie Noi 21, 2007 8:40 am

pai exact ce ziceam....

vorbesc romana de 20 de ani, am invatat romana 7 ani de zile la scoala, citesc si vorbesc romana in fiecare zi, si uite ca fac greseli. pe cand engleza o vorbesc de nici 6 ani si sunt 'cursiv si fluent'

si da, credama tu, engleza este o limba facila. am avut ocazia sa vad tot felu de lume dintre care multi romani care stiu engleza destul de prost si in cateva luni ii vezi ca iti vorbesc in engleza...probaqbil ca pt ei este ca o haina care e la moda pe cand pt mine conteaza foarte mult asta..poate ca mie dor de romania ba si deaia! nu vreau sa fiu bulangiu da ma deranjeaza cand eu nu stiu cum sa ma bucur mai mult de radacinile mele si alti sunt dispusi sa le arunce ca peo pereche de sosete.....

ms whatever dar sper ca ai tinut cont de schimbarile gramaticale de curand...vezi..stiu si io ceva:) nu 'zapez' toata ziua canalele la tv
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Noi 21, 2007 2:08 pm

kiddo, eu vorbesc engleza de aproape 20 de ani, am vorbit-o si in SUA, si in Irlanda, si in Irlanda de Nord, am studiat-o la cel mai serios mod cu putinta in clasele primare, gimnaziu, liceu, facultate (profil de engleza evident), si in continuare la masterat, asa ca spare me the details, mkay? ;)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 120dB » Mie Noi 21, 2007 5:43 pm

pai si ce am zis eu ca nu vb bine? ca vb mai bine ca tine? am zis altceva...
sunt sigur ca vb engleza foarte bine, insa daca nu traiesti intrun mediu unde se vb numa engleza, nu faci scoala in engleza nu inteleg dece - mai ales pe un forum romanesc- trebuie sa vb in engleza...
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Noi 21, 2007 8:52 pm

kiddo, mai mult sau mai putin traiesc intr-un mediu in care se vorbeste engleza, si FAC scoala (in proportie de 90 %) in engleza!!!!
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 120dB » Mar Noi 27, 2007 5:27 am

mda si eu ca tine.. dar cand caut un apelativ ma gandesc la 'ba' sau 'í£i' nu la 'kiddo' :D

oricum in fine. esti indreptatit sa vb in engleza. dar numi poti zici ca nu e si lume care o face din grandomanie...
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Noi 27, 2007 6:47 am

dar numi poti zici ca

ba da breh, ba da

el poasatz zice ce vrea funiile lui

da' nu pune la inima, ca shasha te usuca durul de tara si de preteni; mare zapada pe la voi?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Sâm Dec 08, 2007 5:06 pm

whatever, cel putin de la tine aveam pretentii. Eu incerc sa fiu indulgent cu un om care a stat departe de tara si nu prea a mai folosit limba romana. Doar cand e vorba de gramatica, evident. Si, apropo, muncesc intr-un mediu in care se vorbeste engleza, dar tot nu-mi vine sa zic "fuck", ci "baga-mi-as pula".
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Wizi » Mar Dec 18, 2007 11:54 am

stie cineva unde pot gasi in Romania un fes de genul asta : (magazine online, etc)

http://img155.imageshack.us/img155/3043/rastajpgcr5.jpg

nu de alta, dar a venit frigul si imi ingheatza capul cu tot cu dreaduri :(
Wizi
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 02, 2003 2:00 am
Localitate: ro

Mesajde whatever » Mar Dec 18, 2007 8:08 pm

pai si eu vorbesc in romana cand sunt acasa si din alea, doar la faculta la orele in cauza vorbesc in engleza.
dar am pus problema altfel, pentru ca m-a enervat foarte tare cu fazele alea cand si-a dat cu presupusul.

si da, nici eu nu zic "fuck" ci "futa-l soarele" :n:
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde aaanda » Dum Noi 22, 2009 2:37 pm

mai multe despre dreaduri, accesorii pentru ele si alte rasta shits : http://reclama-la-blogul-meu.com
aaanda
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Noi 22, 2009 2:34 pm
Localitate: lupeni

Mesajde kant emir » Dum Noi 22, 2009 2:38 pm

maaataluta iti faci reclaaama la blog? in inceaaarca o aaalta aaabordare
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Rasta, dreadlocks

Mesajde marius_si_atat » Sâm Feb 13, 2010 12:26 pm

mda...mi.am facut si eu cont pe site-ul asta doar pt a-mi exprima opinia.am vazut o gramada de aberatii scrise mai sus cum ar fi ca nu trebuie sa iti faci rasta daca nu esti de 'religia' rastafari...pai bai incuiatilor...in primul rand rastafari nu e intocmai o religie,nici macar o secta,e mai mult o miscare ideologica care a aparut in secolul 20.asa ca, daca eu vreau sa imi fac dreaduri pt ca mie imi plac si consider ca imi stau bine,de ce trebuie sa stiu neaparat o alta doctrina religioasa?ma apuc sa invat biblia rastafari pe de rost?....stai ...am uitat ....aia nu au o carte sfanta boilor!!!!traiti in romania bah! si daca vreti sa va faceti nu stiu ce freza...nu trebuie sa ii dati nimanui explicatii!sinteti mai prosti ca manelistii!(unii dintre voi,pt ca altii am vazut ca sint totusi intregi la minte).concluzie: daca cineva te intreaba unde poate sa isi faca dreaduri....raspunde simplu mah!nu te baga in tot felul de povesti,pt ca ala care intreaba vrea sa stie doar rahatul pe care il intreaba.
marius_si_atat
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 13, 2010 12:13 pm

Re: Rasta, dreadlocks

Mesajde kant emir » Sâm Feb 13, 2010 1:40 pm

marius_si_atat scrie:...pai bai incuiatilor...... boilor!!!!traiti in romania bah!

bai descuiatule bah, ai nitica grija la felul in care incerci sa dai lectii

faci asta pentru noi, astia mai boi?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Rasta, dreadlocks

Mesajde MeQlow » Dum Ian 23, 2011 3:26 pm

Pentru articole despre dreaduri si in romana:

http://www.dreadlockme.wordpress.com
MeQlow
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 23, 2011 3:21 pm

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori