tancuri din al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde alex_18 » Joi Sep 06, 2007 2:46 pm

Salut.
Cel mai bun tanc din razboi a fost T34 insa nu dpdv al performantelor ci al rolului pe care l-a avut in razboi.Datorita lui T34 rusii au castigat bataliile decisive de la Moscova si Stalingrad,batalia de la Kursk a fost deja pierduta de germani inainte de a incepe,deoarece au amanat atacul,rusii au aflat de planul lor si au construit un sistem de fortificatii impresionant,oricum raportul de forte era nefavorabil germanilor.
Deci T34 este cel mai bun tanc pt. ca un tanc bun este acela care schimba soarta unei batalii aducandu-ti victoria,si nu un tanc care pur si simplu este foarte performant.
alex_18
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 05, 2007 2:28 pm
Localitate: Bucuresti

He he he

Mesajde ur_bad_dream » Lun Oct 22, 2007 1:40 pm

Servus mai... "cunoscatorilor"...Din prima va spun ca mi-am facut cont aici numai ca sa postez acest raspuns :dir:
Inainte sa va apucati sa spuneti ca Descopery e prost si ca "stai ba ca eu stiu altceva" mai bine va apucati sa va mai documentati... \:/
La Moscova a invins frigul si proasta echipare a Wehrmacht-ului, la Stalingrad politicile strategice inflexibile ale lui Hitler si inca odata frigul si logistica dezastruoasa, iar la Kursk,in sfarsit, serviciile secrete rusesti.
Tancul este eminamente o arma de asalt, iar strutocamilele denumite "Elefant", Jagdtiger, Jagdpanther, Marder si alte asemenea au avut efect defensiv devastator sau ofensiv in sprijinul masei de blindate sau infanterie. De capu' lor erau foarte vulnerabile (vezi Saving Private Ryan, un Marder este incendiat cu un simplu Molotov de la etajul 3 al unei cladiri).
Era necesara intr-adevar o masa mare de guri de foc, pentru a face fata puhoiului rus, iar nemtii au folosit foarte bine cam tot ce aveau la dispozitie, si de aici s-au nascut niste masini absolut remarcabile (vezi Hetzer). Unde rusul a excelat insa a fost la capitolul numar. Lasand la o parte faptul ca T-34/85 (ultima masina cu desemnarea asta, si pe care apropos, am avut-o si noi in dotare pana in 1989 in numar FOARTE MARE) era un tanc excelent (foarte mobil, rapid, putere de foc acceptabila, ieftin, multe bucati in serviciu, usor de aparat de catre infanterie) si aici s-a aplicat ceea ce rusul face de mult: nu ii pasa cati oameni pierde atata vreme cat e sigur ca va castiga. Va recomand cu multa caldura sa cititi campaniile lui Petru cel Mare si ale Ecaterinei II si apoi sa vorbiti de rusi.

Hai pa si succes! ;w
ur_bad_dream
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 22, 2007 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ur_bad_dream » Lun Oct 22, 2007 1:44 pm

MiG29 scrie:din cate stiu eu existau si pe vremea aia niste stabilizatoare primitive,care permiteau tancurilor sa traga din miscare,insa nu sunt sigur.
parca t-34 totusi avea asa ceva.

Girostabilizatoarele au aparut mai serios dupa WWII. daca vezi balarii gen foc din mers al unui tanc WWII sa stii ca e la intimidare... \:/
ur_bad_dream
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 22, 2007 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: tancuri din al doilea razboi mondial

Mesajde misusim » Joi Ian 06, 2011 9:07 pm

referitor la tancurile rusesti de la inceputul WW2 ( si in general despre transformarile armatei URSS di acea perioada), informatii interesante apar in "Spargatorul de gheta".
Avatar utilizator
misusim
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 06, 2011 8:27 pm
Localitate: mangalia

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori