muzica buna

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

muzica buna

Mesajde manelistu » Mar Aug 28, 2007 9:00 am

mai fratilor stau si ma uit la forumul vostru si vad cum tati vorbiti de rok si hip hop dar mai putin de manele. nu stiu ce vedeti voi la astea. daca vreti sa ascultati ceva bun intrati si voi pe
http://www.radiostarusa.com
http://www.radio-hit.ro
aveti acolo si chat unde puteti vorbi cu noi. Avem fete frumoase si sa vedem ce mai ziceti dupa aia. Eu cred ca santem mai tari ca voi. Cel mai frumos e seara cand avem si dedicatii live si puteti sa ne dedicati ce vreti. Daca va place de fetele noastre capatati si ID lor de mess. Hai ca vam pupat :eat:
manelistu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 28, 2007 8:43 am
Localitate: EU

Mesajde piskeshu » Mar Aug 28, 2007 9:44 am

Ba, mie imi plac manelele, nu ma baga in aceeasi oala cu distrusii aia de roacheri.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

sorry

Mesajde manelistu » Mar Aug 28, 2007 9:59 am

sorry pentru tine si ceilalti si veniti pe la noi
manelistu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 28, 2007 8:43 am
Localitate: EU

Mesajde kant emir » Mar Aug 28, 2007 12:31 pm

stau si ma uit la forumul vostru si vad cum tati vorbiti de rok si hip hop dar mai putin de manele. nu stiu ce vedeti voi la astea.

pai de aia esti manelist, ca nu te duce mintea
daca vreti sa ascultati ceva bun

ceva bun? ce e aia ceva bun? manele?

ia socoteste: cine obisnueste sa cante manele? oameni educati, cumva? si cine obisnuieste sa asculte manele - oameni educati, cumva?

deci nu si nu, ceea ce ma conduce la concluzia ca e o muzica de neciopliti pentru neciopliti

acuma sa nu intelegi ca am o totala desconsiderare pentru acesti neciopliti (de consumatori zic, nu de nationalitatile conlocuitoare care presteaza) - nu, inteleg si eu ca-s si ei fiinte care au bucurii si tristeri, invidii (dusmanii!, of, dusmanii) si bucurii rautacioase, le place sa se fuduleasca (io-s cel mai tare, io m-am realizat, fata mea e asa si pe dincolo, baiatu meu e o valoare), le place sa epateze cu masinile de lux si cu lanturile groase de aur, cu vilele si cu tot restul


adica nu le place, ca n-are ce sa le placa, pentru ca n-au nimic (cei mai multi, nu zic de aia care au ajuns deja, in parlament); le-ar placea, daca ar avea


asa ca nu ne mai pupa pe toti, pupa-l numa pe pijke si pe toti rudimentarii pentru care muzica buna si adevarata inseamna exteriorizarea prostiei (cu care nu trebuie sa-ti fie rusine, pentru ca mai sunt si altii ca tine), versuri idioate si agramate si "melodii" ieftioare


da, io-s un distrus de roacher
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Aug 28, 2007 12:40 pm

cine obisnuieste sa asculte manele - oameni educati, cumva?
spre surprinderea ta,si oameni educati asculta manele.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Aug 28, 2007 12:47 pm

spre surprinderea ta, se pare ca nu stii ce e aia educat
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Aug 28, 2007 12:52 pm

emire ne contram degeaba.

[quote]EDUCí
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Aug 28, 2007 1:03 pm

aham

daca zic evoluat, te prinzi?

si apoi: manierat, politicos, civilizat.

tu ai citit bine ce ai postat? ce legatura are un manelist plin de sine si care nu prea stie la ce-i buna limba in care "se" exprima cu definitia din dex?

si nu, nu ne contram degeaba, ne contram ca nu intelegi tu ca, desi un doctor, su un inginer, sau un popa, sau un profesor de chimie, sau un avocat (sau orice fel de absolvent de niscai facultate, chiar si de stat si la zi ) se poate sa asculte manele, nu e musai sa fie manierat, nu e musai sa fie cu adevarat politicos (desi o mimeaza multi), nu e musai sa fie civilizat (ohohoh, mai ales daca nu e necesar)

casa nutz mai spui de nivelul cultural, carele puasa fie apruape de zero (cu exceptia domeniului in care este pregatit si profeseaza; da' aia nu e chiar cultura - si in niciun caz cultura generala - aia ie doar cultura regionala)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Aug 28, 2007 1:35 pm

cr3tz scrie:spre surprinderea ta,si oameni educati asculta manele.

reiau si e pt ultima oara.sunt si oameni educati,manierati,politicosi si civilizati care asculta manele. :-:
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Aug 28, 2007 2:26 pm

emire, ce aprins eshti =))
eu un singur lucru ash vrea sa punctez... poate gasesc intzelegere la useru manelistu shi cei asemeni lui... ascultatzi ce vretzi, ca e o tzara libera, insa cu volumu la cote mai rezonabile, daca nu cer prea mult. eu aud manele difuzate din strada pana sus la etaju opt, shi pe la orele doishpe nuaptea. tzi se pare normal, manelistule? cum ar fi sa pun eu la ora aia un black metal? :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

hehehehe, potlogareala punctata de ella87

Mesajde kant emir » Mar Aug 28, 2007 3:05 pm

emire, ce aprins eshti

esdetreba, ca nus
numa par - fraer cine pune botu
reiau si e pt ultima oara

era si tinpu
nu ma plictisi cu exceptiile (ca gasesc cel putin 5 categorii de exceptii; da' nu-s decat sinple exceptii, ca regula ie aia pe care am enuntato io)

si, in plus, shak puncteaza bine: neciopleala ese mai bine in evidenta la manelisti decat la alte natii de consumatori de muzici: din masinile de fite se aud manele, din taxiuri se aud manele, in piete se aud manele, de la chefuri te asurzesc manele, de la iarba verde tot cu manele iti imbogatesti cultura muzicala

mai este pe la noi vreun gen muzical care sa fie la fel de agresiv consumat? cu la fel de multa nesimtire si lipsa de respect pentru gusturile, sau odihna sau confortul celor din jur?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ella87 » Mar Aug 28, 2007 3:37 pm

kant emir scrie:si, in plus, shak puncteaza bine: neciopleala ese mai bine in evidenta la metalisti decat la alte natii de consumatori de muzici

Nu asta ai vrut sa zici, asa-i?

Un manolist. (sa fie clona?) scrie:Cel mai frumos e seara cand avem si dedicatii live si puteti sa ne dedicati ce vreti.

Eu nu mai am rabdare pana deseara, vreau acu sa va dedic ceva.

tot manolistu scrie:Daca va place de fetele noastre capatati si ID lor de mess.

Sigur n-o sa-mi placa de Campioanele voastre, da un id tot as vrea. Ne mai radem si noi, ca viata e grea.
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Aug 28, 2007 5:07 pm

hehehe, locomanco, ie o jmecherie care ne scapa noo? oricum, presupunand ca a fost, intr-adevar, gresala mea, mersi ca meai aratat

ai o bere
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Aug 29, 2007 2:28 pm

Kantemire, te bag in buzunar la orice ora la cultura muzicala, si da, imi plac manelele.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Aug 29, 2007 3:11 pm

te bag in buzunar

bagi o ... lae
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Aug 29, 2007 3:19 pm

Merluc de merluc, nu era nici macar o umbra de provocare.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Aug 29, 2007 6:23 pm

stiu breh, stiu*

om vorbi si despre asta, ca titlul treadului e bun, si si locu ie nimerit



























*stiu ca ai o parere escelenta despre tine, asa ca mere si cu profocare, pana la urma
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Aug 30, 2007 8:39 am

N-am ba nici o parere excelenta. Da' la muzica ma pricep.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Aug 30, 2007 2:00 pm

ba (1) ai (2) nu cine-stie-ce

si ia, daca tot veni vorba si vrei sa fii ontopic: defineste, te rog (1) cultura, (2) arta, (3) muzica, (4) muzica buna

ie voie cu exemple
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Aug 30, 2007 2:14 pm

Ba kantemire, acuma vrei sa ne lansam in dispute de genu arta este... arta nu este...? Nu mai terminam in veci. Io ma pricep la muzica in general, buna si proasta la un loc. Inclusiv la aia pe care o definesti tu buna.

De exemplu acu ascult Ben harper si Jack Johnson, muzica buna.

http://www.youtube.com/watch?v=uyf-RxhYBjY
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Aug 30, 2007 2:25 pm

acuma vrei sa ne lansam in dispute

pai?
Nu mai terminam in veci.

si? carei baiu?
Io ma pricep la muzica in general,

asta e numa parerea ta - ce nu lasi sa te laode altii?
buna si proasta la un loc. Inclusiv la aia pe care o definesti tu buna.

e drept ca fiecare are scaritza lui de valori (mai inalta, mai redusa - o treapta, max doua), in functie de cat a avut sansa sa cunoasca


(si aia de ce-tz plac, numa pentru ca-s gay?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Aug 30, 2007 2:55 pm

ai ceva cu minoritatile sexuale?

Imi plac vocile, imi place mesaju. Te informez ca astia (mai ales Harper) is mari oameni pe la ei pe-acasa si peste hotare. Da' nu ma mir ca tu n-auzisi de el.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Aug 30, 2007 3:36 pm

ai ceva cu minoritatile sexuale?

nu breh, nam nica; am si zis de o mie de ori ca nu de asta ma ciondanesc io cu tine, ci finca ejt scandalagiu

Te informez

nu te osteni
is mari oameni

ce-i asta, e o parere deja mestecata? de altii?
Da' nu ma mir

asta-i bun
ca tu n-auzisi de el.

de unde stii?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Aug 31, 2007 9:01 am

Kant emire, nu vrei sa despici o pl in 4 si sa-i dai quote la fiecare sfert? Asta-i toata inteligenta ta, trebuia sa diseci broaste, nu sa vii pe forumuri. Tu ce argumente ai pentru faptul ca-ti place pizda? Ca asa ti-o zis altii ca-i bine sau ca esti conditionat genetic?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Aug 31, 2007 1:37 pm

ca de obicei, ai redus un posibil (adica posibil din partea mea, ca tu... ca de obicei!) schimb de idei la vulgaritatea unui limbaj care nu reflecta decat obsesia ta pentru sex (frustrare?)

io chiar ma gandeam ca poti sa sustii o conversatie (chiar si la misto) despre un subiect serios

da' nare nica, (tie) iti ajunge sa fii tu insuti
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Aug 31, 2007 1:41 pm

Omule, m-ai enervat, te-ai invartit prin alfabetu limbii romane uns cu miere apoi te-ai tavalit pe forum si ai lipit literele la post reply. Ce plm de raspuns e ala? De copil de clasa 1 care zice : ba tu! ba da! ba nu!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Aug 31, 2007 1:58 pm

batu batu batu! numa tu, mereu tu, finca tutututu, numa tu

deci ala o fo un raspuns la raspunsu tau la provocarea mea

ca si asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Aug 31, 2007 2:03 pm

Da, despre muzica ai ceva de zis?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 6:08 am

ete ca ie luni dimineata si eu tot nu ti-am raspuns

(vezi ca te-am mai provocat o data sa-mi zici niste trebi despre muzica, si ai sarit peste)

bun, convinge-ma tu ca e mai bine sa ascult o manea plangareatza (sau fudul-agresiva) decat o balada rock, ori o smiorcaiala folk, se poate? adica un glas nesuferit de mahalagiu (n-am zis tigan ori altceva) vs o voce lucrata si educata, niste versuletze agramate si cu rima schioapa (auauau inima mea, dusmanii mei, banii mei, eu am valoare si alte cacaturi) vs poezia adevarata, si, la urma, ritmurile banale (popularele noastre corcite cu orientalisme) plus orchestratia saracacioasa si lipsita de fantezie vs instrumentatie + ritm + sound - toate muncite, slefuite si exersate pana la perfectiune?

ce-mi ofera maneaua? e trairea manelistului mai intensa decat a rockerului? e durerea lui mai sfasietoare? e bucuria sa mai nobila? sau poate ca chiar calea aleasa pentru transmiterea emotiei este mai interesanta, mai atractiva?

parerea mea este asta: orice cantaretz, casa aiba succes la public (publicul sau tinta: manelistul cu tzaranii si cu muncitorimea - din tara si din italia+spania+ce-o mai fi - si cu cocalarii de prin mahalale, iar rockerul cu tineretul de prin orase, ori cu adultii care au o ocupatie care solicita mai mult creierul decat bratele) trebuie sa vorbeasca pe limba celui care plateste (biletul la spectacol, cd-ul, etc)

sau nu?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Sep 03, 2007 8:59 am

Kantemire, pentru mine muzica are doua mari categorii, care interfereaza foarte putin una cu alta:
- muzica de divertisment (manele, disco, pop romanesc si de alte natii)
- muzica mea de suflet (lautareasca, alternativ, tofelu de rock + tom waits si leonard cohen)

Cu asta cred ca te-am lamurit oarecum.

ritmurile banale (popularele noastre corcite cu orientalisme) plus orchestratia saracacioasa si lipsita de fantezie vs instrumentatie + ritm + sound - toate muncite, slefuite si exersate pana la perfectiune?

In afara de partea cu orientalismu, uneori, ca la Alifantis e si orientalism, chestia de mai sus se poate spune despre muzica folk, pe langa marea parte din ea care e de-a dreptu plagiat (Kinks, Dylan etc.)
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron