Beethoven - Clasic sau romantic?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Mar Mar 27, 2007 11:51 am

am spus că nu inţeleg ce vrea să transmită prin dialogul ăla aberant, ridicol şi lipsit de sens.
nu văd sensul unei cărţi in care autorul creează gigei proşti!
inţeleg că castorp e exemplul perfect de individ mediocru, chiar el "povestitorul" spune la un moment dat asta, ce debitează gigel(hans) pun pe seama exaltării etc..

dar nu inţeleg de ce mann ii castrează de creier şi pe setembrini sau nafta. de fapt italianul este clar tipul habotnicului musulman cu ochelari de cal, iar nafta e un soi de nihilist.
iar "povestitorul" ii tratează cu un respect care nu inţeleg de unde poate veni, din ce considerente logice?
in schimb, madam ştí¶r e pusă la zid cu fiecare ocazie.
ca să nu mai pun că personajul doctorului crocovski(sau cum l-o chema) e de-a dreptul morbid.

dar ceea ce este extrem de ciudat, e că intr-un sanatoriu de tuberculoşi, lumea fumează fără nicio jenă, şi se imbuibă ca porcii cu tot soiul de mancăruri.
in schimb orice tendinţă de satisfacere a nevoilor sexuale nu prea-i văzută cu ochi buni.

nu spun că autoru aberează, spun doar că găsesc această carte extrem de absurdă, cu personaje cariate pe dinăuntru care au pretenţia că stăpanesc adevărul spiritual (italianu şi evreiaşul).
omul cand nu e sănătos nici mintea nu-i merge, iar doctorii care se presupune că-s sănătoşi la trup, sunt bolnavi mintal de-a dreptul. nu-i vorbă, că nici gigeii sănătoşi care mai vin de la oraş(vezi tinapăl) se tampesc şi ei cat ai clipi.

şi pană şi iubirea e cariată in cartea asta. şi cand tragi linia finală, vezi că cel care-l reprezintă pe mann cel mai bine e fix nafta.
in loc de muntele vrăjit s-ar potrivi mai degrabă muntele tampit :D


si inca superficiala, dupa cum singur recunosti

greşeşti, tocmai pentru a evita superficialitatea am alocat atata timp acestei cărţi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 27, 2007 12:14 pm

Colegule, ma uimesti! Te plangi ca nu intelegi, cand de fapt ai prins esenta cartii foarte bine.

Da-i inainte, ca esti pe drumul cel bun. Un singur lucru gresesti: tu vezi cartea ca pe o apologie, cabnd de fapt este o critica.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Mar 27, 2007 12:26 pm

Putin off-topic (de parca Mann n-ar fi ~p ): nu vi se pare ca lipseste ceva din peisaj?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 27, 2007 12:30 pm

AlexN scrie:Putin off-topic (de parca Mann n-ar fi ~p ): nu vi se pare ca lipseste ceva din peisaj?

Ceva sau... cineva? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Mar 27, 2007 12:33 pm

Pai si ceva, si cineva. Ca doar ne referim nu numai la persoana, ci si la produsul sau.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 27, 2007 12:41 pm

Te referi cumva la filo... sau la ideo... ? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Mar 27, 2007 12:47 pm

Contine "Z", oricum. A-) Chiar daca persoana respectiva ar prefera cu "s"...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 27, 2007 12:53 pm

Cu Z sau cu S, mie chiar nu-mi lipseste deloc. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ploiesteanul » Vin Aug 31, 2007 7:29 am

Daca nici Beethoven nu e clasic atunci cine mai este ? Eu, cu el am inceput muzica, cu cateva qurtete, am trecut la simfonii ,sonate. Insa pe fiu-meu, de cand era mic l-am pus sa asculte pasarea de foc povestindu-i in acelasi timp libretul, simph 9 de Dvorak, simfonia lui Cesar Frank, baletele lui Ceaikovski si uvertura Romeo si Julieta simph 11 de Shostakovici, baletul Romeo si Julieta de Prokofiev incercand pe cat posibil s-ai povestesc si actiunea lucrarii. Am reusit sa-l atrag spre aceasta muzica, spre romantism mai mult. Insa nu prea ii plac preclasicii, dealtfel nici mie.
Ce-am vrut sa subliniez, muzica odata inceputa pe o anumita perioada componistica, cu mare greutate se poate asimila venind dintr-o perioada anterioara. Bine, mai sunt si exceptii.
Probabil Irina a inceput cu Beethoven.
ploiesteanul
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 14, 2006 8:57 pm
Localitate: ploiesti

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator