Red Hot Chili Peppers

Forumul asociat fanclubului Red Hot Chili Peppers

Mesajde Iceblast » Vin Feb 23, 2007 12:57 am

Nu stiu ce sa cred despre RHCP. Dupa ultimul album, inafara de Dani California si, oarecum, Desecretion Smile (nu stiu de ce, dar imi aduce aminte de albumul Californication), au lansat numai melodii slabe. Se pare ca merg pe cartea comerciala, insa se putea mai bine. Cu siguranta nu au lansat melodiile care ma asteptam eu sa le lanseze. Da asta e. Se pare ca e mai bine cu buzunarele si mai pline, ca pline sunt oricum. Totusi, sa nu uitam ca Stadium Arcadium e albumul lor cel mai bine vandut.
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde wednesday » Vin Feb 23, 2007 4:04 pm

Dani California e plagiat dupa o piesa de Tom Petty, iar Desecretion Smile din fericire nu se numeste asa. Asta oricum nu o face cu nimic mai buna, cel putin videoclipul e oribil. Sa stai sa te uiti 4 minute la niste aproape mosi care se imbratiseaza...
ofofof
Faza cu comercialitatea nu e deloc o noutate. Ar fi fost bine daca s-ar fi oprit fix dupa Californication - care desi e comercial e un album fain. BTW si Stadium Arcadium nu prea isi au rostul, sper totusi ca n-o sa mai urmeze nimic. Sanse sa inceapa sa cante serios din nou nu mai exista. Is batrini complet neinspirati si devin penibili. :(
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde INeedCoffeeFast » Dum Mar 25, 2007 7:11 pm

sunt niste oameni care merita respectul oricui , fani sau nu ... dc ? pt ca in afara faptului ca au facut o muzica extraordinara , chiar a fost considerata si inedita , sa nu mai zic faptul ca au variat stilul intr-una si mereu au scos ceva nou chit ca de la californication incoace toata lumea spune ca au dat-o in comercial rau de tot ... sunt lautari ... nu au studii muzicale nici unul si fac ceea ce fac , fac intotdeauna un show genial si de tinut minte ... eu unul as face absolut orice ca sa pot merge la un concert RHCP
The same thing we do every night Pinky , try to take over the World !
Avatar utilizator
INeedCoffeeFast
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 25, 2007 12:00 am

Mesajde INeedCoffeeFast » Dum Mar 25, 2007 7:15 pm

iar cat tine despre ultimele albume ? da , de acord ... nici o melodie care va mai aparea de acum in colo nu se va compara cu piese gen aeroplane , under the bridge , purple stain , mellowship , can't stop , etc ... dar de altfel ce trupa care isi facea un debut prin anii 80 si rupea gura targului mai face acum muzica la fel de buna ?
The same thing we do every night Pinky , try to take over the World !
Avatar utilizator
INeedCoffeeFast
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 25, 2007 12:00 am

Mesajde Iceblast » Mar Mar 27, 2007 11:32 pm

Din melodiile enumerate de tine nu-mi plac decat doua. Restul ... . Anyway, sunt trupe care in anii 80 faceau muzica buna si acum fac muzica si mai buna, surprinzator. Ideea e ca au avut mare succes cu Californication. Au o groaza de fani, au o groaza de bani. Nu inteleg necesitatea acestor albume comerciale si ale acestor melodii lalaite. Ca tot ai vorbit de lautari ... chiar suna a lautari cu melodiile de pe Stadium Arcadium. Eu unul nu inteleg ... daca ar fi fost niste necunoscuti care vroiau sa se afirme, mai ziceam. Bine, acum nu spun ca nu sunt melodii bune pe Stadium Arcadium, sau ca nu sunt melodii care imi plac. Dar din pacate vor ramane scrise pe un album si vor fi uitate de timp.
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mar 28, 2007 1:17 am

Iceblast scrie:Din melodiile enumerate de tine nu-mi plac decat doua.


lasa-ma sa ghicesc. Under the Bridge si Can't Stop.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Iceblast » Joi Mar 29, 2007 9:10 pm

Ma refeream la Mellowship. Ce pot spune, imi place Blood Sugar Sex Magik! N-ai avut noroc, insa ai nimerit-o cu andar za bridgi. :P
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde INeedCoffeeFast » Dum Apr 01, 2007 11:57 am

iceblast de acord ... dar stii care este problema in ziua de astazi ? sa fii pana si o trupa ca rhcp ti se impune la un moment dat sa dai in comercial ... pt ca asta am ajuns noi sa fim , sa fim un trend ... sa ascultam o luna-doua o piesa si apoi sa o aruncam la gunoi si sa o inlocuim cu alta , motiv pt care apar si asa zisii rockisti de peste noapte sau cum li s-or mai zice . si chit ca exista oameni ca mine si ca tine si ca oricine altcineva care apreciaza muzica la un alt nivel intotdeauna vom fi in inferioritate numerica
The same thing we do every night Pinky , try to take over the World !
Avatar utilizator
INeedCoffeeFast
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 25, 2007 12:00 am

Mesajde RHCPepper » Lun Apr 30, 2007 3:21 am

Stadium Arcadium e mult mai bun decat By The Way... Iceblast, ziceai ca albumul are numai doua melodii bune? (Sa fim seriosi, Dani California e printre cele mai slabe..e destul de simpluta) Cred ca nu ai ascultat albumul in intregime decat de 2-3 ori, maxim. Sunt cantece cu solo-uri superbe (Frusciante a progresat), gasesti si reminiscente de la One Hot Minute si BSSM.
Am ascultat si eu melodia originala al lui Tom Petty de care s-a spus ca a fost sursa de inspiratie pentru Peppershi. In afara de ritmul de inceput, cele doua melodii nu seamana de loc.
RHCPepper
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 29, 2006 11:04 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde wednesday » Mie Mai 02, 2007 5:10 pm

Si versurile... ??
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde RHCPepper » Lun Mai 21, 2007 3:10 am

Sunt versuri identice? Daca sunt 2 versuri care aduc oarecum, nu inseamna plagiat. Sa fim seriosi, o trupa de talia lor nu aveau nevoie sa fure o melodie; albumul lor contine o gramada de melodii, ba chiar au exclus 10 piese de pe el, e chiar ridicola acuzatia.
RHCPepper
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 29, 2006 11:04 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Iceblast » Lun Mai 21, 2007 4:44 pm

RHCPepper, eu acum am vazut comentariul tau. Probabil nu ai citit tot ce am scris, sau nu ai fost atent. Nu am zis ca sunt doar 2 melodii bune pe album. Dimpotriva, am zis ca am ascultat albumul, si sunt niste melodii bunicele. Am zis ca puteau sa lanseze alte melodii, mai bune decat cele 4, actualmente 5 (am vazut ca au scos video si la Hump de Bump), dar ei au ales calea comercialului. Cu siguranta nu ma asteptam sa lanseze piesele astea, in momentul in care am ascultat albumul pentru primele dati.
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde wednesday » Lun Mai 21, 2007 8:44 pm

(Raul aici) http://en.wikipedia.org/wiki/Dani_California#Criticism_and_Reception
asculta sample-ul and see for yourself
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde RHCPepper » Joi Mai 24, 2007 2:55 am

Dupa ce am ascultat colajul creat de cei de la postul respectiv de radio, in care au modificat piesa lui Tom Petty (au grabit tempo-ul) sa semene mai mult cu "Dani California", am preferat sa ascult melodia originala a lui Petty. Cum am spus mai sus, asemanarea e doar la partea de inceput, in rest sunt doua piese cu totul diferite.
Iceblast, deci tu te refereai la videoclipuri. Sunt de acord, de la Californication pana la Stadium, nu au mai "ecranizat" melodiile cele mai bune. Si, oricum, videoclipurile sunt mult mai slabe decat cele vechi.
RHCPepper
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 29, 2006 11:04 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RHCPepper » Joi Mai 24, 2007 2:57 am

Dupa ce am ascultat colajul creat de cei de la postul respectiv de radio, in care au modificat piesa lui Tom Petty (au grabit tempo-ul) sa semene mai mult cu "Dani California", am preferat sa ascult melodia originala a lui Petty. Cum am spus mai sus, asemanarea e doar la partea de inceput, in rest sunt doua piese cu totul diferite.
Iceblast, deci tu te refereai la videoclipuri. Sunt de acord, de la Californication pana la Stadium, nu au mai "ecranizat" melodiile cele mai bune. Si, oricum, clipurile (strict ca imagine) sunt mult mai slabe decat cele vechi.
RHCPepper
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 29, 2006 11:04 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cip_zan » Lun Mai 28, 2007 3:03 pm

daca este cineva interesat sa cumpere bilete la concertul rhcp din 26 iunie din belgrad, serbia (bilet 2 pers ) contactatzi-ma pe cip_zan_jupanu@yahoo.com
cip_zan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 28, 2007 2:47 pm
Localitate: iasi

Anterior

Înapoi la Red Hot Chili Peppers

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori