Anathema

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Anathema

Mesajde claumirela » Mar Sep 18, 2007 10:56 pm

Bun gasit tuturor!!
Poate cineva sa imi spuna daca a auzit de existenta unui fanclub Anathema in Romania??Cu recunostinta,Claudia
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde Venin » Joi Sep 20, 2007 9:28 pm

Welcome :-:

Parerea mea. Nu cauta fancluburi Anathema. Anathema e ceva mai presus de niste fancluburi. Anathema nu se cere pe tricouri si pe pancarte. Anathema nu se discuta. Anathema e in tine si cel mult poti fi fericita ca i-ai inteles. Ca ti-au dat cu moralul de pamant sau de tavan. Dupa care promovezi mai departe muzica. Eu unu cand dau melodii Anathema cuiva care nu a mai ascultat si nu a mai auzit de ei (sunt,crede-ma ca sunt, oameni care dupa aproape 18 ani nu stiu de existenta Anathema) o fac ca si cum as face un cadou. Astept momentul in care sunt la pamant si atunci le dau :D. Nu stiu ce sa zic mai mult. Chiar daca ar exista un astfel de fanclub...nu i-as vedea sensul...ar fi prea "emo" in cele din urma...prea "lame"...ar fi ca fel de club al sinucigasilor....sau poate un cerc de poezie. IMO Anathema e pentru fiecare in parte...si cel mult sa o mai impartasesti cu o persoana..dar nu cu un grup de oameni.

P.S. "But that's me, I could be wrong, maybe it's a terrible tragedy" (Tyler Durden - Fight Club) :beer:
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Sep 21, 2007 2:53 pm

Ba, Venin, mai da-o-n plm de anathema, io cand am implinit 18 ani depasisem deja momentu anathema. ~p Cum plm sa fii fan Anathema?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Venin » Vin Sep 21, 2007 8:02 pm

piskeshu scrie:Ba, Venin, mai da-o-n plm de anathema, io cand am implinit 18 ani depasisem deja momentu anathema. ~p Cum plm sa fii fan Anathema?


:rulz: ...Is eu mai nebun. Cu preponderenta ascult metale "grele si foarte grele" (chiar ma gandeam sa fac un review zilele astea pt formatia Spawn Of Possession...e futere de utere ce canta suedejii astia), insa nah...Anathema, Katatonia....ascult de-un drag. Sincer...abia dupa ce am implinit 18 ani am inceput sa ascult genu asta de muzica. Il gaseam "gay" si foarte "fluffy" pana la varsta aia. Abia dupa ce mi-am dat cu capu de niste pereti si am avut si io (ca tot omu ce se respecta :D) o depresie cronica...abia atunci am inteles cat de "marfa" pot sa fie Anathema si Katatonia.

Din punctul meu de vedere (si nu e numai al meu pana una alta :) )Anathema e un fel de Pink Floyd modern...poate putin mai soft in ceea ce priveste experimentele audio si vizuale...insa poate de doua ori mai nervoasa si mai plina de emotie...insa cum ziceam mai sus...ce e de spus mai departe...e vorba de fiecare in parte...si mi s-ar parea cam ipocritic sau "gay" un fanclub Anathema...

P.S. Nu inseamna ca pana la urma ar fi absolut necesar sa placa cuiva Anathema...fuck it...e pur si simplu vorba de gusturi si de viata fiecaruia...intr-un fel...mai bine ca ai trecut de perioada Anathema...daca ai reusit asa ceva, bravo...(asta cu conditia sa fi avut si tu o depresie sau ceva de genu asta :P...ca sincer...numa asa poti intelege Anathema cu adevarat )

P.S. 2 - Daca e pana acolo...ascult si Lacrimosa si Lacrimas Profundere si multe altele de genu asta :D (insa totul cu moderatie :P )
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde claumirela » Sâm Sep 22, 2007 3:11 pm

Multumesc de ganduri frumoase Venin!!!!probabail ca in mare masura ai dreptate,Anathema se traieste ,simte si nu se vinde sau se promoveaza,cred ca de fapt nu caut ceva prin care sa ofer muzica Anathema ci un grup care creeaza prin Anathema sau iubeste in modul Anathema,e o nevoie spirituala cumva, a mea,nu una comerciala....
Eu auzisem ca ar fi fost candva prin secuime un fanclub Anathema,eram curioasa daca mai exista sau e activ in vreun fel....
Apropo de depresia Anathema :poate un grup de suport? [-o
Cu multumiri,Claudia
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde kant emir » Sâm Sep 22, 2007 4:09 pm

Apropo de depresia Anathema :poate un grup de suport?

nu sunteti normali

(va adunati in grup, inaltati o rugaciune care sa se incheie cu "Anathema sa fie cu noi, si sa ne calauzeasca nesigurii pasi catre lumina" dupa care va spuneti pasurile, va indemnati unu pe altu sa numiti raul care va macina si stresul care va consuma - chestii gen "te urasc, mama/tata!" - si porma vantuarcetz, usurati si inviorati, in cenusiul cotidian, cu gandul la urmatuare intalnire)

dumane apara si pazejte!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde claumirela » Dum Sep 23, 2007 8:06 am

oauuuuuuuuuu ce multe idei!!Glumeam omule!!
Nu vad nimic rau in a intra in contact cu persoane care inteleg si adora Anathema!!Dar cu imaginatia ta Kant Emir ,zau ca ai fi una dintre persoanele cele mai creeative din grup...deci asculti Anathema!!
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde kant emir » Dum Sep 23, 2007 9:42 am

deci asculti Anathema!!

tare ma tem ca nu

si tare ma tem sa mapuc (iar dacar fi - ptiuptiuptiu, duamneferejte! - sa mapuc sascult, as faceo in cel mai mare secret si surdina, incet-incet-incet, sa nu aflatz voi si sa punetz stapanire pe gandurile si pe auditziile mele, si sa le facetz pojta in grupu de support)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Venin » Dum Sep 23, 2007 3:41 pm

kant emire....un sfat omenesc: nu te apuca sa asculti Anathema. Si daca tot suntem aici...nici Katatonia...si nici "The Wall" de la Pink Floyd. I-ati mai bine un Audi A4 sau Peugeot 407 sau poate un Evo 9...daca nu...poate incerci un motor gen Suzuki Hayabusa sau Aprilia Shiver, asculta rap trv kvlt sau doar flower metalul Rhapsody sau Kamelot, ori poate merge "oldies but oldies", bea 10 l de vin zilnic sau incearca cel putin o sticla de whiskey, munceste cinstit sau culege capsuni la Polul Sud....fuck'em all. N-are rost sa te complici cu chestii gen Anathema. Traieste viata si nu ne baga in seama pe noi cei mai slabi si deprimati. In cel mai rau caz o sa ajungi sa auzi la stiri ca inca un tanar (sau poate intreg support groupu :D) a sarit de la etaju 1 si si-a fracturat in 7 trei masele si i-a intrat o creanga in ochiu stang, sau ca a fost gasit in baie, in vana, cu laba taiata.


:calm:

Cat despre grupuri de suport...what ever....poate un psihiatru ar ajuta mai mult claumirela :)
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Sep 23, 2007 5:11 pm

kant emire....un sfat omenesc: nu te apuca sa asculti

mersi breh, ejdragutz tare

a fost gasit in baie, in vana, cu laba taiata.

pacat de laba ceea
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde claumirela » Dum Sep 23, 2007 8:45 pm

Io mi-s psiholog si tati psihiatri din lume nu m-ar invata sa iubesc viata asa cum am invatat-o alaturi de Anathema,...
Chestia cu laba taiata e o etapa a evolutiei,ca vorba aia ,fara depresii nu ajungi in profunzimile propriei fiinte..
O alta insistenta intrebare?? Pe ce site e cel mai probabil sa intalnesc fani Anathema??
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde kant emir » Dum Sep 23, 2007 10:25 pm

Io mi-s psiholog

auleu, am furnici pe tuata talpa
tati psihiatri din lume nu m-ar invata sa iubesc viata

psihiatrii au alt soi de slujba, nu sa te invetze sa iubejt viatza; prima lor grija ie sa te scoata nebun, si a doa sa te vindece
fara depresii nu ajungi in profunzimile propriei fiinte..

ba, pentru profunzimile fiintei tale as avea io o idee (care da rezultate, shanume garantat)
Pe ce site e cel mai probabil sa intalnesc fani Anathema??

incearca aici, o sa gasesti multe chestii interesante

sau direct aici
posa lasi acolo un comentariu, ca oamenii atata asteapa
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde claumirela » Lun Sep 24, 2007 2:42 pm

Multumesc !!,de fapt ai dreptate,cred ca nu exista nebuni de iubire!!
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde piskeshu » Lun Sep 24, 2007 3:47 pm

Iubire sa fii anathema!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Sep 24, 2007 4:29 pm

de fapt ai dreptate

stiu breh, totinpu am

ai lasat si tu un coment acolo, la uamenii aia?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde claumirela » Lun Sep 24, 2007 7:49 pm

A 2-a oara dreptate:temele sunt in domeniul "vulnerabil" al meu,de fapt in cautare...nu am gasit loc pt comets!!!??+
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde claumirela » Lun Sep 24, 2007 7:51 pm

comets??(act ratat)...coments :D
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde kant emir » Lun Sep 24, 2007 9:01 pm

lasa breh, tu sa fii sanatuasa

ca (dupa parerile unora de p'acolo) tineretu are mare nevoe de sfaturi ortodocse

numa ca acolo ie satana in sutana, dupa vorba cucuanei cu pricina; nu te calauzejte, ci te smintejte

prost (adica dea dreptu in becil) sa fii sa pui botu - shatunci o meritz, ofcors
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Venin » Mar Sep 25, 2007 9:27 am

Inca odata....Anathema rulz. Insa sincer...nu-mi place depresia. I've been there. Insa banuiesc ca treaba asta nu tzine de decizile noastre...ci pur si simplu se "petrece". Motive (pt care nu-mi place ):
- o minte tulburata si deprimata nu poate intelege cu adevarat ce se petrece in jur
- energia negativa e (cum sugereaza si numele) negativa...si nu merge conform fizici in situatia de fatza. Negativu nu atrage pozitivu...aici negativu atrage tot negativ
- treaba cu "laba taiata" sau incercari sinucigase (incercam sa fiu putin cinic aici, si grotesc...:D) poate ca e parte a evolutiei, dar e mult prea periculoasa si din evolutie dai taman in moarte (adica...cum sa zic eu....evoluezi prea mult :monkey: ) ori (si chestia asta se "petrece" de multe ori)...ajungi olog sau distrus pe viata.

Pe de alta parte...gasesc in sport (si am impresia ca totusi cel extrem e cel mai bun in cazul de fatza) sau alte activitati constructive\distructive, metode de cunoastere de sine mult mai indicate si mai puternice. Bineinteles...idea e ca ai nevoie si de depresii..insa nu sa-ti transformi viata intr-o depresie (cum ajunsesem eu intr-o vreme...si cum sunt convins ca se petrece cu majoritatea fanilor Anathema). In asta consta frumusetea...daca reusesti sa gasesti undeva balansul intre astea doua. Sa-ti poti permite doua-trei (hai o saptamana...treaca de la mine ;M) zile de depresie...iar apoi sa revi mai puternica si mai intreaga ca inainte.

Cat despre "documnetarul" de mai sus... :ban: . Nu de alta...dar cel putin aici...in contextul Anathema, nu prea se potriveste :)

P.S. Scuze de eroarea comisa mai sus...eu ma gandeam la psiholog cand am scris psihiatru.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Sep 25, 2007 11:42 am

ok kids, this is enough, sau Anathema, sau nada :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde claumirela » Mar Sep 25, 2007 4:01 pm

Poate ca nu e aici locul sa dezbatem partile bune si rele ale depresiei,eu ,si ma refer strict la experientele mele depresive,am ajuns sa accept aceasta umbroasa parte a mea si sa ma bucur de partea luminoasa care ma invaluie din momentul in care emotia pozitiva ia nastere....Culmea e ca Anathema a umplut perioadele mele luminoase...

Poate ca dorinta mea de a intalni un grup de fani Anathema tine de a mentine aceasta perioada pozitiva cat mai mult...desi viata mea e departe de a fi doar Anathema..
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde piskeshu » Mar Sep 25, 2007 4:11 pm

Da de futut, iti place pula?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde claumirela » Mie Sep 26, 2007 7:33 am

..si tu crezi ca sunt in cautarea unui penis??
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 7:46 am

eh, spera si el, nu-l lua in seama

e obsedat
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Sep 26, 2007 8:09 am

Da, sunt convins ca esti in cautarea unui penis de metalar deprimat care asculta Anathema cu becu stins si viseaza la o pizda ca a ta, deprimata, care asculta anathema cu becu stins.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Sep 26, 2007 10:22 am

noa, v-am bagat pe katerinci, acuma nu mai aveti nici o interdictie la limbaj :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 10:32 am

(mwahahahaha)
pijke, ia vez cum vorbejt cu lumea!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde claumirela » Mie Sep 26, 2007 9:27 pm

sa zicem ca ai dreptate ..singura diferenta e ca prefer lumina ,cu becu aprins mai exact!!!
...chiar am sa ma gandesc la relatia Anathema -sexualitate..mersi de sugestie,ai fo mai rapid..desi toate drumurile pot duce acolo in mintea unora..
claumirela
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 18, 2007 10:51 pm
Localitate: medias

Mesajde piskeshu » Joi Sep 27, 2007 8:42 am

Si inca ceva, io nu ascult Anathema, ca sa n-ai nici un dubiu. Io ascult Claudiu Mirica.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Re: Anathema

Mesajde asiral » Sâm Ian 29, 2011 7:48 pm

pai daca asculti mirica e de asteptat sa nu ii intelegi pe cei ce asculta anathema
ANATHEMA RULZ:) CU ADEVARAT CEI MAI BUNI MAI ALES ULTIMUL ALBUM:) 2010 THIN AIR
asiral
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 7:39 pm

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron